Bineilaiiilstk Mcto. ~:P. gef"?tfTijkf>n t ot bisschop benoemd, onder welke twee Italiuansche. Vier zijn benoemd tot bis schop in par til ics injidolium Voorts zijn bjj eene brève eenige kerken in Noord-Amerika tot mctropolitaan-kerken verbeven. De Paus heeft een brève uitgevaardigd, gedagteekend van 3 Februari aan de geza menlijke bisschoppen in Duitschland, waarin goedgekeurd wordt de collectieve verldaiing der bisschoppen tegen de nota van Bismarck betreffende de pausverkiezing. ENGEEAND. Mitchell is te Tipperary herkozen met 3114 stemmen, de tegencandidaat Moore verkreeg er 746. Den grijzen Carlyle is niet alleen de Bath- orde, maar ook een jaargeld uit de civiele lijst van Koningin Victoria aangeboden doch ook dat heeft hij niet willen aannemen. Naar aanleiding vande vervolging der Protestanten op het Fransche Zuidzee-eiland Uvea wenscht men de Engelsche Regeering aan te sporen zich met deze zaak in te laten. Lord Derby en Granville moeten reeds sinds eenigen tyd deze kwestie in overweging genomen hebben. Zoo noodig, zal men het voorval in het Parle ment ter sprake brengen. RUSLAHD. Volgens de Qolos zou de Turksche regeering uit vrees voor de samenspanning van Servie, Rumenie en Griekenland de Jezuïeten een handje helpen om de Bulgaren Roomsch te maken. Men spreekt van honderdduizend Bulgaren, die reeds 't slachtoffer van deze Turksch-Jezuietische propaganda zouden geworden zijn. TURKIJE. Volgens de öourrier de V Orient wil de Vorst van Montenegro een diplomatiek agentschap te Konstantinopel vestigen en wordt dit plan door Rusland en Oostenrijk goedgekeurd. De hongersnood in Klein-Azie heeft in het kanton Keslin 20,000 menschen weggemaaid. In de provincie Angora waren op 42 plaatsen van de 47,000 inwoners 5000 gestorven. De veestapel is eveneens gedund. Van de 80,000 schapen zijn slechts 3000 over. De valleien van Meander en Hermus, de beste landbouw districten van Westelijk Klein-Azie, zyn door vreeselijke overstroomingen geteisterd geworden. AMERIKA. Het kabinet van Washington heeft eene bijdrage van 500,000 dollars, tot dekking dei- kosten van de internationale tentoonstelling te Philadelphia in 187G, beschikbaar gesteld. Brigham Young, de Mormonenkoning, is door de rechtbank veroordeeld, een zijner vrouwen, die van hem scheiden wilde, van den dag af dat zij het proces bij de rechtbank aan hangig maakte, maandelijks 500 doll, te betalen. Daar Anna Elisa reeds twintig maanden geleden ha'ar wensch om afscheid van Brigham Young te nemen had kenbaar gemaakt, zal de'groote Mormoon 10,000 doll, moeten uitkeeren, behalve 42,000 doll, voor gerechtskosten. Uit de stad Mexico wordt naar New-York geschreven, dat er groote spanning daar te lande bestaat op godsdienstig gebied. Men vreest een uitbarsting. Te Vista "Uermosa is een Prd- testantsche bijbellezer vermoord, evenals ver- lede ujaar te Ahualulco een Engelsche zendeling. De liberale pers dringt op het nemen van gestrenge maatregelen tegen zulke misdadigers aan. Een aantal dames hebben een verklaring in 't licht gegeven, waarbij zij erkennen, dat zjj onlangs haar handteekeningen op ëen adres tegen de opheffing der kloosters gezet hebben, doch daartoe door bedriegelijke voorstellingen geleid waren gewordenandere ontkennen open lijk geteekend te hebben "en beweren, dat de lijsten valscheiijk zijn ingevuld. De Katholieke pers heeft zelf haar zaak bij de dames bedor ven, door ile liberale Kath, vrouwen Messa- lina's en. Aspasia's te noemen; ook de recht zinnige dochteren Eva's protesteeren zulk een taal. tegen TWEEDE KAMER. Zitting van 15 Maart. In de zitting van lieden is tot tweeden commies-griffier der Kamer gekozen, bij vierde stemming, mr. A.. A. van Assendelft de Coningh, te Rotterdam, met 34 van de 67 stemmen, tegen mr. W. J. Wintgens Jr., die er 33 bekwam. De discussie over de begrooting van het vestingstelsel is bepaald op Donderdag morgen te elf uren. SCHIEDAM, 16 Maart 1875. De verkiezing van één lid vopr de Kamer van Koophandel en Fabrieken, ontstaande door het bedanken van den heer J, F. Legnei' eu vooitdurende door het laatstelijk bedanken van den heer G. J. Beitels,'zal plaats hebben op den 23 Maart 1875, ten Raadhuize, vau des voormiddags te elf tot des namiddags te half twee uren. Zondag morgen deed het korps konink lijke scherpschutters van Rotterdam, benevens eenige officieren en liet kader der Rotterdam- sche schutterij, begeleid door de muziek van eerstgenoemd korps, een promenade. Het korps Schiedamsche scherpschutters, alsmede eenige officieren en het kader der Schiedamsche schutterij, beiden 'met hunne muziek, was hen tot Overschie tegemoet gegaan om van daar gezamenlijk de promenade voort te zetten, en kwamen te 10 uren'alhier aan, om in Musis Sacrum eenige oogenblikken rust te nemen, waar hen door den kèpitein-kommandant van het Schiedamsche scherpschutterskorps eenige ververschingen werden aangeboden. Te half twaalf ure werd de promenade weder geza menlijk vervolgd tot aan Delfshaven, waar men van elkander'afscheid nam. De muziek der verschillende korpsen deed zich