A0. 1875. a der dag 11 Maart J& 3596. Eniteilaiiscle Berichten. Eiiiaealaiiische Berichten. Negen en Twintigste Jaarganjr. CÏÏE COURANT. AnoNNCMnNTsi'nus, per kwartaalf 1,83. Franco per post, door liet geheolc Itijk - 2.30, Afzonderlijke nommeis- 0.10. BVltEAVi MARKT, E, 121. Advertentieprijsvanl10 gewone regels, f l.OO. Iedere gewone ïegel ineer- 0.10. Driejiam, plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. In antwoord op een vraag van lord Granville heeft graaf Grey i.e erkenning van het Gouver nement van Serrano en van Alfonso gerecht vaardigd. Tevens heeft hij beloofd, de corres pondentie te dier zake aan het huis te zullen mededeelenmet uitzondering van stukken wier mededeeling voor andere Gouvernementen nadeelig kon zijn, In het Lagerhuis is het voorstel-Lawson, tot vermindering der legersterkte niet 224 tegen 61 stemmen verworpen. Door zesentwintig Engelsche bisschoppen is eene oproeping gedaan tot eeudracht en wederzij dsche verdraagzaamheid tusschen geeste lijken en leeken. Zij keuren de romaniseerende agitatie der ritualisten af, die de oorzaak is der toenemende verwijdering tusschen de geeste lijkheid en de leeken, en noemen de dreigende scheuring een groot gevaar voor de kerk bij het itoenemen van ongeloof en zonde. De aan eensluiting der kerk is onontbeerlijk, maar zij moet op de grondslagen der hervorming blij veu. Luidens de Observer is het bericht van •de Englishman uit Calcutta ten eenemale ongegrond, t. w. dat er in Indie, op last der Biitsche regeering buitengewone wapeningen plaats hebben. FRANKRIJ K. Omtrent de^ ministeiïeële crisis wordt uit Parijs van 9 dezer bericht, dat d'Audiffrct Pas- quier de portefeuille van binnenlandsche zaken heeft aangenomen op voorwaarde dat Buffet ook deel za! uitmaken van het Kabinet. Men hoopt dat ook Bullet in zijn opname in het Kabinet »l bewilligen, en houdt op dien grond de volgende samenstelling van het Kabinet voor waarschijnlijk; Buffet, d'Audifiïet Pasquier, Dufaure, Léon Say, Wallon, Decazes, Cissey, Montainac, Caillaux. DUITSCI1LAND. In de begrooting van eeredienst voor 1875, waarover de beraadslagingen, bij tweede lezing, thans in het huis van afgevaardigden te Berlijn zijn aangevangen, stelt dr. Falk o. a. voor, om het minimum van traktement voor pastoors op 1800 ryksmark en dat voor predikanten op 2400 rijksmark te bepalen. De laatstcn worden hooger bezoldigd, omdat zij bijna allen een huishouden hebben. Door de verhoogiug van traktement wil de regeering zich de lagere geestelijkheid .te, vriend maken. Volgens een telegrafisch bericht uit Berlijn aan de Köln. Zeitung wordt uit een vei trouw bare bron gemeld, dat Koning Alfonso piins Bismarck heeft benoemd tot ridder der orde ,,van het Gulden Vlies. OOSTENRIJK. De minister van financiën, de heer Szell, V'Jieeft in het Huis van Afgevaardigden ver 9. I klaard, dat de regeering de begroeiing aan neemt zooals zij die gevonden heeft, en slechts op enkele punten voorstellen zal doen. Tenge volge van het afsluiten der rekening over 1874, zal het debat lianstaanden Woensdag kunnen worden geopend. SPANJE. De Cai listen bombardecren Orio; Serrano heeft bij den Koning 'zijne opwachting ge maakt. Verder wordt medegedeeld dat genei-aal Lorna in het opperbevel over het derde leger korps gehandhaafd blijft, dat Mongrovejo en Val lespina met '10 bataljons en met artillerie Caiansa zijn binueugerukt, alsmede dat de Carlisten naar de provincie Santander oprukte. BELfGIE. De gemeenteraad van Antwerpen heeft in zijne op 9 dezer gehouden zitting besloten, zich en corps naar den Koning te begeven, om hem te verzoeken' het Ministerie uit te noodfgen, de conventiénmet Nederland, betref fende het kanaal van Terneuzen in te trekken. TWEEDE KAMER. I Zitting van 9 Maart. Heden zijn het wetsontwerp tot verlenging van den termijn voor vernieuwing van den aanslag der beetwortclsuiker-fabrikauten, en dat tot onteigening van stegen te Amsterdam