Geieaiie Beriehten. Voor den wedstrijd, uitgeschreven door de redei ijkerskamer »Vrougdendal" te Breda, waar van wij gisteren melding maakten, zijn de vol gende prijzen uitgeloofd: Voor het drama: vier massief gouden medailles en f 500, f 250 en f 100, en nog een zilver-vergulden medaille en als bijzondere prijseen massief gouden medaille voor den besten dilettant of de beste dilettante. Voor het blijspel: drie massief gouden medailles en f 200 en f 100 en nog een zilver-vergulden medaille, en als bijzondere prijs: een massief gouden medaille voor den besten dilettant of beste dilettapte. De bekende doctor Schüemann, die de plaats ontdekt heeft waar vroeger Troje heeft gestaan, heeft nu met de Turksehe Regeering een overeenkomst getroffen. Het gouvernement heeft den heer Schliemanu het recht gegeven alles te behouden wat hij heeft opgegraven, onder voonvaarde, dat de geloerde vorscher met het graven zal doen voortgaan en alles, wat in de eerste vier maanden te voorschijn komt, aan de Regeering zal afstaan. In Tiet Vaderland wordt de gegronde opmerking gemaakt, dal men te 's-IIage dezer dagen des avonds drie uren lang mensclien muziek heeft laten maken in de open lucht in een muziektempel, waar zij aan den scher pen N.-Oostenwind waren blootgesteld, terwijl de Vereenigiug tot bescherming van dieren op de markt tentjes plaatstom do dieren die ten verkoop worden aangeboden, tegen wind en regen te beschutten. Vlaardingen. Den 2 dezer is door de reeders en handelaars alhier een adres ingediend aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, naar aan leiding van het ontwerp van wet der heeren Kappeyne c, s. tot aanleg van Staatsspoorwegen, waarin zij allerdringendst verzoeken te besluiten tot de aanneming van den voorgestelden aanleg van een spoorweg van Rotterdam naar don Hoek van Holland. Nu de nieuwe waterweg de bijna eenige weg wordt voor verreweg de meeste zeeschepen, die zich aan de Maas bewegen, en do Hoek van Holland het uiterste punt waar men zich bij doortrekking der spoorlijnen de kortste route voor een groot deel van ons land en het Noorden van Duitschland naar Engeland zal kunnen vestigen, nu beweren zij mag in Nederland toch waarlijk het oog niet langer sturen op het gemis van een betrekkelijk klein eind spoorweg, dat zoo vele algemeene en locale belangen be vredigen en een toenemende welvaart zou kunnen bevorderen. Vlaardingen, wordt verder betoogd, heeft een beweging van handel en vertier grooter dan in eenige plaats van ons land in evenredig heid van het zielental. Ook is door den Gemeenteraad gelijktijdig een adres, in hoofdzaak in overeenstemming met het ovengenoemde, ingediend. Rotterdam. Aan tien lieer Douwes Dek ker is, voor de pauze in de opvoering van ziin v Vorstenschool" te dezer stede, namens eenige vereerders, een zilveren "lauwerkrans met toe passelijke opschriften, benevens een fraaie schrijf tafel en stoel aangeboden. De aanbieding van dit geschenk ging gepaard 'aan de levendigste toejuichingen van het publiek, dat hern met bloemenkransen als overstelpte. Namens Mul- tatuli, die door ontroeiing geen wooiden kon vinden om zijn hart lucht te geven, betuigds de heer Le Gras dank voor deze blijken van vereering des genialen schrijvers. Gisterenavond zou aan Multatuli eene serenade gebracht worden. Bij de Commissie voor de plaatselijke werken alhier is bij openbare inschi ij ving aan besteed*. het onderhouden van den Overschie- schen straatweg en aanhoorighedenwaarbij laagste inschrijving