Beritllei ojn tart altijd eenigszins in den waan dat hij bezig is ce.'. Pruis te bevechten. "Vizioenen van drillende korporaals en barsche burgemeesters, ware boeren- plagers, van schoolmeesters, die de jeugd opleiden in de vreeze des Konings en de liefde tot de kazerne, en geestelijken, die hunne kudde naar kerk en school zweepeii, bevolken zijn hoofd. Waagt men het te beweren dat zulk een Pruis toch eigenlijk, wel een goed onderwezen man, een knap werkman or oen goed soldaat is, men staat dadelijk bloot aan hot antwoord: juist zulke mannen zoo gedrild als zij, verkiezen wij niet te worden. Toch mogen hier de woorden van een paar der edelste en onafhankelijkste mnnncn van Duitsdhlaml over ons onderwerpeeneplaatsvinden. De een is LutWr. In '1524 drong hij bij de gemeente besturen op den leerdsvang aan. sin oorlogstijd schreef hij bezit men wol het recht om do burgers te dwingen bet zwaard en den snaphaan te voerenzon men ben dan niet zooveel te meer mogen dwingen hun kinderen te onderwijzen, waarbij het een vrij wat gevaarlijker oorlog geldt, een oorlog met den booze, die rondom ons waartzoekende het land van deugd zame zielen te berooven! Daarom tracht ik, zooveel in mij is, te bewerken dat ieder kind, dat den leeftijd er toe heeft, door den magistraat ter school wordt gezonden." Ednard Lasker, de bekende aanvoerder der liberale partij in den Duitsclien Rijksdag, schrijft in de 2e all. van het nieuwe tijdschrift Deutsche Rund schau": »De schooldwang, die ieder opvoeder er voor verantwoordelijk stelt dat het kind het nondige onder richt geniete, en elke gemeente er voor verantwoor delijk stelt dat eene voldoende inrichting tot onder wijs, naar evenredigheid van het aantal kinderen aanwezig zij, is hot kenmerk en de uitdrukking van een denkbeeld, dat bezig is de wereld voor zich te winnen. Deze door de wet opgelegde dwang vindt zijne rechtvaardiging in de algemeen gevestigde overtuiging, dat de monsch zonder voldoende mate van kennis, niet in staat is zijne plichten tegenover cle maatschappij 11a te komen. De algemeenheid van dien dwang, die geen mensch uitsluit, predikt liet beginsel dat alle klassen der maatschappij in gelijke mate tot de uit oefening van plichten en bet genot van rechten in den Staat geroepen zijn." De schooldwang is een beginsel van den niouweren tijd. Enkele, op zichzelf staande pogingen, treft men reeds in de oudheid aan: de Spartanen hadden het gedwongen onderwijs in hun staats-opvoedingsstelsel opgenomen. "Doch eerst in de laatste twee eeuwen heeft liet denkbeeld van den schooldwang in de over tuiging van een geheel volk wortel geschoten. Binnen korten tijd zal het over de geheele beschaafde wereld verspieid zijn. In Frankrijk bestaat geen leerplicht. Wie echter de onkunde strafbaar stelden, waren de republikeinen van 1780. Wie oen wetsontwerp tot invoering van den leerdwang voorstelde, was een ander republikein, Carnot, in 1848. Met deze voorbeelden voor oogen kan :nen niet be weren dat leerdwang despotisch in schijn immer door despoten op den voorgrond is gestold. Bij slanfsche volken onder den scepter van alleenbeerschers staande, is deze maatregel nooit ingevoerd. Hebben despoten al ooit hunno onderdanen tot onderricht verplicht, dan was het om daarin een nieuw middel te vinden tot bereiking hunner doeleinden, dan was het zoo gefatsoeneerd dat het niet dan hunne plannen bevoideren kon. Neen, slechts vrije volken, die de macht der ontwikkeling kunnen waardeeren, die hot denkbeeld machine" op den mensch toegepast verfoeien, die weten dat een wel onderwezen volk hooger staat dan een niet onder wezen kunnen zich liet juk van den leerdwang op de schouders leggen, opdat het getal van lien, die door onkunde hunne vrijheid misbruiken, die door domheid den loop der ontwikkeling stremmen, steeds minder en minder worde. Wat do Schotsehe Puriteinen, de vrije Zwitsers voor zich begeerden, men Lulher