'"^^gSSS83^ BiiteilaiMe Berielten. Vernipt SfflijMHoiM Dinslaii BiMeilanlsolie Berielten. A0. 1875. Donderdag 18 Februari 3581 IN o g- <3ii en Twintigste Jaai'gang. De fracties van de linkerzijde en het rechter- centrum verklaren, dat er noodzakelijkheid be staat om het ten opzichte van den Senaat eens te worden. De fractie Lavergne heeft be sloten tot intermediair te dienen tusschen het rechter- en het linkercentrum en vervolgens het initiatief te nemen voor een ontwerp, dat voldoende kans van slagen oplevert. De gematigde rechterzijde en een deel van het rechtercentrum hebben een deputatie naar Mac-Mahon gezonden, om hem het recht van veto, alsmede van ontbinding en gedeeltelijke vernieuwing der Kamer aan te bieden. Naar men verzekert, heeft Mac-Mahon zijn gevoelen ingehouden, maar verklaard de beslissing om trent de constitutioneele wetten te willen af wachten. Mac-Mahon heeft den. minister van finan ciën bij brief van 42 dezer uitgenoodigd het wetsöütwerp' tot intrekking of vermindering dei' pensioenen van oud-militairen terug te nemen. Sedert den oorlog van 48701874 is er in Frankrijk gedurig sprake geweest van het oprichten van scherpschutters-vereenigingen, zonder dat bet ooit zoover gekomen is, omdat de Fransche wetgeving zeer streng is op het punt van vuurwapenen, en zelfs niemand een geweer in huis mag hebben zonder vergun ning. Eenige officieren, gedeputeerden, oud officieren en liefhebbers zijn nu' van plan te Parijs een scherpsehutters-vereeniging op te richten, in de hoop dat dit voorbeeld door de departementen zal gevolgd worden, SPANJE. Uit Santander wordt medegedeeld, dat gene raal Pavia waarschijnlijk tot opperbevelhebber van het tweede legerkorps zal worden benoemd ter vervanging van Primo de Rivera. Moriones of Jovellar zullen een van beiden tot opper bevelhebber van het Noorderleger worden be noemd. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft de heer Burke, in antwoord op een interpellatie, verklaard: dat het Gouvernement de Koningin heeft aanbe volen Alfonso te erkennen, om dezelfde reden waarom het Gouvernement van Serrano was erkend, namelyk, dat het was het feitelijk Gouvernement, gevestigd in Spanje, met uit zondering van een klein gedeelte des lands. De nieuwe geloofsbrieven voor den vertegen woordiger te Madrid zullen onverwy ld worden afgezonden. De uitgaven voor de wetenschappelijke expe ditie naar de Noordpoolgewesten worden blijkens officieele opgaven begroot 98000 p. st., met inbegrip van de kosten voor aankoop van een schip, benevens proviand voor den tijd van drie jaren. liet budget van oorlog voor 1875 is geraamd op 44,477,700 p. st.door buiten gewone ontvangsten zal het worden vermin derd tot 13,488,200 p..st. De vermeerdering bij 1874 bpcl raagt 492,400 p. st. Het leger telt 189,281 man. Het hoofd der Londensche politie, de kolonel Ilerderson, heeft aan den minister van binncnlaudsche zaken een rapport doen toe komen, waarin hij met nadruk wijst op het toenemend aantal der gewelddage mishande lingen, voornamelijk ten opzichte van vrouwen en kinderen. Ook hij acht geesclstraf een ge schikte straf, maar aan het kwaad zal, meent hij, eerst een einde komen, wanneer de mindere klassen beter onderwijs genieten en beter woningen verkrijgen, waardoor lust tot orde en zuinigheid bij haar zullen worden bevorderd. DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt gemeld, dat daar het ge rucht in omloop is, dat de minister van binnea- landsche zaken, graaf Ëdlënburg, zal aftreden, en wel wegens de aanneming van hot voorstel in het Iluis van Afgevaardigden, om de pro vinciale wet ook in Westfalen en de Rijn provincie in werking te brengen. Luidens een nader ontvangen bericht, zijn kapitein Zeplien en de stuurman der Oustav beiden uit Zarauz te San Sebastian aange komen. De Duitsche Keizer en zijne gemalin heb ben dezer dagen het hal bijgewoond, dat door den Franschen gezant te Berlijn gegeven werd. De Parijsche ministerieele