VerscMjnt iaitlijts, Mtpniera Biiiat BiiMaiiscic Bmcltei A0. 1875. Donderdag 1 April Publicatie. J® 3610. IVegeu ©ix T>viiij!tig-ste Jaargan Burgemeester en Wethouders van Schiedam, herinneren bij deze aan de Ingezetenen, de Wet van den 'lsten Maart 1815, betrekkelijk de viering van de dagen aan de openbare Christelijke Godsdienst toe gewijd, zijnde van den volgenden inhoud: Wij Willem, bij de Gratie Gods, Prince FBANKBïJ K. Men begint hier zachtkens aan ook een weinig over de aanstaande verkiezingen voor den Senaat te spreken. De afgevaardigden hebben begrepen van de vacantie gebruik te moeten maken, om zich met hunne politieke vrienden hieromtrent te verstaan en gezamenlijk de eandidatenlijsten op te maken. Hun doel hiermede is, in evenredigheid, alle gematigde partijen, die den 25 Februari de meerderheid uitmaakten, op de lijsten vertegenwoordigd te zien, In sommige departementen moeten deze lijsten zelfs reeds gereed zijn, Te Parijs is na een kortstondige ziekte op 72jarigen leeftijd overleden de bekende geleerde geschiedschrijver en wijsgeer Edgar Quinct. Hij was lid van de Nationale Verga dering en behoorde tot de onverzoeulijken. Uit Bayonne wordt van 29 dezer gemeld, dat een aantal hoofden en officieren van- de Carlisten voortdurend te Perpiguan aankomen. SPANJE. Lorna wordt met infanterie en artillerie van San Sebastian verwacht, om het opperbevel in de provincie Santander op zich te nemen en de Carlisten tegemoet te trekken, die mefl4 bataljons en verscheidene stukkengeschut deze provincie bedreigen. De hoop op een gunstig resultaat van het convenio vermindert. Cabrera zal niet in Spanje komen, hij blijft te Bayonne. B E E GIE. Den tweeden Paaschdag heeft op de Ant- werpsche beurs eene bijeenkomst plaats gehad, waarin een adres van corporaliün 'en sjouwer lieden aan den gemeenteraad, betrekkelijk de conventie van Terneuzen, werd voorgelezen en toegejuicht. Vergezeld van een talrijke menigte begaven de hoofden dezer manifestatie zich naar het stadhuis, waar zij door den burgemeester, Leopold de Weel, werden ontvangen, die hun de verzekering gaf, dat, zoolnng zij denwette- lijken weg bleven bewandelen, het gemeente bestuur hand in hand met hen zou gaan waar 't gold de verdediging der belangen van Ant werpen. Eerstdaags zal ook te Antwerpen een groote meeting worden gehouden en, naar men ver neemt, hebben de corporation, die hunne r p- wachting bij den Burgemeester maakten, het voornemen eene audiëntie bij den Koning te vragen. Dinsdagavond zou de kwestie in de gemeenteraadszitting opnieuw ter tafel kornen. DUITSCHLAND. Bij de vertegenwoordiging van Lauenburgis kortelings het wetsontwerp, strekkende tot inlijving van dat hertogdom bij Pruisen, inge diend. Gemeld ontwerp zal den 7 April e, k. ón door de ridderschap èu door do afgevaar digden uit den boerenstand in behandeling genomen worden. B r S L A N D. De 5 procents amortisatie-bewijzen zullen door bankbiljetten van de tweede uitgaaf, 5 Zs pro- cehts-coupons door coupons van nieuwen vorm vervangen worden. De commissie tot opheffing van hel regle ment op de arbeiders heeft haar beraadsla gingen geëindigd. De wetsontwerpen waarover men gediscussieerd heeft, zullen den Rijksraad worden voorgelegd, zoodra de verschiileade stukken van toelichting, op haar betrekkelijk, geordend en gedrukt zijn. De dagbladen drukken eenparig hunne ingenomenheid uit met de 'ontworpen samen komst te Yenetie tusschen den Keizer van Oostenrijk en den Koning van Italië, De Golos herinnert daarbij, dat ook Keizer "Wilhelm wei- dra een bezoek aan Koning Victor Emmanuel zal brengen en zegt, dat dit alles een gevolg van de vredespolitiek is, die in 1872 door de drie Keizers te Berlijn is vastgesteld. AMEKIKA. Mexicaansche stroopers zijn weder begonnen invallen te doen. Het postkantoor te Rio Grande hebben zij geplunderd en in de asch gelegd. Verscheidene boeven zjjn door hen verwoest. COURANT. Abonnementsprijs, por kwartaal1.85. Franco par post, door hot gelicele Rijk - 0.50. Afzonderlijke noimneis- 0.10. VAN OrANJG-NaSSAU Sou VEREIN VORST DER Verecniode Nederlanden, enz., enz., enz. Aan allo degenen die deze zullen zien of hooren lezen, snlut! doen te weten: Alzoo wij in overweging genomen liebbon de nood zakelijkheid om, op liet voetspoor onzer godsdienstige voorvaderen, die daarop steeds den lioogsten pi ijs stel den, do pligtmatige viering van .den dag dos Heeren en andere dagen, den openbaveii Christelijken Gods dienst toegewijd door eenpa'rigc' en voor