Nji enne korte re- en dupliek werd art. 1 mot 61 tegen '11 stemmen aangenomen. Art. 2 is mede goedgekeurd. Op art. 3, houdende verbod om de verantwoordelijkheid der onder nemers voor de nakoming hunner verplichtin gen uit te sluiten of te beperken door eeu afzonderlijk beding, anders dan met inacht neming van zekere grenzen in 't publiek be lang, bij maatregel van inwendig bestuur vast te stellen, was door den heer Godefroi een amendement voorgesteld, dat tot veel woorden wisseling aanleiding gaf. Morgen te 4 uur voortzetting. SCHIEDAM, 3 Maart 1875. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam. Zitting van 1 Maart 1875. Afwezig de heeren: A. M. F. van Deventer en J. J. van Otterdijk. 4. Resumtie der notulen van de vergadering van 5 Februari jl. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. In verband met de circulaire van den heer Commissaris desKoniugsin deze provincie van 1 Februari dezes jaars, wordt aan den secretaris bij wijze van proefneming opgedragen een staat op te maken van de hoogste en laagste prijzen der aan de beurs verhandelde handels artikelen in Februari jl., en deze mede tc deelen, zoowel aan den heer Commissaris des Konings in deze provincie, als aan heeren Burgemeester en "Wethouders dezer gemeente. 4. Naar aanleiding van het verzoekschrift door den heer E. Kiderlen bij Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken inge diend, houdende aanvrage om concessie tot het aanleggen en expioiteeren van een tramway (paardenspoor) van en door Rotterdam, aan te vangen bij het Museum Boymans over Schielands hoogen zeedijk door Delfshaven naar Schiedam tot de voormalige Rotterdamsche poort aldaarwelk verzoekschrift ten" fine van bericht en raad aan de Kamer is toegezonden wordt besloten de inwilliging van het'verzoek zooals het daar gedaan is, met den meesten ernst te ontraden, Gisteren avond had de laatste bijeenkomst in dit seizoen plaats van de leden der Schiedam- sche Volksvoorlezingen. Omdat ditmaal de toe gang ook aan vrouwen werd verleend, was de gi'oote zaal van Musis Sacrum geheel met be langstellenden gevuld. Een lezing werd er niet gehouden, maar de leden der zangvereeniging ïPaulus" hadden gaarne aan den wensch van Bestuurders der Volksvoorlezingen gehoor ge geven zich bij deze gelegenheid te doen hooren. Hoogst verdienstelijk kwelen zij zicli van de taak, die zij op zich hadden genomen, en luide bijval viel hun ten deel. Inderdaad, de heer K..1. M. Smith van Rotterdam, directeur dezer ver- eeniging ziet de moeite aan haar besteed wel beloond. Mejuffrouw H. uit Rotterdam had de goedheid enkele nommers voor piano uit te voeren, van welke eeu potpourri uit Martha vooral den bijval van het publiek verwierf. De heeren D. Henkemans en A. dc Lange droegen verder door het ten gehooro brengen van ecnige dichtstukken, niet weinig tot liet genoegen van den avond bij. Met genoegen hebben we van de verschillende bijeenkomsten dezer inrichting in den afgeloopen winter verslag gegeven. Mannen van talent hebben ieder op hun terrein belangrijke onder werpen ter sprake gebracht, en dat hun werk gewaardeerd werd,- blijkt uit het feit, dat een aantal hoorders geen enkele der lezingen ver zuimden. "VVe hopen dan ook, dat Schiedam's 4 ingezetenen hun steun voortdurend aan deze nuttige inrichting zullen blijven schenken. Bij de gemeenschappelijke loodingen door de beambten van den waterstaat en het loods wezen, in de afgeloopen week, op den drooge van den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg naar Zee, is bevonden: langs het Noorderhoofd 34 en op de lijn der geleide lichten 35 deci meter bij gewoon laag water; aan de witte tonnenzijdc zijn tengevolge van de deining geene peilingen kunnen geschieden. Door het Departement van Financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgaven der op 28 Februari 1875 in de o miei's taande entrepot's aanwezige hoeveelheid ruwe suiker: Amsterdam23,436,457 kilogr. Rotterdam 9,928,726 b Schiedam427,687 Dordrecht Middelburg31,285 Totaal 33,524,155 kilogr. De voorstellers tot het houden eener- enquete omtrent de regeling van het toezicht op de spoorwegen wenscheu dat onderzoek te doen loopen over de volgende vraagpunten 1. Hoever behoort het toezicht van het Staats gezag op de uitoefening der spoorwegdiensten te gaan? 2. Welke voorschriften zijn uoodig tot verzekering eener goede uitoefening van spoorwegdiensten in het belang van het open baar verkeer en van de zekerheid van personen en goederen De lieer G, J. Grashuis te Leiden, die dezer dagen een zeer onbeduidend verlrinzings-manifost heeft verspreid, publiceert thans in dc dagbladen dat hij in Juni bij de stembus te Gouda tegen over dr. A. Kuyper wenscht te staan. Omtrent de opvoering van de Vorsten school te Utrecht leest men in de AT. It. öt. van gisteren. Het publiek nam in het begin eeue afwach tende houding aan en bleef verder vrij kalm. Een ontijdig applaudisseinent van het parterre werd herhaaldelijk gesust; enkele passages wer den levendig toegejuicht.'De geestdrift der stu denten gold meer den auteur' dan de vertooners. Het eerste bedrijf slaagde zeer goed; mejuf- vrouw Mina Kruseman \vas toen vrij gelukkig. Het tweede bedrijf maakte niet het verwachte dramatisch effect. Spiridio (de lieer van Zuylen) was goed, de Koning (D. Haspels) zeer goed. De redevoeringen der Koningin in het derde bedrijf (door den auteur, volgens het affiche ster wille van de scéuerie" een weing bekort) werden zeer veel verkort voorgedragen. Indruk maakten zij niet, dewijl zij mat, eentonig en met zwakke" stem' werden voorgedragen. De tooueelen in Hanna's kamer (vierde bedrijf) slaagden beter. Mejuffrouw Elize Baart is zeer jong, ook in de tooneelspeeikunst, maar had goede momenten. Bovendien, die scènes troffen. Het laatste bedrijf, ofschoon de heer 1. Haspels (van Huisde) en de heer D. Haspels (de Koning) uitstekend speelden en mejuffrouw Kruseman haar best deed, was mat. Het parterre riep Multatuli op het tooneel, doch de regisseur deelde mede, dat Multatuli te ongesteld-was om te .verschijnen. Mejuffrouw Baart werd afzonderlijk teruggeroegennadat mejuffrouw Kruseman en de heer D. Haspels waren verschenen. De indruk dien het stuk maakt, is matig, ofschoon het door het gezelschap zeer goed was ingestudeerd. liet Utr. Dagll. meldt dat Multatuli bezig is een blijspel te schrijven, bestemd voor hetzelfde gezelschap dat thans zijn Vorsten school" voor het eerst opvoeit. Naar aanleiding van de besluiten der Algemeene Vergadering vau het Tooneelverbond hebben zich op uitnoodigmg van het Hoold- bestuur de volgende Commissiën gevormd: 1. Commissie voor de beoordeeling van de tooneelstukkcn, welke voor de driejnarlijksche medaille in aanmerking kunnen komen: de heeren prof. J. G. de Hoop Schetter, J. A. Alberdiugk-Thjjm, dr. Max Rooses, A. C. Lofielt en F. ^C- den' Brieder. 2. Centrale Commissie 'voor het onderzoek van oude stukken, welke voor het tooneel ge schikt gemaakt kunnen wordende heeren A. C. Loffelt, D. F. van Heyst en .T. II. Rössing. De Vcreeniging tot Afschaffing van het gebruik van sterken drank heeft in eene pu blicatie aangegeven, dat de accijns op het ge slacht gedurende, de maanden Jan.Sept. 4874 f 1,519,489,32 of f 11,818,07 minderdaaren tegen die op het gedistilleerd f 42,304,497.48 of f 656,468.85 meer dau over hetzelfde tijd perk van 4873 heeft opgebracht. Uit .allerlei oorden des lands ontvangt men berichten van personen, meestal kinderen, die, zich op het brooze ijs gewaagd hebbende, te water zijn geraakt. In de meeste gevallen konden zij gered worden, maar velen hebben toch hunne onvoorzichtigheid met het leven moeten boeten. In enkele plaatsen, b. v. te Utrecht en te Zwolle, maakt de politie zich verdienstelijk door den toegang tot liet ijs, al thans op de gevaarlijkste punten, te beletten. Rotterdam. Het te dezer stede bestaande leeskabinet telt thans 8866 boekwerken of8176 boekdoelen. In het afgeloopen jaar werden 471 nieuwe werken aangekocht voor f2756. Het aantal leden bedraagt 1560, zijnde 45 meet' dan het vorige jaar. De rekening over 1S74 sluit met eeu batig saldo van f523, niettegen staande ruim f500 boven de begrooting is uitgegeven. De inrichting ontving een aantal geschenken, onder welke vooral vermelding ver dient de vei taling der »Divina commedia" van Dante, door dl'. Hacke van Mijnden, met de platen van Doré, aangeboden door de erfgenamen van den vertaler; benevens veertiggroote pho- tographieën van ile overblijfselen van den tempel Boro-Boedoer op Java, een kostbaar geschenk van den heer van den Berg te Batavia. Don Haag. De Arrondissements-Rechtbank deed gisteren uitspraak in de in appèl be handelde vordering van den heer van Lennep, betreffende de restitutie van hoofdelijken omslag. Met vernietiging van 's kantonrechters vonnis is den eischer, overeenkomstig het requisitoir van het Openbaar Ministerie, zijn vordering ontzegdzoodat de gemeente in het gelijk is gesteld. Gorhicliem. In de alhier gehouden ver gadering van de afdeeling Gorinchem der (liberale) Algemeene Kiesvereeniging is voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. F. Visser van IJzeudoorn, voorloopig candidaat gesteld de heer mr. II. J. Dijckmeester. Van hier meldt men, dat zoowel in de. vorige week als op den Maandag aldaar ge houden wekelijksche botermarkt weder een drietal boeren door de politie zijn gearresteerd, ter zake van het ter markt brengen van stukken boter verre beneden het bij de plaatselijke verordering voorgeschreven gewicht. Een hun ner, in wiens korf 8 zoodanige stukken werden ontdekt, heeft aan het bureau van politie vrijwillige betaling,aangeboden van de maxima der hierop bedreigde geldboeten, ten bedrage van f 80. Amsterdam. Het denkbeeld om dit jaar het öOOjarig bestaan van deze stad te vieren heeft bij den burgemeester der hoofdstad geen onder steuning gevonden, dewijl uit den bekenden giftbrief van Floris V, het cenige officieele stuk dat voorhanden is, wel liet bestaan der stad vóór 600 jaren, maar niet den datum van haar ontstaan blijkt. De burgemeester was daarom voor het houden eener tentoonstelling van Ainstcrdamsche oudheden, eu tot uitvoering van dat plan is eene commissie van ingezetenen benoemd, De heer A. J. van Beek, telegrafist te dezer stede heeft aan den 'Koning machtiging - gevraagd tot het' aanleggen van telegraaflijnen, die de beurzen, vgiligheidslokalen en andere middelpunten van den handel te Amsterdam.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2