Verschijnt flaplijïs, nitpzonflcrfl DMaj. BriteilaiSscle Berichten. Bi»talanisclie Bmtto. A0, 1875. d ex dag 18 Maart. M 3601. IVegen en Twintigste Jaarffanff. COURANT. Abonnementsprijs, por kwartaal1.85. Franco por post, door hot gelicole Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. li U li AU3I1KKT, B, 124. ADvcnTENTicpRus: van 110 gewone regels, ƒ1.00. Iedere gewone ïegel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. FBASKEIJ K. Volgens geruchten is do Regeeriug van plan een voorstel uit te lokken, volgens hetwelk de aanvullingsverkieziugen lot na de ontbinding der Nationale Vergadering zullen uitgesteld worden. Te Parijs zal op '16 en 17 Mei e. k. een internationaal gymnastiekfeest worden ge geven. Drie Parysche vereenigingen »la Natio nale", »la Frangaise" en »!a Gauloise" hebben liet plan daartoe gevormdvan doz.e drie ver eenigingen gaat de uitnoodigiug aan de buitcn- landsche vereenigingen uit. Op bet binnenplein van de Grands-magasins-réuuis, Place Chateau d'Eau, zullen de oefeningen geschieden. Men wil dit feest tevens tot een verbroederingsfeest doen strekken. DU1TSCHLANB. De nu-door het- Huis—van Afgevaardigden definitief aangenomen staatsbegrooling voor 1875 bedraagt èn in ontvangst èn in uitgaaf 694,498,919 rijksmark. Voorts is de minister van financiën Camphausen gemachtigd, om in den loop van dat dienstjaar, naar de behoefte, voor eene waarde van 30 millioen ryksmark aan rentedragende schatkistbiljetten uitte geven, aflosbaar vóór 1 Oct. *1875. In een particulier schryven uit Berlijn van 14 dezer, leest men het volgende sHoevvel de Duitsehe Regeei ing geen diplomatiek betoog bij het Ilnliaansehe hof heeft ingediend en dit ook niet te verwachten is, verplicht toch de Pauselijke bul van 5 Febr. jS wier uitvaar diging en openbaarmaking onder de Jtaliaansche waarborg-wet mogelijk geweest zijn, de diplo matieke kringen om te overwegen, of niet de erkenning van den eventueel te kiezen nieuwen Paus afhankelijk moet worden gesteld van den waarborg, dat kerkelijke decreten niet in het organisme van den staat zullen ingrypen." De "Wurtembergsclie Landdag is den 15 dezer geopend. De troonrede kondigt de ver andering van verscheiden landswetten aan, die noodig is om de invoering van de rijkswet op het burgerlijk huwelijk en de- ryksmuutwet door te voeren. Zondag kwam een groot transport paarden uit de provincie Pruisen te Berlijn aan, om verder per spoor naar Frankrijk vervoerd te worden. Aan het slation werden de paarden door een aantal politieagenten aangehouden, die het geheele transport terugzonden vanwaar jiet gekomen was. ENGELAND. De heer Cochrane zal op 16 April e. k. eene motie uitbrengen, strekkende om te verklaren, dat, met het oog op de te houden Conferentie te St. Petersburg, de gelegenheid voor Enge land thans [gunstig is om zich*te onttrekken aan de Parijsche conventie van 1856, en aldus zich vveer de maritieme rechten voor te behou den, die zoo noodig zijn tot handhaving van Engeland's macht en onafhankelijkheid, Uit Rome wordt aan D. News geschreven, dat Garibaldi, met wiens gezondheid het sedert eenigen tijd veel beter begint te worden, dezer dagen een onderhoud heeft gehad met de leden der zoogenaamde Tiber-comtnissie. De com missie acht de plannen van den genei-aal lot verlegging der Tiberbedding onuitvoerbaar, wijl ze te kostbaar zullen zijn, maar is hooglijk ingenomeu met liet plan tot aanleg van een haven te Fiumicino, Een verschrikkelijke brand heeft belang rijke verwoestingen aangericht te Port-au-Prince. De hoofdstad van Haiti is gedeeltelijk verwoest; een duizendtal huizen zijn in puinhoopeu ver keerd. Men zegt dat de ramp, 'savonds den lOden Februari, veroorzaakt is door het sprin gen van een petroleumlamp in een houten huis. Het vuur heeft zich, aangewakkerd door een sterken wind, onmiddellijk medegedeeld aan de naburige gebouwen "èn' aan® magazijnen met licht brandbare stollen. Te Port-au-Prince heeft men slechts weinige huizen, die van