Geieaifle Bericliten. Kerhmi s. -Steielijt fli'em Ie e 11] il 111 e n, huis waren opgepakt. Men zegt, dat alleen de voorwerpen uit die zaal afkomstig, voldoende zyn, om het geheele huis op de Prinsegracht te vallen. Er wordt o. a. gesproken van een vijf of zeshonderdtal oude drinkglazen en bekers, die tot nog toe verborgen waren in een kast welke in een der schoorsteenen van het Mauri ts- huis getimmerd was. Toen het lokaal van het Mauritshuis ontruimd was, heeft men bevon den, dat onder een versleten behangsel een prachtig goudlederen bekleedsel de muren ver sierde Het treurspel »der Sturz des Hauses Alba" van mejuffrouw Opzoomer, wordt door dl'. M. P. Lindo in H'et Vaderland hoogst gunstig beoordeeld. Hij schrijft dat bij de lezing van dit prachtige werk, als men zich herinnert wie het geschreven heeft, de verrassing en bewondering bij iedere bladzijde 'enemen. Het werk schittert van gloed en verbeelding, het vloeit over van diepe gedachten in keurigen vorm en is meesterlijk van opvatting. De heer Lindo benijdt onze Duitsche buren dat hun, niet ons, dat schoone geschenk ten deel gevallen is. In de van 28 tot 30 Julia. s. te Haarlem te houden 30e algemeene vergadering van het Nederlandsch.onderwijzersgenootschap zal o. a. behandeld worden een voorstel der gewestelijke vereeniging Friesland, om bij deltegeeringaan te dringen op het nemen van maatregelen die aan den veldarbeid door kinderen beneden twaalf jaren na '15 October 1877 een einde maken. De bekende moedige strijder tegen het ultramontanisme, dr. Merz, te Oosthuizen, heeft zijn uitstekende artikelen, vroeger geplaatst in de Purm. öt. op verzoek van de Evangelische Maatschappij uitgegeven bij Schuitemaker te Purmerende. Dr. Merz is in den strijd tegen het ultramontanisme een historisch peisoon geworden, (FW.) Ylaardingen. Jl. Zaterdag had een droevig voorval plaats. Schipper J., van der Meer, met zijn schuit Vlaardings Welvaren, beladen met tarwe voor de firma A. M. van Dusseldorp Co., van den Briel komende, had het ongeluk, door een noodlottig toeval, over boord te slaan, dat door den knecht helaas telaat werd opgemerkt om hem nog in tijds te red den. Wel stelde' hij alle pogingen in het werk, om den in gevaar verkeerenden schipper bij stand te verleenendoch. tevergeefsWind en stroom waren te sterk om alleen, met een beladen vaartuig op de Maasmet goed gevolg in de pogingen tot redding te slagen, zoodat de schipper zijn graf in de golven vond. Het is nog niet mogen gelukken zijn lijk te vinden. De oppassende man en vader, die, door ieder die hein kende, geacht en bemind werd, iaat een weduwe en twee nog zeer jeugdige kinderen na. Botterdam, 15 Maart. Men wil volgens het jV". v. d. JD. dat het behoud der Rotter- damsche opera voor het volgend seizoen ver zekerd is. Er is voor f 23,000 subsidie getee- kend. Een dezer dagen overleden vermogend ingezetene heeft de vrij aanzienlijke som, welke de opera hem schuldig was, haar bij testament vermaakt. Naar >wij vernemen zulten het hoofdbe stuur en de afdeeling Rotterdam der sNeder- landsche Maatschappij van Tuinbouw en Plant kunde" in de maand Juli a. s. te Rotterdam een groote tentoonstelling houden van rozen, aardbeziën én planten. leidon. Maandagavond werd Multatuli's ^Vorstenschool" ten tweedenmale opgevoerd. By het optreden in het 2e,bedrijf