Verschijnt daplijts, Êpziiri IMati Bnitenlanflsche Berichten. Bimeiilaailsclie Berichte! A°. 1875 Woensdag 24 F e b ru a r i 3585. Neffen on Twin o Jaai's anff. Abonnkmcntsphijs, per kwaitn,il1.83, F ran co pei post, door het geiieeie Ryk - 2.50. Afzomleilijke iiominers- 0.10. 8UKËAD; MARKT, JS, 124. ADvcRTi;NTii:pnus: van t-—10 gewone icgels. 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Dulcm,ai, plaatsing woidt tegen Twcesiaai. berekend. SPAN J E. liet Spaansche leger gaat voort met liet ver- stetken der veroveide posiliën. Vooral de linie der Aiga over een uitgestrektheid van GO mijlen woidt zeer vei sterkt. De geruchten door velschillende bladeu mede gedeeld als zoude Bilbao weder met een aanval van de Cat listen bedreigd woideu en eeh op stand van de republikeinen uitgebroken zijn in Andaiusie, worden uitgesprokeu. De Virgiuius-kwestie is definitief geregeld; er bestaat tusschen Spanje en Amerika niet de minste moeilijkheid. FRANKRIJK. Op eene vergadering van de uiterste linkerzijde is na langdurige discussie met bijua algemeene stemtpen besloten voor het ontwerp-Wallon te stemmen. Garnbetta heeft de aanneming aan bevolen. Den 22 dezer werd overgegaan tot de be raadslaging over de artikelen van dit ontwerp en art. 1 werd aangenomen met 422 tegen 261 stemmen. In de den 22 dezer gehouden v ei kiezing in het departement Cótes du Nord is verkozen de royalistische candidaat Kerjégu met 43,917 stemmen; Voucher de Careii kteeg 39,785 stemmen, Feltro 29,008. Er ontbreken slechts twee kantons, waardoor de meerderheid van Keijégu grooter zai worden. De Parijsche gemeenteraad, die in Aug. van het vorig jaar een resolutie heeft aange nomen waai bij de vvensch werd uitgedrukt, dat de lijkenverbranding bij do wet facultatief wordt gesteld, en die toen besloten lieeft op nader te stellen voorwaarden een concours uit te schrijven voor de doelmatigste wijze van lij ken verbranding, heeft thans eea commissie benoemd, om de bedoelde voorwaarden vast te stellen. Die commissie bestaat uit zeven leden van den Raad en uit vier andere perso nen, die leden zijn van den gezondheidsiaad. EN GEI AND. Het Engelsche oorlogsschip Nassau heeft het fort Mombas (tea Noorden van Zanzibar) gebombardeerd en na een gevecht van 5 uren bezet. De Engelschen hebben het fort afgestaan aan den sultan van Zanzibar. De korvet Thetis heeft twee slavenschepen genomen. De telegraaf meldt uit Washington, dat de strenge' koude aldaar nog voortduurt. De Potornac-rivier is voor de scheepvaart gesloten. Yoor Halifax ligt een ijsveld van 70 it 80 kilometer lang. DUITSCHL AND. Men wil thans stellig weten, dat vorst vou Bistoarck eerstdaags om zijner gezondheidswilie den post Van rijkskanselier zal neerleggen. Geheel z tl hij zich echter niet aan het politiek leven onttrekken. Hij is medelid van liet Hoeren huis van den Piuisischen landdag en ook ver kiesbaar tot afgevaardigde van den Duitschen Rijksdag. Luidens een seluijven uit Berlijn van 20 dezer, zal ook de minister van oorlog luitenant- generaal von.Kameke, uit het ministerie treden eu het kommando over een legetkorps be komen. Naar aaulpiding van de jongste Pauselijke Encycliek, welke in het nomraer der Oermania van Zaterdag weid opgenomen, is tegen den redacteur van dit blad, wegens opruiiug tot verzet tegen de wetten van den Staat, een ver volging ingesteld. Tevens werd, op lequisitoir van het Openbaar Ministerie, in laadkamer be sloten tot confiscatie van liet geïncrimineerde nommer. RUSLAND. Blijkens een overzicht van de financieele uitkomsten der spoorweg-exploitatie in Rusland over de eerste elf maanden van 1874 was de gezamenlijke lengte van alle in exploitatie ver- keerende spoorwegen 10,367 wei sten (de werst 1067 M), verdeeld over 45 lijnen, waarvan op bieed spoor 42 (namelijk 1 op 6, 38 op 5 voet en 3 op 4 voet 8'/< duim spooi breedte en