TerssMjut laplijb, titiezraSerj DMas. MealaiMe BmcMffl. Blnnealanische Btricitea. A0. 1875. Maan das: 22 Maart. M 3604. IVegen en T \v intigsio .Jaar •gang-. COURANT. ABONNEMENTSPRIJS-, per kwartaal 1.85, Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke - O.'IO. BUREAU: MAK KT, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt togen tweemaal berekend. F R A Jf K R IJ K. De Nationale Vergadering heelt den 16 dezer met 431 tegen 260 stemmen besloten, dat zij tot den 11 Mei vacantie zou nemen. De kamer heeft het voorstel Oourcelle in overweging genomen en bepaald, dat in de afdeelingen eene commissie zal worden benoemd om het voorstel te onderzoeken en dat in eene openbare zitting, de permanente commissie zou worden verkozen, die gedurende den schorsings- tijd geroepen zal zijn den geregelden loop der zaken te controleeren. De heer Jules Simon heeft zich candidaat gesteld voor den zetel in de Fransche academie, opengevallen door den dooil van den heer Guizot. DUITSCHLAJi'D. Het beantwoorden door Keizer Wilhelm van hetbezoek, in het vorige jaar door Koning Victor Emmanuel aan het hof te Berlijn ge bracht, wordt thans in de dagbladen weder druk besproken. Men wil weten, dat de Keizer eerstdaags, ten minste als zijne gezondheid dit toelaat daaraan gevolg zal geven, en dat de beide monarchen elkander te Milaan zullen ontmoeten. Van authentieke zijde wordt thans gelogen straft, dat de regeering het bestuit genomen heeft, om in deze zitting van den landdag geen verdere kcrkelijk-politieke wetsontwerpen in te dienen. Het door de Katholieke ingezetenen van Hamburg gegeven voorbeeld vindt ook in Silezie en elders navolging. Ook daar worden adressen door de Katholieken geteekend.om tegen de houding der R. K. bisschoppen te protesteeren. Te Wezel hebben o. a. de ambtenaren der posterijen uit eigen beweging verklaard, dat zij de laatste pauselijke encycliek en wat de Paus verder op het gebied der staatsmacht uit- yaardigt, niet zullen opvolgen, en dat zij den Paus slechts in zooverre zullen gehoorzamen, als deze liet gebied van de godsdienst niet verlaat. Don Alphonso van Spanjebroeder van Don Carlos, is met zijn vrouw en haar moeder te München aangekomenhij zette kort daarop de reis naar Frohsdorf voort. Het blijkt dus, dat de Don begrijpt, dat hij voorloopig in Spanje gemist kan worden. ENGELAND. De Morning Post raadt, bij het voortdringen der Russen in Centraal-Azie, "de Regeering van Britsch-Indie aan, om, zoo spoedig mogelijk, Quetta, den sleutel van den Bolau-pas aan de grenzen van Beludschistan en Afghanistan te bezetten. Wel is waar zullen de Russen dan niet dralen met Merw te bezetten, maar vroeger of later zal dit toch gebeuren, daar het bezit van die plaats voor Rusland, om Chiwa en de Turkomanen in toom te houden, eene nood zakelijkheid is. Is QueltR echter niet vooraf in handen dor Engelscbeudan zou Afghanistan geheel van Rusland afhankelijk worden, als het Merw bezette. TWEEDE KAMER. Zitting van '19 Maart. Bij den aanvang der voortgezette discussie over de vestiug-begrooting, heeft de Minister van Oorlog zijn voordracht in dien zin ge wijzigd, dat de memorie-posten, waartegen zooveel bezwaar gerezen was, uit de begrooting worden gelicht. De kwestie van wantrouwen of vertrouwen kwam meermalen in uiteenloopenden zin ter sprake en toen de heer Fransen van de Putte uit al 't gesprokene afleidde, dat vau aftreden of aan blijven van dezen Minister geen sprake kon zijn, welke stern inen ook uitbracht over het amen dement o"m aan deze Sëgrootin'g eèn geheel tijdelijk karakter te geven, gaf de Minister herhaaldelijk teekenen van instemming. Ook de Minister van Binnenlandsche Zaken nam' deel aan het debat, wees op het gewicht der te nemen beslissing en ontraadde ten sterkste, ook om der gevolgen wille, dc aan. neming van het amendement, daar deze be- grootiug niet 't karakter eener kredietvvet mocht hebben. De heer de Roo, meenende dat de Minister van deze zaak