"Wel worden door geregelde uitzendingen van troepen iu Nederland de lacunes in het Indische leger steeds aangevuld, doch van een derde expeditie is geen sprake. Vad De strekking van het dezer dagen bij de Tweede Kamer ingediend ontwerp tot wijziging der wet omtrent den wijn-accijns, is om gevolg te geven aan eene bij het sluiten vau een nieuw tractaat van handel en scheepvaart met Portugal gedane toezegging, dat voor wijnen van geen hooger alcohol-gelmlte dan 21 percent geene verhooging van den accijns meer verschuldigd zal wezen. Door de voorgestelde bepaling zal tevens aan verschillende bezwaren van de Nederlandsche handelaren worden tegemoet gekomen. Als opvolger van den hoogleeraar dr. A. Rutgers, te Leiden, wordt, zoo schrijft men uit den Haag aan de Pr. Gr, Gt., genoemd de Amsterdamsche predikant dr. J. P. Ilasebrock, De Ilollandsche Maatschappij "van Land bouw heeft ter keunis van den Minister van Binnenlandsche Zaken gebracht eene klacht van hare afd. Alphen en omstreken over het verbod, hetwelk in den vorigen zomer heeft gegolden, om runderen te doen weiden op stukken land, belendende aan besmet vverklaarde stukken. - Volgens het antwoord des Ministers is hij van meeniug dut afzonderiug, zoo volledig mogelijke afzondering van verdacht vee, een volstrekt vereischte is voor een vruchtbare bestrijding van de longziekte. Ze kan echter zeker ook door andere middelen bereikt worden, b. v. door opsluiting van verdacht ruudvee in stallen. Indien de landbouwers daaraan de voorkeur mochten geven, zal de Minister gaarne over wegen of de afzondering op deze wijze ware voor te schrijven. Gaarne zal hij óver dit onderwerp het gevoelen vernemen, niet alleen van de afd. Alphen, maar van de geheele maatschappij. In verband met deze uitnoodig'mg verzoekt het hoofdbestuur der maatschappij aan de af- deelingen hare zienswijze vóór 1 April ken baar te maken. De AT. B. Ot. wijst op een zonderling koninklijk besluit dat dezer dagen in de St.-C't. verscheen. Een gewezen hoofdonderwijzer eener christelijke school, wien in 1870, wegens ergerlijk levensgedrag, door Gedeputeerde Staten op voordracht van den schoolopziener de be voegdheid om te onderwijzen ontnomen was, heeft die bevoegdheid namelijk terug bekomen. Is de PT. B. Ot. wèl ingelicht, dan is die teruggave geschiedt zonder dat het schooltoe zicht of de Gedeputeerde Staten gehoord zijn. De Haagsohe correspondent der Arnh. Ct. zegt over ditzelfde feit het volgende sQver dit passeeren van een visitekaartje aan de christelijke partij verbaast en ergert men zicii hier nog al, en nog meer over de brutale afkondiging van dit besluit in de Staats.-Ct. Maar ik zeg, wat de zaak zelf betreft: met de stembus in 't verschiet doet men veel wat men' in andere oogenblikken zelfs voor onmo gelijk houden zou, en wat de bpeubanvheid betreft misschien heeft uit een waar Christelijk beginsel de eene linkerhand hier niet geweten wat de andere hand deed I" Voor de vergadering van moderne theo logen welke dit jaar op Dinsdag 6 en Woens dag 7 April te Amsterdam gehouden zal wor den 2\jn de volgende punten op de agenda gebracht: '1. De verwachtingen van Ilartmann en Mill, aangaande den godsdienst der toekomst. Referent: de heer E. Snellen, van Zierikzee. 2. Kunnen wij ons nederleggen bij het aan hangig wetsontwerp op het hooger onder wijs? Referent: de heer J. O. van Slee, van Oostzaan. 3. Hoe te oordeelen over het Pessimisme als levensbeschouwing? Referent:, de heer L. Mees, van Deventer. 4. Welke eischon stelt de Aesthetiek aan den modernen preektrant Referentde heer A. J. Böhringcr, van 's Gravenhage. 