Gtraule Bericht». Gisterenavond paf de Tooneelvereeniging ïOthello," in Musis Sacrum, voor have buitenge wone leden, hare laatste voorstelling van het win terseizoen. De stukken die door haar werden ten tooneeie gevoerd, zijn: »Stille .Tan", oorspronke lijk tooneelspel met zang in twee bedrijven, door A. Wijnstok, en pEen Fransch Krijgs gevangene", blijspel met zang in één bedrijf, door Emile Seipgens, beide stukken werden flink afgespeeld en -verschaften de aanwezigen een genooglijken avond. Dinsdag den 6 dezer zal Z. M. de Koning zijn gewoon jaarlyksch bezoek aan Amsterdam brengen. Aan Het Handelsblad wordt uit Utrecht geschreven, door een berichtgever die het svan invloedrijke personen, in oogere kringen ver- keerende" vernomen heeft, dat de verloving van den prins van Oranje met eene afstam meling van een oud-adellijk Nederlandsch geslacht op handen is. De St.-Ot. van heden bevat den staat van nalatenschappen afkomstig van onderofficieren en verdere manschappen, behoord hebbende tot de landmacht in Nederiandsch-Indie, welke onder het beheer der weeskamers daar te lande zijn gesteld* en die by het Departement van Koloniën in Nederland, door de rechthebbenden behooren te worden ingevorderd, onder over legging van de noodige bewijzen van erfrecht. Gedurende het jaar 1874 zijn in 's Rijks Munt vervaardigd en afgeleverd: a. voor reke ning van het Rijk 1,000,000 lieneentsstukken; b. voor rekening van particulieren44,005 gouden dukaten, 12,795,726 2'a guldenstukken ongerekend de "dukaten te zamen uitmakende een nominale waarde van f 32,089,315. De Fr. Qron. Ot. meldt, dat te Gro ningen uit goede bron het bericht is ontvangen dat de Minister van Oorlog vast besloten heeft eerlang zijn ontslag als zoodanig te vingen. 'Volgens opgave van het Bureau Veritas zijn in de maaud Februari verongelukt 110 schepen, als: van Engeland 44, Amerika 10, Italië 10, Frankrijk 10, Duitschland8, Oosten rijk 6, Noorwegen 6, Denemarken 4, Spanje 4, Griekenland 3, Holland 1Nicaragua 1Rus land 1Siam 1 en een onbekendehieronder zijn begrepen 12 schepen waarvan berichten ontbreken. In dezelfde maand zijn verongelukt 17 stoom schepen, als: van Engeland 12, Frankrijk 2, Turkije 1, Amerika 1 en een onbekende. Hier onder zijn' begrepen 5 stoomschepen waarvan berichten ontbreken. Men schrijft uit Rotterdam aan de Hid- delb, Ct.: Mocht het te eeniger tijd komen tot eene herziening der schoolwet in den geest der Vereeniging tot bevordering van het volksonder wijs, dan mag wel terdege worden gelet op het feit, dat ia sommige groote gemeenten van ons land nog altijd de wet, die nu achttien jaren oud is, niet volledig is uitgevoerd. Zou men het gelooven kunnen, dat bijvoorbeeld te Rotterdam nog altijd kinderen van onderwijs verstoken zijn, niet omdat de ouders onver schillig zijn, maar omdat zij op de scholen geen plaats kunnen krijgen? Dit treurige feit is geconstateerd in het jongste verslag der Rotterdamsche afdeeling van het Schoolverbond. De commissie van bezoek dezer afdeeling werkt zèer gebrekkig, omdat zij niet talrijk genoeg is. Zij spoort lang niet alle gevallen van school verzuim op, maar van de kinderen, waarvan het haar bekend werd dat ze niet school gingen, was bij meer dan een derde de redenwachten op plaatsing. Gelukkig dat het getal kinderen, die tengevolge der wet op den kinderarbeid van fabrieken ontslagen werden, hier zeer ge ring was in het geheel maar 17 waar had men anders rnet hen moeten blijven? Vraagt men, waar het aan toe te schrijven, dat in