Suieliji TTenws, Benrsbsriclit m AMteriai Een interessant voorbeeld daarvan levert het volgende feit. Toön Rudolf graaf tot Sulz in 1605 met gravin Agathe van Hanau in den echt trad, stelde hij de volgende oorkonde vast: nik Rudolf, graaf tot Sulz, zweer bij mijn grafelijke eer, of anders moge mij de duivel halen, dat ik mijn toekomstige gemalin bij den Lutherschen godsdienst zal laten blijven, en haar niet zal aanzetten om dien afvallig te worden. Ik heb boven twee bijbels; hèeft zij er niet genoeg aan, dan wil ik er gaarne nog twee voor haar koopen. Dat zij naar hartelust daarin leze, Ik neem slechts haar lichaam, niet hare ziel. Ik blijf bij mijn Katholiek geloof, waai in ik van mijn jeugd opgevoed ben; ik weet, dat ik op den rechten weg benwil zij niet in den hemel komen, dat zij dan naar de hel ga." Over 't algemeen is de levenswijze en de levensbeschouwing der Denen weinig be kend, hoewel die verdient in uitgebreiden kring bekend te zijn. Er is geen volk op aarde, dat zoo groote waarde hecht aan beschaving. De verschillende graden van het maatschappelijk leven worden daar niet bepaald door de meer dere of mindere welvaait, maar door de ver scheidene trappen van ontwikkeling en op voeding. Gezinnen, die hun maaltijd gebruiken van zilveren schotels en bediend worden door knechts in liverei, welke de meest-uitgezochte spijzen opdragen, gaan op zeer gemeenzamon voet om met het huisgezin van een armen handelaar, die geen kleeden op zijn loer heeft ee een karig maal geniet. Maar de leden der beide gezinnen stellen evenveel belang in den breeden ontwikkelingsgang der beschaving zij willen weten, wat in de verschillende landen voorvalt, en op de hoogte blijven van de nieuw ste ontdekkingen op wetenschappelijk gebied en de jongste overwinningen in de letterkun dige wereld. Een Deensche jonge dame stelt meer belang in andere dingen dan in behaag zucht, en kent betere eerzucht dan het stipt opvolgen van de voorschriften der mode. Het leven der Denen is kalm, vreedzaam en ver standig, en het voile weet wat 't zegt zichzelf te achten, en is vriendelijk en beleefd. Hoe de prijzen van verscheidene bandels- artikelen in de hieronder opgegeven jaren verschilden, blijkt uit de volgende, uit authen tieke bescheiden overgenomen opgavenIn 1450 kocht men te Groningen 't juk land voor 5 stuivers. In 1463 was in Friesland de prijs van een last rogge f10, een ton. boter voor f3, een zak tarwe f 0,32%. In 1510 kocht men een koe voor f3, een ton boter voor f 4een mud tarwe voor f 0.60, een mud rogge voor f 0.45. In 1548 kocht men te Am sterdam eeu last tarwe voor f21een last rogge voor f 12, een last gerst voor 11 a 44 stuivers, een last haver voor 8 a 9 stuivers. In 1603 kostte een last rogge f 300, een brood van 12 pond fÓ,95. In 1699 kostte in Holland eeu last tarwe f560, een last rogge f392, een last boekweit 350, een last geist f-170, een last haver f120. In 1700 kostte een last tarwe f200, een lust logge f126, een last bootsen f102, eeu last haver f42. In 1740 werd te Amsterdam 1000 pond hooi voor f100 verkocht. Betreffende den oorsprong van de waardig heid van kardinaal, deelt liet Bulletin francais eenige niet onbelangrijke bijzonderheden mede. Oorspronkelijk heette een geestelijke of priester, die voor zijn leven aan een parochie was toe gevoegd, priestei -kardinaal, presbyter cardhialis, gelijkstaande met eersten of vooinaarn.sten priester van zijn ainbt. Zoo weiden ook de diakenen, die