ontving mej. Kiüseman een bouquet; mej. Baart ontving by,haar optreden een bouquet en een lauwer-1 krans. Na het—vierde bedryf werd de auteur tot tweemaal toe ten tooneele geroepen. De heer-Dekker uitte zijn dank voor-de blyken van sympathie, aan zijn arbeid te beurt ge vallen. Na afloop der voorstelling werd hem door eeuige studenten eene serenade aan het hotel Rijnland" gebiacht. De commissie van oppertoezicht en beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te dezer stede, heeft ter kennis gebracht, dat op Dins dag 30 dezer in genoemde inrichting een keu ring zal plaats hebben van knapenwelke bij 's Rijks zeemacht een verbintenis wenschen aan te gaan. Te dezer stede circuleert oen adres aan de Tweede Kamer om iu het kiesdistrict Leiden van de stad en eenige omliggende plaatsen een afzonderlijk district te maken. Viancn. In de vorige eeuw werd op liet terrein van den drossaard Herman Smit een bronwel ontdekt, springende 37 duim hoog. Het water had een staalsmaak, adstriugeerer.de op de tong en zette af. Met zoete molk ver mengd, scheen liet een balsemiek vermogen te hebben en werd gebruikt door hen, die leden aan longziekte, verstoppingen, enz. Met slappe thee vermengd, kreeg het een bruine kleur, en met ronden wijn smaakte liet lekker en frisch. Later bleek hetdat de fontein 8 voet uit haar bron opsprong, dat het water, verzonden wordende, zijn staalkraclit verloor en dus aan Je bron moest worden gedronken. Korrels groene thee outbondeu zichin dat water geworpen, onmiddellijk en verkregen een curieus blauw of purperkleur, liet getal van hen, die liet staalwaler gebruikten, nam gaan deweg toe. Aamborstigen en over het algemeen de zoodanigen, die borstkwalen hadden, ge bruikten het met succes. Kampen. De predikanten uit dezen ring hebben besloten een adres vau adlmesie te richten tot de Tweede Kamer, ter onder steuning van dat dei' heeren von Bamnhauer c. s. waarbij wordt aangediougen op liet be houd van de godgeleerde faculteiten aan de R'ij ks-uni versiteiten Middelburg. Door deu advocaat-geueraai by liet prov. gerechtshof alhier is in de zaak der 33 ingezetenen te Philipsland, waaronder ook de burgemeester, die zich tegen de uit voering van een vonnis door een deurwaarder hadden vei zet, gerequireei d voor 7 huuner vryspraak, voor 26 beschuldigden een gevan genisstraf van 510 jaar, ea voor den burge meester, wegens medeplichtigheid aan die rebellie, een gevangenisstraf van 5'15 jaien. Oosterineer. Een arme schipper stierf voor eenige dagen, zoodat de moeder met een drietal kleinen in nijpende armoede achterbleef. Een aader schipper, handhaver van de ware leer, verneemt dit en vraagt eeu liefdegave van de diaconie, die hem voor de arme weduwe f'12,50 verstrekt. Vol edele zelfvoldoening gaat de belanghebbende menschenvriend naar het schuitje, dat het ongelukkige gezin bevat, en geeft de arme weduwef'12,50neen f2,50, want de overledene was nog f10 aan hem schuldig. Dat kon hij nu pakken, wanneer anders? Bij Ventnor op het eiland "Whiglit is een haai op het strand geworpen. Deze viscii is ruim 28 voet lang, 15 voet breed, en heeft een kop die ruim 6 voet beslaat. Men hield het voor een walvischmaar bij onderzoek bleek het, dat het een haai was. Voor den visch wordt f 360 gevraagd. In de nabyheid van het dorp Moorfleth, bij