A'. 1875. Bnitsjlaiisolc Bericltea. r ij d a.g 2 5 M a a r t. M 3607. TerscMjit laplijts, jitpnM Dinsflai. Biaaenlanftsciit Berichten. I I -*•' 3V ege Ont «len Goeden Vrijdag, zul aan den avond van dien dag geen Courant worden uitgegeven. FRANKRIJ K. Op het paleis Elyseura is den 22 dezer minister raad gehouden. Men heeft zich daarin bezig gehóuden met de aanvullingsverkiezingen. Twee denkbeelden streden om den voorrang; het eene stelde voor om de verkiezingen en Hoe uit te schrijven, ten einde het land niet door die herhaalde stemmingen te verontrustenhet andere gaf de voorkeur aan het afwachten van den wettelyken termijn, die er voor gesteld was, om de kiezers in ieder distriet op te roepen. De minister van binnenlandsche zaken helde tot den middenweg over en wilde liever de 5 sedert het einde van het vorige jaar openge vallen zetels aanvullen, welke zetels respec tievelijk bekleed werdendoor den heer Rolland, voor le 7-Lot;-graaf—,raubert-ra~-!e-,GherRanc in 'tRhóne-departement; Meivil-Bloncourt voor Guadeloupe, en Lebas in la Nièvre. Volgens het dagblad 'l JEclto is besloten tot liet oproepen der kiezers voor al de opengevallen zetels, binnen den wettelyken termijn. Terwijl de kamer vacantie neemt, zal het speciale bureau van het departement van binnenlandsche zaken al wat betrekking heeft op de verkiezing van den senaat gereed maken, op zoodanige wijze, dat op den 11 Mei, wanneer de kamer er toe besluiten wil eu het land de benoeming der senatoren wil opdragen, alle moeilijkheden van administratieven aard opge lost zullen zijn. SPANJE. Eene depeche uit Bilbao meldt, dat don Carlos den 20 te Durango is aangekomen vergezeld van Mangrovejo en eenige gidsen. Het lag in zijn plan de Baskische provinciën te bezoeken, ten einde een tegenwicht in de schaal te leggen met betrekking tot de onlangs gedane verklaring van generaal Cabrera. De Carlistische strijdkrachten zijn nu op de westelijke grenzen van Biscaye vereenigd. Generaal Echaguë heeft stormenderhand al de ftrategische punten van den Maeztrazgo bezet, de Carlisten naar de bergen terug drijvende. Uit Biarritz schrijft meD, dat tusschen Cabrera en de drie voornaamste generaals der Carlisten de volmaaktste overeenstemming heeischt, om een einde aan den burgeroorlog te maken. Dat de geest in het Carlistische leger vol strekt niet zoo liefelijk en eenstemmig is als de ultramontaansche bladen het trachten voor te stellen, blijkt uit eene circulaire, welke generaal. Mendiri aan de chefs en officieren van het leger heeft gezonden. In die circulaire heet het o. a.Het behoud van een leger - hangt vooral af van de discipline. Dapperheid Vorst von Bismarck is jl. Dinsdag naar Lauen- burg vertrokken. Het Paaschfeest evenals zijn geboortedag op 1 April en dien zijner gema lin op den 13 dier maand, zal hij in Berlijn vieren. Den 16 daaropvolgend begeeft zich de vorst naar zijn landgoed to Varzin, waar hij zoo lang zal toeven, tot dat Keizer "Wilhelm diens ontworpen reis naar Italië, tot het brengen van een tegenbezoek aan koning Victor Emmanuel, aanvaardt. Op uitdrukkelijk verlangen des Kei zers, zal vorst von Bismaick hem op die reis vergezellen. Van eene authentieke zijde wordt medege- gedeeld, dat door het ministerie van eeredienst de noodige maatregelen zullen genomen worden, om het vroeger toegezegd wetsontwerp op het onderwijs in de eerstvolgende nieuwe zitting van den Landdag ter tafel te kunnen brengen. Naar aanleiding van de bewering van den heer Wiudthorst, dat de staat vrede met de kerk kan sluiten wanneer hij slechts wil, word medegedeeld, dat de curie te Rome inder- daad pogingen tot verzoening heeft in het on Twiiilig'sto J aargaua*. f alleen is niet voldoende, nog iets meer is nood zakelijk: elk officier moet weten de plichten, die zijne betrekking hom opleggen. ENGELAND. In antwoord op eene vraag van den heer Ashley, verklaarde spr.'dat het dénkbeeld om eene conferentie bijeen ie roepen, ter behan deling van de