b. v.Jiópger beroep van eene uitspraak van de;i burgemeester op hoogor autoriteit is toe gelaten, Hierover bestond verachil. De com missie stelt met bet oog op dat verschil voor, niet over te gaan tot de orde van den dag, maar den Minister dank te zeggen voor zijne inlichtingen, en het adres met deze ter griffie te depoueeren, SCHIEDAM, 25 Februari 1875. Blijkens een telegrafisch bericht van de Indische regeering, bij het departement van Koloniën ontvangen, hebben op Java zware oveistroomingen plaats gehad in Demak, Solo, Rembang, Madioeu, Soerabaija en bij Sitoebondo (Bezoeki). Heden werden alhier door Burgemeester en Wethouders iu het openbaar aanbesteed ver schillende leverantiën en aangenomen door de volgende laagste inschrijvers, nl. de levering van 50,000 stuks Luiksche keien, door de firma Kloos en van Limbuigh te Rotterdam, voor f87.20 per 1000 stuks; 300,000 stuks vlakke straatkliukermoppen, de firma Rendoip Co te Benningen 'voor f '13 49 per 1000 stuks; 250 kub. meters gewasschen grind, II. den Breejen Tz. te Hardinxvebl, voor f 1.79 per kub. meter; 500 stiekk. meters trottoirbanden, M. Ge verding te Rotterdam, voor f1720: 'ÏOOO tot 2000 kub,-meters zuiver scherp rivierzand, C. Snoev te Ouderkerk a'd. IJssel, voor 68 cents per kub. meter; houtwaren, W. Giesen te Doesborgh,voor f 3590 en metsel materialen, M. Geverding te Rotterdam, voor f 807.50. Welke noodlottige gevolgen het kan heb ben kinderen zonder toezicht in een vertrek met een brandende kachel te laten, bewijst ons het 'volgende voorval, Gisteren namiddag had een moeder, in de Spoorstraat aan den Singel alhier woonachtig, vief nog jeugdige kinderen alleen gelaten, ter wijl zij zich naar de brandei ij begaf, om haar man middageten te brengen. Een vijfjarig meisje, waarschijnlijk door in aanraking met de bran dende kachel-te komen, zoodat hare kleedeien vlamvatten, bekwam zoo deerlijke brandwonden, dat men voor Ipt behoud van,haar leven vreest. "W_ai en_j.op jhaar hulpgeschrei tie buren niet toegesneld, dan zou zij vermoedelijk geheel verbrand door hare moeder zijn teruggevonden. Dit is het tweede'geval in deze gemeente binnen een tijdsverloop van .veertien dagen. Bij Kon. besluit, van 19 Februari is aan het besluitvan 13 staart 1869, no. 25, het volgende toegevoegd: Bij transpoit met stoom schepen via Suez wordt echter betaald voor den overtocht van Nedeiland naar Nederl. Indie: a. yoor eiken passagier 1ste klasse, die op den dtig .der inscheping het twaalfde jaar volbracnt heeft f600; en b, voor eiken passa gier 1ste klasse, die op den dag der inscheping het zesde jaar is ingetreden en het twaalfde niet heeft volbracht f,300. t De Staati-Courant van heden bevat de voorwaarden waarop tot ultimo December de gelegenheid blijft opengesteld voor zesi artsen mits .zij niet ouder zijn dan 30 jaren om als officier van gezondheid dei 2de klasse bij de zeemacht in dienst te tieden. - Bij al de dónkere punten van den ooi log tegen Atsjin, is het ons een waar genoegen op "de volgende lichtpunten te kunnen wijzen. Wij zijn door een zeer geacht persoon, die in staat is, uitmuntend op de hoogte te zijn, in de gelëgenheül gesteld het volgende mede te deelen Reeds bij 't begin van den ooi log namen wij "!n dij, blad een gedeelte op van het reis verhaal van' den kapitein in dienst der Oost- Indische' Compagnie," De Rooij, waarin hy, die zelf eêhigë jai'eu te Atsjin woonde, mededeelt, dat daar goudmijnen gevonden worden. Van die goudmijnen op Groot-Atsjin, werd overigens weinig gewag gemaakt, thans is het niet alleen zeker, dat zij bestaan, maar