Hamburg, wandelden veertien knapen, op weg naar den pastoor te Moorfleth over het ijs iu do Elbe. De veertien jongelingen zakten allen door het ijs, met het ongelukkig gevolg, dat vijf hunner verdronken. - Met 1 April te beginnen, zal de Tower te Londen Zondags en Zaterdags kosteloos voor 't publiek te zien ,zijn. Den 29 Juni, Sint Petrus en Paulusdag zal de eerste steen gelegd worden van de kerk op Montmartre aan het Heilige Hart gewijd. De kosten worden berekend op tien inillioen, welke men bezig is door vrijwillige giften bij-- een te zamelen. De heer Petibeau te Nancy, vroeger officier van gezondheid, deed deze1' dagen op SOjarigen leeftijd met schitterend succes examen om vergunning te krijgen tot uitoefening der gewone praktijk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Visvliet, P. A. Riedel, cand. Uitwierda. I). S. Niermeijcr, te Nieuw Becrtn. Sleeuwijk, (niet Stcenwijk zoonis in onze laatste opgave vermeld werd), P. F. van den Berg, cand. Baain- brugge, J. van Dijk, te Veen, (N. Brabant.) Veessen, P. G. Dateina, cand. Midsland, \Y. Wouters, te Baarland. Knijpe, J. BnlinwoW Piedol, to Wier. Arnemuiden, C. A. Bonier, te Bergscnenhoek, Ooster- bierum, 11. Broekhuijzen, te Dist. Wnmel, G. Rib- bius, te Diuten. Rotteidain, P. Huet, te Diiksland. Bedankt: voor Loon op Zand, J. van der Meulen, te Bedel. Ecnigenburg, A. 11. Claasen, te ligmond- Binnon. Retrancheinent, S. G. Geertseina Iieekoi uigb, te Kleverskei ke. Krabbendijke, G. C. Booineite Ritthcm. Yriozcnveon, J. Eigeman, te Delfstmven. Aangenomen: naar ICage er. Abbenes, 11. C. üer- voets, te Utrecht. Ruinen, A. Adama, te Wannepor- veen. Aksel, 1, Endeile, te Wemcldiuge. De heer K. .1. Nuuman, predikant bij de Hervormde Gemeente te Willige Laugerak, zal tegen de helft van Juni eerstkomende nis zoodanig ontslag aanvingen. Aan den heer P. van den Hoofdakker Houtzagers, predikant te Oustkapelie, is tegen 1 Mui op vcizock emeritaat verleend. Chr, Ger. Kerk. Bedankt: voor Rottevalle, J. van Ankum, te Ilallum. Evang. Lutïi. Kerk. Beroepen: te Kampen, F. Domela Nicuwenhuis, te Beverwijk. .BURGERLIJKE STAND. Geboren: '16 Maart. Jacob, zoon van J. den llouting en J. Naumau, 1dwarsstraat.Eliza beth Maria, dochter \an F. "Visser en J. van Linden van den HeuvellKorte Dam. Alida Maria, dochter van A. T. Westerholt en J. van. den Broek, Heerenstraat. Overleden: 15 Maart. Anna Adriaua Kleine- koort, oud 44 jaren en 6 maanden, wed. van J. E. Geradts, 1 eerstoof. 16. Pieter van Wferingen, oud 30 jaren, echtgenoot van O. van Efieren, Hoofdstraat. Gehuwd17 Maart. A. Peppinck en L. Schel- lenbach. "W. Scheurkogel en J. Winkelman. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, vau den 17 Maart 1875. Kogge zonder handel. Gerst: per 1950 kilo "YVindau f212 Ct., f 214 6/w. JSottttvijn: f 13% per hectol. Ct. Jenever: Amsterd. Proef, f!7% aflSVi per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. h|iocIIng: f 1.50 per ketel. Bij de Schieilamsulie Spoeling-Vereeniging: fl.60 per kètel. MEMEL, tl Maarl. Verlrotten, Cores, (si.) kn. Schiedam. MARKTBERICHTEN VAN ROTTERDAM. Maandag 15 on Dinsdag 16 Maart. Op de veemarkt waren aangevoerd: 924 runderen, 123 vette en gmskntveren, 159 nuchtere kalveren, 115 schapen of lammeren, 317 varkens en 57 biggen.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 3