TerscMjst japlijis, ÉWDiBrJ DinsSai] Bnitealaaisclie Berielileii. Binnenlaaisehe BericlteB. A". 1875. Woensdag 3 Maart. .43 3590. Negen en Twintigste Jaargang. Alle mededeelingen der dagbladen betreffende de samenstelling van een ministerie door Buffet, zijn voorbarig. Buffet heeft slechts één brief geschreven, waarin hij verklaart niet voorne mens te zijn, het nieuwe ministerie samen te stellen. Hij zou in deu avond van 1 dezer terug komen en den volgenden dag een bezoek bij Mac-Mahon afleggen. De Nationale Vergadering heeft met 479 van de 542 uitgebrachte stemmen Buffet als presi dent herkozen. Er schijnt spiake van geweest te zijn dat donna Marguerita, echtgenoot van don Carlos, zich in Zwitserland zou vestigen; al thans het Carlistisch-agentschap acht het noo Jig de volgende depêche te verzenden: Pau, 28 Febr. Donna Marguerita denkt er volstrekt niet aan jiaar Zwitserland terug, te keeren, zooals zekere bladen uitstrooien. Niet alleen heeft Hare Majesteit niet te roemen over de gastvrijheid der regtering van dit land, maar bovendien kan zij zich hier beter bezighouden met dt> ambulances en met de op voeding harer kinderen en krijgt zij veel spoe diger berichten van den Koning; ten slotte is zy door historische en familie-herinneringen zoowel aan Pau als aan Frankrijk gehecht; in Frankrijk toch werden haar doorluchtige moeder en haar oom geboren, en Frankrijk was steeds bij uitnemendheid gastvrij voor de Carlisten. Volgens de Times zijn te Parijs schikkin gen getroffen voor een voorschot van ongeveer 3,000,01)0 pd. st. aan de Turksche regeering, op voorwaarden, welke op een interest van 13 pCt. te staan komen. DUITSCHLAND. De ochtendbladen bevatten een verklaring van verscheidene Katholieke afgevaardigden tegen de Pauselijke encyclica van 5 Febr., waarin zij er bepaaldelijk tegen opkomen, dat de kerkelyk-politieke wetten een aanranding zouden zijn van de rechten 'der Ker' en van de rechtsmacht der bisschoppen. Zy protes- teerea verder tege_. de aanmatigende verklarin gen welke in het Pauselijk schrijven zijn vervat, en waardoor de rechten van den Staat in ge vaar-worden gebracht; voorts tegen het recht van den Paus om wetten van den Staat, waar aan men naar de Katholieke leer gehoorzaam heid is verschuldigd, niet wettig te verklaren. De onderteekenaars vau het protest noodigen ten slotte alle eensdenkende Katholieke patri otten uit, om het mede te onderteekenen. De oud-Katholieke bisschop Reinkens heeft-mede een herderlijken brief uitgevaardigd, waarin hij staaft, dat de Pruisische bisschoppen in hunne laatste gemeenschappelijke verklaring den zin van het bijbelwoord: urnenmoetGode meer gehoorzamen dan de mecschen," ver draaien, om pauselijke wetten voor geboden Gods in plaats te kunnen stellen en tegen de wettige overheid opstand te klinnen verwekken. Een en ander is' natuurlijk in stiijd met den bijbel en hun herderlijken plicht. De commissie van het Keulsche Dombau- Verein heeft de klok voor deu domte Frankenthal gegoten, onderzocht en goedge keurd. Het gieten heeft 29 minuten gevorderd; eerst diie weken daarna was het metaal be koeld, De hoogte der klok bedraagt 3.70, haar middellijn 3.50, de omtrek aan den beneden rand 10.80 M.; de klepel heeft een gewicht van 1600 kilogr. en de klok wèegt 50,000 kilogr. Zij is gegoten vau metaal, op de Franschen ia den jongsten oorlog veroverd Indien met deze >Keizersklok" moet worden geluid, dan zullen daartoe 30 man vereischt worden. Het aantal stukken geschut, die gebezigd zijn om het noedige metaal te leveren, is 22, van een gewicht van 570 tot 2570 kilogr. per stuk. OOSTENRIJK.