vast waren aangesteld, om in de diakonïe-huizen of hospitalen te Rotne de aalmoezen uit te deeien, diakenen-kardinaal genopmd. Tot aan de elfde eeuw bleef hot kardinaalschap in nagenoeg denzeldeti toestand bestaan. Toen te dier tijde de pausen hun raad van wijbisschoppen, priesters en'dinkenen- kardinaal samenstelden, werd het kardinaal schap ook een waardigheid der bisschoppen, zoodat er sedert drie orden van kardinalen waren: bisschoppen, priesters en diakenen. Later werd door Sixtns V hun aantal op 70 vastgesteld, welk getal tot nu toe steeds bleef behouden. Er zijn zes kardinalen van de orde der bisschoppon of aartsbisschoppen, 50 van de orde der priesters en 14 van die der diake nen. De bekende kardinaal Antonelli behoort o. a. tot de laatste. Paus Ignatius IV gaf hun in 1245 den rooden hoed als onderscheidingsteeken. Boni- facius VIII schonk hun de scharlaken of pur peren soutane in 1299 en Paulus III in 1464 de roo.ie muts of barret. Bij pauselijk decreet werd in 1630 door Urbanus VIII de titel van doorluchtige in eminentie veranderd. Vóór de zestiende eeuw stonden de kardinalen boven de prinsen van den bloede; de veeleischende en eerzuchtige Richelieu maakte, dat Bode wijk XIII bepaalde, dat in het vervolg de prinsen van den bloede aan de kardinalen den voorrang zouden afstaan, maar reeds onder Loilewijk XIV werd deze bepaling weder be perkt tot het kerkelijk gezag. Een keizerlijk decreet van den 24 messidor van het jaar XII bevaldat de kardinalen in rang na de Fran- sche prinsen, maar vóór de ministers zouden staan. Tijdens de Fronde verkreeg het Parle ment van de regentes zeer beperkende bepaliu- gen voor de kardinalen, maar die zijn nooit opgevolgd. Mazarin duchtte hare beperkin gen niet. In de nalatenschap van den lieer Séchan, decorateur der opera, bevond zich een pistool, dat niet minder dan 50.000 francs heeft opge bracht en gekocht is door baron Adolpiie de Rothschild, nadat de directeur van een Ame- rikaansch museum tot 49.000 francs toe lmd geboden. De 'neer Séchan had dit pistool, Venetiaansch werk uit de Renaissancetwintig jaar geleden te Konstantinopel gekocht, waar het 't paleis van den Sultan decoreerde. Ilij had er toen f250 francs voor gegeven. Het pistool is bevestigd aan een soort van sabel. In den rug van dezen is een groef, waarin de loop van het pistool zit. De batterij zit in het koperen handvat, dat fijn met zilver is ingelegd. Door Malortie en Woods te Londen wordt een nieuw middel aangegeven om visch, vleesch, groenten enz. goed te houden en voor bederf te behoeden. Het bestaat uit een meer of minder geconcentreerde oplossing van azijnzure ammonia, waarin de voedingsmiddelen worden bewaard. Om ze slechts korten tijd goed te houden kan inen volstaan met eenvoudig be vochtigen, doch moeten ze maanden bewaard worden, dan is het noodzakelijk om vaten of bussen te bezigen en de oplossing er over te gieteu. Het voordeel, dat in deze wijze van bewaren gelegen is bestaat daarin, dat bij het koken of braden de azijnzure ammonia geheel vervliegt en dus de zuivere, ooispionkeiijke smaak weder te voorschijn komt. De Neue Freie Fresse schrijft het vol gende: Woensdag nnddag van 35 uur had hier een (iames-ijswedstrijd plaat«, zooals nooit, naar wij weten, in Europa heeft plaats getiad. Een talrijk publiek van passive en active mede leden der ijsclub was bijeen. De prijzen waren eeu paar vergulde schaatsen, een gouden horloge, een paar miniatuur schaatsen als