een promenade door de voornaamste gedeelten der stad, waarbij de muziek van dat korps verschiliende marsehen uitvoerde. Heden avond zal in Musis Sacrum de gewone soirée van wege het korps scherpschutters plaats hebben. Woensdagavond trad in de negende ver gadering der Schiedamsche Volksvoorlezingen als spreker op de beer J. "W. C. Tengeler Jr.) die tot onderwerp van behandeling had ge kozen, de zaak in deze dagen zoo druk be sproken, zoo luide aangeprezen en tegelijk zoo heftig veroordeeld: de Crematie of Lijkenver branding. Na een geestige inleiding, ontleend aan het gebeurde te Middelburg, waar aan hen, die deze zaak wenschten te bediscussieëren, gewelddadig bet recht van vereeniging was ontzegd, zette de spreker de redenen uiteen, die dit vraagstuk in onzen tijd ter spialce had den doen brengenbeschouwde hij de bedoe lingen van de voorstanders der zaak, trachtte een juist denkbeeld te geven van de wijze, waarop rijkenverbranding iu den tegenwoor- •digen tijd hier en daar reeds plaats heeft gehad, en eindigde met den wensch te uiten, dat iiet publiek, hetwelk gewoon is deze vergaderingen te bezoeken, ook al waren zij in gernoede tegenstanders van de zaak in kwestie, aan de pogingen der voorstanders, als van hoog ern- stigen aard, recht zouden laten vv> dervaren, en hun de vrijheid zou laten, hunne denkbeelden vrij en ongehinderd te verkondigen. Wij konden onder het hooren van dezdege lijke lezing, die van hoogon emst in de op vatting getuigde, den wensch niet onderdruk ken, dat een uitgebreider publiek dan de gewone hoorders op deze bijeenkomsten, hierbij tegenwoordig ware; de dwaze denkbeelden, die thans over het behandelde onderwerp onder het volk verspreid zijn, zouden dan zeker voor juistere plaats maken. Na de pauze werden door den spreker en den heer Sander nog enkele bijdragen geleverd, terwijl ten slotte de Voorzitter mededeelde, dat de laatste bijeenkomst in dit seizoen ook toegankelijk zou zijn voor vrouwen, en dat die zou plaats hebben op 2 Maart e. k. Door het Departement van Financiën is' mededeeiing gedaan vau de volgende opgaven der op -15 Februari 1875 in de onderstaande entrepot's aanwezige hoeveelheid ruwe suiker: Amsterdam'22,499,925 kilogr. Rotterdam 10,105,505 Schiedam'127,687 Dordrecht Middelburg60,472 Totaal 32,793.589 kilogr. -De Staats-Courant van gisteren bevat het Koninklijk Besluit van 11 dezer, houdende nadere bepaling van het maximum van het getal notarissen iu ieder arrondissement. Dat maximum bedraagt in de provinciën: Noord- Brabant 102 ([vroeger 100), Gelderland 104 (vroeger 99), Zuid-Holland 160 (vroeger 153), Noord-Holland 131 (vroeger 130), Zeeland 42 (vroeger 40), Utrecht 41- (vroeger 39), Fries land 68 (vroeger 66), Överijsel 58 (vroeger 57), Groningen 50, Drenthe 23, hertogdom Lim burg 53; de drie laatstgenoemde getallen ziju onveranderd gebleven. De heer van Zinnicq Bergmarm, lid der Tweede Kamer, heeft werkelijk tegen den heer "Verniers van der Loeff, die eerstgenoemde ge rekend had te belmoren tot do ultramonlaansche partij, deswege eeno plainte ingediend bij den officier van Justitie te Rotterdam, doch deze heeft die aanklacht als niet gegrond beschouwd. Daarop heeft zich de heer Bergmann tot de rechtbank zelve gewend. De uitspraak is nog niet bekend. Wie kan nu nog langer den heer Bergmann een ernstig man noemen? 