jaarwedde van het hulppersoneel bij 't gewoon lager onderwijs. Met algemeeno stemmen aangenomen het voorstel, van Burgemeester en Wethouders,' om in afwachting dier nadere regeling sollicitanten op te roepen voor de vervulling van twee vacaturen op een jaar wedde van f 500. 19. Adres van A. Schieveen om afstand van grond aan de Warande, tot het bouwen van eon woonhuis. Na discussie het verzoek over eenkomstig het rapport der Commissie van Fabricage, met eene wijziging in de conditiën tegen vergoeding van f6 per centiare, met 9 v tegen "1 stem, die van den heer Knappert, toegestaan. 20. Benoeming van een klokkenist. Als zoodanig met algemeene stemmen benoemd II. .T. P. Textor. 21. Adres van de wed. Grashuis orn ontslag als vroedvrouw. liet ontslag met algemeene stemmen eervol verleend. 22. Adressen van F. W. van der Eist Co., de directie van denstoomkorenmolon de Cycloop on do Kamer van Koophandel en Fabrieken om ver betering of bestrating van den Buitenhaven weg. Na discussie met 9 tegen l stom, (die van den heer van der Schalk), aangenomen het voorstel van Burgemeester en Wethouders omovereen komstig het rapport der Commissie van Fabricage te besluiten dat vooralsnog tot de bestrating van dien weg niet kan worden ovei gegaan, maar met opdracht om de Commissie van Fabricage den wensch ,der vergadering te doen kennen, dat zooveel mogelijk moge worden toe gezien, dat de weg in goeden staat van onder houd zij. 23. Adres van J. II. Rozestrateu c. s. om verbetering van den Achtersingel. Na korte discussie, overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders, wordt de con clusie van het rapport der Commissie van Fabricage met algemeene stemmen aangenomen. 24. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot verhuring van het Blauwhuis voor Postkantoor tegen f 1000 's jaars voor nader overeentekomen termijn, de kosten van in richting te dragen door het Rijk. Met algemeene stemmen aangenomen, na toevoeging, op voorstel van. den heer Rijnbende, der be paling, dat ook de kosten van inwendig onder houd, wat betreft behangen en vervenvoor rekening van 'tRijk komen. In den loop der discussiën deed de heer Loncq het voorstel den vroeger aangewezen grondtot het bouwen van een Postkantoor, het Rijk aan te bieden tegen f 15 per centiare, zooals ook vroeger door Burgemeester en Wet houders is voorgesteld. Dat voorstel, ondersteund door de heeren H. W. Roelauts en van der Schalk, werd t aangehouden tot de eerstvolgende vergadering, zullende aan de Regeering kennis worden gegeven dat dit voorstel is gedaan. 25. De Voorzitter deelt mede den uitslag der gehouden openbare aanbesteding welke is geweest voor: 50,000 stuks Luiksche keien, door de firma Kloos en Limburgh te Rotter dam, voor f 87.20 per '1000 stuks; 300,000 stuks vlakke straatklinkermoppen, de firma Rendorp en Co. te Beuningen, voor f 13.49 per, 1000 stuks; 250 kub. meters gewasschen grind/' H. den Breejen Tz. te Hardinxvekl, voor f 1,79 per kub. meter500 strekk. meters trottoir banden, M. Geverding te Rotterdam, voor f 1720; 1000 tot 2000 kub. meters zuiver scherp rivierzand, C. Snoey te Oudekerk a./d. IJsel, voor 68 cents per kub. meterhoutwaren, W. Giesen te Doesborgh voor f3590 en metsel- materialen, M. Geverding te Rotterdam, voor f807.50. Niets meer aan de orde zijndewordt de .vergadering gesloten. Z. M. de Koning heeft bij besluit van 11 Jan. 11, bepaald, dat de gunstige bepalingen, vervat in het besluit van 20 Maart 1874, no. 22 houdende do voorwaarden waarop de tijd voor eerste oefeuiug van miliciens van tioaalf tot op negen maanden kan worden verminderd ook toepasselijk zulleu zijn op de miliciens der lichting van 1875, alsmede dat de tijd voor de eerste oefening, ook nog