A". 1875. onder da s 25 Februari. 3586. lint Bniteiilanassiifi Berichten. Biiaeilaaiscle Berichten. Negen en T>viiitigste Jaar*>-ano-. AovnitTKNTiumus: %an 110 ge»one regels1.00. ledcic gewone regel meer- 0.10. Diukmaal plaatsing wo nit tegen tweemaal berekend. FRANKRIJ K. Berichten uit Vei sail los van 23 (lezer hon den in," dat de Nationale Vergadering waar schijnlijk nog heden hel ontwerp-Wallou in zijn geheel zai aannemen. 'Men gelooft, dat het nieuwe ministerie Woensdag of Donderdag zal gevormd worden. Men heeft betekend, dat liet kiezers college voor den Senaat, als het ontwei p- Wallou door de kamer aangenomen wordt Uit 43.058 leden zal bctann, namelijk uit 738 afgevaardigden2920 leden van den geweste lijke en 3450" van.de arrondissomentsraden en 35950 gemachtigden van de gemeenteraden (op eike gemeente 4). De Raad van State heeft het verzoek van prins Napoleon, strekkende om hem te bevestigen in zijn rang v van divisie-generaal, afgewezen. Uit Parijs bericht men, dat een jong zee officier, van Brazza gelieeten, die eerst voor een jaar in Frankrijk genaturaliseerd werd, besló'Cen heeft, liet werk van dt\ Livingstone voort te zetten en Centraal-Afrika te doorreizen. Het Franschc ministerie van marine heeft hem eene bijdrage van 40,000 franken toegezegd. Ook de Eugelsche regeering heeft beloofd tot de kosten der espeditie te zullen bijdragen. De veertiende wedstrijd voor dichters is te Bordeaux sinds den 45 dezer geopend en zal den 4 Juni 4875 gesloten wordeu. Gouden, zilveren en bronzen medailles, te zamen. den in getal, zullen uitgereikt worden. Zij die aan dit concours wenschen deel te nemen, kunnen' het progiamma bekomen op franco aanvrage aan den heer Evariste Carrance, voorzitter van het comité te Bordeaux, Rue Cornu, 7. SPANJE. De officieele Spaansche Oaceta behelst een aantal koninklijke decreten, waarbij 4. Laserna benoemd wordt tot koninklijk vleugel-adjudant, 2. Genaro de Quesada in Laserna's plaats tot opperbevelhebber vauhetNoorderleger, Echague in plaats van Quesada tot commandaut vau het leger van het centrum, en Echevarrja in plaats van Primo de Rivera tot aanvoerder van het tweede, korps van het Noorderleger, Moriones schijnt dus in zijn commando te worden gehandhaafd. Er was anders sprake van, dat ook hij, wegens nredenen van staat" zou worden ontslagen, zeer tot vreugde zeker der Carlisten, die hem haten met een volkomen haat, en tot verontwaardiging zijner soldaten en officieren, die hein op de handen dragen, ENGELAND. Gladstone heeft weder een brochure ge schreven naar aanleiding van den door hem opgewekten strijd over de Vaticaansehe decreten. Het nieuwe geschrift, getiteld Vaticanisme, zal in deze week bij Murray verschijnen en eene wedeilegging bevatten van de geschriften van Manning en Newmann. Genoemde uitgever heeft van de eerste brochure van Gladstone 145.000 exemplaien verkocht eu van de laatste afleve ring van de Quartetly Review, waarin Glad stone's beschouwingen der redevoeringen van Pius IX zijn opgenomen, reeds de vijfde uitgave bezorgd. liet Engelsche bijbelgenootschap is voor nemens eene vertaling van den bijbel in Slees wij k-IIol-,teiiisclt plat Duitsch te bezorgen, waar aan in sommige streken behoefte schijnt te beslaan. De Amurikaansche uitgave van liet dag boek van Livingstone wordt zoo druk gekocht, dat aan de kinderen vau wijlen den beroem den reiziger reeds 1000 pond sterling zijn overgemaakt. "Vau 4120 Febr. zijn 55 schepen'tSuez- kanaal gepasseerd. De ontvangsten gedurende dat tijdsverloop bedroegen. 