de geheele uitgestiektlieid der Vereonigde Nederlanden algemeen werkende maatregelen te verzekeien; Zoo is liet, dat Wij,, den. Raad-van State gehooid en met gemeen overleg, der Slaten-Generaal dezer landen hebben goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze: 1 Dat op Zondagen en op zoodanige Godsdienstige Feestdagen "nls door de Kerkgenootscliappen van den Christelijken Godsdienst dezer landen algemeen ei kend en gevierd worden, niet alleen geene beioepsbczig- heden zullen mogen verrigt worden, welke den Gods dienst zouden kunnen storenmaar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan ingeval van noodzakelijkheid, als wanneer de Plaatse lijke Regering daartoe schriftelijke toestemming zal geven. 2. Dat op deze dagen, met uitzondering van geringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten of openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkochten dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen noch met. opene deuicn verkoopen. 3. Dat gedurende den tijd, voor de openbare gods dienstoefening bestemd, de deuren der herbergen en andere plaatsen, alwaar drank verkocht wordt, voor zoo verre dezelve binnen den besloten kring der ge bouwen liggende zijn, zullen gesloten zijn, en dat ook, gedurende dicnzelfden tijd, geenerhando spelen, hetzij kolven, balslaan of dergelijke mogen plaatshebben. 4. Dat geene openbare vermakelijkheden, zooais schouwburgen, publieke danspartijen, concerten en harddraverijen op de Zondagen en algemeene Feest dagen zullen gedoogd worden; zullende het aan do Plaatselijke Besturen worden vrijgelaten hieromtrent ecne uitzondering toe te staan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienstoefening. 5. Dat de Plaatselijke politie zal zorg dragen, ten einde alle hinderlijke bewegingen en gerucht in de nabijheid der gebouwen tot den openbaren eeredienst bestemd, en in het algemeen alles wat dcnzelven zoude kunnen hinderlijk zijn, voor te komen of te doen ophouden. 6. Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit Besluit, naar gelang van personen en omstandig heden, zullen gestraft worden met eene boete van niet Jtooger dan rijf en twintig gulden, of met oeno geean- ,geuis van niet langer ditn drie dagen, voor de overtreders, die buiten staat mogten rijn deze boete te betalen. 7. Dat bij eene tweede ocertreding de boete of straf zal verdubbeld worden en wijders alle de te koop ge legde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard en "de herbergen of andere publieke plaatsen voor ééne maand gesloten. En dat door deze algemeene verordeningen, alle BUltEAVi MA II KT, li, 121. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, f LOO. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wotdt tegen tweemaal berekend. daaime.le niet oveieenkomstigc Provinciale of Plaat selijke reglementen en mrigtingeu zullen worden ge houden voor vervallen. Lasten en bevelen, dat deze in het Staatsblad zal worden geïnserecid en dat een genoegzaam getal exemplnien gediukt en aan do Staten in de onder scheidene Provinciën of Landschappeningevolge art. 80 der Grondwet, ter uitvoering zal worden gezonden, met last om deze alomme te doen publiceren en afli- geren, "en van de predikstoelen der onderscheidene Christelijke Kerkgenootschappen te doen aflezen. Lasten en bevelen voorts, dat onze Ministeriële Departementen on andere Autoriteiten, Justieioren en Officieren, wien zulks aangaat, aan de nnauwkeurige uitvoering de hand zullen houden, zonder eenige counuventie of dissimulatie.' Gegeven te 's G-ravenhagó, den lsten Maart des jaars 1815, het tweede van Onze regering. (get.) WILLEM. Ter ordonnantie van Zijne Koninklijke Hoogheid, (get.) A. R. F A L C K. Burgemeester en Wethouders voornoemd vertrouwen, dat gevoel van liet pligtmatige, om door naleving van de in bovenstaande Wet voorgeschreven bepalingen, het doel daarvan, behoorlyke viering van den dag des lleeren en andere algemecfe' erkende Christelijke feest dagen, te bevorderen en te helpen bereiken, bij ieder Ingezetene steeds levendig zijn en blijven zal, en meer nog dan bij deze wet gestelde strafbepalingen, de handhaving dier Wet gemakkelijk zal maken. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kun nen voorwenden, zal deze worden afgekondigd zoo als gebruikelijk is. Aldus vastgesteld bij Burgemeester en Wethouders voornoemd, den 27 Maart 1875, en afgekondigd den 30 daaraanvolgende. Be Burgemeester, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1