tot op negen maanden wordt verkol t voor de miliciens van gemelde lichting, die binnen deze tijdsruimte de geschiktheid voor veldtelegrafist hebben verkregen. Iu verband met dit besluit is door den Minister van Oorlog bepaald, dat herexamen, bedoeld ouder punt 3 van Z. M. besluit van 20 Maart 1874 no. 22, zal kunnen worden afgelegd iu ieder garnizoen, waar de staf van een bataljon infanterie zich bevindt. (Dus ook te Delft.) Zij, die aan het examen -wenschcn deel te nemen, beho- zich daartoe vóór den '15 Maart schriftelijk aan te melden bij den kommandant der afdoeling infanterie ter plaatse waar zij verlangen dit te doen, met vermel ding tevens van het korps waarbij en het garnizoen waar zij bij voorkeur hunne militie plicht willen vervullen Aau de lotelingendie zich aanmelden, zal vóór den 20 Maart schrif telijk worden kenbaar gemaakt: dag, uur en plaats, voor het afnemen van het examen bestemd. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen Dinsdag 30 Maart, 's namiddags te 3 uren. De St.-Ct. van gisteren bevat den staat van nalatenschappen, die in den loop van het jaar 1973, tengevolge van het overlijden van manschappen, behoord hebbende tot de Ko ninklijke Nederlandsche marine, zijn openge vallen, cn als niet opgeëischt, door de erfge namen, in bewaring bij het departement van Marine en bij het corps mariniers zij u gebleven. Tot overvoer van producten van Java naar Nederland zijn Woensdag jl. bij de N. Il.-M. slechts ingeschreven 10 schepen, metende 4324 lasten. De inschrijvingen voor 260 last loopen van f80 tot f89,49, en voor de geheele ruimte van het schip van f 70.97 tot f 84 per last Men leest in het Dbl. van Zuidh. en sQ-rav <tVernomen hebbende, dat het bericht in ons vorig nomnterbetreffende de mededeeling Zondag jl. door ds. Zaalberg in de Klooster kerk gedaan, nopens zijn voornemen om de woonplaats van zijn gezin naar elders over te brengen, een. indruk heeft teweeggebracht, die niet bedoeld was; dat het hen die de rede niet gehoord hebben bij den spreker een bit terheid heeft doen onderstellen welke volstrekt niet bestoud, en hen die haar wel hoorden een bitterheid bij den berichtgever welke evenmin aanwezig was, achten wij een toelichting van dat bericht wensclielijk. Er werd iu gezegddat ds. Zaalberg zijn woonplaats naar Leideu zou overbrengen, wijl hij niet langer in «de Godvergeten Haagsche wereld" wilde vertoeven. Hier is oen verband aangebracht, dat de redenaar niet had beoogd. In het begin zijner rede deed hij namelijk mededeeling van zijn voornemen tot verhuizing, als motief daarvoor aanvoerendedat hij aan vrouw en kinderen een rust wilde verschaffen, die zij te 's Ilage niet kouden vindenen eerst in iiet laatste gedeelte zijner rede gewaagde hij van de Godvergetenheid van een groot deel der moderne Haagsche wereld, zouder te bedoelen hierin eenig verband te leggen roet de lang voorafgedane mededeeling omtrent zijn verhuizen. Het eerste was dus een woord v an den zwaar geteisterden man en vaderhet andere een woord van den prediker, die,de heei lijkheicl van 't geloof in den levenden God, tegenover godsdienstloosheid en Godsvorzaking stelde. De geheele toespraak werd in geest en toon beheerscht door den gekozen tekst, 2 Cor. I 34Geloofd zij de God en Vader van onzen lieer Jezus Christus, de Vader der barmhartigheid en de Qod van alle vertroosting; die ons troost in al onze verdrukking, opdat wij zouden kunnen vertroosten degenen, die in allerlei verdrukking zijn, door de vertroosting, mot welke viij zelf van God vertroost worden." De courantendie ons eerste bericht over namen, zullen wel zoo goed zijn nu ook dit verbeterde bericht op te nemen. Het aantal leden der vereeniging tot in voering der iykenverbranding