bladen vestigen de aandacht op dit feit, verheugen zich er over en zien in de tegenwoordigheid van den Keizer en de Keizerin op genoemd feest het bevvy's, dat de gevoelens van wederzijdsche verzoening en welwillendheid tuschen de twee landen, hoewel langzaam, toch toenemen. In Freiburg diende dezer dagen een cri- mineele zaak, en gedurende de behandeling bleek dat de beschuldigde twee jaren geleden brand had gesticht, waarvan indertijd een ander was beschuldigd, en die dan ook ver oordeeld werd en sedert in de gevangenis zat. Ook In Baden bestaat de barbaarsehe wet, dat iemand die slachtoffer is eener rechterlijke dwaling, geen aanspraak heeft op schadever goeding. Om dit onrecht van de wet goed te maken, zond de Groothertog den onschuldig veroordeelde 4000 mark. DENEMARKEN. De financieelc commissie uit het volkshuis van den Rijksdag heeft besloten, om het door de regecriüg voor den bouw van een groot pantserschip verlangd bedrag te weigeren, en wel omdat een schip van de voorgestelde grootte, wegens zijn diepgang, voor de Oostzee genoegzaam onbruikbaar zou zijn. Het zou de wateren ten zuiden van de Sond niet kunnen passeeren. De vegeering heeft zich nog niet uitgelaten over de kwestie, of ze al dan niet aan de conferentie te St. Petersburg zal deelnemen. De kwestie is vooralsnog ton onderzoek bij den Raad van State aanhangig. De Italiaansche afgevaardigde Saffi heeft zijn ontslag als zoodanig genomen, omdat hij den eed niet wilde doen. SCHIEDAM, 17 Februari 1875. De Nutsvergadering van gisteravond slaagde uitmuntend. Vooreerst was het vol; men zat gezellig aan tafeltjes; en zelfs gedurende de pauze was er een recht opgewekte stemming in de anders wel eens holle en vervelende zaal. Maar wat het voornaamste was, en het geheim tevens van dei goeden geest die allen bezielde," d'spiolfér,*':T5Tiv"'Èr,G." Groeve,' van 's Gravenhage, beantwoordde, als altoos, ten volle aan de blijde verwachting waarmee zijn komst te gemoet was gezien. Wat men dan te hooren kreeg? Het verhaal van een alle- daagsehe gebeurtenis; het ontvreemden van een zilveren horloge; een schoenmakersjongen die ten onrechte van den diefstal verdacht wordt, en een andere jongen die, ontdekt, de misdaad bekent en een dag gevangenis krygt; ziedaar alles. Maar deze schijnbaar onbedui dende geschiedenis werd verteld, zóó dat de leden van het Nut er bij waren. Zij hóórden en zdgen den schoenmaker Langeman en zijn vrouw, de dienders, en vooral dat »reeë wijP', de vrouw van den Mossen sjouwer", Koeter mans, de bravo moeder van den onschuldig verdachten "Willem. Evenzoo werd men als liet ware verplaatst in het gezin van den amb tenaar Staes, op het schoolexamen, en ten slotte in de Sociëteit. Doch niet alleen dat men daar was en dat alles zag en hóórde, maar men was er onder het geleide van een mensehenkenner, die, naast een scherpen blik voor dwaasheden en gebreken, een open hart toonde te hebben voor het edele in den mensch. Die geringe lieden, met hun onbeschaafde en vaak kluchtige vormen, maai- ook met hun gezond gevoel van eerlijkheid en recht; zij werden u lief. En de schuldigen; men leerde hen begrijpen en zachtmoedig beoordeelen. Daarom ook, al lokte de voorstelling meer dan eens een. helderen lach uit, men verloor zijn tijd niet aan gecstelooze grappen. Het was in waarheid een nuttige, het was een echt genotvolle avond dien men doorbracht. Hartelijk is liet te hopen, dat de heer Greeve wel eens weer do goedheid zal hebben, het Schicdamsche Nut op een voordracht te ver gasten. In den nacht van Zondag op'Maandag jl, zijn uit den manufactuurwinkel van. mej. SCHIEDAM» S* COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal. 1.85. Franco per post, door hot geheolo Rijk - 2.50. Afzonderlijke Hommers- 0.10. FRANKRIJK. BUREAU: HARKT, 15, 12 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels-1.00. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. ITALIË.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1