kwestie omtrent het recht der Douau-Vorstendommenom onafhankelijk van de Porte tractaten te sluiten, wel in over weging is gegevenmaar dat die overweging geen resultaat heeft opgeleverd en er ook geen voorstel in dien zin bij de mogendheden aan hangig is. De heer Lowther heeft verklaard, dat de onderhandelingen over Frankrijks uitsluitend recht van visscherij langs de kusten vnnTerre Neuve worden voortgezet, maar dat de daar omtrent aanwezige stukken nog niet kunnen worden openbaar gemaakt. '„«Do heer O'Clerc heeft aangekondigd, dat hij fa het Paasch-reces zal voorstellenom de Carlisten als oorlogvoerende pai tij te erkennen. In het Lagerhuis is het wetsontwerp waai bij de exceptioneele wetten voor Ierland gewijzigd worden, met 264 tegen 69stemmen tot de tweede lezing toegelaten. Het Huis is tot 5 April uiteengegaan. Een telegi alische depêche uit Kingston, op Jamaica, van 22 dezer maakt gewag van het uitbreken vau einstige rustverstoi iugen ouder de koelies te Moraat Bay. Twee van IIr. Ms. schepen en een detachement mariniers zijn van Port Royal, tot onderdrukking van het oproer, derwaarts vertrokken. Blijkens alhier ontvangen berichten van de Fidsji-eiianden, heeft onder de bevolking aldaar, tengevolge van het heerschen der mazelen, eene groote sterfte plaats. DUITSCIILANB. werk gesteld, maar de voorwaarden waren altijd zoodat de staat onmogelijk in een vergelijk kon treden. Het laatst moet zijn voorgesteld, dat de Mei-wetten zouden gehoorzaamd worden wanneer de Keizer slechts wilde constateeren dat hij niet alleen, maar slechts mot toestem ming van den Paus, de wetten mogt uitvaar digen. Ook in dit verzoek heeft men niet willen heden. ITALIË. Ter gelegenheid der onthulling van het ge- denkteeken voor Manin was de stad schitterend verlicht. Door het gemeentebestuur werd aan de voorname bezoekers en andere personen een feestmaal aangeboden. AMERIKA. De Senaat heeft de gedragslijn van president Gmnt, met opzicht tot Louisiana, met 33 tegen 24 stemmen goedgekeurd. SCHIEDAM, 25 Maart 1875. Een regeeringstelegram uit Atsjin van 18 Maart behelst: Den 10 en 12 zijn twee punten aan den oosterrand van Lcmboeng door ons bezet; de tegenstand was gering. Luitenant Dauzon is lichtgewond. De nieuwe radja van Pasengan heeft ons gezag eikend. Door Edie- Ketjch is den 11e de Nederlandscho vlag ge- heschende blokkade dier haven is opgeheven. De gezondheidstoestand is sedert den 7 be langrijk verbeterd en cholera veel verminderd. Z. K. H. Prins Frederik heeft van zijne belangstelling in liet geluk de Duitsche Keizer lijke familie te beurt gevallen doen blijken door bij gelegenheid van 's Keizers 78ste ver jaardag een prachtige zilveren levensgroote buste van Keizer Wilhelm ten geschenke te geven aan het regiment der garde, waarvan Z. K. II. slnhaber" is. Aan de Arnhemsche courant wordt gemeld dat de Tweede Kamer op den tweeden "Woens dag na Paschen weder bijeen zal komen, dat zij dadelijk het wetsontwerp tot wijziging der kiestabel in behandeling zal nemen en dat ook de wet tot regeling van het hooger onderwijs nog in beiaadslaging komen zal. Volgens mededeeling van den Ned. Spec tator heeft de heer O. R. Paëhüg, officier van administratie bij de Nederl. Marine, tijdelijk te 's Gravenhage wonende, een door hem bij de eeiste expeditie tegen Atjeh, op het strand bij het lijk van een bij de ontscheping dei- troepen gesneuveld priester, buitgemaakt Ara bisch handschrift, een paar sura's van den Koran inhoudende, onlangs aan de akademische bibliotheek te Leiden aangeboden, waar het in dank ontvangen en bij de Oostersche haud- schiiften geïncorporeerd is. 1 Abonnementsprijs, por kwartaal1.85. Franco per post, door liet geheele Rijk - 2.50, Afzonderlijke no..imeis- 0.10. OÜRANT. I i t i SCHIEDAMSCHE C BUREAU: 9IABHX, E, 121. Advertentieprijs: van!10 gu woneregels. ƒ1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal berekend. f. 13

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1