Zondag jl. werd alhier op de gebruikelijke wyze do 78ste verjaardag herdacht van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, oom des Konings. Gisteren ontstond bij den heer D. Henke- mans een schoorsteenbrand, die aanvankelijk een dreigend aanzien had, doch door dadelyk verleende hulp, vooral van de politie, werd het gevaar met behulp van 2 extincteurs spoedig afgewend. Zondag morgen werd uit een sloot aan den Rotterdamschen Dijk opgehaald, het lijk van Al. Dekkers, die Uit Rotterdam geregeld wekelijks deze stad bezocht. In de maand Juli 11. werd door ons mede gedeeld dat de politie te Oversehie op het spoor was gekomen van een geheim pandjeshuis dat aldaar zoude worden gehouden. Naar wij ver nemen, heeft het onderzoek dier zaak geene termen opgeleverd, om den besvoner van dat huis wegens zoodanig wanbedrijf te vervolgen. In de Staatscourant van heden maakt de Minister van Financiën bekend, dat er gelegen heid bestaat tot verzending der correspondentie naar Nederlandsch-Indie, door middel van het stoomschip Groningen, waarvan het vertrek uit "Vlissingen op den 7den Maart a, s. is bepaald. De met dat stoomschip te verzenden gedrukte stukken en monsters van koopwaren, behooren uiterlijk in den morgen van den 6den Maart, en de brieven in den namiddag van dienzelf den dag te Vlissingen aangekomen te zijn. Men schrijft uit Atsjin aan de Java-Bode: Longbatta8 Januari 1875. Den 31 Dec. rukten het 5de en het 19de bataljon benevens VA batterij artillerie naar LoDgbatta. Twee compagniën van het R, 3e en de mariniers moesten ten Zuid-oosten van den Kraton op een vlakte stelling nemen'. Een sectie artillerie vatte positie bij Koetoe-Alam. De machtdie in Longbatta zon ageeren werd verdeeld. Overste Wigand trok met de kolonne Roms- ■winckel in front tegen Longbatta op. De kolonel volgde met de kolonne van der Meer den linkeroever der Atsjin-rivier. Beide kolonnes zouden trachten ziph in het Oostelijk gedeelte van het landschap te vereenigen. Al vechtende trok mén voorwaarts, en wer den door de kolonne Romswinckel eenige ben- tings genomen. Doch eindelijk hield het moeras deze koloune tegen, eu welke moeite ook werd aangewend, er was geen dooikomenaan. Tevergeefs beproefde men het moeras om te trekken; men zag zich voor een onoverkomelijken hinderpaal geplaatst, en er werd om nadere orders gevraagd aan den kolonel. De marseh van de koloune, door den kolonel aangevoerdging eveneens met veel bezwaren gepaard, maar had meer succes. De oude Missigit werd bereikt, genomen en door onze troepen bezet (le en 3e comp. L. 3e). Eveneens werd een punt bezet tegenover de rivier-bentiug. Doodvermoeid keerden de troepen 's avonds te Kotta-Radja terug. 14 gewonden werden in deu Missigit te Long batta (eigenlijk Lampermeh) achtergelaten, en velen waren reeds te Kotta Radja aangebracht. Ons verlies moet zeer aanzienlijk zijn, maar met zekerheid durf ik u vooreerst daarvan niets mededeelen. Ik hoor van een 20tal gesneuvel den en een COtal gekwetsten. Er zouden eenigen der onzen in handen van den vijand gevallen zijn. De communicatie met den post te Lamper meh is zóó gevaarlijk, dat een paar dagen later weder moest uitgerukt worden om een tusschen- punt te nemen't geen dan ook ten koste van eenige gewonden mocht gqlukkeu. De nieuwe post ligt ten Noordwesten van Lampermeh en •wordt daarvan gescheiden door een etiorine sawahvlakte. Maar nog is de gemeenschap hoogst moeilijk, en het is niet raadzaam met minder dan '100 gevvapenden iets over te brengen. Tengevolge van het groot aantal posten be ginnen de draagkrachten tekort te schieten, en het wordt moeilijk de nieuwe posten te voorzien van de noodige munitie, vivres, materialen enz. enz. Bij den aanval op Longbatta zijn de zwaarste verliezen geleden door het 10e batal jon onder majoor