A". 1875. Ma'li^datoS^Maart. 3594. Mralaatole Berichten. VerseMjnt Japlljls, aitspieri Dingdag. BiniHlaMsiile Berichten. IV ege en Twintigste J a 'gang-. i ik <v CD -1 »C «vYtK-wa Oil Aiionnumentspkijs, |«er kwailnni"LS3. Franco por post, door liet geheels Rijk - 2.50. Afzonderlijke iminmers- 0/10. F It A 5 K It IJ K. Berichten uit Parijs van 5 dezer melden liet volgende. De heeren Buffet en Dufaure zijn liet over bet programma van het nieuwe ministerie eens gewordenmaar de moeilijkheden om trent de opname van de gematigde rechterzijde in het ministerie, alsmede over de keus van den titularis van het ministerie van binnen- laudschc zaken, zijn nog niet uit den weg gei uimd. Andere tijdingen houden in, dat de onder handelingen met het linker-centrum, over de v kwestie ter opname van een lid der minder heid in hot nieuwe kabinet, zijn afgebroken. De heer Buffet hoeft nu van de opdracht tot het samenstellen van een kabinet afgezien. Onder de groepen duren echter de onderhan delingen nog voort, ten einde tot eene over- eènsfèmming te kornén. DUITSCIIL AND. In de zitting van het Huis van Afgevaardigden te Berlijn op 4 dezer, is het wetsontwerp, be tredende den afstand, van de Pruisische bank aan het Duilsche rijk, by tweede lezing, aan genomen. Het wetsontwerp, dat door de regeering in diezelfde zitting van het Huis, betrekkelijk hot opbellen der vroegere uit de schatkist toegestane dotation aan de bisschoppen, is ingediend, bestaat uit 15 paragrafen. Daaruit blijkt o. a. nog, dat die dotation dan alleen weder aan de bisschoppen zullen worden toegekend, wanneer deze zich schriftelijk lot eene stipte gehoorzaam heid aan de staatswetten verbinden. Mochten bedoelde bisschoppen daarna de door hen schrif telijk aangegane verplichtingen herroepen, of op nieuw met de bepalingen der staatswetten in strijd handelen, dan zullen niet alleen de hun andermaal verleende dotatiën vervallen, maar zij tevens uit hun ambt ontzet worden. Bis schoppen, die na hunne ambtsontzetting nog kerkelijke function ver rallen, zullen met eene geldboette tot 300 rijzsmark en, in geval van herhaling, tot 3000 rijksrnark gestraft worden. In het Duitse he Rijk hebben in de maand December 1874 ap de spoorwegen plaats gehad 107 déraillementen en 112 botsingen, waarbij 39 perso»2.r, waaronder 2 reizigers, gedood en 189 personen, waarvan 10 reizigers, gewond werden. Een ongeluk had plaats op de 2,345,508 askilorneters. De meeste ongevallen kwamen voor op den Bergisch-Miirkischen spoorweg, ui., 16 déraillementen en 20 botsingen, waarbij 6 personengedood en 27 gewond werden. Met zulke cijfers voor oogen mag Nederlaud, wat de veiligheid van den dienst op de spoor wegen betreft, zeker op gunstige resultaten bogen. OOSTEN KIJK. il Luidens de Hon., welk dagblad te Pestli verschijnt, hebben zich 150 afgevaardigden, BUREAU: MARKT, E, 124. behooreude tot de Deak-paitij, aan do nieuwe regeeiingspaitij, die 110 leden telt, aangesloten. De oppositie beslaat uit Sennvey, de Lonyay- partij, de Saksers, de Croateu en de uiterste linkerzij de van het Lagerhuis, te zamen 160 afgevaardigden. De meerderheid van het nieuwe Kabinet bedraagt alzoo voor het oogenblikllO stemmen. [Jet groot Statistisch Congres, dat in Augustus of SeptemivT te Ppstli zou worden gehouden zal niet doorgaande reden moet voornamelijk worden gezocht in hot gelijktijdig vergaderen van het Geografisch Congres te Parijs. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Minister Hamilton, in antwoord op een vraag vau den heer Cart- wright, verklaard tot zijn leedwezen te moeten bevestigen dat de Burmah-Chineesche expeditie den 22 Februari 11. bij Mauirne door de inboor lingen' is aangevallen. Het hoofdkorps is ont komen met een verlies van drie gewonden en het grootste gedeelte der bagage. Margivry werd mot vijf zijner Chiueesche dienaren gedood. De heer Goschen iieeft een amendement voorgesteld op de wet, waarbij aan officieren wordt vergund van standplaats te wisselen. Hij wil dat daarbij in geen geval geldelijke ver goeding zal mogen verleend worden door den eeuen officier aan den ander. Na een langdurige discussie is dit amendement met 282 tegen 186 stemmen verworpen. De Ieisclie afgevaardigde Smyth heeft een ontwerp ingediend, strekkende om de unie tus- sclien Engeland en Ierland op te heffen. S 1' A N J E. De Carlisten hebben de huizen in de om streken van Hernam in brand gestoken. Men verzekert dat generaal Moriones, die dezer dagen zyn ontslag genomen heeft ais opperbevelhebber van liet Noorderleger, weder actief zal optreden, zoodra hij van de baden terugkeert. BELGIE. De Tuinbouw-vereeniging Flora te Brussel zal een internationale bloemententoonstelling openen in de lente van '1876. Deze zal den steun van bet Gouvernement genieten. Er zal tevens een congres voor beoefenaars van den tuinbouw plaats vinden. TWEEDE KAMER. Zitting van 5 Maart. In de zitting van heden is de discussie over de spoorweg-politiewet gevorderd van art. '13 tot art. 29. Een amendement van den heer Lenting op art. 13 is door hem ingetrokken, nadat de Regeering aan zijn denkbeeld eeniger- mate was te gemoet gekomen. De Minister is teruggekomen op de bevoegdheidider Regeering, i Advkutkvticpmjs: van 110'gewono regels, '1.00. leilero gewone legel moor- 0.10. Dmcham. plaatsing wordt tegon tweemaai. berekend. bij art. 29 gegeven, tot het bevelen van ver laging der tarieven. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, C Maart 1875. De StaaU-Oourant van gisteren bevat de norninatieve opgave van gesneuvelde en gewonde officieren en verdere militairen van de expediti onaire macht te Atsjinloopende tot den 22 Januari '1875. Het hoofdcomité van het Eoode Kruis hooft van het te Berlijn gevestigde comité een aanzienlijke som ontvangen als bijdrage voor de verpleging van zieken en gewonden in Atsjin. Door de Alg. Synodale Commissie der Ned. Hervormde kerk is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres ingediend om haar bezwaren keubaar te maken tegen (ie bij het gewijzigd ontwerp van wet op hetHooger Onderwijs voorgestelde opheffing van de faculteit der Godgeleerdheid en tegen de wijze, waarop bij dat ontwerp in liet ouderwijs van tot die faculteit behoorende vakken wordt voorzien. Aan het slot van dit gemotiveerd adres ver zoekt de commissie, dat in het ontwerp van wet op liet Ilooger Ondersvijs een faculteit van God geleerdheid of van godsdienstwetenschap als zelfstandige faculteit onder hare zusteren worde hersteld. Indien er echter tegen zoodanige faculteit over wegende bezwaren bestaan en indien 't aan de Vertegenwoordiging wenschelijker voorkomt de bijzondere tot de Godgeleerdheid behooreude vakken onder den naam s>an een andere faculteit aan de universiteiten te behouden, dan vraagt de commissie dringend, dat deze dan toch in waarheid universiteiten mogen blijven, en dat alzoo de vakken der Godgeleerdheid aan alia universiteiten in het onderwijs worden op-' genomen. La de vorige week is te Antwerpen in' den Nederlandsciien schouwburg een nieuw historisch drama opgevoerd. Het heet ïde Geuzen" en is het eerste stukdat van den schrijver, den heer Fr. Gittens, is ten tooneele gebracht De vertooning sverd bijgewoond door den burgemeester, schepenen en verscheiden' raadsleden. De schrijver en de spelers werden na liet einde van liet stuk met geestdrift teruggeroepen. Toen de heer Gittens optrad, droeg hij de geuzeuk leuren in 't knoopsgat. Het ultrainontaansch Handehllad van Antwer pen is woedend op den schrijver. Voorwaar een goed teeken. Vad Vlnarilliigor-Ainbaclit. Op de hoeve Hoog stad, in 'deze gemeente zijn gisteien reeds ooievaars gezien. Don Haag. De Hooge Raad heeft gisteren de lih. mrs. II. It. -Warmolts, voorzitter derArr.- Rechtb.'te Heorenveen, en P. van der Iloeven, rechter in de Arr.-Rechtb. te Rotterdam, om reden van gebleken zielsziekte uit hun rechter lijk ambt ontslagen, met behoud van hun volle, jaarwedde.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1