Gsmoile Bericiten. Door do commissie van enquête, wegens do koopvaardij vloot, is nog bij monde van den heer Tak van Poortvliet verslag uitgebracht omtrent haar onderzoek naar den toestand der koopvaardijvloot. Eenstemmig stelt zij aan de Kamer voor eene conclusie uit 17 onderdeelen bestaande, welke in substantie deze zyn: 1. Vrijdom van invoer voor grondstoffen van scheepsbouw; 2. Medewerking van het departe ment van marine door regeling der aanbesteding om de mededinging der Ned. industrie voor den aanbouw van ijzeren stoomschepen mogelijk te maken; 3. Tot invoering eener internationale scheepsmcting en aanneming aanvankelijk van het stelsel Moorsou; 4. Vrijstelling van de nationale militie voor zeevarenden buiten 's lands; 5. Eenheid van examina vnn stuurlieden, ge legenheid om diploma te verkrijgen voor kapi teins en machinisten; 6. Onderzoek van staats wege naar zeerampen; 7. Aanvulling en voor ziening in het professioneel onderwijs voor scheepsbouwmeesters, bazen, werklieden op de werven, kapiteins, machinisten, stuurlieden8. Limited liabillity der eigenaren van reederij- aandeelen; 9. Volledige toepassing der onlangs aangenomen beginselen omtrent hot con uui it- wezen10. Spoedige verbetering der vaai ^en uit onze groote koopsteden naar de zee en naar het binnenland; 11, In het leven roepen van inrichtingen voor de ontwikkeling der scheep vaart, inzonderheid voor de stoomvaart noodig in de groote zeehavens; 12. Afschaffing der vuur-, ton- en bakengelden, haven- en kanaal- gelden van rijkswege geheven; 13. Vrij loods wezen met verplicht diploma van bekwaamheid 14. Herziening der overeenkomst met de Pxploi- tatie-maatschappij; 15, Uitkeeriugen voor het brievenvervoer zoo mogelyk aan de schepen onder Ned. vlag te verzekeren16. Oprichting eener afdeeling bij het algemeen bestuur voor de bandels- en scheepvaartbelangen, en 17. Door te volgen Nederl. handelspolitiek van Nederland een vrijhaven te maken. Het Vad. zegt van goed ingelichte zijde te vernemen dat er alle grond is om te ver wachten, dat de aanleg van den spoorweg Leiden-Woerden weldra verzekerd zal zijn. Naar men verneemt, zal het art. kamp te Soesterberg dit jaar in twee series betrok ken worden, waarvoor de militairen van de lichting van 1873 in twee afdeelingen onder de wapenen zullen komen, ieder voor zes weken. Don Haag. De politie heeft in de laatste dagen niet minder dan een paar honderd ge leiders van trekhonden bekeurd, omdat delast waarmede de dieren bezwaard waren, te groot was. Sclievonhigen. Het plan bestaat aan de landzijde van het gemeente-badhuis een galerij voor bazars te bouwen met bovenwoningen. Papendrecht. Op de voordracht voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de ooste lijke of bovenschool is o. a. geplaatst de heer C. van Rossen, van Schiedam. Haarlem. Het groote Zendingsfeestdit jaar op Boekenrode te houden, zal worden geopend met een redevoering van den hoog- leeraar G. H. Lamers. Onder de sprekers hoopt ook te behooren prof, Christlieb uit Bonn, dezelfde die te New- York de eerste der apologetische voordrachten zal vervullen, welke om de twee of drie jaren aldaar van wege de Universiteit worden, uitge schreven, tot dat het cijfer van tien zal zijn bereikt. Eeu afzonderlijk College regelt die zaak, waarvoor een particulier fonds beschikbaar is. De hoogleeraar Christlieb is de eerste uitge- noodigde redenaar van het vasteland van Eu ropa. Amsterdam. In de Zaterdag 3 April te houden vergadering van de vereeniging voor statistiek in Nederland zullen de volgende vraag punten van actueel belang behandeld worden: 1. De wenschelijkheid, van een uitgewerkte statistiek der wisselkoersen te Amsterdam en te Rotterdam, met aanwijzing van de vermoedelijke oorzaken, die tot daling of rijzing aanleiding gegeven hebben. 