bak? steen "zijn opgetrokken; de meeste zijn van hout, wat genoegzaam verklaart, hoe het mogelijk was, dat de vlammen zulke vorderingen maakten. Juist liet digtst bevolkte deel dei- stad is afge brand. Den 12 Februari was men liet vuur nog niet meesier, maar dewijl toen de wind tot bedaren was gekomeu, hoopte men, het overige deel der stad te redden. Men schat de schade op 2 millioen piasters. Meer dan duizend ge zinnen zijn zonder dak. Berichten van de Kaap de Goede Hoop meldendat het Amerikaansclie oorlogsschip Monongahela in de Tafelbaai was aangekomen met de espeditie, die op Kerguelen-eiland den overgang van Veuus had waargenomen. Naar men verzekerde moesten de waarnemingen aldaar bijzonder wel geslaagd zijndaaronder begrepen de photografische afbeeldingen van het verschijnsel. De berichten, wegens de goud vondsten in de kolonie hielden aan. Zoo was thans weder te Blauwbank of Bergkloof kwarts gevonden, dat zes onsen goud per ton oplevert. Uit de Transvaal luiden de tijdingen omtrent de goudvondsten mede gunstig. In Marabastad zijn nieuwe riffen, rijk aan goud, ontdekt. SPANJE. Een gedeelte der Regeeriugstroepen onder generaal Salamanca heeft zich Zaterdag 11. meester gemaakt van de belangrijke, door de Carlisten tot nu toe ingenomen stelling Monte- Geraute, bij Porlugalete. Deze positie is van 't hoogste belaDg, daar zij de Somorrostro- vlakte beheerscht en den weg naar Bilbao bestrijkt. De artillerie der Carlisten beschiet nog voort durend de dorpen Orio en Zudugaray. De Regeeringstrcepen blyveu zich in hunne stel lingen handhaven. - JIELUIE. De Antwerpsche gemeenteraad, die tegen de Nederlandsch-Belgischc conventie betrek kelijk het Kanaal van Terneuzen wilde protes teeren, is door den Koning ontvangen. De Koning heeft beloofd de kwestie te onder zoeken en den gemeenteraad verzocht hetzelfde te doen. AMERIKA. Do gevoerde diplomatieke correspondentie over de Yirginius is aan den Senaat voorge legd. De overeenkomst, strekkende tot regeling van die kwestie, behoudens de betaling van eene schadevergoeding van 80,000 dollars door Spanje aan Amerika, is den 9 dezer geteekend. De Amerikaansche gezant Cushing te Madrid heeft daarna Koning Alphonso XII erkend. Bedoelde overeenkomst is den 11 bekrachtigd. .J TWEEDE KAMER. Zitting van 16 Maart. In de zitting van heden is ingekomen een wetsontwerp tot het verleenen van vrijdom van grondbelasting voor de stichting van woningen ten behoeve der arbeidende klasse. Vervolgens heeft er eene uitvoerige discussie plaats gehad over de amortisatie-wet. Op de vraag of de minister na het reces plan had eene hervorming van het belastingstelsel, zoomede tot herziening van het muntwezen, in te dienon, kon do minister geen absoluut antwoord geven. Op het gebied der belastinghervorming wordt niet stilgestaan. Er zullen achtereenvolgens voorstellen gedaan worden. En omtrent de muutwetgeving zijn de adviezen der Kamers van Koophandel gevraagd. Van de antwoorden dier Kamers zal het afhangen of en wanneer eene herzieningswet zal worden ingediend. Op art. 1 werd door den heer Schimmelpenninck een amendement voorgesteld, om aan d_e re geering de bevoegdheid te geven ook tot af lossing der geldleening van het Amsterdamse!) entrepótdok over te gaan. Dit amendement is aangenomen met 31 tegen 30 en de geheele amortisatiewet daarna mede aangenomen met 47 tegen 15 stemmen. SCHIEDAM, 17 Maart 1875. Gisteren trof de stad onzer inwoning een zware slag: mejuffrouw AUda Loopuyt overleed, na eeae ongesteldheid van eenige weken, in den ouderdom van ruim 78 jaren. Aan hare geboortestad in menigeilei opzicht gehecht, sleet zij haar leven bijna onafgebroken binnen Schiedams veste. Ondei scheidene stichtingen van nut en wel; dadigheid bracht zij er tot stand, of werkte mede aan de oprichting. Wij noemen hier allédu de Alida-bewaarschool, het Diakonie- huis, het gebouw der Vereeniging Paulus. Behalve dat bood zij krachtigen steun aau

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1