A0. 1875. Woensdag 8 April. M 3615. Biiletlaiilule BBriohtea. Biaitenlanflsche Bericiiten. Negen, en Twintigste Jaarganjr. ABONtiEMCNTSPniJb, per kwaitnali.85. Franco per post, door iiet geheels Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BVKEAU: MAÏS KT, E, X24. Ad vkutentikpiius van 110gewone regels, 1.00. Iedere gewone ïegel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt togen tweemaal berekend. FRANKRIJK. Als een bewijs hoe rustig men op dit oogen- - blik over den politieken toestand denkt, diene, dat van de permanente commissie, die uit 25 leden samengesteld is, er niet meer dan 1 of 8 te Parijs aanwezig zijn. Zelfs de president d'Audiflret-Pasquier heeft Parijs en Versailles verlaten, en is naar zijne buiten goederen teruggekeerd. Volgens een Parijsch blad zal prins Napoleon zich te Brussel vestigen en daar een dagblad oprichten, Uit Bayonne wordt gemeld, dat in de omstreken van Bilbao, Oyarzun en Renteria de Carlisten veelal de witte vlag hijsehen, maar vooreerst uit bezorgdheid voor het lot hunner bloedverwanten weigeren zich met de Alfonsisten te vereenigen. Iu het dal Valcarlos hebben de Carlisten de gehuwde-mannen onder de wapenen geroepen en dezen hebben daar tegen de bescherming der Spaansche Regeering gevraagd. Men verwacht nieuwe toetredingen tot de verklaring van Cabrera. Men houdt zich zeer bezig zoo luidt het slot van een artikel in de Temps over de tegenwoordige beweging tegen de Roornsche Kerk, met de vraag, wat er gebeuren zal wan neer Pius IX dood is. Men heeft ongelijk. Zelden was een vraagstuk door zulke eenvou dige gegevens begrensd. De plaats, die Pius IX heeft ingenomen, is een geheel persoonlijke en die zijn opvolgers niet zullen kunnen blijven innemen. Indien de toekomstige Paus de zaken tot het uiterste wil drijven, zal hij Rome moeten verlaten; blijft hij evenwel op het Vatikaan, zoo zal hij toch niet, daarvan kan men verzekerd zijn, de gevangenschap in schijn kunnen doen voortduren. Op regel matige wijze gekozen door een conclave, wat op zichzelf reeds een bewijs zou zijn, dat de Kerk met vrijheid handelt, zal hij gedwongen worden den modus vivendi, dien het Italiaansche gouvernement hem zal aanbieden, te onder teekenen. En dat alleen zal een gewichtige gebeurtenis zijn, want; het zal beschouwd wor den als de erkenning, dat de theocratie dei- Kerk heeft opgehouden te bestaan, als de aan neming voor de Kerk van de nieuwe voor waarde van zijn, die haar het wereldlijk gezag hebben ontnomen. Wat schaadt het indien haar godsdienstig karakter, haar dienstwerk, meer op den voorgrond treedt, met andere woorden vruchtbaarder wordt? Zij, die niet dan zeer bezwaarlijk de uitspraken der ge schiedenis kunnen aannemen, zullen dan wel genoodzaakt zijn het gezag er van te erkennen. .RUSLAND. Luidens de Invalideheeft de regeering tc St. Petersburg berichten uit Cliiwa, dd. 18 Maart, ontvangen, waaruit blijkt dat, sedert de laatst# Russisch# expeditie, in dat khanaat eene volkbmen rust heerscht. De Turkomanen onthouden zich thans van het doen van nieuwe strooptochten. Den 20 dier maand zou de khan van Chiwa, vergezeld van '1500 nmn cavalerie en 2 stukken geschut, een bezoek aan al de vestigingen dei Turkomanen aldaar brengen. DUITSC1ILAND. De national Zeit. meldt, dat de reis van Keizer Wilhelm naar Italië, Svaartoe thans defini tief besloten is, zich in geen geval verder dan tot Florence zal uitstrekken. De Spaansche gezant te Berlijn, de heer Merry, zal ook bij het hqf.van Munchen ge accrediteerd worden. De Beiersche regeering zal evenmin een afzonderlijken gezant te Madrid benoemen. DENEMARKEN. De bekende schrijver Hans Christiaan Andersen is, ter gelegenheid van zijn zeventig sten verjaardag, begiftigd met het commandeurs kruis der Danebrogs-orde/>*Verseheidene depu tation hebben hem geluk gewenscht. Te zijner eere is eene prachtuitgave