'tls wel wonder dat de Tijd er intijds geen schotje voor geschoten heeft 1 De Vereeniging tot invoering dar ïijhen- vtrbraading in Nederland, ziet haar ledental langzamerhand vermeerderen. Na de eerste leden-vergadering op 28 Decem ber 1874 te 's lïago, hebben nog verscheidene personen zich bij de Vereeniging aangesloten. De laatste leden-lijst geeft het aantal leden in de verschillende gemeenten op, als te Aar- laudervcen 2, Aehltim 1, Alkmaar 5, Almelo 2, Alphen a/d Rijn 2, Amersfoort 5, Amsterdam 86, Arnhem 70, Assen '1, Bergen op Zoom '13, Beverwijk 2, Bloemendaal 3, Dols ward 1, den Bommel '1, Breda 19, den Brie! 25, Briels Nicuwland 1, Culemborg 1, Dantiunawoude Delft24, Deventer 14. Dockumll, Domburg2, Doodewaard 1, Dordrecht 27, Driewegen '1, Dronrijp 1, Edam 1, El loco m '1. Ellewoutsdijk 1, Eist 1, Everdingen I, Geertruidenberg 1, Goede reede 2, Goes 4, Gorinchern 10, Gouda 6, 's Gravenhage '108, 's Gruvcsando J, Gronin gen 30, IlaaFten'l, Haarlem 24, 11.:. nxvold 4, Harlingen 1, Uattein l, Havelte'1, l.demstede 4, Heerenveen 6, Ileilo 4, Ileinkenszaml 1, Hel der '1, Helmoud *1, Hengelo 1, 's Hertogen - bosch'l, Uillegersborg 2, I3illegoin2, Hoeven 1, Holsverd 1, Hoorn 7, Hnisen i, Kampen 2, Keppel 1, Kuijpe 1, Krommenie '1, Leeuwar den 35, Leiden 54, Leidsellondam 1, Lekker- kerk 'I, Lettelbcrt 2, Loehem 3, Loenen a'd Vecht 1, Maassluis 4, Maastricht 4, Meppel 1, Middelbuig 15, Naaldwijk 1, Neuzen 1, Nieuwe Diep 2, Nieuwe Schans 3, Noordwijk-Binneu I, Nijmegen 13, Oldenzaal "l, Oosthuizen 4, Otto- land 1, Oudenbosch 5. Overveen '2, Ronkum 1, Rheuen 2, Rietveld 1, Roermond 2, Rotter dam '124, Scheveaingeti 3, Schiedam 4*1, Snoek 1, Tholen '13, Tiel 4, Twello 2, Utrecht 36. Naar aauleiding van het opstel des hoeren van 'Ier Linden in den Nutsalmanak van 1875 schrijft de ArnJi. Cl, do o. i. zeer juiste en be hartigenswaardige woorden: Willen wij Indie houden niet alleen, maar hebben in dien eigen lijken zin die alle gedachte aan scheiden en verliezen uitsluit dan1 moeten we er ons nalu- raliseeren. Wij moeten er komen niet alleen om rijk te worden en Nederland rijk te maken aan gerepatrieerde nabobs, maar om in lndie over geplant. daar rijk te worden en daar Indie tijk te maken. Daartoe is noodig een krachtig bur gerlijk element. Wat 'zelfs onze militaire en civiele ambtenaren met al hun prestige niet zullen vermogen, namelijk: oin Indie stevig en duurzaam vast te houden, zal kunnen gelukken door de eenvoudige burgerij, die zich toelegt een bestaan te verwerven in die honderden van kleine bedrijven, die, te satneu genomen, onze maatschappij vormen. Dat dit Nederiand- sclie stabiele element aan onze Nederlandsch- Indisclie maatschappij ontbreekt, is het grootste gevaar dat de duurzaamheid onzer heerschappij in Indie bedieigt. Glimlach niet over de be wering, dat de winkelier en de neringdoende, de kleer- en schoenmaker, de stalhouder, de hoilogemaker, do bakker, de kapper, do inanu- facturier, de man in galantcriëude goud- en zilversmid, de timmerman en metselaar, de bloemist, de warmoezier, dat al deze bon- bourgeois voor wie gij den neus ophaalt, de stevigste stutten van ons gezag in Indie zouden zijn. wanneer zij er eens ingeburgerd wai'en en er een Nedeilandsch element, eene Europeesche maatschappij, door eigenbelang en symphatie aan het Nederlandscli gezag onaischeidelijk ver knocht, te midden der inlandsch- ludisohe maatschappij vormden. Neem eens in uwe ver beelding, dit burgerlijk element, neem sdo bourgeoisie" uit onze Europeesche maatschappij weg, en zie wel wat gij overhoudt, liet is het hart der natie, dat gij wegneemt. En bedenk dan eens goedwat gij aan eene Europeesche kolonie hebt, aan welke juist iiet onmisbaarste deel eener maatschappij ontbreekt. Willen wij nog een toekomst hebben, dan ligt die toe komst in