5. Welke houding voegt ons voor het oogen- blilc tegenover i'e kerkelijke kwestiën: Referent: de heer J. van deu Bergh, van Zaandam. 0. De grenzen der staatsbemoeiing ten opzichte van godsdienstige en zedelijke volksbelangen .Referent: Dr. J. A. Bruins, van Aartswoud. De Standaard deelt mede dat de Synode der Christelijk Gereformeerde Keilt, met liet oog op den tijd der verkiezingen voor de Tweede Kamer, in plaats van op 1G Juni, zooals eerst bepaald was, op Woensdag2GMei te 's Boscli zal bijeenkomen. Volgens opgave van het bureau Veritas zijn in de maand Januari verongelukt '190 zeil schepen, waaronder 100 Engelsche, 20 Fransehe, '17 Duitsche, 11 Noonveegsche, 9 Amerikaan- sche, G Deensche, 6 Grioksehe, 6 Ualiaausche, 4 Oosteurijksehe, 3 Spaansehe, 3 Russische, 1 llollandsch, 1 Siameesch, 1 Zweedsch schip en 2 onbekende. Onder deze zijn er 7 die geacht worden vergaan te zijn, omdat men er geen tijding van iieeft ontvangen. Verder zijn 19 stoomschepen te looi' gegaanwaarvan 13 Engelsche, 1 Amcrikaansch1 Chilisch, 1 Deensch1 Frausch en 1 Portugeescli. Een schip gelooft men dat ook vergaan is, wegens gemis aan tijding. De vereeniging sliet Nederlandsche Rund vee-Stamboek" zal op Dinsdag "IG de/er een algemceue vergadering houden, des voormid dags te twaalf uren, in het Kon. Zoölogisch Genootschap »Natura artis magistra" te Amster dam. In deze vergadering, zal de benoeming vau drie commissarissen geschieden in de plaats van den heer H. C, v. d.'IIouveu van Oordt, die bedankt heeft; van deu heer G. J. Ilengeveld, die benoemd is tot hoofdinspecteur, en van den heer P. F. L. Waldeck, die benoemd werd tot secretaris-penningmeester. Voorts zal iu behandeling komen de inrich ting van het Stamboek, waarvoor met den op roepingsbrief gelijktijdig lijsten van model AD zijn verzonden. Ameudemeuten of voorstellen moeten vijf dagen vóór de vergadering worden ingezonden bij den heer P. F. L. Waldeck, secretaris der vereeniging, te Loosduinen. De heer van Milligen, schoolopziener in het le district van Groningen schrijft in het Weekblad voor Lager-, Middelbaar- en Gym nasiaal Onderwijs, betreffende het aanstellen van hulponderwijzeressen op de lagere schoolhet volgende: v Bij het bestaande gebrek aan hulponderwijzers komt meer en meer het vervangen van dezen door hul ponder wijzet essen, ten minste in de aan- vangsklasscn der volksschool, ter spraak. Te Rotterdam en te Haarlem zal men er weldra eene proef mede nemen; te Vianen is »daar alle oproepingen voor een hulponderwijzer vruch teloos bleven, in beginsel besloten tot het aan- stellen van een hulponderwijzeres." Sedert een paar jaren reeds is te Groningen de proef genomen, waartoe thans te Rotterdam en te Haarlem is besloten. Men ging daar echter uit van een ander beginsel: niet omdat men vreesde geen voldoend mannelijk personeel zich te kunnen verschaffen, maar omdat men meende, dat de hulponderwijzeres in de aanvangsklassc uitnemend, beter misschien dan de hulponder wijzer, op hare plaats zou zijn. Het is mij een genoegen te kunnen verklaren, dat die proef als uitmuntend geslaagd rnoet worden beschouwd. Toch is liet mogelijk, dat eerlang op den maatregel zal worden terug gekomen in zooverre aan de beide scholen voor minvermogenden, waar thans hulpondorwijzeres- sen werkzaam zijn, deze weer tijdelijk door hulponderwijzers zullen worden vervaugen. De reden daarvan ligt evenwel niet in de mindere bruikbaarheid der hulponderwijzeressen; het tegendeel is waar, maar alleen in do talrijke nfdeeüngen, die nog in die scholen worden ge vonden en waaraan de arbeid