oorhangers en een ceintuur. Met trompetgeschal werd iedere toer aangekqndigd. Ongeveer een dozijn daines namen aan den wedstrijd deel. Trots den lievigen wind en de groote koude werden kunststukken vertoonddie wij zeiden door heeicn zagen verrichten, zoodat ,de vroeger gemaakte opmeiking, dat Weenen zich beroe men mag op de beste schaatsenrijdsters, opnieuw bewaarheid is. Voor de kenners herinneren wij alleen de voor- en achterwanrtsche kringen, den dubbelen of driednbbelen cirkel op een en denzelfden voet, den vliegenden Mercurius, de wals, den strik en de spit aal. Het blad deelt tevens de namen der win nende dames mede. Na de uitspraak deed zich het zeldzame verschijnsel voor, dat de eerste bekroonde den eersten prijs aan do derde be kroonde aanbood, wijl deze li. i. met meer gemak en vaardigheid dan zij de verschillende kunststukken had uitgevoerd. Ten slotte weiger den beidon de prijzen aan te nemen. In het dorpje Binay bij Ilirschberg in Oostenrijk, is oen tweede Louise Lateau ont dekt. Deze juffer zweet geen bloed, maar heeft het door vroomheid en een godgevallige» levens wandel zoover gelnacht, dat zij eiken avond stuipen krijgt. Dan ziet zij den geopenden hemel, en houdt gesprekken met engelenen heiligen. Om gebroken marmer of albast weder aan elkander te lijmen, of wel velschillende stukken tot een geheel te vereenigen, wordt gebruik gemaakt van een mengsel van 12 dln. Portland cement, C dln. gebluschte kalk, 6 dln. fijn zand en 1 deel iufusoriën aarde, tot een dikke brei aangeroerd met natronwaterglas. De gelijmde plaats is veel sterker dan het marmer zelf, en er bestaat geen vrees dat ooit de verbinding los zal gaan. Een leerlooier te Detroit Mich., beweert een middel te hebben uitgevonden om leder uit huideu te bereiden in veertje minuten. B U li G E II L 11 K E STAN D. Geboren: 2 Maart. JohannesBernardiis, zoon van P. Kalkman en M. S. Wuisman, Vlaardin- gerstraat. Caspar, zoon van C. Brinkliaus en J. Klein, Singel. Gerardus Josephus Johannes, zoon van II. F, Scheuller en M. Wittebol, NieuwsticJit, Jan, zoon van J. Scheffers en C. Kieuger, Brcedstraat.3. Apollonius, zoon van J. J. Leenderts en II. J. 'Dries,'Nieuwe Haven. Overleden: 2 Maart. JosinaAdrianaMaria Hoedemakers, oud 10 maanden, Korte Dam. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, vuu den 4 Maait 1875. Kogge: per 2100 kilo Libau f 210 Ct., f 212 6/w. Gerst: per 1950 kilo Libau f2G£ Ct., f210 6/w.; Windau f216 6/w. Moutwijn: f 13% per hectol. Ct. Jenever s Amsterd. Proef, f 17% a f 181/, per heet. Ct zonder fust en zonder belasting. Spoelingf 2.20 per ketel. Bij de Schiedamsche Spoeling-Vereeniging f 1.90 per ketel. - o3/,fl PerTeleor. pCt. 3 Maart. 4 Maart, Premie leen. Roltcrd. 01'A Nkdeiu.. Wcrkl. Schuld, 2% 61'V,e 61% ilnnilol-M.iotscli. resc. 134»% 134% 01)1 Centi aal-Spoor» 96% 37 Sl'ANJh, ItinnciilwnJsdie, 3 16% 16% Dun, Uuilcul 1867 3 22%, 21% Poiitugal, 1867 3 47 47 Rusland Nicolaï 4 82% 82% Aaml 'L II lfJU186l 5 314% 1866 5 318 318 Gr. Uu«s Sp -.Mn,lis 5 254 253% Oosti*mi .081 p.m Mei 5 6I>4&» 65'%, 61 7i'v!'rJ.m 5 65% Loten 1804 4 18611 5 91 18i4 145% 114% llong. 1870 M. Iïtimo, Olil. 1805 5 41%, 41% Egyi-ie 1 7 80 711% vfheln. Statfn 1882 6 SI5V 1885. 6 1>8' 99% Mlxico, 1851 3 16% 1864 3 6% COLUMUIA 4% 48% 48%, 23% 23 84% Ii t.ivns 81% Union Shares Ma*» ell 1870 7 O'Vu KI.OH IDA 8 6% M. Vine Braind. 7 8% 8% AU Miss Ollio 7 48% 48%

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 3