886,000 frs. De Khedive heeft den bekenden reiziger, doctor Schweinfurth, opgedragen een geogra- phisch genootschap voor Egypte op te richten, dat hoofdzakelijk zal moeten dienen om alle wetenschappelijke reizigers in Afrika met raad en. daad bij te staan. D UI T S C II L A N D. Voorloopig wil men wetendatwanneer vorst von Bismarck om zijner gezondheidswilie den post vau rijkskanselier mocht neerleggen, de lieer von Bennigseu, als de geschiktste per soon, hem dan vermoedelijk in die werkzame en moeilijke betrekking zal opvolgen. Bismaick heeft Zondag jl. bij den Keizer eene langdurige audiëntie gehad, en dezen een rapport overhandigd; waarover is niet ver meld doch de onderstelling rijst terstond op, dat het betrekking zal hebben op den politieken toestand des ryks, waarschijnlijk in verband met zijn verlangen om van zjjn taak te worden ontheven. De ziektetoestand van den lieer Lasker is over het algemeen geruststellender. De koorts is weggebleven. Hij zal echter in de eerste maanden de zittingen der Kamer niet bijwonen."" It U S L A N D. In het oostelijk gedeelte van Siberie heerscht een vreeselijke hongersnood en pokken epidemie, vooral in de provincie Jakutzk, wier bevolking wel met de helft moet zijn ver minderd. Daar de plaatsen zoover uit elkander liggen en er gebrek was aan geneeskundige hulp, kon men niet voldoende in den nood voorzien. AMERIKA. Grant weigeit de schikking, door de Louisiaan- sche conservatieven vooi gestel cl, goed to keuren, anugezicn hij zich in deze geenszins partij wilde stellen, maar alleen de wet wenschte uit te voeren. Het comité van het Congres had hierover to oordceleu, en Grant zou zich verheugen, indien dio schikking werd aangenomen. TWEEDE KAMER. Zitting van 23 Februari. In de zitting van lieden is het ontwerp tot verbetering der marine-pensioenen aangenomen metalgemeene stemmen. Vooraf wasaangenomen een amendement van de heoren Fabius en Nier- strasz, tot meerdere verhooging van de pensioenen der onderofficieren, doch verworpen hun amen dement om aan de algemeene verhooging terug werkende kracht te geven tot 4859. Morgen elf ure andere ontwerpen aan de orde. SCHIEDAM, 24 Februari 1875. De rivier de Maas voor deze stad is over dekt met drijftjs, zoodat de stoombooteri voor de binnenlandsche vaart, welke alhier aanleg gen of passeeren, den dienst hebben gestaakt. Niettegenstaande liet vele ijs zijn lieden mor gen nog twee Engelsche booten van en een naar Rotterdam deze stad gepasseerd. De Staatscourant van heden bevat de statu ten der Schiedamsche vereeniging sZEschylus", gevestigd te Schiedam, goedgékeurd bij Z. M. besluit van 27 November 1874, no. 4. Op voorstel van de Fransche Regeering zal op 1 Maart a. s. te Parijs eene diplomatieke conferentie bijeenkomen, teneinde de midde len te verzekeren voor de voortzetting der werkzaamheden van de Internationale Commissie voor den meter. Nederland zal bij die conferentie vertegen woordigd worden door Zr. Ms. gezant te Parijs, wieu de heeren dr. F. J. Stamkart en dr. J. Bosscha, beiden leden der Internationale Com missie, laatstgenoemde tevens secretaris van het permanente comité, als technische gedele geerden ter zijde zijn gesteld. Voor de overige betrokken staten zullen mede hunne diplomatieke vertegenwoordigers te Parijs optreden, terwijl voorts als lechnische gedele geerden ziju aangewezen voor: Duitschland, professor Forster; Oosteurijk-Hongarije, dt\ Ilerr; Denemarkende heer HoltenSpanje, generaal Ibauez; Frankrijk, de heer Dumas eu generaal Norin; Italië, de heer Govi; Rusland, de heer Wild; Zweden en Noorwegen, generaal Wrede en de heer Broch; Zwitserland, dr. Hirsch; en Turkije, de heer Husny Bey. Venezuela wordt vertegenwoordigd door dr. Eliseo Acosta. Belgie en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika hebben geene gedelegeerden aan hunnne gezanten toegevoegd. (St. Ot.) Bij het afdeclingsonderzoek eenersupple- toire begrooting van binnenlandsche zaken is door verscheidene leden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken in overweging gegeven om ter beteugeling der longziekte onder het vee in Friesland, tegen liet voorjaar liet stelsel van afmaking op groote schaal toe lé passen. Daar thans het monument de WillemS- toren te Dillenburg geheel afgewerkt is, zal w*n.<k COD Abonnemi Nibi'iius, pui kwntiiiil1.83. Franco per post, door liet geheclo lïyk - 2.30. Afzonderlijke! noininers- 0.10. lintJEA.Ui HARKT, E, 131.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1