ook heeft men op Poeloe-Bras, het eiland waar de vuurtoren gebouwd wordt, en op Poeloe Way tin-aders ontdekt, die rijker zouden zijn dan die van Banka en Billitoneene ontdekking die niet te verwonderen is, want Sumatra, Malakka, Banka en Billiton beboeren tot een en dezelfde formatieeen" en ander wordt reeds met kracht geëxploiteerd. Het valt niet te betwijfelen of da irdoor moet het finunciëel bezwaar tegen het voleindigen van den oorlog wegvallen, want uit die mijnen zullen, na het in bezit nemen van die gewesten, en het terugkeerèn van vrede en rust, de oor logskosten niet alfeen volkomen kunnen gedekt worden, maar tevens nieuwe bronnen voor de schatkist geopend.' (Ar. A. Ot.) Ten behoeve van de noodlijdenden door den wateisnood'op Java, zal door den president der Nederlandsclie Handelmaatschappij, den heer Trakranen, op verzoek uit Imlie, eene commissie benoemd worden om giften in te zamelen. In do Bazuin vindt men een tweetal artikelen van den heer Gispen, Chr. Geref. predikant, over de wenschelijkheid van het gebruik van Evangelische gezangen of van eene door haie Synode goedgekeurde verzameling vau geestelijke liederen, in de Chr. Geref. kerk, doch altijd met zulks in de viijheid der ge-- meenten te laten. Naar het TT. D. verneemt, bestaat het getal van hen, die meenen recht te hebben op de nalatenschap van Teyler van der Hulst, uit 120 personen. Ook te Utrecht zijn enkele peisonen die im enen erfgenamen te zijn. Daar reeds zoovele rechtsgeleei den de zaak nooit tot een voor de erfgenamen gewenscht einde konden brengen, vreezen sommig'en, dat ook het nu ophanden zijnde proces weer tot niets zal leiden. De vereeniging tot bevordering der lijken- verbranding telt thans 1104 leden. Door de strenge vorst hebben de veld muizen op de meeste akkers zulk een ge- voeligen slaggekregen,dat zij bij honderden doodgevroren gevonden worden. Op zeer vele akkers, die met winterkoren stonden, hadden deze dieren reeds veel schade aangericht. "Vlanrdingen. Den 1 i Maart a. s. hoopt onze geachte stadgenoot de heer R. Kikkert, sectetaris dezer gemeente, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren ia die betiekking werd geïn stalleerd, na alsdan bijna 55 jaren zijne krachten aan de bela gen dezer gemeente en hare inge zetenen te hebben gewijd. Olsck'oon 72'jaren tellende, bezoekt tic waar dige man nog dagelijks de secretarie, en verleent -b i -t 8 a - nog steeds een geopend oor aan allen, die om raad, of, bijstand tot hem komen. (iF. fl. Ct.) Rotterdam. Als eeu bijzondei heid kunnen wij uit goede biqn mededeeien, dat van de 18 imlitie-plichtigon in het Weeshuis der Ned. Gerei, gemeente alhier 15 vrijstelling bezitten, terwijl de overige 3 allen ouder de maat zijn, zoodat dit jaar niet één hunner behoeft uitte- tiekken. Gisteren namiddag ten 1 ure is een 21jang zi.einnit, zich vei makende nrmt schaatsen- lijden, op den iscluedainsclien Öingel. achter de Zwemschool, door liet ijs gezakt en verdron ken 'ondanks de -aangewende pogingen om hêrn te edelen, zooals i.et toewei pen van tou wen, quz. Twee personen, die zich te zijner redding op het ijs waagden, zijn er eveneens dooi gezakt en met veel moeite geied. Het Kjk is een half uur, later opgevischt. ï,chlen. Een vieijarig meisje is, terwijl de moeder een boodschap was gaan doen waatschijnlyk door met haar kleeren met' de kachel in aanraking gekomen, in brand geraakt. Het kindje liep daarop naar het voorvertrek, en op het geschreeuw kwamen eenige buren toeschieten, die het ongelukkige kind door de ramen in vlam zagen staan en, na binnenge drongen