A". 1875. Zaterdag:. 20 Februari. 'M 3583. Verschijnt iaplijb, litpmieri Diaiaj. Bnitcnlanflsche Berichten. BinneglanAsche BeHHtE IVegen en Twintigste Jaaraanjr, COURANT. t Abonnementsprijs, per kwarten!ƒ4.85. Franco per post, door het geheele Itijk - 2.50, Afzonderlijke notnmers- 0.10. BUREAU: HARKT, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, ƒ1.00. Iedere gewone regel ineer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. FRANKRIJK. De constitutioneele commissie heeft besloten voor te stellendat de Senaatsleden zullen worden benoemd door de> departements- en de arrondissementsraden; voorts door een gemach tigde uit eiken gemeenteraad en door de hoogst aangeslagenen in de belasting. Aan den President der republiek zal verder het recht worden toe gekend om een derde der senatoren te benoemen. Gustave Doré is ernstig ongesteld. SPANJE. De loting voor de onlangs door de Oaceta opgeroepen lichting van dit jaar, zal tegen het einde dezer maand plaats hebben. Generaal Balmaseta is den 17 dezer te San tander aangekomen; hij zal onmiddellijk naar Cuba scheep gaan. De heer d'Abrancès zal Spanje bij het En- gelsche hof vertegenwoordigen. Generaal Laserna zal de fuuctiën van chef van het militaire huis des konings op zich nemen. De heer de Molins, die tot gezant te Parijs benoemd is, zal als minister van marine ver vangen worden. Van andere rninisterieele wij zigingen wordt niet gesproken. Een telegram uit Pau deelt mede, dat don Sebastian de Bourbon, oom van don Carlos, overleden is. ENGELAND. De Regeering heeft, met verwijzing naar een rescript van 3 Juni 1873 een circulaire uitge vaardigd over de openbaarmaking van ambts geheimen door ambtenaren, en hunne mede werking aan de dagbladen verboden. Zaterdagavond jl. heeft de vereeniging tot ondersteuning van behoeftige Nederlanders te Londen onder leiding van haren voorzitter, James Labouchère, haar 2jarig bestaan met een feestmaal gevierd, waarbij eene zeer aan gename stemming heerschte. Gemelde vereeni ging, welke vooral voor Nederlandsche jonge lieden groot nut sticht, telde op ultimo Dec. 1874 reeds 59 gewone en 27 buitengewone leden. Tot uit. December van het vorige jaar werd van het door den Amerikaan Peabody gestichte fonds tot oprichting van doelmatige arbeiderswoningen in Londen 380 285 uit gegeven, terwijl nog 213.343 beschikbaar bleven. In het geheel werden tot nog toe voor 1376 gezinnen woningen gebouwd. Bij een huur van „gemiddeld f2.40 in de week voor elke familie, water om te wasschen, bad-'en waschtoestellen daaronder begrepen, deed het kapitaal 2'/t- pCt. renclecren. Met betrekking tot den gezondheidstoestand waren de resul taten hoogst bevredigend, althans bedroeg het sterftecijfer in deze woningen slechts '174 op de 1000, d. i. veel gunstiger dan in de rijke wijkeu der meeste hoofdsteden op het vasteland. DU1TSC1HAND. Van authentieke zijde verneemt men thaus nader, dat graaf Kolenberg, minister van binnen- landsclie zaken, tengevolge van het jongst door het Huis van Afgevaardigden genomen besluit, om de provinciale wet ook in de Rijnprovincie en Westf.den in te Voeren, niet uit het kabinet zal treden. Blijkens een particulier schrijven uit St. Petersburg heerscht tiaar een groote ver bittering tegen Engeland. De klove tusschen de twee landen, die naar de opperheerschappij over Centraal-Azie dingen, wordt hoe langer hoe grooter. De jongste weigering der Britsche regeering, om aan de conferentie te St Peters burg deel te nemen, teneinde een nieuw oorlogs recht vast te stellen, woidt in die hoofdstad algemeen minder als de uitdrukking eener afwijkende meening, dan wel als eene onbe leefdheid voor Keizer Alexander II beschouwd. Ook verzekert men, dat de Keizer er zich door beleedigd gevoelt. Een monster-aauklacht is bij de politie te Berlijn ingeleverd, die, wanneer zij aanleiding tot gerechtelijke vervolging geeft, wel in staat is een paniek onder de speculanten van de graanbeurs in liet leven te roepen. Een graan handelaar uit de provincie namelijk, geregeld