Binnenlanische Bmcbteu. op to ?ojvrf«n, alvorens er een behoorlijke over eenstemming met de Hongaarsche Regeering bereikt is. ITALIË. Te Rome is Vrijdag het feest van den H. Jozef (Garibaldi's naamheilige) op buiten gewoon plechtige wijze gevierd. Van de Porta Pia tot aan Garibaldi's villa bewogen zich duizenden voetgangers en vele rijtuigen. Een onnoemelijk aantal bouquetten werd den gene raal aangeboden. De hertogin van Sutherland was tegenwoordig bij de revue over de nationale garde en stond aan Garibaldi's zijde. AMERIKA. De ^Centennial Commission" voor de internationale tentoonstelling te Philadelphia in 1876 heeft op verzoek van verschillende vreemde commission en om meer kans te hebben, dat de openingsplechtigheid bij gunstig weder zal plaats vinden, besloten, dat de tentoon stelling zal geopend worden, in plaats van op 19 April, den 10 Mei, en gesloten, in plaats van den 19 October, den 10 November 1870. SCHIEDAM, 28 Maart 1875. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam, zitting van 22 Maart 1875. Afwezig de heer A. M. F. van Deventer. 1. Resumtie der notulen van de vergadering van 1 dezer. .2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Het verslag der Kamer over den toestand van Nijverheid, Handel en Scheepvaart in 1874, ontworpen en ingediend door de daar toe benoemde commissie, bestaande uit de heeren J. T. Beukers, J. J. van Otterdijk en A. M. F. van Deventer, wordt na eenige dis cussies met algerneone stemmen goedgekeurd en vastgesteld. 4. Aan den Secretaris wordt opgedragen nogmaals bij wijze van1 proefneming een staat op te maken van de hoogste en laagste prijzen der aan de Beurs verhandelde artikelen in de loopende maand en dezen te zijnen tijde mede te deelen aan den lieer Commissaris des Konings in deze provincie. Bij het binneulandsch bestuur op Java en Madura is o. a. benoemd tot contróleur der 2de klassede heer J. N. Burgerboudt. Uit Atsjin wordt aan het N. v. d. D. ge schreven, dat er reeds eeu voorstel aan de Regeeriug is verzonden om op enkele van de meest bevriende punten van de kust civile amb tenaren te plaatsen. Hot bouwen eener ver sterking voor de bezetting om die ambtenaren zoo noodig te beschermen, zou aan dien maat regel voorafgaan, Bij de 'Tweede Kamer zijn ingekomen een wetsontwerp tot het verleenen van vrij dom van grondbelasting voor stichting van woningen voor de arbeidende klasse en een afschrift van'de overeenkomst met Pruisen tot regeling der indijking van den Dollard. De Staats-Üoiirant bevat een Koninklijk besluit tot nadere tijdelijke schorsching van de bevoegdheid tot het doen aanmuntenvan zilveren standpenningen anders dan voor rekening van den Staat. in de St.-Ct. van lieden maakt de Minis ter van Binuenlandsche Zaken bekend, dat aan de kamers van koophandel en fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, 'sGraveuhage, Dor drecht Schiedam MiddelburgVlissingen Groningen. Leeuwarden, Hariingon en Zwolle, verzonden zijn, Britsche iTrade and naviga tion accounts" over de maand Februari jl. üBlijkens bericht van Zr. Ms. minister resident te Madrid, is bij decreet van 10 dezer bepaald dat te Santander, ten behoeve der bevestiging ,en verdediging dier staddoor den gemeenteraad een transitoir lokaal oorlogsrecht zal geheven wordenbestaande in een recht van in-, uit- en doorvoer naar het volgend tarief: Voor elk pak komende uit deu vreemde en dat niet meer dan '100 kilogrammen weegt, 0.50 peseta voor elk pak meer dan '100 docli 'niet meer dan 300 kilogr. wegende, 1 peseta; voor elk pak meer dan 300 kilogr. wegende, 1.50 peseta; voor huiden van hoornvee per honderd kilogr., 1 peseta voor elke kubieke nieter hout, hetzij uit don vreemde, hetzij uit de Spaansche oveizee- sche bezittingen, 0.75 peseta; voor elke '100 kilogr. ijzer in staven, plaat- en bandijzer en andere metalen in blokken, 0.10 peseta; voor '100 kilogr. stokviseli bij iiet ontladen, 0.50 peseta; voor 100 kilogr. meelkoren en andere granen, ingevoerd op gemeentelijk territoir, hetzij ter doorvoer of met eeuig ander doel, 0.08 peseta; voor elke pijp wijn, 2 peseta; voor elke pijp brandewijn of wijngeest, '3 peseta voor elke 100 kilogr. (bruto) petroleum en gazaline, 0.50 peseta; voor elke kist suiker, 1 peseta; voor elke 100 kilogr. koffie, 0.75 peseta; voor elke 100 kilogr. cacao, 1 peseta." De heer Douwes Dekker heelt eeno voor dracht gehouden in Vrije Studie, het studenten gezelschap te Delft. Een groot aantal toehoor ders, ook uit andere steden, woonden de bijeen komst b:j. De spreker hield eene improvisatie over de criliek. De verslaggevers roemen zeer de welsprekendheid en rijkdom van gedachten dezer rede, die bijna .drie uren duurde. Met betrekking töt zijn looneelstuk Vorstenschool" zeide Multatuli: Als grootste fout noemde hij de mïsteekende figuur van den Koning: in de eerste bedrijven een persoon, die zóó laag staat, dat het onbe grijpelijk was hoe hij zich zóó hoog kan ver heffen als hij in het laatste bedrijf doet. Die fout was ontstaan op de volgende wijze: toen de twee eerste en liet vierde bedrijf voltooit! waren, had de schrijver deze