op de sre moon te begrooting, een adres van O. n au Rossen om ontslag als hulponderwijzer met daartoe betrekkelijk rapport, en een adres van A. van Velzen om plaatsing op de kiezers lijsten, welke stukken zijn ter visie gelegd. Deliberatie overRekening beheer fondsen van de vernietigde gilden over '1874; benoeming vaneen lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs; voorstel van het Raadslid den heer C. J. Loncq, over den prijs van af te stanen grond voor postkantoor; adres van N. van der Sluijs om gratificatie. En verdere voorstellen en mededeelingen. De Harmonie-Yereeniging Apollo", gaf gis teren avond voor hare buitengewone leden haar eerste concert Van de uitvoering kunnen wij niet dan met lof spreken. De verschillende nommers van het programma werden met vuur en gloed uit gevoerd. Het geheel getuigde van goede, dege lijke studie. In het Buêtt Goncer.tant voor Es-Clarinet toonde de jongeheer 3. Keu/enkamp een goed muzikaal taleut te bezitten. Wij zeggen zeker niet te veel, wanneer wij dezen veelbelovenden jongeling een sieraad der Ver- eeniging s Apollo" noemen. De hulde aem gis terenavond gebracht, was dan ook wel verdiend. Nog eens, het geheel was werkelijk goed, en de ijverige en flinke Directeur, de heer F. Denzier van Rotterdam, toonde, dat hij de krachten, waarover hij te beschikken heeft, op eeue uitstekende wijze weet te ontwikkelen en te leiden. Van hoeveel nut de gespannen draden waren kunnen wij helaas niet beslissen. Het klonk in de zaal iets doffer dan gewoonlijk, do'ch wij gelooyen, dat zulks meer door het gedeel telijk neerhangend scherm, dan door de ge spannen draden veroorzaakt werd. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal, naar wij vernemen, den 13 dezer weder bijeenkomen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is onder dagteekening van 30 Maart jl,, La, N. 9de afd., de volgende circulaire gericht aan de Commissarissen des Koaings in de provinciën «Gaarne zal ik zopdra mogelijk eene opgave ontvangen of er en, zoo ja, in welke gemeenten van uwe proyineie thans maatregelen tot wering van hondsholheid, krachtens plaatselijke ver ordeningen, worden toegepast. «Ook zal ik gaarne vernemen of en hoevele personen in het vorige jaar en hoevele in dit jaar aan de gevolgen van den beet van. een doflen hond zijn gestorven." In de Indiër leest men: De beraad- slagingen in de Eerste Kamer bij de behande ling van de begrooting van Koloniënomtrent het ontslag aan den heer mr. J. Loudon ver leend, zijn hjer met belangstelling gelezen. Onze indruk is meer en meer dat de Gouverneur- Generaal, dip ongaarne onder den heer van Goltstein fjjende, een goed middel heeft aan gegrepen om zijne retraite te maken en dat het den Minister van Koloniën niet onwelge vallig was, ondanks het besluit van den minisler- raad om den Gouverneur-Generaal te steunen, dat eene gpreede aanleiding werd gevonden om eeue botsing in het leven te roepen. Er loopen hier geruchten omtrent den stand van zaken in Atsjin, die, zoo zij zich beves tigen, ons van harte zullen verheugen. Wij vernemen toch eene herhaling van hetgeen bij het vertrek .van generaal van Swieten werd gezegd, nu de heer Loudon zich reisvaardig maakt, namelijk dat de oorlog ten einde spoedt. D,e vijand zou geheel en al ontmoedigd zjjn en de kleine man in Groot-Atsjin den strijd moede wezen. Het Bat. EM. schrijft betrekkelijk de zaken in AlsjiuDe teekeneu, dat de krachtige tegenstand van vroeger gebroken en verflauwd is, zijn onmiskenbaar. Tal van versterkingen zijn door ons met gering verlies