Versclijiit tapliib öpzoïW ffinsiai. Boitenlaiiilscte BericMei Bimeiilarisctt Berichten. A0. 1875 ZaterdagKH) April. Jg 3617. Negen en Twintigste Jaargang1. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartnnlf 1.85. Franco per post, door het gehoele Rijk - 2.50. Afzonderlijke hommers - 0.10. ItUREiV: HARKT, E, 134. Advertentieprijs van 1—10 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. FRANKRIJK. In den jl. Dinsdag gehouden ministerraad is besloten twee provinciale bladen, die aanhou dend voortgingen de nieuwe constitutie aan te vallen, door de justitie te doen vervolgen. Dit is reeds een groot bewijs van vooruitgang sedert het verschijnen der circulaire van den minister Dufaure en van ontwaakt plichtbesef bij de regeering, want bij de vroegere kabinetten werden de dagbladen alleen door de adminis trative overheid gestraft en pu worden de delinquenten aan de justitie overgeleverd. Ook bij de parketten bespeurt men gedurende de laatste dagen meer energies want vroeger was men daar over 't algemeen huiverig om de onwettige handelingen der Bonapartistische agenten en den overmoedigen toon hunner orgauen to brandmerken en thans is het tegen deel waar te nemen. Het ministerie van justitie laat met zorg het vraagstuk der banken van leening be- studeeren en de mogelijkheid onderzoeken om de rente tot 6 pCt.niet inbegrip van alle onkosten, te verlagen. Blijkt dit mogelijk te zijn, dair zou de regeering in elke hoofdplaats van het arrondissement een bank van leening oprichten. De soldaat Blanc, voor wien Victor Hugo onlangs in de bres sprong, zal niet ter dood worden gebracht. Zijn straf is in tien jaren vestingstraf veranderd. Volgens een gerucht zijn CarUstische zen delingen in Frankrijk gekomen om Cabrera te vermoorden. De politie doet onderzoek naar hen. ITALIË. Te Yenetie blijven de feesten de uitmun tende overeenstemming der beide aldaar ver- eenigde souvereinen bevestigen. Op een groot diner, dat gisteren aldaar plaats had, zijn er tusschen den Koning en den Keizer toasten ge wisseld. Eerstgemelde heeft op de gezondheid van zijn gast, zijn broeder en tevens zijn vriend gedronken en op de voortaan eeuwige vriend schap tusschen de beide volken; de Keizer antwoordde er op met zijn innigen dank te betuigen voor het onthaal dat hem te beurt viel en door op de gezondheid te drinken van den Koning, die zijn broeder en vriend was, en van de koninklijke familie; ten slotte dronk hjj op het welzijn van Italië. Den 7 dezer zou de Keizer Yenetie weder verlaten. DUITSCIILAND. De Neuo Preusz. Zeil meldt, dat de Kroon prins aanstaanden Maandag van hier naar Italië vertrekt, om officieel, als vertegenwoordiger van Keizer Wilhelm, aan Koning Victor Ema- - nuel een bezoek te brengen. Als plaats van samenkomst noemt men Florence. - SPANJE. Op verzoek van Koning Alfonso XII zal prins von Bismarck Uit handen van Keizer "Wil helm de teekenen der orde van het Gulden Vlies ontvangen. 1 Koning Alfonso wordt door den Keizer met het Grootkruis der orde van den Zwarten Adelaar begiftigd. j ENGELAND. Het ""Lagerhuis heeft, met *187 tegen 152 stemmen de wet waarbij aan vrouwen stemrecht wordt toegekend verworpen. Disraüli stemde met de minderheid. t Gladstone begeeft.zich voor eenigen tijd naar Oxfordom in de bibliotheek aldaar zijne theologische studiën voort te zetten. BELGIE. Volgens de Courier de Br ■meelies is, tengevolge van Duitschlands nota aan Belgie, een nieuwe instructie geopend tegen Duchesne wegens den beweerden aanslag tégen het levèn van "prins Bismarck. •GRIEKENLAND. De Kamer van Afgevaardigden heeft het verdrag met Duitschland over de opgravingen in Olympia, bij derde lezing goedgekeurd. SCHIEDAM, April 1875. Heden stonden voor het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland terecht de houdster van een publiek huis en hare 19jarige zuster, beiden alhier woonachtig, die op 