Bijvoegsel van de Schiedaïsisehe Courant van Maandag 12 April 1875. Enitenlandsclie B'ericltra. Bjunenlanisclie Bsrickten.. DUITSCHLAND. De National Zeit. verneemt thans dat er nog meer kerkelijke wetsontwerpen worden voorbereid; met name is reeds in de laatste zitting van den Prnisisclien ministerraad een ontwerp goedgekeurd betreffende het bestuur van de bisschoppelijke kerkelijke goederen in aansluiting bij de wet op de administratie van de goederen van Katholieke kerkelijke ge meenten. Het aantal telegrammen aan den heer von Bismarck ter gelegenheid van de viering zijns geboortedags toegezonden, was zoo groot dat aan het hoofd-telegraaf bureel te Berlijn het getal beambten, met de expeditie belast, moest worden verdubbeld. Volgens eene mede- deeling van een der Berlijnsche dagbladen, had men op i April meer dan '1200 tele grammen, voor den heer von Bismarck be stemd, aan het hoofdbureel ontvangen. Te Berlijn is in 1874 854maal brand geweest. 155 branden werden door onvoor zichtigheid veroorzaakt; 63 malen waren kin deren die met lucifers speelden, de brand stichters. Van de 762 personen, waaruit de brandweer bestaat, waren 127 man gedurende korter of langer tijd buiten staat geweest dienst te doen. ENGELAND. De Times, de bewuste nota van Duitschland aan Belgie besprekende, zegt, it afwachting van nadere"en meer-volledige inlichtingen, te gelooven, dat Duitschland geenszins zulke vreeselijke bedoelingen heeft, als zijne naburen het toedichten. Het was vorst von Bismarck zelf, voegt gemeld orgaan er bij, die ons blad het noodlottig plan van den Franschen gezant Benedetti ten opzichte van Belgie openbaar maakte, en hij kan niet veronderstellen, dat Belgie in het Europeesch statenstelsel zijne belangrijkheid verloren heeft. De politieke be trekkingen met alle groote staten in Europa zouden zonder twijfel gewijzigd worden door eene aggressive beweging van Duitschland in die richting. Uit Montevideo wordt bericht, dat de wet betreffende de conversie der openbare schuld slechts betrekking heeft op de binnenlandsche schuldde rente en aflossing der buiten- landsche zullen in goud voldaan worden. FRANKRIJK. Volgens de Moniteur is in den ministerraad het plan geopperd, om de jaarwedde van den President der Republiek,- die thans 600,000 frcs. is, op twee millioen te brengen. Uit Parijs wordt het volgende medegedeeld: Plet gerucht, door de Duitsche bladen ver spreid, dat het afdanken der lichting van'1870 die begonnen was, plotseling gestaakt is, is een feit. BELGIE. De Indépendance geeft een artikel, waarin zij de noodzakelijkheid aantoont dat het Minis terie ophelderingen geeft omtrent het politiek incident met Duitschland in betrekking tot de houding der bisschoppen en de Belgische cleri- cale pers. De Indépendance constateert met leed wezen, dat uit» de door de bladen openbaar gemaakte stukken blijkt, dat Duitschland ge tracht heeft pressie uit te oefenen op de Belgi sche Regeering om wijziging iu de Belgische wetgeving te erlangen. De Indépendance vraagt, of de rechten van zwakke Staten niet evenzeer geëerbiedigd moeten worden.als die van groote mogendheden. RUSLAN1). De deputatie der geünieerde Katholieken, die tot de Gi'ieksche kerk zijn overgegaan, woonde den 7 dezer de godsdienstoefening in de hofkapel, waaraan de Keizerin eu de groot vorstinnen deelnamen, bij. tlierna ontving de Keizer de deputatie in zijn paleis. Het hoofd dei' deputatie sprak over de hereeniging met de kerk. i)e Keizer antwoordde zeer vriendelijk en gal te kennen, dat de geüuiëerden met open armen bij hun terugkeer zouden dnt- vangen worden, SPANJE. Een buitengewoon krediet aan den minister van oorlog ten bedrage van 81 millioen pesetas is bestemd om het deficit te dekken, dat bij dit departement is achtergelaten door de vorige regeering, en verder om te voorzien iu de kosten van wapening der nieuwe regimenten, {Vervolg.) Gisteren heeft zich in deze gemeente een hond vertoond, die verdacht werd lijdende te zijn aan hondsdolheid; nadat hij reeds, naar ons is medegedeeld, -een- meisje in den arm had gebeten, is men er in geslaagd het dier te doodea. Burgemeester en Wethouders hebben terstond de vereischte maatregelen genomen om moge lijke onheilen te voorkomen, Wij voldoen gaarne aan de uitnoodiging van het bestuur der Rotterdamsche Werklieden- Zangvereeniging sllarmonie", directeur de heer W. Kila, om de. ndacht onzer lezers te vestigen np do uitvoering, welke