2. Over het goede van het moderne socialisme (de katheder-socialisten) en de gevaren, aan die richting verbonden: «.voor eene te uitgebreide staatszorg, 5. voor mis kenning van iudividueele rechten en verplich tingen, en c. voor een ook staathuishoudkundig verkeerde materialistische richting. (Ook met het oog op het nieuwe tijdschrift: "Vragen des Tyds",) 3. Over den meest wenschelijken vorm om te verkrijgen, dat al de kinderen op hun ■10e jaar kunnen lezen en schrijven. 4. Welke voorwaarden moeten vervuld worden, alvorens de tegenzin tegen algemeenen dienstplicht in Nederland zal "kunnen overwonnen worden 5. Over het verband tusschen het koloniaal stelsel en de ondersteuning bij natuurrampen door bijzondere liefdadigheid of door uitgaven van staatswege. Burgemeester en Wethouders dezer ge meente hebben aan den Raad voorgesteld in navolging van hetgeen te Rotterdam en te 's Ilage reeds geschiedt, een belasting op do houden te heffen en wel van f5 per kop. De opbrengst wordt voor de stad geraamd op f12,000 'sjaars. Winkel. Sedert het begin der voorgaande maand wordt de plaats van een der hulponder wijzers aan de openbare school alhier door een zwakken boerenarbeider ingenomen, wat niet zelden aanleiding geeft tot de vermakelijkste terechtwijzing van de zijde der lieve jeugd, aan het adres van haar paedagoog. De gemeen teraad heeft nu besloten aan de herhaalde op roepingen meer klem bij te zetten, door het tractement van f500 op f600 te brengen. Zwolle. Tot Dinsdag jk waren 250 gevallen van mazelen aangegeven. In Januari bedroeg het getal 20 in Februari 60 en in Maart '170. Ambt-Yollenhove. Als een bijzonderheid verdient vermelding, dat van de zeven zoons in een gezin aan geen hunner een dienst plichtig nommer bij de loting voor de nationale militie is te beurt gevallen. De oudste zoon nam iu 1855 aan de loting deel en de jongste in dit jaar. Knijpe, (Friesland). Alhier zijn twee pas geboren lammeren op het veld door de raven verscheurd. Arnhem. Gisteren morgen is een ia Atsjin buitgemaakt reusachtig kanon (bet weegt 6300 kilo en is vijf meter lang) met eenige plech tigheid naar Bronbeek vervoerd. De muziek der infanterie, eeu sterke afdeeling troepen, de muziek der artillerie, vele officieren en man schappen begeleidden het stuk, dat, volgens een bericht in de Avnh. Ct., ter plaatse van zijn bestemming op plechtige wijze in ontvangst werd genomen door den generaal-kom man elant, aan het hoofd van het korps invaliden. Twaalf kanonschoten werden gelost, het stuk voor de woning van den kommandant opgesteld en de troepen op het plein. Generaal Smits hield een toespraak tot de manschap, die met een driewerf »leve do Koning!" werd beantwoord. De kolonel-kommandant van de veld-artillerie sprak mede een woord van hulde, dat. met een ïleve het Indische leger 1" werd ontvangen. Daarna stegen de troepen af, de infanteristen zetten hun geweren aan rotten, iedereen werd onthaald, onder het spelen der mqziek, op bier en sigaren. De officieren werden door den generaal-kommandant ten zijnen huize ont vangen. Yelswijk. De vrouw van den landbouwer M. L, alhier, is voor den vierden keer achter een van tweelingen bevallen. Yllssingen. Het bericht in meer couran- ten opgenomen, als zou de Rijksmarinewerf