Yan der Meer. De positie van die troepen moet een nogenblik verschrik kelijk zijn geweest. Naar den Missigit terug trekkende, moesten de soldaten tot aan hun middel door moerassen waden, terwijl zij van twee zijden aan het schroot der Atsjineezcn waren blootgesteld. Het bataljon verloor dan ook 1 sergeant, 2 korporaals, 1 hoornblazer en 14 fuseliers aan gesneuvelden, terwijl 3 ser geanten, 2 korporaals, 2 hoornblazers en 22 fuseliers zwaar gewond en 13 nog licht ge wond waren. Sommigen van de onzen zonken zwaargewond in de modder weg. liet Vaderland verneemt dat het wets voorstel van den heer Kappeyne c. s. tot aan leg van spoorwegen voor rekening van den Staat in de afdeelingen der Tweede Kamer goed is ontvangen. Men spreekt intusschen van een tegenplan, door den heer Heemskerk in te dienen. Byzondere omzichtigheid wordt aanbe volen bij het ontvangen van geld, vooral gul dens en rijksdaalders. Er is weer veel valsch geld in "omloop. (AT. d. D.) Yolgens het 77. D. zou het voornemen bestaan de miliciens der lichting van 1875 eene maand vroeger dan gewoonlijk onder de wapens te roepen. By de Nederlandsch-Indische Handelsbank te Amsterdam is heden ontvangen een dépêche van haar hoofd-agentschap te Batavia, volgens welke door de overstrooming, die in het begin van Februari Java geteisterd heelt, duizenden Javanen zwaar gebrek lijden, en velen ver dronken zijn, terwijl het verlies, door Euro peanen geleden, betrekkelijk gering is. De Nederlandsch-Indische Handelsbank ver klaart zicli gaarne bereid giften, die men haar voor de noodlijdenden zou willen doen toeko men ten spoedigste per telegraaf kosteloos naar Indie over te biengen. Het denkbeeld om de Nederlandsche Her vormde gemeente te Amsterdam in kerspelen te verdeelen, dat bij den kerkeraad 7.00 langen tijd in overweging was, heeft eindelijk tot een besluit geleid. Met meerderheid van stemmen is dit middel om aan den strijd der onder scheidene partijen in de gemeente een einde te maken, verworpen. Almede werd het besluit genomen om geen kerkgebouw af te staan aan eenige corporatie, van welke men weet of vei trouwt dat er bij hare samenkomst iets zal gesproken worden wat niet overeenstemt met het evangelie naar de sehi iften. Vrijheid.) De Leuveusche hoogeschool was niet te Leiden vertegenwoordigd. By die instelling wordt de keikelijke onverdraagzaamheid zoo ver gedreven, dat de hoogleerareu niet aan een feest der wetenschappen inogen deelnemen. Dit verbood hun de geestelijkheid, die hun zelfs geen kennis gaf vau de uituoodiging door de hoogeschool van Leiden ontvangen. Door het Hoofdbestuur der Vereeniging Volksonderwijs is aan de leden rondgezonden het ontweip eener gewijzigde wet op het lager onderlijs, door de heeren 0. van Riet, als rapporteur, A. Muens eu mr. E. vau Lier, ontworpen, die blijkens de inleiding, schoon eenstemmig in vele zaken, dit toch niet in alle waren. De voornaamste der voorgestelde wijzigingeu zijn de volgende: Art. '1. De v&kken: beginselen der vormleer, der kennis van de levende talen, der wiskunde en der land bouwkunde vervallen als bestandileelen van liet lager onderwijsmaar do volkshuishoudkunde wordt er bij gevoegd. De verdeeling in gewoon en rneer uitgebreid lager onderwijs vervalt; er is slechts één lager onder wijs, dat al de 12 vakken omvat en op elke lagere school moet onderwezen worden, (art. 16). Art. 4. Hot toezicht op de lokalen wordt door den «schoolopziener met den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht uitgeoefend. Het minimum van ruimte is voor elk kind 80 vieik. decini. oppervlakte en 3 kub. meter inhoud. In dringende gevallen kan oogen- bhkkelijk tijdelijke sluiting worden bevolen. Art 5. Jongelieden van 46—19 jaar, die van den schoolopziener een bewijs van aanvankelijke geschikt heid hebben