te zijnalle middelen aauwenden om hét gevaar nog zooveel mogelijk te keeren. Het kindje is tengevolge der hevige biaud- wonden bezweken. Amsterdam. Ter gelegenheid van het ver jaarfeest van het Athenaeum Illustre, zal Don derdag a. s". in den stadsschouwburg aldaar een stukje van van Lennep, »Een Amsterdamsche Winteravond," getiteldopgevoerd worden waarin Vondel, Hooft, Tesselscliade en andeie leden van den beroemden Muider-kring optreden. Dezelfde stoel, door Hooft bij zijne ambtsbezig heden gebruikt, eu eeu echt portret van den beroemden geschiedschrijver zullen tot de mke- en-soène behooren, terwijl van het Amsterdamsch archief de noodige stoelen, banken, trommels enz, geleend worden. Alles zal zoo getrouw mogelijk naar den stijl van het tijdperk worden ingelicht. Tjummarura (bij Franeker). Eenigen tijd geleden weid in dit doip een dienstmeisje ver mist. Men verdiepte zich in allerlei gissingen omtrent haar zeer geheimzinnig verdwijnen, en was niet ongeneigd aan een misdaad te denken. Na veelvuldige pogingen tot hare op- spoiing heeft men, na vijf weken, lutar lijk in de Tjummarumervaart gevonden. De staat van ontbinding maakte het bijna onmogelijk het lijk te schouwen, zoodat men in het onzekere zal blijven over het voorgevallene, Gcnemuidon. Tot den 18 dezer waren 220 gevallen van mazelen aangegeven, zijnde alzoo ongeveer een tiende gedeelte det bevol king. Tot genoemden datum is slechts een per soon aan deze ziekte overleden r De ina/elen hebben een goedaardig kara ter en de toestand is beti ekkelijk gunstig te noemen. Arnhem. De leerling van het Instituut van Kinsbergen te Elburg, die onlangs zijn makker door onvoorzichtigheid heeft doodge- schoten, stond den 23 dezer voor de rechtbank alhier terecht, beklaagd van manslag door on voorzichtigheid en onbedrevenheid. De substituut-officier van justitie, 'mr. Na- hu'ijs, betoogde dat hier volgens de bewezen omstandigheden, was gepleegd een doo'dslag uit onvoorzichtigheid en onbedrevenheid. rHij noemde het betreurenswaardig, dat rnen, 'niet tegenstaande de talrijke ongelukken, welke met vuurwapenen 'geschieden, toch altijd weer men- schén aantrof, ''die met die hoogst gevaarlijke instrumenten onvoorzichtig omgaan, en daar door 'de''grootste onheilen teweeg' brengén. Hij meende 'daarom, dat 'deze bèkfahgcle niét al te ligt móest? gestraft 'worden, maar' meende tóch aak'den anBèrèn'kant, dat zij li jeugdige leeftijd, zijn overigensgoéd 'gedrag en 'de wezenlijk ongelukkige omstandigheden, welke'zijne daad hadden vergezeld, verzachtende omstandigheden waren. Spr. 'eischte een' cellulaire' gevangenis strafvanéén maand. Mr. 'fe. '"Schèidiüs, veVdedig'er van dón be klaagde, "méénde, clat'men hier niet te dóén had Inét'een onvoorzichtigheid van de bydé van dézen laatste, daar hij een 'daad 'had gepleegd, waaruit vooraf bij geen mogelijkheid een'iïóod- lottig 'gevolg was af te leiden. Deskundigen toch verklaren, dat zonder percussie een pistool, om 7do tezeggennooit afgdiit. Mócht de rechtbank' echter'ihéonen, dat hier dést'rafvvet was ovei treden, dan wees pleiter op een aantal verzachtende omstandigheden. "Hij'vestigde zeer de aandacht op den ongelukkigén toestand, waaiïn de jeugdige beklaagde vejkeerde, die nu reeds eenige wéken lang eeu zwaarder straf had ondergaan, dan de rechtbank hem ooit kon opleggen en nóg jaien lang, ja zijn geheele leven, zou gebukt gaan ónder,de vréeselijko bennnenng aan den 20 Januari, Pleiter hoopte i t f I 1 l 1 1 l Ij f j i it W 1 t ./-i rit ,-! jju i? ii i',

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2