Indie. Indien wij onze roeping be grijpen en ons belang, indieu wij nog geest en energie genoeg over hebben om lndie van Nederlandsehen geest eu Nederlandsche energie te doordringen, dan kunnen wij door lndie worden, wat wij anders nooit zullen kunnen worden, een groote natie, eeu natie vau macht eu aanzien. Laat ons dan als verstandige man nen de zaken inzien zooals zij zijn en erkennen dat, al is Indie geen land van belofte om Nederlandsche boerenarbeiders naar over te brengen, het toch wel degelijk eeu laud vau belofte zijn kan voor gezonde, krachtige burgeis, die emigreeren om in een burgerlijk bedrijfin de wereld vooruit te koinen." Mochten deze woorden geen stom des locpeu- den in de woenstiju z.ijn. Zoo menig burger leidt hier een kommerlijk bestaan, d!e iu Indie ruimschoots den kost verdienen kan en Indie voor Nederland helpen behouden. »Bij moeders pappot," bron van zooveel Jansaliegeest en onmannelijke zwakheid, van zoo menig kom- rneilijk bestaan iii later jaren, houde Neerlands jongelingen, die zich in een vak bekwaamd hebben niet langer terug hunne eigen welvaart to bevestigen en een sieen aan te dragen tot bloei van het Vaderland. De prijsvraag, uitgeschreven door het bestuur der AuUverpseha muziekschool: »Eon Nederlandsche opera in één bedrijf, mot 3 of 4 personen, zonder koren", is niet te vergeefs gescjiiedalthans er zjn tot dusver op de opioeping van den heer B'moit niet minder dan acht Nederlandsche opera-partituren in gekomen, waarbij drie van Noord-Nederland- sclie componisten. Er beslaan in de provincie Gelderland thans nog maar 6 van de 24 koninklijk goed gekeurde vereenigingen ter bevordering van 's lands weerbaarheid, die van' tijd tot tijd opge- liclit waren, en wel te Apeldoorn, Arnhem, Doesborgli, Laren met Loehem eu Gorssel, Wageningen en Wisch. Delfshavon. Bij de Ilerv. gemeente alhier is beroepen, de heer P. Bartstra, piedikantbij die gemeente te Klundert. Rotterdam. Jl. Woensdag avond heeft alhier eene meeting plaats gehad, die eigen lijk geen meeting was." Do heer A. Moens heelt in een openbare vergadering, op initia tief van de kiesvereeniging »Burg>n plicht" bij eengekomen, een rede gehouden over ons volksonderwijs en de noodzakelijheid om de wet \a» '1857 in vrijgevigeu zin te herzien. Debat werd echter niet gevoerd en evenmin werd aan de vergadering gelegenheid gegeven om in een motie haar gevoelen uit te spreken. Toen de redenaar geëindigd had en de voor zitter de gebiuikelijke dankbetuiging had uit gesproken, kon men naar huis gaau. Wat meer is, door den heer Moens werd aan het slot zijner rede de oprichting aanbevolen van afdeeliugen der Vereeniging voor Volksonder wijs, maar vooraf was reeds besloten, dat hier geen afdeeling zou worden opgericht. Aan den heer Moens lag het niet, dat deze vergadering min of meer een ]>arti manquêe was. Hij sprak, gedurende bijna 214 uur, onaf gebroken met een gloed en een bezieling, die wegsleopend waren. De feiten, die hij omtrent den toestand van ons onderwijs mededeelde, en evenzeer zijne denkbeelden omU'ont de her vorming, die ons schoolwezen behoeft, ziju bekent! uit de verslagen van vergaderingen elders, waar deze spreker hetzelfde onderwerp behandelde. Hij weet zich echter telkens van nieuwe vormen te bedienen, die heigeen hij spreekt aantrekkelijk maken. Dat ook hier de indruk op zijn hoorders groot was, dat getuigden de stormachtige toejuichingen. Men mag het Nederlandsche volk geluk wersschen, dat het voor een zijner gewichtigste belangen zulk een woordvoerder heeft.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2