aan de heeren Smit c. s. zijn overgedaanis zeer voorbarig. Er moeten nog een menigte zaken vereffend en vele overeenkomsten met het Rijk getroffen worden, alvorens men kan zeggendat de zaak haar beslag heeft gekregen. Is de onderwijzersnood, hier te lande groot, in Duitschland is het niet minder, althans volgens statistieke opgaven waren in 1873 in de Piuisische monarchie 3616 plaatsen van onderwijzers bij het lager onderwijzers, onbezet. Het grootste gebrek aan onderwijzers is in de Rijnprovincie, waar op 3,500,000 inwoners 799 onderwijzers ontbreken. Daarop volgt Hanover met 393 vacatures op 4,964,000 inwoners. In "Westphalen, het land waar de gemeente-be lastingen liet hoogst zijn on waar in den laatsten tijd voor verbetering der onderwijzers-tracte- menten veel is gedaan, ontbreken slechts 463 onderwijzers Op 4,775,000 inwoners. De gendarmerie van Valenciennes heeft een Hollander gearresteerd, die instrumenten verkocht voor dieven tot het uitoefenen hunner praktijk noodig, en brochures bevattende in- lichtingen omtrent de meest geschikte manier om lieden option grooten weg aan te randen en over verschillende middelen om het slacht offer te dooden zonder veel gerucht ofgeschreeuw. De Bessemer stoomboot met beweegbare kajuit is thans geheel gereed. De pracht der salons van dit vaartuig wordt als buitengewoon geroemd. Eerstdaags zal het zyn nieuwen proef tocht maken. Eene vrouw woonachtig bij de Richmond- mijn in Harris County, N. J., heeft door de verbranding van het ernigrantenschip Cospatrich, acht broeders, twee zusters, hare moeder en andere familiebetrekkingen verloren. De rechtbank te Hamburg heeft in den laatsten tijd zooveel gevallen van ruwheid en brutaliteit moeten behandelen, waarbij het aan slagen tegen menschenlevens gold, dat het i openbaar ministerie heeft verklaard, dat het tegenwoordige stelsel van straffen tegenover de' toenemende onzedelijkheid onmachtig is, en dat niets zal overblijven dan weder zijn toevlucht te nemen tot de geeselstraf evenals in Enge land het geval is. Behalve het aantal moorden, dikwijls op klaarlichten dag gepleegd, neemt ook dat van rooven, stelen, inbreken, enz. hand'1 over hand toe, cn het is zoover gekomen, dat des avonds geen burger meer uitgaat zonder goed te zijn gewapend. Kopenhagen is ingesloten door een muur van' ijs, die zelfs niet door stoombooten, ex- presselyk gebouwd met het doel om door het ys te stevenen, kan worden doorbroken. Een dezer stoombooten heeft een voorsmaakje van een verblijf aan de Noordpool. De boot ligt ingevroren in de Groote Belt. De reizigers van Funen naar Seeland en van Seeland naar Funen, wier getal natuurlijk dagelijks grooter wordt,, behelpen zichzoo goed mogelijkin kleine herbergen aan de kustplaatsenwachtende op gelegenheid om aan den overkant te komen- De dagbladen in Kopenhagen bestaan voor een groot deel uit feuilletons, want alléén de tele graaf brengt nieuws; de meeste posten kómen- niet aan, en gemeenschap met de buitenwereld is afgesloten. De armoede is in de stad toe nemende. Daarentegen is het in Nizza tegenwoordig buitengewoon warm. Verscheidene inrichtingen zijn wegens de hitte gesloten. De Engelsche bladen deeleu de arrestatie mede wan zekeren heer Frederic Hunt, die zijn vrouw vermoord en zijn zevenjarig doch tertje vergiftigd heeft. Dezelfde man had ook getracht zyn twee andere kinderen van 9 en 5 jaren te vergiftigen, doch beiden zijn in 't leven I gebleven. Hunt trachtte, toen de moorden ont-

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2