in verscheiden plaatsen voorgedragen. Bij het schrijven had hij aan geen bepaald persoon gedacht en met gloed en warmte kwam hij hier er tegen op, dat het tooneel zou rnogen misbruikt worden voor schan dalen, dat er het piivaat leven mocht worden ten toon gesteld. In zekere stad en hier volgde een van iuirn petilteerendeschets vaneen ivould-be aristocratisch en van een zoogenaamd demo cratisch clubje in zekere stad had men hem echter toegejuicht, omdat hij in den Koning een zeker persoon zou hebben gepersifleerdop dat oogenbhk nam hij zich voor, als hij ooit Vorsten school voltooide, het laatste bedrijf zóó te schrijven, dat dergelijk misverstand, vau een zijde als van de menschen uit dat stadje, onmogelijk werd. Vandaar een Koning in het laatste bedrijf, die niet te lijmen is aan den Koning uit de eeiste bedrijven. Bij de opvoering was die fout evenwel zoo goed als verdwenen, daar de schrijver het zeer zeldzame geluk had gehad, dat die rol was vervuld door een acteur, die iu st_at was geweest aan de koningsfiguur in het tweede bedryf eenige intelligentie en noblesse tescjsen- ken. Vei volgens ging de heer Dekker over tot de rol vau Louiseter'loops bleek dat hij al zeer weinig tevreden was over de wijze waarop die rol werd vervuld, en verklaarde dat Louise wel de draagster van zijne denkbeelden is, maar dat lijj tocli niet alle denkbeelden, haar in den mond gelogd, deelt." Het Vaderland meldt, dat burgemeester en wethouders vau den Haag afwijzend hebben beschikt op het verzoek van de henen'Le Gras, vau Zuylen en Haspels, om aldaar in den schouwburg met hun personeel te mogen optreden. Burg. en weth. wenschen geen Hollaudsch of Fransch tooneel-personeel toe te laten in de lokalen, die de gemeente er ten behoeve van haar eigen directiën op nahoudt. Onder hen, die iu den loop der voiige week te Rotterdam als bruidegom zijn ingeschreven, berioort ook zegt liet Vad. Multatuli, Hij zal zich in het huwelijk begeven met mejuffrouw Schepel. Rotterdam. Door het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is, naar aanleiding van besprekingen om zooveel mogelijk verbetering te brengen in de verhouding waarin de dienstboden tegenover heeren en vrouwen staanbesloten om van wege het departement een Huur- en Verhuurkantoor voor vrouwelijke dienstboden op te richten. Er is bereids een concept-regtement ontworpen, volgens hetwelk men zich ten doel stelt: het bezovgpn van goede dienstboden, en de behartiging van de zedelijke en stoffelijke belangen der dienstboden. Naar men verneemt, is het fondament van den eersten pijler op Feijeuoord bij Rot terdam van de in aanbouw zijnde staatsspoor gezakt, waardoor de pijler gescheurd en naar gissing een tiental meters van de daaraan gren zende nieuwe aardebaan beschadigd is. Ovorsehie. Donderdag 11. hoeft in de gas fabriek eene ontploffing plaats gehad van een der ijzeren stooinkisten, die gebezigd worden bij de beenderkokerij. Da stukkeu van de sto'om- kist vlogen boven de huizeu uit. Gelukkig hebben er geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. 's Hagc. Door de politie zijn op heeter- daad aangehouden twee chevaliers d'industrie, die op naam van de boekhandelaars A. van- Hoogstraten Zoon en J.van Gol verdinge Zoon alhier de uitgave van een boekwerkje exploiteer den, getiteld: Vonken uit het vuur." Onder- liet bedrieglijk voorgeven dat men daarop had ingeteekend, eischte men 50 of CO cents voor eik exemplaar, waaraan in het vertrouwen op de bekende firma's door zeer velen werd vol daan. Een aantal personen zijn op die wijze afgezet. Gisterenmorgen is het lijk van den lieer. Zaalberg, gewezen theologisch student aan de Leidsehe Hoogeschool, gevonden in het Kanaali nabij de Koninginnebrug. De persoon van Welters, die te Selzaete- den 28 Februari in eene hei berg een meisje met een dolkmes verwondde, is, naar ge meld wordt, door de politie alhier gevat. Gorinchem. Den '19 dezer is onder den- zoogenaamden Wolphaartschen dijk, een op zeilend tjalkschip door de afvarende schroef stoomboot Nijmegen II der Geldersche Stoom boot-Maatschappij aangevaren. Bijna onmiddel lijk is genoemde tjalk gezonken, en te nauwer^ nood konden de opvarenden, vijf in getal, door eenige visschers uit deze 1 gemeente gered worden. Znidlaud. (Eiland Yoorne.) Dezer dagen overleed de in deze gemeente geboren land bouwer Lode wijk Bijl, die zün aanzienlijk ver mogen, hetwelk op meer dan eeu millioen begroot wordt, aan de zes onderstaande in richtingen en stichtingen, allen te Rotterdam, vermaakt heeft, als aan: de regenten der Luth. gemeente, het bestuur der Maatschappij tot nut der Zeevaart, het bestuur der Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, de inrichting voor Doofstommen, de werk-in- richting voor hulpbehoevende Blinden en aan het Ger. burgerlijk weeshuis. Verder heeft ge melde Bijl de volgende legaten gemaakt, als: aan zijne huishoudster eeu inkomen van f5000 's jams, aan zijne beide knechts f 2000 ieder en aan twee vroeger bij hem gewoond hebbende knectits ieder f 1000 's jaars. De bloedver-

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2