den 43 dezer door genoemde Zangvereeniging in Musis Sacrum zal gegeven worden. De uitvoeringenwelke zij ten vorigen jare alhier gaf en die zoo goed geslaagd zijn, doen ons vertrouwen dat velen zich opgewekt zullen gevoelen om deze ge legenheid tot aangename uitspanning niet onge bruikt te laten voorbijgaan. De Tweede Kanier is thans tot her vatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 20 April, des namiddags te 3 uren. Men schrijft uit !s Hage aan de Arnh. 01.: Bij den Raad van State is sinds eé'nige dagen een nieuwe kiestabel aanhangig. Er wordt voor gesteld, het getal leden met drie te vermeer deren, als één voor het nieuwe kiesdistrict Bergen op Zoom, en één voor een nieuwe district Groenlo; tevens zou het getal afgevaardigden voor Amsterdam met één vermeerderd worden. Bergen op Zoom blijft ongeveer zooals het onlangs was voorgesteld. Amsterdam krijgt een paar buiten-gemeenten, en heeft daardoor ge noeg inwoners voor een afgevaardigde meer. Het district Haarlemmermeer wordt, meen ik, gewijzigd, waardoor de Katholieken de meerder heid zullen krijgen. Het nieuwe district Groenlo wordt gevormd door een groot aantal afknippingen en op schuivingen van andere districten. Het aantal Katholieken is aldaar aanzienlijk. De Katholieken hebben door de nieuwe kies tabel groote kans op drie nieuwe leden, als één te Bergen op Zoom, één te Haarlemmei meer en één te Groenlo. De Minister van Justitie herinnert de belanghebbenden, dat de schuldvorderingen ten laste van zijn departement over het dienst jaar '1874 vóór of op den 30 Juni eerstkomende moeten zijn ingedienden dat bij gebreke hiervan die vorderingen, volgens de wet van '1 November '1815 Staatsblad no. 51), zullen zijn verjaard en vernietigd. De houders van schuldvorderingen ten laste van genoemd departement en dienstjaar wor den aangemaand, de inlevering van hunne declaration te bespoedigen eu daarmede niet tot het uiterste tijdstip te wachten. Blijkens het jaarverslag van de Nederl. Zendingsvereeniging te Rotterdam bleven al hare zendelingen in het leven gespaard, al hadden ook verscheidene hunner met ziekte te strijden. Inzonderheid arbeiden zij aan het onderwijs der jeugd, dat echter door de meeste leerlingen ongeregeld wordt bijgewoond. De eigenlijke prediking wordt door de Soendaneezen weinig bezocht, zoodat de meeste zendelingen hun arbeid in dit opzicht moeten bepalen tot huisbezoek en het verspreiden van evangeliën en geschriften. De vraag naar geneesmiddelen bij het heerschen der cholera gaf hun tot huis bezoek overvloedig gelegenheid. De zendeling Goolsma zet zijne vertaling van het Nieuwe Testament in het Soeudaneesch met ijver voort. Over het algemeen genieten de zendelingen de achtiug ook der niet-christelijke bevolking. Zoo ontving b.v. de heer Albers by zijn vertrek naar Nederland van. den Mohammedaanschen regent te Tjandjoer, wiens zoon hij vier jaar onderwezen had, een prachtig gouden horloge met inscriptie. Een der kweekeiingea in het Zendelingshuis te Rotterdam zal dit jaar als zendeling uitgezonden worden. De ontvangsten van de vereeniging beliepen f 28831.20, de uitgaven f 30295.98. Als maatregel tegen de verbreiding der longziekte in de provincie Friesland zullen voortaan worden verdacht verklaard de runde ren van iederen veehouder, die zich mocht be geven in een stal, waarin zich van genoemde ziekte verdacht vee bevindt. Ten gevolge daar van zal op diens huis en erf het Konmklyk besluit van den 3 October 1873 Staatsblad no. 135) worden toegepast. Wassenaar. Op het drietal voor de vacante betrekking van hoofdonderwijzer zijn geplaatst, de heeren: O. F. Glolzbieger te Aalsmeer, 0. van Rossen te Schiedam en S. de Gast te 's Gravenhage. Amsterdam. Zaterdag werd alhier eene poging tot moord gedaan, welke om hare zonderlinge toedracht vermelding verdient Eene dienstbode stond op het punt te iverhuizen" en nu wilde de heer des huizes, voor haar vertrek, koffer en sluitmand nazien. j>"Wü u ook niet dat doosje nazien?" vraagde de arglistige vrouw, op eene doos wijzende, die tot haar bagaadje behoorde, wel wetende, dat haar heer, om dit te inspecteeren, zich voor over moest buigen. Mijnheer deed alzoo en nu maakte de meid van deze gelegenheid gebruik om een, zooals zij later bekende, daartoe te voren geslepen mes voor den dag te halen en haar meester daarmede een steek in den hals toe te brengen.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 5