Büitfijlaiiisclie Beritltci. Verschijnt iaiBljjts, iitp»ieri Mag. Binnenlandse^ Bericlten, A0. 1875. Vrijdag 12 Maart. 3597.- Negen en Twintigste Jaargauff. COURANT. Abonnementsprijs, pol' kwartaall-8:>. Franco por post, door hot gehoelc Dijk - ÖO. Afzonderlijke nominees- 0/10. FRAN KR IJ K. In de zitting der Nationale Vergadering van 9 dezer werden de beraadslagingen over de kaderwet gevoerd. De heer Bullet presideerde •weder en bedankte voor den aanvang der werk zaamheden de leden voor de bewijzen van deel neming die hijbij het door hem geleden smartelijk verlies, van lien had ondervonden. De minister van oorlog stelde voor, bij art. 3 der kaderwet een additioneel artikel te voegen betrekkelijk het uitstel voor de mobilisatie dei- reserve; dit voorstel werd urgent verklaard. Daarna verwierp de kamer een amendement van den heer Jean Brunet. om de bataljons op O compagniën te houden; ten slotte werd tegen den zin van den minister van oorlog aangenomen, dat er slechts één kapitein per compagnie zou zijn. De zitting werd gesloten zonder dat er door iemand een enkel woord over de crisis gesproken werd. De- heer Dufaure had nadat de zitting der Kamer van 10 dezer geëindigd was, een bijeen komst met den heer Buffet, die de portefeuille van Binnenlandsche Zaken heeft aangenomen. Dientengevolge zal het Journal Official morgen de samenstelling van het ministerie bekend maken. Het zal uit de volgende leden bestaau Buffet, Binnenlandsche Zaken; Dufaure, Justitie; Léon Say, Financiën; Walton, onderwijs; de Meaux, Koophandel; Decazes, Caillaux en de Montaignac behouden hunne portefeuilles. Het gerucht wil dat de minister van Ooi-log tengevolge van het votum, dat de Kamer den 9 dezer bij art. 3 der wet op de samenstelling van de kaders en het effectief des legers heeft uitgebracht, zal aftreden. Te Toulon is een proef genomen met een; nieuwe soort van torpedo. Het fregat Eldorado, dat rncn aan de vernielende kracht van ,de, onderzeesche machine had blootgesteld, is in erbarmelijken toestand in de haven gesleept. De. .torpedo, was. met 700 kilo nat schietkatoen geladen en sprong in duizende stukken uiteen. Den 16 dezer zal de bekende schilder Woldeck, te Parijs, zijn. lOOden verjaardag vieren. Hij werd geboren acht jaar vóór, .den dood yan Lodewijk XV. SPANJE. Telegrammen uit San-Sebastiaan en Santander bevestigen hetgeen men yan daar verwachtte. De Ouriisten zijn weder offensief opgetreden zoowel te Orio, welke plaats zij bombardeeren, als in de Guipuzeoa en opde grenzen ,vau Biscaye, benevens in .de. provincie Burgos. Generaal Lorna heeft, .over. zee. versterking moeten sturen naar Santander, .waar men zich zeer ongerust begon te maken. Don Carlos heeft Eslella verlaten en zich naar Purango.begeven, waar hy dichter bij bet oorlogstooneel ,is. BUREAU: MARKT, E, 124. Advertentieprijs: van 110gewone regels, -1.00. Iedere gewone regel meer- 0,10. Diuemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. Lord Derby weigerde, in antwoord op eene vraag van Carlingfordde mededeeling der geyoerde correspondentie over den eisch dei- drie. keizerrijken, om direct met Servie en en Itumeuie tractaten te sluiten, omdat die correspondentie nog niet geëindigd is. Door bet Lagerhuis is de door den minis ter vau marine vooi gestelde post van 98620 p. st voor de te ondernemen noorripool-expeditie goedgekeurd. Het plan vond in het Huis alge meen bijval. Van de zijde der tegenpartij juichte de vorige minister van marine, de heer Goschen, het zeer toe, de hoop uitsprekende, dat de expeditie volkomen zou mogen slagen. DUITSCHLAND. De Frov. Corrcsp. meldt, dat het wetsontwerp der regeetiiig", betreffende de opheffing der staats-dotatïëu voor de Katholieke kerk, als een eeiste gewichtige stapvmoet worden aan-, gezien, die, naar gelaug der verdere gedrags lijn van'de kerkelijke opperhoofden, tot. eenei radicale verandering der betrekkingen tusschen