bekomen, mogen tot eigen vorming, onder toezicht van de onderwijzers, piactiscli in de school werkzaam zijn, duch niet langer dan twee uren daags. Er wordt alleen door geexamineerde peisonop onderwijs gegeven, niet door kwcekelingen. Art 12. Er zijn minstens 10 Rijkskweekscholen voor opleiding van onderwijzers en 11 voor die van onder wijzeressen. Aan de kweekelingcu kunnen toelagen verleend worden. Gemeentelijke inlichtingen kunnen subsidie van Rijk of Provincie ei langen. Ait. 10. In elke Gemeente is een voldoend getal scholen voor alle kinderen boven 5 jaar. Ook kinderen buiten de gemeente woonachtig moeten worden toe gelaten, op voorwaarden door Gedep. Staten goed te keuren. Voor leeiüngen die de dagschool hebben door- loopen of die met lien in ontwikkeling gelijk staan, •wordt gelegenheid tot herhalings- of voortgezet onder wijs gegeven. Art. 18. Op scholen met meer dan 25 en minder dan 80 leerlingen, wordt de huofdomlciwijzer bijgestaan door één onderwijzer; voor elke 40 mepr is nog een onderwijzer noodig. Op scholen boven 120 leerlingen moet de eeiste hulponderwijzer de akte van hoofd onderwijzer hebben. Art. 49. De jaarwedde van den hoofdonderwijzer is minstens flODO met vrije woning en zooveel mogelijk een tuin, of geldelijke veigoedmg voor beiden. Wat de overige onderwijzers betreft, bedraagt de jaarwedde voor die van den eersten rang (met hoofdonderwijzers akte) minstens f700, voor de anderen f500. Do jaar wedden woiden bij elke vacature door Ged. Staten bepaald en om de vijf jaar herzien. Art. 20 vervalt. Art. 22. Het vergelijkend examen voor hoofdonder wijzers is openbaar. De schoolopziener inoet zich op de scholen, waar de voor te dragen pei soon wei kzaam is geweest, overtuigen omtrent de praetische geschikt heid. Bij eervol ontslag wegens reorganisatie van onder wijs wordt een wachtgeld van gegeven. Art. 23 wordt aldus: »IIet schoolonderwijs wordt, onder het aanieeren van gepaste en nuttige kundigheden, dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens der kinderen en aan hunne zedelijke vorming. »De ouderwijzers onthouden zich bij hun onderwijs van alles, wat kwetsend is voor andersdenkenden dan zij, op godsdienstig gebied. jiOp de openbare schooi wordt geen onderwijs in eenige godsdienstleer gegeven. Aan de Kerkgenoot schappen wordt tot bet geven van zoodanig onderwijs buiten de schooluren liet gebruik der schoollokalen af gestaan, Het Gemeentebestuur regelt de uien waarop over de lokalen door elk Kerkgenootschap kan beschikt worden." Art. 24. Het verbod van handel en nering voorleden van het gezin der onderwijzers vervalt. Art. 2G. Wegens lichaamsgebreken enz. kan reeds na vijfjarigen dienst pensioen worden verleend. Op 70jarigcn leeftijd worden de onderwijzers ontslagen, met pensioen gelijk aan het gemiddelde der jaarwedde in de vijf laatste jaren. Art. 29 vervalt. Art. 31. Aan elke gemeente wordt 4/5 van dejaar- lijksche kosten voor hanr lager ondeivvijs door het Rijk vergoed, onder algemeeno voorwaarden voor oprichting ey inrichting der scholen. Bij schoolbouw bepalen Ged. Staten hoeveel der kosten de gemeente draagt; liet overige dragen Ryk en Provincie voor de helft. Art. 32. Onder de kosten vallen nog die voor kinder bibliotheken, aan elke openbare school te verbinden. Art. 33. De opbi engst der schoolgelden, die geheven kunnen worden, koint ten vooriieeie der gemeente. Art. 3G. Indien de Gedep. Staten, de Prov. Staten gehoord, achten dat een gemeente te zwaar gedrukt is, verleent de Provincie subsidie. Uit provinciale fondsen mogen gelden worden verstrekt tot bevordering van het openbaar lager onderwys en de belangen der onderwijzers. Art. 40. Er worden akten gegeven voor al de vak ken ie zamcu (bij vrouwen met handwerken en

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2