verschenen van een zijner werken in vijftien talen. v OOSTENRIJK. Den 1 dezer is het gedenkteeken voor Keizer Maximiliaan op het Jozef-plein onthuld. Het standbeeld, geplaatst op een marmeren' voetstuk, met de zinnebeelden van wetenschap, dicht- en beeldhouwkunde en nijverheid, stelt den Keizer in admiraals-uniform voor. Op het voetstuk zijn geplaatst inscription, benevens de laatste woorden door den ongelukkigen vorst uitgesproken. ENGELAND. Lord Derby is voornemens aan het Kabinet van Washington voor te stellen, om het tus- schen Groot-Biitiannie en de Vereenigde Staten bestaand uitleverings-tractnat, ook op voort vluchtige frauduleus? schuldenaars van toe passing te verklaren. De kamer van volksvertegenwoordigers in Peru heeft de regeeringsontwerpen betref fende de guano-exploitatie aangenomen. Zie hier de hoofdbepalingen der nieuwe wet: 1. de laagste prijs per ton guano is f70; 2. jaar lijks wordt 650,000 ton verkocht; 3. het contract voor eiken koop wordt gesloten met den gegadigde die voor Peru de meeste voor- deelen aanbiedt. SPANJE. De raad van houders van buitenlanscha fondsen kondigt aan; dat de commissie van Spaansche fondsen to Londen drie vervallen coupons zal betalen, zoodra de lijsten en formules gedrukt cn alle andere toebereidselen gereed zullen zijn. De houders der coupons zullen voor iedere 100 pond sterling ontvangen 30 pond sterling obligation Rio-Tinto mijnen en '165 pond sterling Spaansche buitenlandsche schuld. 1 De Imparcial verzekert, dat de bank van Spanje aan het gouvernement 90 miliioeu realen geleend heeft. Men telegrafeert 31 Maart uit Madrid: Men heeft Tortosa en Molins del Rey versterkt, evenals Olot, dat het Estella van Cathalonie was en waar Martinez Campos zich gevestigd heeft na de Carlisten vei jaagd te hebben. Ook Castelfuiiit :s versterkt. Genei aal Loina bevindt zich tusschen Espinosa en Briviesca met ëen. geheel legerkorps, om het voorwaarts rukken der Carlisten te belettendie totnogtoe geen gevolg hebben durven geven aan hun voorge nomen expeditie naar Aslurie. De majoor Godoy heeft bij Navardiz de Carlisten onder Galceran geslagen, 30 man gedood en 107 gehangenen gemaaktonder de laatsten is de aanvoerder. Ook heeft men 5 paarden en wa penen ontnomeü. ITALIË. Keizer Frons Jozef en Koning Victor Emanuel, hebben elkander over en weer een bezoek gebracht. Zij gaven zichtbare bewijzen van ingenomenheid met hunne samenkomst. AMERIKA. De dagbladen van New-York bevatten be richten over een aardbeving in Mexiko, waar door groote schade aangericht is en 70 menschen omgekomen zijn. Yrijdag den 11 Febr.des avonds te 8 uren, voelde men een hevigen schok in de hoofdstad van Guadalaxara. Hij ging gepaard met een onderaardsch gedruisch De lucht was heet en benauwend. Tien seconden trilde de grond. Alle huizen wankelden. De bevolking, radeloos van schrik, vluchtte naar de open plaatsen. Vele gebouwen en kerken hebben geleden; de toren der kathedraal is van onder tot boven gescheurd. Tot aan Leon, ChalchihuiteZccoalya en de Stille Zuidzee werd de aardbeving gevoeld. Het meest leden de plaatsen in den omtrek van den vulkaan Ceboruco. Te San Cristobal zijn alle huizen ingestort. De stad, dio slechts 800 inwoners telde, bestaat niet meer. Het aantal slacht offers is nog niet bekend. SCHIEDAM, 7. April 1.875. In een heden bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouver neur-generaal van Ned. Indie wordt bericht, dat de gezondheidstoestand in Atsjin, blijkens een telegram van generaal Pel dd. 3 dezer, verbeterd was. De gemeenteraad alhier zal Vrijdag den 9 dezer, des namiddags te half twèe ure, eene openbare vergadering houden, de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijn: ingekomen stukken; waaronder ontwerp besluit tot het doen van af- en overschrijving COURANT. V f A

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1