eene gemeente als Rotterdam kinderen - van onderwijs verstoken blijven door de schuld van het gemeentebestuur, dan moet het ant woord zijnkarigheid of wil men het liever anders noemen bezorgdheid voor de financiën. Onze schoolcommissie en onze raadscommissie voor het onderwijs hebben voortdurend te wor stelen met fiuancieele bezwaren, die tegen hare, waarlijk niet overdreven, eischen worden opge worpen. Nog dezer dagen werd in den gemeente raad slag geleverd. Na eene zeer langdurige onderhandeling over de oprichting van nieuwe scholen, was de wethouder voor het ouderwijs met voorstellen voor den dag gekomen, die de strekking hadden om iu de bestaande be hoefte slechts gedeeltelijk en dan nog gebiek- kig te voorzien. De voorstellen der genoemde commissiëu werden ter zijde gesteld en het dagelijkseh bestuur ging zijn eigen weg. Men moet dit was het argument met den financieelen toestand te rade gaan; in andere omstandigheden een zeer verstandig argument, maar zeker niet als er in. dringende behoeften van het onderwijs voorzien moet worden; als kinderen van het volk, die leeren willen en wier ouders niet onverschillig zijn, afgewezen moeten worden, omdat de scholen reeds over bevolkt zijn. sDat zulke toestanden mogelijk zijn in de voornaamste gemeenten van het rijk is eene waarschuwing om, bij eventueele herziening der schoolwet, zorg te dragen, dat er niet enkel bepalingen in de wet worden geschre ven, maar dat ook zekerheid gegeven worde voor de uitvoering dier bepalingen. In 4857 heeft de wetgever voorzeker niet verwacht, dat zelfs in machtige gemeenten het nog zooveel bezwaren zou inhebbeu de gelegenheid te ver schaffen om onderwijs te ontvangen." Uit een rapport van rar. Downing, lid der Kamer van Koophandel te Cardiff, over de belading van schepen met kolen, ontleent de AT. JR. Ot. het votg'ende: Bij het beladen van een schip met kolen trachte men te zorgen dat de lading zoo droog mogelijk zij en die op reis zoo te houden. Er bestaat meer gevaar met fijne dan met grove kolen. Gewoonlijk zal men vinden dat de brand in het midden van het schip ontstaat, onder het groote luik, waar de meeste kolenstof zich bevindt. Het gebruik van houten kokers in de lading is hoogst gevaarlijk. Daaraan zijn de meeste branden in den laatsten tijd toe te schrijven. Het zachte hout, dat daar gewoonlijk voor gebruikt wordt, zal op eene veel lagere tem peratuur ontbrauden dan de kolen, en in het groote luik geplaatst, waar de meeste fijne kolen zijn, worden de kokers zeer droog en daardoor licht ontvlambaar. Zij voeren de lucht aan om het smeulende hout te doen ontvlam men en leveren de middelen om den brand te verspreiden. Waren er geene houten luchtkokers dan zouden de kolen wel broeien, doch is er eene veel hoogere temperatuur noodig om de kolen te doen ontvlammen dan het hout. Indien kokers gebruikt worden, dienen dezelve van ijzer, metaal of steen te zijn. De Tijd, die zich ernstig verzet tegen het denkbeeld der lij ken verbranding, gewaagt thans van het denkbeeld onlangs door prof. Harting aan de hand gedaan, om de lij keu op een vijftal groote begraafplaatsen, te midden der heidevelden te vereenigen, daardoor de ammoniak niet aan den grooten kringloop der stofwisseling te onttrekken en de heidevelden te helpen ontginnen. De Tijd kan zich ook hiermede niet vereenigen. Het blad wijst er op dat volgens de opgaaf van 1871 dagelijks hier te lande 312 measchen sterven, zoodat er eiken dag op elke begraafplaats in de heide ruim 60 lijken zouden moeten worden