een kabinetskwestie maakte, en het niet in 's lauds belang was thans een minis- terieële crisis uit te lokken, trok daarop zijn amendement indoch de heer van Zuylen nam dit weder op, naardien hierover geen vooraf gaand overleg scheen plaat» gehad te' hebben. Door den Stieltjes werd 't amendement nader verdedigdals prikkel voor dezen of eiken anderen Oorlogsministerom spoedig met een definitieve begrootiug, gebaseerd op een be paald plan van defensie, bij de Kamer te komen. Na langdurige woordenwisseling is ten slotte het amendementvan Zuylen verworpen met 58 tegen 10 stemmen en de geheele vesting- begrooting aangenomen met 53 tegen 17 stem- meu. Daarna is de kamer tot andere ontwerpen overgegaan. SCHIEDAM, 20 Manrt 1875. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch Indie, dd. '17 dezer, heeft generanl-nmjoor Pel aan de Indische Regeering bericlit, dat de gezoudhoidstoestaud in Atsjiu in do laatste dagen aanmerkelijk is verbeterd. lieden morgen te elf uren werd liet stoffe lijk overschot van mejuffrouw Alida Loopuyt ten giave gebracht, van welke indruksvek- kendo plechtigheid een zeer talrijke schare ge tuige was, waaronder wij ook opmerkten de regenten en regentessen van het Diaconiehuis, in welk college de overledene tot haren dood zitting had, alsook de verpleegden in dat ge slicht, waarvan een der jongste een immor tellenkrans op de lijkkist nederlegde. Nadat de lijkkist in den grafkuil was nedergelaten nam de heer "W. C. van der Schalk als voor zitter van het college van regenten en regen tessen van het Diaconiehuis het woord en sprak hot volgende: 5)Wij hebben U lief gehad, geëerd, geacht Alida Loopuyt, getuige de groote schare hier aanwezig, om U de laatste eer te bewijzen. Wij zijn niet gekomen uit gewoonte, maar wij volgden de inspraak van ons hart. Ook de weezen en ouden van dagen, aan wier welzijn gij inzonderheid de laatste vijf jaren van uw leven hebt gearbeidzijn hier om U de laatste welverdiende eer toe te brengen. Uw verlies is voor het algemeen grootvoor onze inrichting dubbel groot, want wij ver liezen in U eene vrouw, die ons steeds met raad en daad ter zijde stond; wij missen in U eene vriendin die wij liefhadden om hare eenvoudigheid en beminnelijk karakter. •Maar wij zijn ook hier gekomen, om aan uw graf deze gelofte af te leggen, dat wij uwe instellingen in waarde zullen houden en daar door uwe nagedachtenis eeren," Daarop hield de hoer F. Haverschmidt, predi kaat bij de Hervormde gemeente, de volgende toespraak: «Verwanten en vrienden van haar, wier stoffe lijk overschot hier aan de aarde wordt toever trouwd, staat ook mij toe een woord te spreken voordat dit graf zich sluit. Een woord van eerbiedige hulde en innige dankbaarheid aan haar die in haar lange leven zooveel heeft liefgehad, zooveel goeds gedaan, zoo velen beweldadigd. Vruchteloos ware de poging om haar wel daden op te sommen. Tot aan, tot ver over de grenzen van ons vaderland strekte haar vorstelijke mildheid zich uit. Maar vooral in onze stad, hoevélen die door haar geholpen werden en gezegend. Ieder onzer kan er van getuigen, en niemand die er half genoeg van weet. Allerminst scheen zij zelve te weten wie er al reden hadden om haar te danken. No.oit word zij des gevens moe en even groot als haar weldadigheid was hare bescheidenheid. Yan haar kan wel in waarheid getuigd wor den: de linkerhand wist niet wat de rechter deed. En toch was het bij haar geen achteloos om zich heen strooien van haren-overvloed. Zij gaf zich rekenschap van de hulp die zij reiktot Haar helder hoofd had aandeel in haar giften; en niet het minst haar warm, haar medelij dend hart. Waar zij zich overtuigd had dat nood geleden werd, daar leed zij mede. Zij offerde blijmoedig zilver en goud, maar (die haar van nabij keuden weten het) zij offerde mdêr. Voor zich zelve weinig eischcnd, een toonbeeld van eenvoud in een tijd van klimmende weelde,

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1