Geroemde Berichten. Bij de cargadoors en handelaren te dezer stede is een verzoekschrift aan den Minister van Marine in omloop, om betere verkenning te verzoeken voor den Nieuwen Waterweg-anu den Honk van Holland, daar thans door blus- sching van het licht te Briolle de land verken ning' uiterst moeilijk is geworden en voor vreemde zeevarenden, niet gewoon den Water weg te bevaren, bijna onmogelijk, vooral bij eenig mistig weder, wegens liet lage land. Men hoopt, dat met spoed aan dien billijken wensch zal worden voldaan liet verzoekschrift draagt reeds vele hattdteekemngeii. Haarlem. Door II. M. de Koningin is voor de in Maart aanstaande te houden ten toonstelling van bloem bolgewassen, planten enz. beschikbaar gesteld een gouden medailleen door Z. K. H. Prins Frederik oen som van honderd gulden om daarvoor medailles uit te loven. Dinsdag jl. is alhier, na een smartelijk lijden, in den ouderdom van 62 jaren overleden, Johannes Bastinans, organist van't groote orgel in de St. Bavo's of Groote kerk. De kunst lijdt door dit sterfgeval een groot verlies. Door den heer A. W. Bronsveldpred. alhier, i« een adres aan de Tweede Kamer ontworpen en ter oudeiteekening aan de pie- dikanteu dor Ned. Ilerv. Kerk toegezonden waarin op verschillende gronden op hot behoud der godgeleerdheid als afzonderlijke faculteit bij de regeling vau lint hooger onderwijs wordt aangedrongen. Amsterdam. De gemeenteraad alhier heeft in zake de onderhandelingen tusschen de Regecring en de gemeente Amsterdam over hel Neordz.eokanaal de voorstellen harer com missie aangenomen, strekkende om te besluiten, dat indien de Amsterdamse!ie kanaal-maat schappij met 31 December IS7S zal hebben opgeleverd wat zij volgens de concessiein verband ook met den te maken golfbreker, verplicht is op te leverende drie millioen mot 4 pCt. rente, te beginnen met 31 December 1878, zullen worden uitgekeerd, zoodra al de door de Regceriug toegezegde werken zullen gereed zijn, mits niet later dan op 31 Dcc.'1883. De kerkcraad der Ned. Ilerv. gemeente te dezer stedeis bij de synodale commissie in cassatie gekomen tegen een uitspraak van het prov. kerkbestuur van Noord-IIolland waarbij den kerkcraad gelast werd de aange nomen leerlingen van ds. van Goikom als lidmaten in te schrijven, hetgeen door" den kerkeraad herhaaldelijk was geweigerd. Door de Koninklijke Nederlandsehe Stoom bootmaatschappij is besloten, deel te neinon in de stoombootdienst. op te richten tusschen "Vüssingen en Engeland. Daai voor is eene som van f320.000 aangewezen. Het tijdstip dei- opening vau eene stoombootdienst tusschen Nederland en Amerika, zal later worden be paald. Het is afhankelijk van den geldelijkeu toestand. Het algemeen beurscomité voor publieke fondsen iieeft uit zijn midden de hoeren P. A. L. van Ogtrop en J. II. "Wijsman Bz. op hunne bereidverklaring, aangewezen ter aanvulling van de ter algemeene vergadering van '10 dezer benoemde commissie tot be scherming van de rechten en belangen der houders van Missouri-Kansas-Texas-spoorweg- obligatiën. Deze commissie bestaat thans uit de hoeren (alphabetisch) G. A. Groockewit, E. Fuld, mr. F. S. van Nierop, P. A L. vau Ogtrop, H. J. de Marez Oyens, A. C. Wertheim en J. H. Wijsman' Bz. In het Paleis voor Volksvlijt, zijn thans diaden breikatoen gespannen, ten einde do acoustiek der zaal te verbeteren. Het resultaat is uitstekend. Alle pai tijen van een orkest komen thans duidelijk uit. Nicawesclians. Onlangs werd een tucht huisboef ontslagen uit de gevangenis te Stade en daarop, met een pas voor Holland door de Piuisisehe