18 Januari jl. zich naar Rotterdam hadden begeven om eene bij haar ingewoond hebbende publieke vrouw over te halen weder in haar bordeel terug te keeren. Laatstbedoelde was echter het bewande len van den slechten weg moede en zou bij hare ouders te Amsterdam weder met liefde worden ontvangen; te Rotterdam hoopte zij echter reisgeld te bekomen:- Ter betaling van gemaakte schuld had zij alhier al haar goed achtergelaten, uitgezonderd eenige gouden sieraden welke zjj met zich nam. Op bedoelden dag stormden echter de bekl. als furiën de woning binnen waar de andere welwillend was opgenomen, sloegen en krab den haar in 't gezicht, hetgeen bloedstorting veroorzaakte en beroofden haar van twee gou den medaillons, een bloedkoralen ketting en een paar gouden ringen. Na ingeroepen politie- hulp werd de ontvluchtte ontzet en de beide andere vrouwen gevisiteerdmaar de geroofde buit was nergens te vinden. Het is echter ge bleken dat er een oogenblik tijd was geweest voor de besch. om met den man van de eerste eenig onderhoud te hebben na den diefstal, waaruit de verdwijning van het goud wol kon worden duidelijk gemaakt.Voor de beide vrouwen die halstarrig ontkenden eischte mr. van Maanen eene tuchthuisstraf van 520 jaren. Als verdediger trad op mr. van Gigh, die, na wederlegging der getuigenverklaringen, van oordeel was dat het ten laste gelegde niet naar eisch van rechten was bewezen, en mitsdien tot vrijspraak concludeerde. Ten 2 ure deed het Hof in deze zaak uit spraak. Het veroordeelde de beide vrouwen: de eerste tot drie, en de andere tot twee jaren gevangenisstraf; de geringheid van het ont vreemde en de jeugd van de tweede beschul digde, als verzachtende omstandigheden aan nemende. De Tweede Kamer zal eerst tegen den 20 dezer worden bijeengeroepen. i Bij Koninklijk besluit heeft Zr. Ms. besluit van 29 Maart 1867 Staatsblad no. 18), hou dende vaststelling der reglementaire bepalingen ter uitvoering van de wet betrekkelijk da inkwartieringen en het' onderhoud van het krijgsvolk enz., eenige wijziging en aanvulling ondergaan, voornamelijk betrekking hebbende op de voedering van paarden. De Staats-Courant spreekt in haar niet- ofiicieel gedeelte het bericht tegen, voorkomende in de 2f. R. Ct. en ook door ons overgenomen, betreffende de concessie voor de droogmaking der Zuiderzee. Naar men verneemt, zal eene commissie van hoofdofficieren van het Nederlandsch leger de groote manoeuvres in het Duitsche leger aan den Rijn gaan bijwonen. Set Vaderland verneemt, dat binnen kort het wetsontwerp tot regeling van den rechtstoestand der cooperative vereenigingen door den Minister van Justitie aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Reeds is het bij den Raad van State geweest. De heer van Lijnden heeft hoofdzakelijk de beginselen der Belgische wet gevolgd. Naar het Z7. Z). verneemt, zullen door de Regeering nadere bepalingen gemaakt wor den voor den uitvoer van paardeneen onder zoek naar het getal paarden in het geheele land is reeds bevolen. In de Zaanlandsche Courant wordt de clericale tooverformule, die restitutie-stelsel wordt genoemd, onder het ontleedmes genomen. Dat stelsel acht zij in lijnrechten strijd met de be ginselen onzer staatsinrichting, en duidelijk toont zij aan, dat de Staat, indien hij rekening ging houden met de verschillende grieven der burgers tegen den een of anderen tak van staatszorg, en allen een zeker tantum ging terugbetalen voor hetgeen hun niet beviel, zeer spoedig zijn ontbinding nabij zou zijn. In elk geval moeten h. i. de voorstanders van de re stitutie beginnen met een voorstel tot grond wetsverandering. Zij geeft hun in overweging art. 194 3e lid: »Er wordt ia het Rijk overal van overheidswege voldoend openbaar lager onderwijs" gegeven," aldus te wijzigen: »Van overheidswege wordt een aan ons voldoende som

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1