genomen. De vroegere bewoners der door ons bezette kam pongs zijn verdreven of gedoodde strijd wordt nu door huurlingen gevoerd, bij wie de ware strijdlust gemist wordt. De vijandelijke hoofden beginnen overtuigd te raken van hunne onmacht tegen onze wapenen; hunne hulpmiddelen om den oorlog vol te Ji ouden worden minder. Nog wat inspanning onzerzijds en mogelijk is na eenige maanden een verblijdend bericht omtrent dezen oorlog naar Nederland te zenden. Na&r men verneemt, zijn voor de aAtsjin- loterij reeds 1500 prijzen ingekomen, waar onder vooral de prijzen van het Koninklijk Huis de aandacht verdienen. Het geschenk van H. M. de Koningin bestaat in een jardinière van sèvre-porseleinvan Z. K. II. den Prins van Oranje in eene dito vaas, van II, K. H. Prins Frederik en Prins Hendrik der Neder landen, eene bijoux-kist en van H. K. H. de Prin ses von Wied, een paar candelabres. In het weekblad Be Opwekker komt een brief voor van eene vreeselijke uitbatsting van een vulkaan op het eiland Groot-Sangir, waar door 210 huizen van eene negorij zijn verwoest 12 mensehen ziju gewond en één gedood. Als eene opmerkelijke bijzonderheid her innert Be Standaarddat op den dag dat de drukkerij van het Nieuws van dm Bag afbrandde, het vijf jaar geleden was, dat hot eerste nommer van dat blad verscheenmen kan daarbij voegen, dat de oprichter van dat blad Gorter heette en de brandweerman die bij den brand gewond werd ook den naam Gorter draagt. De Haagsche correspondent van de Midd. Ot. meldt, dat het wetsontwerp tot droogmaking van de Zuiderzee bij den Raad van State is. Het werk zal volgens het voorstel der Regeering bij wijze van concessie met subsidie (anderhalf honderd millioen, naar hij verneemt) worden uitgevoerden .wel door de Maatschappij van grond-krediet te Amsterdam. Op de 10de jaariyksche vergadering van moderne godgeleerdengisteren gehouden waren '170 personen aanwezig. De vraag: Kunnen wij ons nederleggen by de ontworpen wet op het hooger onderwijs, werd ontkennend beantwoord. Door den hoogleeraar Rauwenhoff werd meegedeeld, dat door den senaat der Leidsche Hoogeschoól bij de Regeering zal worden aangedrongen op het behoud der theo logische faculteit aan minstens twee univer siteiten. In de vergadering is door vele aan wezigen een adres aan de Tweede Kamer geteekendwaarbij 'de bezwaren tegen het ontwerp zijn uiteengezet. In de iSt.-Ot. leest men: Ter voorkoming dat industrieelen, landbouwers of kunstenaars, zich laten misleiden door eene in de JProv. Gron. t., door of van wege den heerC. A. J. Geesink ingezonden mededeeling, die ook in audere bladen is overgenomen, en waarin de geheel onjuiste voorstelling is gegeven, alsof er overeenstemming zoude zijn verkregen tusschen de Nederlandsche hoofdcommissie voor de Philadelphia-tentoonstelling en liet technologisch bureau van den heer- Geesink, acht de Neder landsche hoofdcommissie zich verplicht openlyk mede te deelen dat jin het onderhoud, den voorzitter door - dien heer eerst op straat in Amsterdam en later aan zijne woning opge drongen alleen is overeengekomendat de heer Geesink, zoowel als het technologisch museum, zich voortaan geheel onthouden zullen van iedere bemoeiing in zake de Philadelphia- tentoonstelling, en dat hei technologisch bureau en den heer Geesink door de hoofdcommissie,, wat de inzending aangaat, gelijk gesteld worden met iedere Nederlandsche inrichting of persoon, die op die tentoonstelling wenschen in te zenden en op wie van toepassing zijn de voorschriften in liare velschillende circulaires opgenomen. .De Nederlandsche hoofdcommissie zal alle verdere van dien kant komende mededeelingen of advertentiën in het vervolg onbeantwoord laten. De Voorzitter der Nederl. hoofdcommissie, E. II. von Baomhaueh. De heer, Geesinkbestuurder van het Technologisch Bureau, verzoekt ons het vol gende mede te deelen omtrent de Philadelphia tentoonstelling: »De voorzitter der Ned. hoofdcommissie, dr. E. H. von Baumhauer, deelt in de St.