gendarmes over de grenzen gebracht. De burgemeester van deze gemeente was ech ter niet op dit cadeau gesteid eu gaf aan twee veldwachters last, den bnef weder terug te brengen. Bij dat transport schijnen echter ge welddadigheden te hebben piaats gehadde betwiste persoon werd, met duidelijke ken- teekenen van verwonding, eenige dagen geleden in het Wiemeesterdiop drijvende gevonden, be roofd van de 8 thaler, die hij bij zich bad ge had. Ilollandsche en Pruisische justitie doen ijverig onderzoek; twee Rijksveldwachters zijn in arrest genomen. Arnhem. De loting, welke alhier heeft plaats gehad, zal wegens eene onregelmatigheid gedeeltelijk overgedaan worden, en wel wat betreft de laatste 21 op de alpliabetDcho lijst voorkomende personen. Eindhoven. Alhier is dezer dagen weder een spoorwegongeluk voorgevallen, gelukkig zonder opoffering van monsehenlevens I Du eerste trein, die 's morgens 5.5 naar Luik ver trekt, is te Acliulop eenen aldaar staaudon goederentrein geloopenwaarbij twee wagens van den goederentrein geheel zijn vei brijz.eld. y-> In Hallo heeft, gedurende liet ruwe sneeuw- weder, de verecniging tot bescherming van vrije vogels op 22 verschillende stations drie maal daags aan bonderde vogels voedsel ver strekt. De dankbare bosch- en veldbewoiicrs zullen deze woldaad honderdvoud vergoeden door bet vernietigen van schadelijke insecten. Aehille Ricourt, aan wiert de bcoefenii g van het treurspel zoo veel te danken heelt, is in hoogeu oudeidom te Parijs overleden. Hij mocht er zich op beroemen Rachel tc hebben gevormd: iu 1S32 trok een jeugdige sliaal zangeres, die Elisa werd geheeten, de aan dacht van Ricourt. Hij sprak haar aan, schepte behagen in haar, schonk haar de werken van Cnrnoille... hij had Rachoi ontdekt. Onder zijn latere leerlingen ziju vooral beroemd ge worden mile Agar en Ponsard. In eene fabriek nabij Meissen, ia het koninkrijk Saksen, is laatstleden Dinsdag, ten gevolge eener ontploffing van chemische ingre diënten, een braud ontstaan, die zicli zoo snel vnrspieidde, dat elf vrouwen en meisjes, die aldaar werkten, in de vlammen zijn omgekomen eu tien, door uit de ramen to springen, armen of boenen hebben gebroken. Van de gekwetsten zijn er twee kort na het ongeluk overleden. Te Hamilton overleed eene vrouw van •105 jaren, Maiy Shearer genaamd. Zij bleef tot op oeoige maandeu vóór haren dood in bet volle bezit Irnrer geestvermogens. Ilare nakomelingen zijn tien kinderen, ruim honderd kleinkinderen, zestig achterkleinkinderen eu twee kinderen van het vierde geslacht. wordt veel, en helaas, maar al te recht geklaagd over de weelde en buitensporig heden van onzen tijd. De oudheid was echter in dit opzicht niet veel beter. Integendeel. Welke dame toch zou er thans aan denken om een parel, die een waarde heeft van één millioen gulden, op te lossen in azijn, gelijk Cleopatia heeft gedaan? Wie zou, gelijk Cali gula, een millioen uitgeven voor ecu onkel souper of dezelfde som voor een enkele scho tel, gelijk Aesopus? En die Acsopus wordt nog wel »de wijze" genoemd Marcello woonde in eeu huis. waarvoor zij aan Aninnius vijf millioen gulden had betaald en Cicero's woning op den Palatines kostte hen^I,750,060 gul.ien, eu toch ging de groote redenaar niet eens voor een rijk man door. De meeste menschon, die het in sommige tijden der oudheid goed koralen doen, hadden gouden en zil vei en scho tels en borden, met edelgesteenten ingezet. Welke rijkaard heeft thans nog borden van massief zilver en tafels van zuiver goud, eu matrassen over,lnkt met spreien, uit gouddraad vervaardigd, gelijk