de graanbeurs te Berlijn bezoekende, heeft sedert jaren en tot op den jongsten tijd de handelingen van de grootste graanhandelaren gadegeslagen, en bijaldien die strafbaar waren, opgeteekend. Zijne aanteekeningentot een flink boekdeel aangegroeid, heeft hij aan de politie overhandigd, om deze daardoor in de gelegenheid te stellen, voor zoover mogelijk, strafvervolgingen wegens gepleegd bedrog tegen de grootste Speculanten in te stellen. Een amb tenaar. is speciaal met het onderzoek van dat geschrift belast. Het Nedcrrijnsche muziekfeest zal dit jaar als naar gewoonte op de Pinksterdagen te Dusseldorp plaats vindenonder leiding van prof. Joachim. Op het programma zijn geplaatst: Eerste dag: Missa solemnis van Beethoven en C-dur-symphonie met de slotfuga van Mozart. Tweede dagsIIera ld es" van Handelmet instrumentatie van Joachim. Derde dag: Kunstenaarsconcert, benevens B-dur symphonie van Schumanu en sSchicksalslied" van Brahms. ITALIË. Garibaldi zit tot over de ooren in 'twerk met zijne plannen om den Itomeinschen akker vruchtbaar te maken en den-Tiber te karnili- seerengj hij ondervindt hierbij van alle zijden den noodigen steun, zoodat zijne plannen veel kans hebben verwezenlijkt te zullen worden, liet spreekt vau zelf dat,hij nu volstrekt geen tijd meer heeft om zich met de politiek te bemoeien; de zittingen van het parlement woont hij sedert dagen niet meer bij. 1' U R K I.T E. Do Sultan heeft de statuten der bank goed gekeurd. Eenige veranderingen zijn in de eerste overeenkomst aangebracht, doch zij zijn vau geen invloed op de waarborgen, welke de bank namens het gouvernement aan de inschrijvers voor de laatste leeningen toegezegd heeft. De bank zal de revenuen ontvangen -en bovendien een som bekomen, welke voldoende zal wezen om de coupons der leening te be talen. Het besluit zal waarschijnlijk niet bekend gemaakt worden vóór de eerstvolgende bijeen komst van aandeelhouders der bank. TWEEDE KAMER. Zitting van 18 Felruari. In de zitting van heden zijn ingekomen een wetsontwerp tot herziening der kiestabel en een missive van de heeren Kappeyne van de Corpello, Tak, de Roo van Aldenverelt en Mackay, ten geleide van een wetsvoorstel tot aauleg van spoorwegen voor rekening van den staat. (Reeds per telegraaf medegedeeld.) Beiden zullen worden gedrukt en naar de afdeetingen verzonden. De algemeene discussie over het ontwerp nopens den spoorweg-aanleg op Java leverde het volgende resultaat op: De heer 's Jacob is het eens in beginsel met beperkten staatsaanlegmaar tegen de gekozen lijn. De heer Gevers Deynoot is zeer voor het ontwerp, nu de particuliere industrie gebleken is onmachtig te zijn,'maar hij zou gaarne de exploitatie aan particulieren over laten. De heer Bredius is tegen aanleg van staatswege en tegen de gekozen lijn.' De heer Mirandolie heeft, ook vele bezsvaren tegen den staatsaanleg, maar hij wenscht nadere inlich tingen af te wachten. De heer Gratama is zeer voor het ontwerp en afstemming acht hij onverantwoordelijk. De Minister heeft zijn voor stel breedvoerig verdedigd als het begin van een meer uitgebreid plan. De heer Storm van 's Gravesande, Fabius en van Naamen ver klaren zich op verschillende gronden tegen. Hierop volgden eenige re- en duplieken. Ten sloAe is liet geheele ontwerp nopens de spoorwegen op Java aangenomen met 44 tegen 21 stemmen. Naar inen verneemt, is het resultaat, van het wetsontwerp tot herziening der kies tabel dat, met eenige verschikkingen in som mige districtenAmsterdam dón lid meer zal erlangen, terwijl er een nieuw district Bergen- op-Zoom wordt gecreëerd. SCHIEDAM, 19 Februari 1S75. lieden wordt alhier op de gebruikelijke wijze de verjaardag van Z. M. den Koning bei dacht, door het uitsteken der vlaggen uit alle open bare gebouwen en schier algemeen uit de wonin gen van particulieren, alsmede van do schepen in de havens dezer gemeente. Op den middag werd door het korps scherpschutters 'parade gehouden, gevolgd door

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1