zelfs aanprees, waarom zou het in ons land niet in te voeren zijn? Delft. Bij de opvoering van uVorsten school" alhier is aan Multatuli een ovatie ge bracht. Aau het einde van het 5de tafereel verscheen de senaat van het Delftsche studenten korps op het tooneel en werd door den presi dent, namens het sludentenkorps in een sierlijke toespraak warme hulde gebracht aan den schrijver van het stuk, die met lauwerkransen overladen was. Namens iiet korps bood hij aan- Multatuli een prachtig gouden horloge met dito ketting aan. Voorts is, namens de stu denten" der^Ind. instelling, aan Multatuli een rijk met zilver gemonteerde inktkoker, roet toepasselijke inscriptie, aangeboden. Den Haag.Aan hetMiuisterie van Binnen], Zaken had gisteren de aanbesteding plaats van het maken van viaducten, brugpijlers, grond en andere werken tusscheu de Weeuastraat en het station buiten de Delftsche poort te Rotter dam. De heer Gr. ICey, aldaar, was de minste inschrijver voor f347,500. Gouda. In den laatsten tijd werden in ver scheidene touwslagerijeu eu garenspinnerijen te dezer stede weder kinderen beneden de 10 jaren in het werk gesteld; dientengevolge is in de vorige week tegen eenigc fabrikanten te dier zake proces-verbaal opgemaakt: deze zullen eerstdaags voor het kantongerecht alhier moeten terechtstaan, evenals dit een week vroeger het geval is geweest met een fabrikant te Moord recht, die tot een geldboete van f'10 of gevan genisstraf van 3 dagen is veroordeeld. Haarlem. De zoon van wijlen den lieer Bastiaans zal, bij besluit van den geineeule- raad 6 maamjen de betrekking van organist op het orgel in de Groote Kerk, tevens klok kenist aldaar, vervullen, tegen geuot van de jaarwedde door den overledene genoten. Zwolle. De stormwind heeft jl. Dinsdag verschillende daken eu schoorsteenen benadeeld. "Van de Fransche Kerk woei een stuk schoor steen en trof net hoofd van een 22jarig meisje, dat belangrijke verwondingen bekwam. Ommen. Een veehandelaar, die op de veemarkt vier koeien had geplaatst zonder liet marktgehl (in liet geheel 20 cent) te betalen, is deswege door de rechtbank te Deventer veroordeeld tot vier geldboeten, elk ad f 50. Maastricht. De gemeenteraad heeft be sloten de aangcslageuen in den hoofdelijken omslag 5 pet. korting te verleeuen, indien zij hun belasting hebben voldaan 30 dagen na ontvangst van het aanslagbiljet. IVijk. In deze gemeente is een kind van drie jaren van een stoel in een pot niet heet zeepsop gevallen en, er spoedig uitgenomen, kort daarna aan do gevolgen overleden. --°o® Uit Skara (in Zweden) wordt geschreven dat men aldaar den 19 Februari eenige, ook vrij hevige, aardschokken heeft waargenomen. Te Birmingham is een veekoopet-tot eene boete van vijf p. st. en in de kosten veroor deeld, omdat hij eenige schapen, die pas ge schoren waren, gedurende zestien uren aan de koude had blootgesteld. Een scheikundige in Ierland wil een een voudig middel ontdekt hebben oin den door vlasbouw verzwakten akker de verloren kracht in die mate terug te geven, dat hij telken jare i met vlas beteeld kan worden. De versche vlas stengel namelijk zoude soda, potasch, phosphor- zuur enz. bevattenen deze zelfde zelfstandig heden zou men in diezelfde verhouding terug vinden in liet water, waarin het vlas geroot wordt, terwijl de akker met dit water over goten wordende, zijn vroegere vruchtbaarheid terug zoude krijgen. Om de gemakkelijkheid en min kostbaarheid zou men er eens eene proef jnede kunnen nemenin hoeverre dit water de vruchtbaarheid bevordert. Een badgast die van Coblenz naar de Kalkenbornsbroa wandelde, werd dezer dagen door een roofvogel aangevallen. Hij trof het dier met zijn stok en het stortte op den grond neder. Terugkeerende zag hij den vogel nog op dezelfde plaats liggen en dacht er aan hem mede te nemen, toen het dier plotseling zich verhief en den wandelaar weder aanvloog. Ditmaal trof hij het roofdier, een