was de heer C. de Bruijn te Overschie voor f 3280 per jaar. Hoorn. De bevolking in het li nis van correctie, voor eenige jaren 800 a 900 personen bedragende, is thaus tot beneden de 400 ge daald. Texil. De reddingsboot, die zooals is gemeld, den 27 Febr. inet 40 man, ia zee was gegaan, na mot veel inspanning gewerkt te hebben, is onverrichter zake teruggekeerd, dewijl hetgeen men op verren afstand voor menschen had aangezien, op ijsschotsen drij vende, wrakhout bleek te zijn. Voorts kan men nog modedeeion, dab do vorst de arbeidende klasse zwaar treft, dat er gebrek aan brandstof en het eiland door het ijs geblokkeerd is. Den 27 kon liet ijs-postvlot zelfs niet overkomen. De watervogels lijden blijkbaar gebrek aan voedsel. Eendvogels en wilde zwanen zijn zoo uitgeput, dat zij mot de hand gegrepen worden. Ilarllngen. Onlangs werden aan iemand twee katten ontvreemdde eigenaar deed daar van aangifte aan de politie, tengevolge waarvan de daders van genoemd feit, een man en een jongen, door de arrondissemcnts-rechtbank te Leeuwarden veroordeeld zijn, de eerste tot een maand en de andere tot 14 dagen gevangenis straf. Arnhem. De jongeling van de kostschool te Elburg, die voor de rechtbank alhier terecht sti. vegeus doodslag door onvoorzichtigheid, is ji. uinsdag veroordeeld tot 14 dagen cellulaire gevangenisstraf. Deventer. In de omstreken dezer gemeente wordt in den laatsten tijd nagemaakt porcelein voor antiek verkocht. Verschillende personen zijn reeds hierdoor bedrogen. Men wil weten, dat er in ons land eene fubiiek bestaat, waar tlie voorwerpen voor dat doel vervaardigd worden. Utrecht. Sedert een paar dagen is de uitvoer van visch naar Duitschland, die eenigen tjjd was gestaakt, weder aangevangen; gister en Zaterdag zijn ruim 10000 stuks kabeljauw naar de markt, te 1 nmierik vervoerd. On middellijk na aankomst aldaar Wordt de visch naar midden-Duitsehland verzonden. Voor eenige dagen heeft alhier eene vrouw, die zich nog al eens schuldig maakte aan het misbruik vau sterken diank, een persoon zoo- i danig in de haud gebeten, dat waarschijnlijk het gemis van twee vingers daarvan het gevolg 1 zal zijn. j Als een groote zeldzaamheid in dit jaar- J getijdekan zeker gemeld wordendat den 3 dez.er door een werkman gevonden is een nest met eieren' van grastnusschen. Togolon. Maandagavond is de conducteur tl. R., van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, bij, het vertrek van trein 78 (een goederenti eiu waarop geen kaartjes te controleeren zijn), aan het station bij deze gemeente van den trein gevallen; hij geraakte onder de wielen en is aan de gevolgen over leden. (JT. Dl) Tilburg. Zondagavond jl. had in deze gemeente een tragisch voorval plaats, dat echter gelukkig comisch eindigde. Nadat een verliefd paar ongeveer anderhalf uur had staan keuvelen, van welk gespiek de voorbijgangers herhaalde sueen's" hadden op gevangen, waarmede zij de aanzoeken van hem beantwoordde, riep hij uit: dan ga ik mij ver drinken, en de daad bij net woord voegende, sprong hij in het water, welk voorbeeld zij echter terstond volgde! Tlmns was de beurt aan de vooi biigangers om werkdadig op te treden. Eerst werd zij uit het water gehaald en toen hij. Dit laatste ging echter met veel moeite gepaard. Hij was er nauwelijks toe te bewegen om het natte element te verlaten, zóó groot was zijn weerzin om nog langer, en zoo alléén, de zorgen van dit ondermaansche te toischen! Maar einde lijk gelukte het toch den redders hem op het drooge te