op smal spoor 3 (van 3 voet 6 duim) waren aangelegd. De bruto-opbi engst dezer spoorwegen bedroeg in de bedoelde elf maanden 129,230,789 Rs. tegen '110,962,434 Rs. in het daarmee over eenkomende tijdvak van 1873, een vermeerdet ing dus van 16va pCt. OOSTENRIJK. Keizer Frans Jozef heeft den 19 dezer een gunstige schriftelijke mededeeling van den Hon- gaarschen minister-president von Bitto, betref fende den loop der partij-conferentie te Pesth, ontvangen. De Keizer zou zich den volgenden avond in persoon uit Weenen naar Pesth be geven, ten einde de verdere noodige maat regelen te nemen, om aan de ministerieele P5 crisis aldaar een einde te maken. LUXEMBURG. In de jongste openbare zitting der Kamer, welke door een comité-genei aal werd vooraf gegaan, heeft de heer Eyhlen een voorstel ingediend, van dezen aard, zegt de Lux. Zeit, De Kamer stelt een bedrag vau 25.000 franken beschikbaar tot dekking dèr kosten van een nationaal geschenk, hetwelk den Prins-stede houder zal worden aangeboden. Op 24 October e. k. zal het 25 jaar zijn' geleden, dat Prins Hendrik der Nederlanden met de betrekking van stedehouder van den Koning-Groothertog is bekleed. Het bedoelde voorstel is naar den Raad van State verzonden. Yoor de gewichtige diensten door deu Prins in die betrekking bewezen, wenscht de Kamer hem, in naam des lanus hare dankbaarheid te betoonen. Z 1VITSERLAND. De raad van bestuur der O. L. Yrouwe- kerk te Genève heeft bepaald, dnt dit kerk gebouw door do beide Katholieke eerediensten bij afwisseling /al mogen gebruikt worden. SCHIEDAM, 23 Februari 1875. Naar men verneemt, zal de gekozene oud- katholieke Aartsbisschop van Utrecht, de heer J. Heykamp, zijne hooge priesterlijke waardig heid niet vóór 1 April nanvaarden. (27. D.) Z. M, heeft den kol. der inf. van het Ned.Ind. leger J. L. J. H. Pel bevorderd tot generaal-majoor. Door de inspecteurs van het Middelbaar Onderwijs worden maatregelen beraamd, óm in schoolreglementen of aanstellingen van leer aren aan de rijks- en gemeentelijke Hoogere Burgerscholen, de bepaling op te nemen, dat eeivol ontslag, wegens vei trek, in den regel eerst zal ingaan twee maanden na de aau- viaag, ten waie de opvolger vioeger in functie mocht kunnen treden. Naar wij vernemen, moet de heer Loudon het voornemen hebben, zich in Frankrijk te vestigen. Versailles moet tot voorloopig ver blijf zijn gekozen. Het vertiek derwaarts zou bepaald zijn, zoodra het gezag zou zijn over- gediagen. In hoeverre dit laatste echter geheel juist is, durven wij niet beslissen. (Bat. 22.) Gelijk bekend is, heeft dr. A.Ivuyper, bij het jongste debat in de Tweede Kamer der Staten- Geueraal over hoofdstuk V, afdeeling Onderwijs der Staatsbegrooting, als wenschelijke wijzigin gen der wet van 13 Augustus 1857 (Stil. no. 103), wat het paedagogische betreft, het volgende zevental punten aangegeven: a. Inrichting van het ondenvijs te platte- lande andeis dan voor de sleden, wegens het verschil van opleiding en bestemming. 2. Rang regeling bij de indeeling van de scholen en drie rangen voor het ondeiwijzend personeel, naar gelang van de hoogere of mindere eischen der scholieren, o. Herstel der school-hicrarcliie, zoo dat de hulponderwijzers door den hoofdonder wijzer benoemd worden, d. Eene differentieele schooltegeliug, wat de schooluren betreft, te plnttelaude en in de steden, e Verhooging van het minimum der salamseuvolgens een vast te stellen tarief, Verlaging van het aantal scholieren in verhouding tot het onderwijze! s- personeel. g. Regeling van de progiamma's voor de examina by de wet. Ons Onderwijs, orgaan van het Nederlandsch Onderwijzeis-Genootschap, deze punten bespre kende, velt daarover het volgende oordeel, dat we meenden, dat we! in ruimer kring bekend verdiende te wezen en uit dien hoofde hier medodeelen.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1