bijgezet. De doodentreinen zouden geen verrukkelijk gezicht opleveren. Zouden zelfs doodgravers in zulk een akelig pestoord willen vertoeven? Om op die doodenalckers een soort van prote stanten Allerzielendag te houden, gedenkdagen in den geest der tegenwoordige zendingsfeesten, met pleiziertreinen, en dat ia den zomertijd, acht de Tijd in 't geheel niet uitvoerbaar. Delft. De heer V, cand. not. en klerk ter regestratie alhier zou zijne ouders te Zuid- horn gaan bezoeken, kwam aldaar in de wachtkamer aan en viel dood neder. Amsterdam. Gisteren nacht ten half twee ure is een vreeselijke brand uitgebarsten in de drukkerij der heeren Roeloffzen en Hubner, waar 't Nieuws van den T>ag, het Paleis van Justitie en 't Effectenblad worden gedrukt. Het pand is met een aangrenzend gebouw totaal uitgebrand. De materieele schade is zeer aanzienlijk, terwijl een brandweerman zwaar werd gekwetst door den neervallenden gevel; zijn toestand is echter niet gevaarlijk. Zes hand- benevens twee stoombrandspuiten waren onmiddelijk aangerukt, welke laatste door de drijvende stoomspuit Jan van der Heyde wer den vervangen, waardoor men den brand met het aanbreken van den dag meester was. Een aantal boeken en papieren der administratie van het N. i. d. D. zijn gered. Ruim een zeventigtal letterzetters en drukkers waren in de verbrande perceelen werkzaam. De per- ceelen, inventaris en goederen waren verzekerd voor anderhalve ton op verschillende Amster- damsehe polissen. De drijvende stoomspuit heeft den geheelen dag op de puinhoopen gespoten. De oorzaak van den brand is onbekendmen vermoedt, dat hij is aangevangen in het meel- magaziju van de heeren Burgessvan der Sleesen Co., daar hij op die plaats het eerst is ontdekt. Door den heer J. B. Citroen is alhier eene fabriek opgericht van gouden kettingen, die in de Sarphatistraat gevestigd is en wier werk zoo gewaardeerd wordt, dat haar fabrikaat reeds naar het buitenland wordt uitgevoerd. Eene eigenaardigheid den fabriek is, dat het werk hoofdzakelijk door vrouwen en meisjes gedaan wordt. Groningen. Bij den heer P. Noordhofï is gisteren verschenen het eerste nommer van J)e Nieuwe Financier, Algemeen Financieel Weekblad, onder redactie van den heer T. A. Huizinga, commissionair in effecten alhier. Steenbergen. Een boerenarbeider is op een vreeselijke wijze om het leven gekomen. Terwijl hij in den stal een losgebroken jonge vaars wilde vangen, kwam hij in de nabijheid van een driejarigen stier. Dit dier, woedend geworden, greep den man aan en wierp hem viermaal met de hoorns in de hoogte, waar door hem inwendig zware verwondingen wer den veroorzaakt, waaraan hij reeds des avonds bezweek. Haamstede. In deze gemeente en in de naburige gemeenten Burgh en Noordwelle hebben de verschillende grondeigenaren dezer dagen nagenoeg alle tienden, van wege het kroondomein op hunne landerijen drukkende, naar den maatstaf der wet afgekocht. Volgens eene mededeeüng in de Ztg. f. O. Zand und Forstw. is een veulen, waarvan dé moeder gestorven was, by een koe gebracht en, na eenige moeite om de beide dieren aan elkander te gewennen door deze gezoogd. Het veulen bleef in leven en gezond, maar groeide niet hard. Het werd een paard zoo groot als een dubbele pony, zeer zacht van aard en voortdurend gezond. Een logementhouder te Parijs is dezer dagen tot geldboete en schadeloosstelling ver oordeeld, omdat een in zijn'hötel gehuisveste reiziger, die gejast had hem op een bepaald

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2