--- - Het Hongaarsch Ministerie is tot stand ge komen en aldus samengesteldPresident, Wenck- heim; Binnenl, Zaken, Tisza; Financiën, Szell; Openbare "Werken, Pech (waarschijnlijk Zichy) Koophandel, Simonyi; Landsverdediging, Szende; Onderwijs, TrefortMinister voor Croatie, Pejac- sevich; Ju&üue, Beid Perczel. SPANJE. Naar men verneemt, maken de Carlisten groote toebereidselen om Puycerda aan te val len. Zeven bataljons Carlisten hebben den 26n Febr. met 12 stukken geschut Bilbao aange vallen en de forten Paentenuevo en Arbolancha gebombardeerd. Zij moesten hare positiën ver laten maar hebben den aanval tweemaal her haald. Het gevecht was den geheelen dag hard nekkig. De Carlisten zijn ten slotte met een aanzienlijk verlies teruggeslagen. Generaal Lorna heeft versterking gezonden. De Espana öatholica Is geschorst wegens een daarin opgenomen brief van den bisschop van Jaen, waarbij het koninklijk gezag aange vallen en godsdienstige onverdraagzaamheid gepredikt wordt. ENGELAND. Het stoffelijk overschot van Sir Charles Lyell werd Zaterdag met groote plechtigheid in de Westminster Abdij bijgezet. Onder de aan wezigen waren tal van geleerden en aanzien lijken. Ook de koningin neeft zich doen ver tegenwoordigen en een bloemkrans op de kist doen neerleggen. TURKIJE. Volgens een depêche uit Scutari zijn de Turken, die om de Podgoricza-zaak gevangen genomen en ter dood veroordeeld waren, uit den kerker ontsnapt, 't Is moeilijk te zeggen of hiermee op een onverwachte wijze een eind aan de Monteaegrijnsch-Turksche kwestie is ge maakt, dan wel of nieuwe verwikkelingen thans te duchten zyn. TWEEDE KAMER. Zitting van '1 Maart. In deze zitting is ingekomen een ontwerp tot verhooging der Indische begrooting voor 1875. Tot rapporteurs over het ontwerp tot wijziging der kiestabel zijn benoemd de heeren Kappeyne van de Goppello, Mackay, Verheijen, van Kuyk en de Roo van Alderwerelt; tot rapporteurs over het voorstel der heeren Kappeyne c. s. tot aanleg van spoorwegen voor rekening van den Staat, de heeren Blussé, de Jong, van Rappard, Begram en van Kerkwijk. Daarna zyn de algemeene discussiën aange vangen over het wetsontwerp tot regeling van den dienst en het gebruik der spoorwegen. De heer de Bruyn Kops was vóór; de heeren Gevers Deynoot, van den Berch van Heem stede, Godefroi en Messchert van "Vollenhpven waren tegen het ontwerp gestemd, terwijl de heer - Rutgers van Rozenburg groote bezwaren had. Nadat de Minister van Justitie de voordracht uit een meer rechtskundig oogpunt had ver dedigd, deelde de Voorzitter mede dat zoo aanstonds was ingekomen een voorstel van de heeren Godefroi, 's Jacob, Mirandolle, Tak, Viruly Verbrugge, van Loon, de Roo van Alder werelt en Rutgers, van Rozenburg, tot het houden eener enquête over de regeling van het toezicht der spoorwegen, dat uaar de afdeelingen werd verzonden. De aangevangen discussie ging ïntusschen door, want de Minister van Binnen- landsche Zaken bekwam het woord tot ver dediging van zijn ontwerp. Na den Minister hebben de voorstellers der enquête, die eerst den Minister het woord wilden laten, een voor stel gedaan, om de discussiën voor onbepaalden tijd uit te stellen. Hierover ontstond eene wcfèl^ deuwisseliug, waarbij onderscheiden leden aaa;- drongen op voortzetting der beraadslaging. Hef voorstel werd verworpen met 44 tegen 18 stemmen. Morgen dus voortzetting der discussie. Aan het slot der zitting zijn nog ingekomen 3 wetsontwerpen, als1. tot intrekking der wet van 29 Mei 1849, Staatsblad no. 21; 2. tot wijziging van ai tikel 84 der wet op de rechter lijke organisatie, en 3. tot opheffing van pro vinciale gerechtshoven en instelling van nieuwe gerechtshoven. Deze stukken zullen worden gedrukt en rondgedeeld. SCHIEDAM, 2 Maart 1873. Blijkens een regeeringstelegram uit Indie, dd. 27 Febr., had generaal Pel uit Atsjin 23 Febr. geseind: Den 15 Febr. .zijn drie verster kingen genomen in Lamaia, bezuiden Mandarsd Poeti. Aan onze zijde zijn gesneuveld 1 en gewond 17 man, waaronder de 2de luitenant Popelier. De vijand leed een gevoelig verlies. Den 17 Februari is zonder tegenstand'eene versterking gevestigd in Tibang. De gezond heidstoestand is tieurig. COURANT. Abonnementsprijs, por kwvrtanl1.83. Franco per post, dooi het gehoele Kijk - 2.30. AfzonderÜjke - 0.10. 8ÜR£AVi JIARKT, E, 134. Advertentieprijs: vnnl10 gewone regels, 1,00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal berekend. FBAS KRIJ K.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1