brengen. i (Pr. Nb. O tl) Breda. Door den heer Dykennnn, stoom- i timmer-fabrikant, is nabij het fetation alhier een verplaatsbaar houten woonhuis gesteld met acht kamers, voorzien van slaapplaatsen, kasten, trap, privaten, enz., zooals in een van steen gebouwd huis van den eersten rang gevorderd wordt. Het huis is zeer net afgewerkt en tot heden heeft men dergelijk fabrikaat hier te lande nog niet gezien. Het gebouw zal in Drenthe ge plaatst worden, het geheele bedrag der kosten van deze verplaatsbare woning bedraagt f 2400. Strijp. Dezer dagen had in deze gemeente een treurig ongeval plaats. Eene moeder was met hare drie nog jeugdige kinderen alleen te huis, terwijl haar man buiten werkzaam was, zij zonderde zich af in een zijkamertje. Na eenige oogenblikken gaat het oudste kindje, ongeveer 6 jaren oud, naar haar toe en ziet zijne moeder bloedende in eene gebogene hou ding staan. Het kind liep spoedig de deur uit en riep om hulp; dadelijk was de vader en eenige buren toegesneld, die de vrouw in haar bloed badende vonden. Na onderzoek werd bevonden, dat zij zich met een mes een gevaar lijke wonde aan den hals had toegebracht, onmiddellijk werd geneeskundige hulp inge roepen en heeft men hoop haar in het leven te behouden. De ongelukkige leed na hare laatste bevalling aan zwaarmoedigheid. Oosterliout. Als een bewijs van eerlijk heid, maken wij gaarne melding van het feit, dat een onzer ingezetenen, in den loop dezer week een bankbiljet van f 25 verloren heb bende, dit dadelijk terug ontving van deecht- genoote van E. J., arbeider alhier, die het op den weg gevonden had. Op het landgoed te Middachten bij de Steeg is dezer dagen in den grond een groote steen gevonden, 2 meter lang, dVj meter breed en '1 meter hoog. Een schapendief moet hangen," luidde vroeger de uitspraak. Onze wetten zijn echter verzacht, en van hangen is geen sprake meer. Toch is men nog vrij streng tegen schapen dieven dezer dagen toch veroordeelde het Hof in Drenthe een hunner tot zeven jaren tucht huisstraf. Vijfenveertig jaar geleden begon een Duitschei' te Now-York 'buitenlandse!",e vogels te veikoopen. Hij bezat slechts eenige weinige ïgevedenle zangers des wonds." Sedert nam die iiandel groote proportion aan. De invoer is een belaugrijke tak van handel geworden en winkeliers in vogels telt men bij honderden. Soms worden aanzienlijke sommen besteed, 'tls b. v. niet zeldzaam, dat voor een collectie tuimelaars (duiven) 6000 dollars wordt betaald. Een paar postduiven heeft een waarde van 500 dollars. Een nachtegaal geldt van 30 tot 100 dollars. Kanarievogels worden met 15 dollars per stuk betaald. De waarnemingen en berekeningen der sterrekundigen van Venus transit leveren heel wat anders op dan men verwachtte. De parallax (plaatsverandering) rekent-men, gemiddeld, op 924 seconden in de richting der aarde naar de zon. Enkele professoren zeggen, dat, aangenomen dat de zon niet alleugskens sterker gaata an- trekken, de aarde over 1440 jaar in de zoa zal storten. In Jtalie is zooveel sneeuw gevallen, dat zij te Milaan meer dan een hnlven meter hoog lag. Den 19den dezer weikten den gatischen dag 3500 mannen om de straten begaanbaar te maken en den volgenden dag 4500. Te Venetie ging de sneeuw met een hevigen storm gepaard. In Savoye is de communicatie geheel gestremd. Na de Hervorming maakte men uit een geloofsoogpunt dikwijls zeer mei kwaardige be palingen bij zoogenaamde gemengde huwelijken. ofo

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2