staat en kerk zal kunnen leiden. Tegen den gewezen redacteur van de Qermania, Kosiolek, is wegens persdelicteny< door het openbaar ministerie eene gevangenis- straf van drie jaren geëischt. De uitspraak is op Zaterdag' bepaald. ITALIË., Mén meldt uit Rome, dd. 4 Maart, dat de Paus in particuliere audiëntie ontvangen heeft den bisschop van la Roebelle, die Z.'H een som van 40,000 fr. benevens een massief zilveren boot heeft overhandigd. Het stedelijk bestuur van Rome heeft Garibaldi "om zijn" portret in profil gevraagd, om tot model te diénen voor de gouden medaille, die te zijner eere zal geslagen worden. Men zegt dat die een waarde van 3000 fr.'zal hebben.- - Dit' is echter niet geheel juist, maar de kosten - zullen wel dicht aan die som komen, omdat' men-behalve de medaille die den generaal wordt aangeboden, uog eene zilveren zal slaan voor het museum van het Capitool, Aan de' eene zijde zal ze het beeld van Garibaldi te zien geven, aan de andere zijde de Campidogiio. TURKIJE. Het incident tusschen SpanjeTurkije en Rumanie is goedschiks geëindigd. Spanje heeft verklaard dat het met het zenden van den lieer del ,Mazo, om te Bucharest de troonsbeklimming van don Alphonso te gaan verkondigen, niets beleedigends voor do suzereiniteit der Porte bedoeld heeft, en de prins van Rumanie heeft van zijne zijde verklaard, dat hy er in deze omstandigheden van zou afzien om een speci- alen gezant naar Madrid te zendenom te antwoorden c;i, den brief van Spanje's Koning. TWEEDE KAMER. Zitting van *10 Maart. Na aanneming van het voorstel van den heer van Zinnicq Bergmann tot wijziging van het reglement van orde (in ons vorig nommer reeds per telegraaf medegedeeld), zijn vervol geus de beraadslagingen aangevangen overliet wetsontwerp tot regeling der voorwaarden voor het sluiten van uïtleveringstractaten. De artike len 13 zijn aangenomen. Na art. 3 is een amendement door de heeren 's Jacobs c. s. voorgesteld, tot uitsluiting van de uitleve ring wegens staatkundige misdrijven, waar over verschil van gevoelen bestaat. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, U Maart 1875. In de heden gehouden zitting ;van den Gemeenteraad, waarvan wij in ons volgend uommer. het gewone verslag zullen mededeelen, waren 10 leden tegenwoordig; afwezig de heeren van der Drift, J. L. J. Jansen, L. W. Jansen, J. Leehner, J. F. Legner, Melcliers en J. B. Nolet; hebbende de heer Melchers schriftelijk kennis, gegeven .dooi' ziekte verhin derd te zijn. Met aigemeene sLemmen isbe sloten, het vei zoek van den. heer J. Odé, om de subsidie, voor de uitgave van het gemeente- raaiisverslag, op de begrooting daarvoor uit getrokken, en den snelschrijver liet gebruik van dr*! tot dusver voor hem bestemde plaats in de vergaderzaal, toetestaan. Tot stads klokkenist is mede met aigemeene stemmen benoemd de heer H. J. P. Textor. Omtrent do verhuring van het Blauwhuis voor postkantoor aan het Rijk, is besloten dit tegen den huurprijs van f 1000 'sjaars af te - staan, met bepaling, dat de daaraan te bren gen verbeteringen en het inwendig onderhoud, voor zooveel betreft verven en behangen, voor rekening van het Rijk zullen geschieden. Een yoorstel van den heer Loncq om aan het Rijk den, vroeger gevraagden grond voor een postkantoor tegen den prijs van f'10 per cen tiare aan-te bieden, is voldoende ondersteund en zal in eene volgende zitting in behandeling worden genomen. Z. M. heeft bepaald liet minimum van belooning voor de ontvangers der registratie en domeinentot nog toe bepaald op f 800 vast te stelten op fiOOO. De Pall Mall Gazette blijft oiidanks.de tegenspraak vau Reuters Agentschap te Am sterdam volhoudendat ecu derde en sterke expeditie tegen Atsjin wordt voorbereid en naar Batavia vertrekken zal. Wij kunnen-de- stellige verzekering geven, dat van het bericht in het Eugelsche blad geen woord waar is. -

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1