blijft hier te lande steeds toenemen, Woensdag jl. bedroeg dit getal 1223. De vergadering tot het vast stellen der statuten zal, naar vernomen wordt, in liet voorjaar plaats hebben. In het Bat. llhl. wordt de aandacht ge vestigd op de wenschelijkheiil, dat allen zoo veel mogelijk de Nederlandsche maildiensten bevoordeeien. Het ontstaan van drie onder nemingen voor eene stoomvaart 'tusschen Nederland en Java getuigt van het ontwaken van een beteren geest in Nederland. Het besef van eenigen, dat de oud-IIollandsche veerkracht en ondernemingsgeest,tot nieuwen luister be- hooren te komen en komen kunuen, verdient niet alidón levendig te zijn bij, maar heeft ook recht op den steun van allen. Onze lezers zullen zich de vergiftigings zaak van de familie H. te Haarlem herinneren en zeker met belangstelling iets omtrent den toestand van het gezin vernemen. De vader verkeert nog in een toestand, welke hem liet gebruik van de beenen ontzegt, doch overigens kan hij met de armen reeds iets verrichten. De vrouw is zoover hersteld, dat men liet gevaar als geweken kan beschouwen, terwijl zij het gebruik der ledematen verkregen heeft. De zaak zelve zal niet vervolgd worden. De dochter, Sophie, bevindt zich nog steeds in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen Meei enberg. (Ar. v. d. B.) Aan het historisch overzicht betreffende de in voering van den leerplicht, in de M'uldetb. Ct. van den 5 dezer, ontleenen we het volgende: De pnritehische Schotten, tijdgenooton en geestverwanten van Cromwell voeulen, het eerst van alle Europeesche volken, den wettelpen loerdwang in. De grondleggers van de republiek derVereenigde Staten deden hetzelfde. Later geraakte deze wet in Amerika in onbiuik, doch in onzen tijd is men er toe teruggekeeid. Protestanten en Katholieken, republikeinen van Angelsaksische, Ger- maansciie en Latijnselie afkomst hebben er zich ge willig aan onderworpen en denken er niet aan in de tnsschenkomst van den Staat ten voordeele van het onderwijs eene verkorting hunner persoonlijke rechten te zien. In Zwitserland bestaat de schooldwang al gemeen, met uitzondering van een paar kantons. Waar deze wet sedert geruimen tijd weikzaam is, kan men zonder overdrijving zeggen, dat ieder Zwitser lezen en schrijven kan, hetgeen bewezen wordt door een feit, dat voor een sprookje zou doorgaan, indien liet niet in een Zwitsersch tijdschrift voor statistiek vermeld stond. Ëenigo jaren geleden had een onderwijzer te Genfcvo eene nieuwe leerwijze uitgedacht om volwassene personen onderricht in het lezen te geven. Om de proef hiervan te nemen, moest men natuurlijk iemand hebben, die nooit lezen geleerd lmd; maar in geheel Genève was zulk een wonderman niet te vinden. Ein delijk, na lang zoeken, kwam tnen er een op het spoor, doch het bleek dat deze in Savoye geboren, was. Aan deze anecdote hechten wij geen grootero wtanrdc dan zij verdient. Ilct is echter geen anecdote, maar eene door de statistiek bewezene waarheid, dat in Zwitser land, waar geen zeehavens cn geen schepen, geen steen kolen en geen ijzer te vindon zijn,waar de meeste grondstoffen met groote kosten van elders aangevoerd moeten worden, naar evenredigheid tot liet cijfer dei- bevolking, de uitvoer van handels en nijverhoidsar tikclen grootor is dan in eenig ander land van Europa, en dat de Zwitsersche industrie nilerwege beroemd is om de voortreffelijkheid van haar werk. Zou tusschen die waarheid cn deze, dat ieder inwoner er lezen en schrijven kan, ook eenig verband bestaan? Over Duitschland durven wij bij dit onderwerp eigen lijk niet spreken. Wie toch bij ons te lande den schooldwang bestrijdt, verkeert in het binnenste van

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2