bij afwisseling hooren en bracht eene talrijke menigte op de been, die hen voort durend vergezelde. Op verlangen van Z. M. den Koning zal een spoorbaan worden aangelegd van de halt Asselt van den Ooster-spoorweg' (15 minuten afstand n, w. van Apeldoorn) naar het paleis het Loo. De gegrondheid van het gerucht, in den Haag in omloop, omtrent de aftreding van ver scheidene commissarissen des Konings, wordt door het Dagblad van 's Qravenhage tegenge sproken. De opbrengst der rijksmiddelen in Februari jl. bedroeg f 6,104,892.37, zijnde f330,539.06 minder dan in Februari 1874, en f875,421.58 minder dan Vja der raming. In de eerste twee maanden van dit jaar was de opbrengt f 11,242,738.25', of f 659,041.66® minder dan in dat tijdvak van 1874, en f 2,717,889.64» minder dan Vu der raming. Naar men verneemt, zou by het depar tement van' Justitie ontworpen worden een nieuwe regeling van het'politiewezen hier te lande, waarbij o. a. de inspecteurs der ge meentelijke politie, die volgens den thans gel denden regel bij het 'yerbaliseeren wegens overtredingen enz., uit kracht hunner aanstel ling als onbezoldigd rijksveldwachter handelen, den titel van adjunct-commissaris van politie zouden bekomen, ten einde de gelijkstelling met de mindere politie-beambten grootendeels eveneens onbezoldigde rijksveldwachters,' te doen ophouden. Zij zouden door den Koning benoemd worden uit de meest ervaien en naar anciënneteit in aanmerking komende inspecteuis. Voor de aanstaande akten-examens voor lager onderwijs in deze provincie heeft zichten grooter aantal candidaten aangemeld dan ooit to voren. Candidaat-hoofdonderwijzere zijn er niet minder dan 75, hulponderwijzers 61, onder wijzers Fransch 44, wiskunde 35, Engelsch 12, Hoogduitsch 16, teeltenen 14, landbouw 6. gymnastiek 5. Dames zijn er voor de akte van hoofdonder wijzeres 7, hulponderwijzeres 50, Fransch 48, Engelsch '19, Hoogduitsch 6, teekenen 3, gym nastiek 1 en handwerken 60. Naar wij vernemen, zullen de examens den 31 dezer beginnen en eindigen met 3 Mei, ter wijl de nadere verdeeling eeistdaags door den inspecteur zal worden bekend gemaakt. Eene der schoonste residentiën van Java is door eene ramp getroffen, waarvan de omvang nog niet volkomen te overzien is. De Jav. Ot. maakt daarvan melding in de volgende bewoor dingen: «Heden namiddag (30 Jan.) modderbandjir, die plotseling kwam opzetten van de Kloet. «Een gedeelte van Blitar verwoest. De woning van den regent en die aan de aloen-aloen gele gen, veelgeleden. Volgens berichten, reeds twee dooden gevonden. Kampong ten noorden Blitar verwoest. Blitar beoosten den passer niets ge leden. «Bamboezen kazerne weggevaagd; gevangenis weinig geleden. Algemeene paniek aldaar. «Telegrafische gemeenschap tusschen hier en Blitar slechts open over SoerabaVja, Pasoeroean, Probolingo, enz. «Brug te Ngoendjang weggeslagen. Gelukkig z.oo even de ijzeren brug te Kediri gepasseerd- Steeds komt veel drijfhout van boven. Voor het behoud van de ijzeren brug wordt behoorlijk gewaakt. Watei stand Kediri een meter boven 0. Plotseling zoo hoog gestegen. «YVnter wassende bij veel regen. Berichten van Srenga't (Blitai) maken melding van men schen, die met goed en vee vluchten." Een aantal particuliere telegrammen, door anderen en ons ontvangen, loopen niet verder dan tot 1 Februari. De telegrafische gemeen schap, aanvankelijk vei broken, schijnt sedert gisteren weer hersteld. Men schrijft den moddeibandjir toe aan het instorten van den krater wand van de K loet- Of welligt ook de rivieren in haar loop belem merd werden en daardoor hoogerop of lager dijken zijn doorgebroken, kunnen wij niet zeg gen. Dit is zeker, dat bruggen zijn weggeslagen en dijken geleden zullen hebben. De ramp heeft zich over een groot gedeelte van Kediri in minder of meerdere mate doen gevoelen, want de overstrooming was merk baar tot op 20 palen van Blitar, welke plaats intusschen verreweg het meest moet geleden hebben, Een telegram van een onzer corres pondenten spreekt reeds van 8 personen, die het leven hebben verloren; Srengat is voorde grootste helft vernield. N. dere bijzonderheden ontbreken intusschen en ook uit het regeerings- tejegram kan men zich nog geen juist denk beeld van deze ramp vormen. Belangrijke kapi talen zijn in Kediri in laudelyke ondernemingen gestoken, welke door dé overstroomingen min der getroffen schijnen, maar de schade voor deD inlander zal niet gering zijn. De cholera doet zich nu -en dan hier nog gevoelen. Steeds komen 'enkele gevallen in de stad en op de reede voor. Op Tirnor-Deli is den 13 Dec. het dak van de werkplaats, waarin zich 30,000 patronen bevonden, door den bliksem getroffen en in brand geraakt. Het gebouw werd gedeeltelijk verwoest. De hevige regen heeft intusschen grooter onheil verhoed- 1 bare munU hen i voor partij spoedi heid, lamt in 't De beeft aan el derlyl de t stand) Rotterdam. Door een aantal handelaren en belanghebbenden is in een adres aan den Minister van Financiën gewezen op het onhoutl- IK' ï>»S-

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2