-Ot. mede, dat in het onderhoud door mij ten zijnent te Haarlem met ZEd. gehouden is overeen gekomen 1. dat het Technologisch Bureau (dr. v. Baumhauer noemt dit onjuist Museum) zich voortaan geheel onthouden zal van iedere be moeiing in zake de Philadelphia-tentoonstelling; 2. dat, wat inzending aangaat, de bovenge noemde door de hoofdcommissie wordt gelijkge steld met iedere Nederlandsche inrichting of per soon op wie van toepassing zijn de voor schriften aan buitenlandsche gouvernements- commissiën door de Centennial-commission ver strekt. Naar aanleiding dezer mededeeling van dr. v. Baumhauer, acht de heer Geesink het nood zakelijk in afwachting van de beslissing, door de Centennial-commission te nemen, betref fende de reiatie tusschen het Teclmologiscli- Bureau en die commissie bestaande, blijkens schrijven van den directeur-generaal den heer A T., Goshorn, van 5 Nov. 1874, waarbij aan het Bureau is toegewezen 1000 M^ plaats ruimte, zich thans enkel bezig te houden met de administratie der in dat jaar te houden Nationale Tentoonstelling van Kunst-Industrie, Volksvlijt enz. Dank zij den krachtigen steun van Nederland sche kunstenaars, industrieelen en belangheb benden, belooft deze tentoonstelling prachtig te worden. Afzonderlijke plaatsruimte zal daarop bestemd worden voor hen, die eene vóór-ten- toonstelling hunner voor Philadelphia bestemde inzendingen wenschen te houden." Met betrekking tot het aangeprezen resti tutie-stelsel voor scholen, thans voor de chris telijk 11 historische partij gevraagd, vangt de Belftsche Courant een artikel, een onschuldig plan, hetwelk die kwestie bespreekt, aldus aan sEen 'schildwacht had tot consigne te zorgen, dat een gevangene de deur niet uitkwam. Vrienden van den gevangene trachtten hem te bewegen dat consigne te schenden: maar de schildwacht was i een trouw soldaat, aan de be velen zyner meerderen gehoorzaam. Een van de vrienden dacht echter een middel uit, dat- den gevangene gelegenheid zou geven om te ontsnappen, zonder dat de schildwacht aan den letterlijken zin van zyn consigne te kort deed. Als wij den man het raam eens uitlieten?'" zride hjj. sliet raam? daar zegt gij zoo iets. s.Van het raam was in het consigne geen sprake. Dit werd door nietq belet; de schild wacht zóu desnoods zelf een handje kunnen, helpen Ziedaar zoo ongeveer, den toestand, waarin wij ten aanzien van het openbaar onderwijs verkeeren. De grondwet legt aan de Regeering de taak op te waken dat er alom voldoend openbaar lager onderwijs gegeven wordt. Het consigne der Regeering uit dit bevel voort spruitende, is geformuleerd in de wet van 1357. Die wet moet de Regeering, met name de minister van Binnenlandsche Zaïven, handhaven. Maar nu wordt van anti-revolutionaire zijde voorgesteld om de openbare school in stand te houden, maar, met het oog op de bijzondere scholen het restitutie-stelsel in te voeren. De openbare school zal door de voordeur zich niet verwyderen, rna,ar verdwijnen door het venster, dat de Regeering-schildwacht zelve voor haar opengezet heeft." In den loop harer redenecring zegt de B. O. i

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2