grootea valk, doodelijk. Gelukkig dat de uitgehongerde vogel een volwassen manmet een stok gewapend aantastte, een kind of een weerlooze ware licht zijn prooi geworden. Aan het station van' den Lyons'chen spoorweg te Parijs is een kist bezorgd aan het adres van Z. M. Nasr-od-Din, Shah vanPerzie. De kist bevat hoeden voor de 50 wettige vrouwen van Zijne Majesteit. Den 27 Nov. '1874 heeft de plechtige inwijding plaats gehad van de protestantsche Arabische kerk te Jeruzalem. Talrijke Arabieren en zelfs Mahomedanen woonden deze belan<*- O wekkende plechtigheid bij, die geleid werd door den protestantschen bisschop van Jeru zalem, den zendeling Gobat. Jeruzalem telt nu drie preteslantsche kerken, de groote kerk van Christus op den berg Sioa, de Duitselie kapel van de ridders van St. Jan en de nieuwe kerk genaamd St. Paul. tusscheu de poort van Jaffa en die van Damascus. De stad Baku, een Russische stad aan de Kaspische zee, beroemd door hare naphta- bi'onnea is op 1 Januari jl. door eeti sneeuwstorm nagenoeg bedolven. liet duurde verscheidene dagen eer de bewoners in staat waren hunne huizen te verlaten, om zich door de sneeuw een weg te banen. Vele bewoners worden ver mist; honderd lijken zijn reeds gevonden. Voor een vrederechter te Parijs verscheen een paar, man en vrouw, niet verzoek om echt scheiding. Tien jaren waren ze gehuwd en nu hadden ze er genoeg van. "Wettelijke scheiding was echter noodzakelijk, cmdat er drie kinderen uit hun huwelijk waren gesproten en de rechter dus bad le bepalen of de vrouw dau wel de man de kinderen bij zich zou behouden. De man wilde twee bij zich hebben en de vrouw ook. De rechter gaf daarop het volgende Salomo- oordeel: blijf bij elkander tot dat er een vierde kind is. dan neemt ge ieder twee kinderen en ge gaat, zonder echtscheiding, eenvoudig van elkander af. Die raad werd opgevolgd. Een paar jaar later informeerde de rechter zich hoe de zaak stond. »Och antwoordde de eclitgenoot, wij hebben nu vijf kinderen in plaats van vier en dezelfde moeilijkheid van vroeger doet zich voor." ®Dan ir. lar weer wachten," was het antwoord van ..en wijzen rechter. Op een bal in Kentucky kwamen onlangs, zooals daar gewoonte is, vele dames met haar zuigelingen, die iu een daarvoor bestemde kamer worden neergelegd, alwaar de noodige bedjes gereed staan om de kleinen zoolaug te logeereu. Terwijl nu de moeders zicli aan het genoegen van den dans overgaven slopen eenige jonge lieden in de kamer der zuigelingen eu ver wisselden de kleederen der kinderen. Het gevolg hiervan was, dat verscheidene moeders andere dan haar eigen kinderen mede naar huis namen. Den volgenden dag merkten sommigen de ver wisseling en reclameerden haar eigen kinderen terug, wat echter niet gemakkelijk ging, daar het dikwijls zeer moeilijk is kleine kinderen van elkander te onderscheiden. Gelukkig hadden de grappenmakers niet alle kleederon verwisseld, zoodat men althans nog eenige aanwijzing had, doch gedurende acht dagen was de geheele streek in rep en roer en menige moeder is nog niet zeker of zij wel haar eigen kind heeft. Een der Noord-Amerikaansclie consuls in China, de heer Saitar, heeft aan een aantal personen te New-York het voorstel gedaan om zich te vereenigingen tot het uitrusten van een expeditie, teneinde liet gebied van den Yangtse-Kiatig te onderzoeken. Yolgens hem liggen aan deze rivier misschien honderd sterk bevolkte steden, wier inwoners vurig er naar verlangen om handelsbétrekkingen met Amerika en Europa aan te knoopen. Op een enkele plaats strekken de inrichtingen voor de kunst matige viscliteelt zich langs de rivier overeen lengte van bijna tien uien uit. Vele kostbare voortbrengselen worden er verbouwd 'en de hulpbronnen der landstreek, welke door deze rivier over een lengte van meer dan 500 uren wordt besproeid, worden gezegd oumetelijk te zijn.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 3