j unaniem aangenomen. Vrij bi eedvoerige beraadslagingen zijn vervol gens gevoerd over de conclusie van het verslag omtrent de regeeriugsinlichtingen betreffende het verbod tot opvoering van de operette Fariscr Leien te den Bosch. De heeren Ilarinxma thoo SSooten en Mees hebben het gevoelen bestre den, dat art. 18S der gemeentewet het onbe paald rechtaan den burgemeester geeft, zonder contróle van hooger autoriteit om tooncelceu- suur uit te oefenen en betoogd dat de hande ling van den waaruemenden burgemeester niet van willekeur vrij te pleiten is. De heeren Messchert van Vollenhoven, Go- defroi en van Nispen, hebben die handeling in elk opzicht verdedigd. Eveneens de Minister van Binnenlandsche Zaken. De waarnemende burgemeester had zijn plicht gedaan volgens de voorschriften van art. 188, omtrent de be doeling waarvan geen twijfel kan bestaan. De heeren van Houten en Kappoyno van do Cop- pello hebben er op aangedrongen, dat de Minister overwege om te voorzien tegen de willekeurige of ongelijkmatige toepassing van het artikel. Op de vmag van den lieer Kappeyno van de Coppello of het verbod als voortdurend was te beschouwen, antwoordde de Minister dat desgevraagd een ander burgemeester een andere zienswijze kan zijn toegedaan. De conclusie is daarop zonder stemming goedgekeurd en voor kennisgeving aangenomen. Het ontwerp tot wijziging der wet op den loodsdienst is daarop in behandeling gekomen, en na discussie met algemeene stemmen aan genomen. Morgen wordt het voorstel van den lieer van Zinnicq Bergmaun, tot wijziging van het regio- ment van orde, behandeld. SCHIEDAM, 10 Mnart 1875. Een depêche uit Atsjindd. 5 dezer, luidt: Op 27 Februari is in Kloempang Doea, op de noordkust, de Nederlaadsche vlag ge- hcschen en de ondcrwerpings-akte beëedigd. De gezondheidstoestand is zeer ongunstig. Volgens officieele opgave in de St.-Ot. van heden, zijn in de maand Januari in deze gemeente geboren 94 kinderen, waarvan 50 van het mannelijk en 44 van het vrouwelijk geslacht; levenloos aangegeven 3, 2 mannelijk en 4 vrouwelijk; overleden 64personen,waar van 31 mannelijke en 33 vrouwelijkegehuwd zijn 5 paren. Z. M. de Koning heeft het bescherm heerschap aanvaard over de Nederlandsche Maatschappij voor tuin-, bouw- en plantkunde. Ter samenkomst van predikanten en gemeenteleden te Zwolle den 7den en 8sten April e. k. zal gehandeld worden over de vol gende punten van beschrijving: den 7den April, 's namiddags te zes uur. 1. Wat is het beginsel der confessioneele, wat het beginsel dei' mo derne richting? Waarom verwerpt de Evan gelische richting en het eene en liet andere? Wat is het beginsel, waarvan zij uitgaat en dat haar in staat stelt van de beide richtingen het goede over te nemen, zonder nochtans hare zelfstandigheid te verliezen Ingeleid door den heer Brutel de la Rivière, van Haarlem. Den 8sten April, 's voormiddags te negen uur. 2, Wordt niet in de hedendnagsche anthropo logic de voorstelling van Jezus aangaande de zoude op den achtergrond gesteld? Ingeleid door dr. J. Ofierhaus, van Eelde. 3. Is het voortbestaan van georganiseerde kerkgenoot schappen noodig voor den bloei van het Gods rijk, of zal deze meer bevorderd worden door zelfstandige Christelijke gemeenten? Ingeleid door den heer Neurdenburg, van Rotterdam. Men bericht aan de Fr. öt. uit den Ilaag: Naar men verneemt, zou de Minister van Oorlog, op inspiratie van den Minister van Binnenlandsche Zaken in overweging nemen, of er termen zijn om jongelieden, die een dienstplichtig nommer hebben getrokken en werkzaam z\jn bij liet ondersvijs, of aan de kweekscholen worden opgeleid tot onderwijzer, vrij te stellen van het vervullen hunner militaire verplichtingen. Uit het noorden des lands meldt men, dat er tegenwoordig wegens de vorst en de daardoor gestremde scheepvaart eene zóó groote verzending van goederen per spoor plaats heelt,

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1