mij voor de physicke krachten dier meisjes veel te zwaar voorkomt. Zullen eenmaal de klasseu terug gebracht zijn tot het cijfer, dat zij mijns inziens in het belang van een vruchtdragend onderwijs niet mogen overschrijden, dan zal ik trachten aan alle scholen htilponderwijzeressen in do aanvangsklassen te krijgen. Nu laat mijn consciëntie mij daartoo de vrijheid niet. Wordt de wenk der heeren Schoolopzieners in het 5e eu 11e district van Zuid-Holland ter harte genomen, sdat het getal van 30 leerlingen voor elke hulponderwijzeres als uiterste grens moet worden beschouwd," dan durf ik, op grond mijner ervaring voorspellen, dat men met de te nemen proef volkomen zal tevreden zijn. liet N. v. d. D. ontvangt uit Limburg een schrijven, dat belangrijk genoeg is om het over te ucmen ten einde te doen zien, hoe ons openbaar onderwijs bij de goede gemeente wordt verdacht gemaakt. Velen kunnen zich in andere deelen van ons land bezwaarlijk een denkbeeld maken van de hartstochtelijke en ongepaste wijze waarop in deze streken en Noord-Brabant het openbaar onderwijs bestreden wordt. Iloe zou het tot waakzaamheid aansporen, indien men daarvan volledig keunis droeg! Twee Zondagen achtereen is in de kerken een zoogenaamde sbevelbricf" van den Roermondschen Bisschop voorgelezen, waarin vreeselijk gejammerd wordt over den verderflijken invloed van het lager, »maar bij zonder vau liet middelbaar en hooger onderwijs." Bleef het slechts daarbijDoch ziehier wat openlijk den volke verkondigd wordt omtrent degenen, die zich aan het openbaar onderwijs wijden, een beschuldiging, die in ronde woorden een smet werpt op het zedelijk karakter van ouderwijzers en leeraren: »ziet zelf," zegt de Bisschop tot de geloovige schare, sziet zelf maar eens rondlet maar eens op het gedrag van zekere schoolmannen en jongelingen, op de hand el w ij ze van zekere doordrijvers d e r g o d s- dienstlooze schoo i." Naar dit staaltje kan men het gehalte van den geheelen brief beoordeelen. Wat te denken van een partij, die zich niet ontziet aldus met het vroomste gezicht van de wereld een geheelen stand te lasteren en verdacht te maken. Toch ware het te wen- schen, dat de woordvoerders dier partij eens hoorden, hoe onder de beschaafden der ge- loovigen zelf over dergelijke bevelbrieven en verdachtmakingen gesproken wordt. Zij zouden bemerken, dat hun doel bij veleu verre van bereikt wordt. Dat het nationale feest onzer Leidsche academie ook in de Bevue des deux Monies een weerklank zou vinden, was te voorzien. Van de elfFransche hoogleeraren, die in de academie stad te gast waren'geweest, zou licht één zich geroepen voelen om in het tijdschrift, waarin reeds zoovele merkwaardige studiën over Neder land en zijne geschiedenis werden opgenomen, van zijn reis en zijn indrukken verslag te doen. Die taak wordt in de aflevering van 1 Maart vervuld door den hoogleeraar George Perrot, lid vau het Instituut en ieeraar aan de Ecole normale te Parijs. Hij doet het op echt-Fransehe, dat is op élegante en geestige manier, voL complimenten en heleefdheden voor de sbonnes gens", die hem gastvrijheid verleenden, hier en daar met een enkelen puntigen zet, zooals een Franschman ze weet te geven, zoodat men 't voelt en toch niet boos kan worden. Zoo vertelt hij dat hij genoodzaakt was, met pro fessor Curtius, uit Berlijn, iu het Leid sell museum op een ladder te klauteren, teneinde eeuige fraaie antieke vazen, »tle glorie van het museum", te bezichtigen. »Het tegenwoordige Nodetland is rijk, vredelievend en voorspoedig;,.^

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2