Bnitenlanasclifi Bericlteii. VmcMjnt öaplijta, itpËd DMai. Binnealanflsclie BencMen. Zaterdag 27 Februari. 3588. en Twintigste Jaarffanjy. IV eg-en COURANT. Abonnementsprijs, per kwaitaalf 1.85. Franco per post, door hot gehcele Tiijk - 2.50. Afzonderlijke nonimers- 0.10. F It A N K R IJ K. De Nationale Vergatleiing nam achtereen volgens de afzonderlijke artikelen van het wets ontwerp op de organisatie van het bestuur aan, benevens de addilioneele artikelen 3 en 4. be- treiTeude de bevoegdheden van den Piesident der Republiek, volgens een nieuwe redactie door de commissie voorgesteld en door Wallon over genomen. Na eene verklaring, uit naam der royalisten afgplegd door Lai ochette en Relcastel, nam de Vergadering met 430 tegen 262 stemmen het •wetsontwerp in zijn geheel aan. De verklaring, door Larochette vooigelezen, luidde: »Gij biengt het Land ten val, als gij geen koning stelt aan 't hoofd der instellingen. De gematigde republikeinen zullen het te kwaad krijgen met de radicalen. Aan deze is de toe komst in een lepubliek. Wij willen daarvoor niet verantwoordelijk zijn. De monarchie is heden 't heil, zij zal later de redding zijn." De heer Savary deelde, nadat de stemming over het wetsontwerp ter regeling van het Bestuur had plaats gehad, het rapport mede over het Comité van het Beroep op het Volk. Het rapport ontlokte den Bonapartisten hevige interrupties. De Vergadering verdaagde vervolgens de zitting tot Maandag, wanneer zij zal benoemen haar Voorzitter, ondervoorzitters en secretarissen. ENGELAND. De beroemde geoloog sir Charles Lyell is op 87jarigen ouderdom overleden. Eene depêche uit Calcutta van den 23 dezer bevat, dat de behandeling van het proces tegen den vorst van Paroda aldaar is aange vangen. Gemelde vorst, een der inlandsche vorsten, die de Britsch-Indische Regeering nog op den troon heeft gelaten, staat namelyk terecht wegens een moordaanslag op den Engelschen agent aan zijn hof. De Times deelt eene depêche mede uit Weenen van 25 dezer, luidens welke de kleine mogendheden niet langer weigeren, om aan de conferentie te St. Petersburg deel te nemen. De onderhandelingen dienbetrefiende worden echter nog druk voortgezet, ten einde tot een gemeenschappelijk handelen te geraken. Het spijt de kleine mogendheden vooral, dat Engeland geweigerd heeft om die conferentie bij te wonen, omdat dan daarop eene zekere oppositie zou bestaan hebben. John Mitchell is den 24 dezer smorgens te 4 uren uit Amerika te Queenstown aange komen, alwaar hij door een aantal vrienden en door eene deputatie uit Cork ontvangen is. Hij is per eersten trein naar Tipperary gespoord en aldaar met geestdrift ontvangen. De gilden met hunne banieren en eene talrijke volksmenigte wachtfen hem op en hy is naar een voor hem gereed staand rijtuig gedragen re t r*T BUREAU; MARKT, E, 124# en vervolgens in optocht naar een hótel geleid, alwaar hij de volksmenigte heeft toegesproken. Hij zeide, dat hij 3000 mijlen gereisd had, maar van den Noordpool zou gekomen zijn om zulk eene ontvangst en zulk eene opdracht te ontvangen als hem hier te beurt vielen. Hij wist nog niet, of hij naar het Parlement zou gaan, maar zoo ja, 'dan zou hij Ierland, Schotland en Wales betere wetten zoeken te bezorgen dan zij thans hebben. Mitchell schijnt zeer zwak van gezondheid te zijn. Te Alexandrie heeft in den avond van 30 Jan. jl. een hevige brand gewoed. In de gouvemements-magazijnen werd o. a. vooreen waarde van f600,000 aan* katoen vernield. De brand bepaalde zich tot die magazijnen en woedde, door gebrek aan voldoende blusch- middelen, tot den volgenden avond. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm, die eenige dagen ongesteld is geweest, bevindt zich thans beter, zoodat hij zijné-werkzaamheden heeft hervat en wéder gehoor verleent. Voor het oogenblik is het in alle Duitschc muntplaatsen nog zeer druk. Spoedig ?a! echter de aanmunting, namelijk tot een bedrag van 4200 millioen mark in rijksmunt, bereikt zijn. Dadelijk daarna zal met de inwisseling der v oude Duitsche specie, volgens een reeds ont worpen plan, een aanvang gemaakt worden. Aan de Köln. Zeit. wordt uit Bern ge meld, dat er alle hoop bestaat, dat Frankrijk nog tot het internationaal post-traktaat zal toetreden. OOSTENBIJ K. Eene depêche uit Pesth van den 24 dezer meldt, dat baron Bela Wonckheim nu door Keizer Frans Jozef met de samenstelling van een nieuw Ilongaarsch ministerie is belast. Hy zal, daarmede in verband, met het linker centrum van het Lagerhuis van den Rijksdag over eene ineensmelting onderhandelen. Keizer Frans Jozef is de hooge eer te beurt gevallen, tot afgavaardigde te worden gekozen door de kiezers van de gemeente Kornyareva, in het comitaat Severin. Ze waren ontevreden over hun vroegeren afgevaardigde en droegen nu de behartiging van hun belangen liever op aan den Keizer, «die toch aller vader was." ZWITSERLAND. Voor zoover met zekerheid gemeld wordt zijn, by de Zondag gehouden verkiezing voor den Grooten Raad in het kanton Ticino, 50 ultra- monlanen gekozen, tegen 46 liberalen. De uitslag in vijf districten is nog niet bekend. Zooals men weet hebben de bewoners van Caub het voorrecht dat hun stad tegen de bergen aanligt, doch het valt hun tegenwoordig moeilijk die romantische ligging van harte te bewonderen. Op een hoogte van 200 meter boven een der straten is een gedeelte van den berg reeds sinds zes jaren aan 't zakkenter- Advertentieprijs: vanl10 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. wij! boven de huizen, die slechts 6 a 9 meter van den berg afstaan, twee diepe kloven samen komen. De massa die in beweging is, bediaagt ongeveer 90000 kub. meter, en is in den loop van den tijd reeds 25 meter verschoven. Valt ze eens, dan zullen onder haar minstens 20 huizen met hun bewoners bedolven worden. AMERIKA. In het te Michigan uitkomende weekblad the Hope leest men het volgende: »Mr. Ii winj een der voornaamste schurken in de Pacific Mail-corruptie is tot belijdenis gekomen. Men heeft nu 666,000 dollars opgedolven en nage speurd de namen ilergenen, die een moot of mootje van den visch hebben gehad." In de Vei eenigde Staten zijn 27 blinden instituten met 543 onderwijzers en 4337 leer lingen; 7 inrichtingen voor kinderen met zwakke geestvermogens, met 2 onderwijzers, 26 onder wijzeressen en 746 leerliugen; 420 kweek scholen voor onderwijzers, met 245 onder wijzers, 227 onderwijzeressen, 7533"rnannélijke en 44059 vrouwelijke kweekelingen. In 4V7Q waren er 4518 academiën of lioogere burger scholen, met 2598 onderwijzeis, 3592 onder wijze! essen, 59741 mannelijke en 69 663 vrouwe lijke leerlingen. Hooger onderwijs wordt ge geven op 507 colleges, met 2973 onderwijzers, 929 onderwijzeressen, 46,692 mannelijke en 24 152 vrouwelijke leerlingen. Er waren in 1870 26 scholen voor rechtsgeleerden, met 1667 mannelykp en 6 vrouwelijke studenten; 65 geneeskundige scholen, met 6609 manne lyke en 437 vrouwelijke studenten, en 92 scholen voor theologie, met 4045 mannelijke en 50 vrouwelijke studenten. De jezuietenstaat by uitnemendheid is de zoogenaamde republiek van Ecuador in Zuid- Amerika, alwaar de president Garcia Moreno een blind werktuig is iu de handen van de paters. Het ministerie bestaat uitsluitend uit Jezuïeten. Het leger is in vier divisies verdeeld: 4. Divisie van den zoon Gods. 2. Divisie van den goeden hei der. 3. Divisie \an de vijf won den. 4. Divisie van de allerreinste. Terwijl men in andere landen spreekt van huzaren, dragon dei s, ulanen, enz. heeft men daar: 4. Heilige broeders2. Zonen der heiligheid3. Bescher mers der jonkvrouwen 4. Vrijwillige jongelingen. Alle militairen van den generaal tot den minsten soldaat moeten dagelijks de mis bezoeken, dik wijls biechten en het avondmaal gebruiken. De heilige republiek, die onlangs weder de pause lijke zegen ontving betaalt den Pieterspenning uit de staatsfondsen, doch voldoet haie schuld eischors niet, die zoo goed waren haar geld te lecnen. SCHIEDAM, 2C Februari 1875. De Staatscourant van heden bevat de opgave van het aandeel, dat elke provincie

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1