Heling,ibnlus? Zulke onmctelëko zwermen sprinkhaneu aldus wordt op 27 December jl. uitllopelown aan de Richtmondschc lira geschreven zijn bij inenschengeheugea hier nog nooit gezien. De iaatste drie dagen was liet dorp onop houdelijk ten prooi aau deze woeste versiiiiders. Zij begonnen hunn' n intocht op Kerstmis-voor middag, eu sedert Dekken zij in lallooze menigte door liet dorp. Al wat in de tuinen giocide, is zoo kaal gegeten als do palm eener haud. Niets kwam dezen vraatzuchtigen vernielers te onpas, zelfs niet de kieedoreu eu venster gordijnen, van welke laatstee een groot aantal gauseh onbruikbaar door ben gemaakt is. Hun loop werd door niets veistoord muren, slo ten, heggen noch huizon, want over de laatst genoemden klommen zij met alle gemak heen. In liet gohcele dorp is geen groente te be komen, eu dus moeten wij er maar zonder blijven. i)e sprinkhanen tiekk n nu oostwaarts. Het is te hepen, dut het Nieuwojaar aange namer voor ons moge zijn dan liet Kerstfeest voor <-ns geweest is; maar de boeren vertellen dat nog onmetelijke /wormen in annti ebt zijn. Ken belangt ijkt! diefstal is dezer dageu te Pestli gepleegd iu de woning van Franz. l.iszt, terwijl deze zich op reis bevond; een aantal voorwerpen van groote waarde, meest geschenkenwelke de kunstenaar bij ver- vei schillende gelegenheden ontvange- had, zijn ontvreemd. De dief, eene bediende van den componistis spoedig ontdekt, en wel op het oogenblik dat hij een zilveren lauwerkrans voor vijf gulden veikoopen wilde. Iu Nimes heeft op 2 Febr. de voltrek king van eeu dood vonnis ['laats gehad, zonder dat men den naam van den geëxecuteerde kende. Hij was den 21 Nov. jl. wegens moord ter dood veroordeeld, en de voltrekking van het vonnis was alleen zóó lang uitgesteld, omdat de veroordeelde weigerde zijn naam op te geven en omtrent zijn afkomst bet diepste stilzwijgen bewaarde. Men aarzelde een mensch zonder naam te guillotineeien. Op den 2 Febr,, des morgens te vijfurori, wei d den misdadiger aangezegd dat li ij nog slechts weinige uien te leven bad. Hij was daarover in 't minst niet bedroefd of verrast, en verklaarde reeds lang die rnededeeling verwacht te hebben. Nogmaals diong men er op aan dat hij zijn naam" zou noemen, maar bij verklaarde dien niet tez.ullen opgeven, al z.ou bij daardoor aau den voet van bet schavot genade kunnen verwerven, er bijvoegende: »Ik steif tevreden, daar ik op deze wijze de eer van mijne vrouw eu kinderen red. fk bob alle voorzorgen genomen eu nie mand zal ooit weten wie ik ben en vau waar ik kom." Met de grootste koelbloedigheid kleedde hij zich, om de strafoefening te ondergaan. Op den weg naar het schavot behield hij dezelfde bedaardheid, en daar naugekoinen bekeek hij lachende de guillotine. Op het oogenblik dat hij den hals onder het nies lag, verzocht iiij nog eenige woorden tot de aanschouwers van de strafoefening te mogen spreken, en hij her haalde, dat hij tevreden stiei f, daar niemand zijn naam kende, en de eer zijner familie gered was Nauwelijks had hij het iaatste woord ge sproken of de bijl viel. Eene dame gaf hare dienstbode, die een getuigschrift vei langde, onlangs bet volgende sik hob Belje Gin dienst kunnen houden één jaar min elf maanden. Al dien tijd heeft ze zich ijverig betoond aan de stiaatdeur; matig in haar werk; voorko mend voor zichzelf; vlug in 't vinden van allerlei uitvluchten; vriendelijk en voor komend tegenover liet manuelijk geslacht; getrouw voor hare viijers; en eerlijk toen er niets meer viel te stelen.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 3