Gtmemie Berichten. De stoot was zoo hevig, dat liet mes door den kraag van de jas ging, zelfs door den hals boord drong en den heer lichtelijk verwondde. Men kan zich de ontsteltenis denken, welke door dit voorval in liet huisgezin ontstond. Gearresteerd, bekende de verraderlijke vrouw bij den commissaris ven politie haar opzet. Sneok, In de Woensdagavond gelwuden raadsvergadering is op voorstel der ga'com missie met algemeene stemmen besloten, te beginnen met 1 Juli 4875, den prijs van het gas te bepalen op '10 ets. per meter en alzoo met 2 ets. te verminderen. Dnlfsen. "Wegens schaarschte van hooi zijn ook reeds sommige landbouwers genood zaakt het jonge vee in de weide te doen, of schoon er nog zeer weinig nut uit getrokken wordt. De hooge prijzen van verschillend vee voeder noodzaken evenwel om tot de weide, hoe schraal ook, de toevlucht te nemen. Vlissingen. Een onzer kooplieden ontving dezer dagen een aangeteekenden brief uit Londen, inhoudende een chêque groot 30 pi st., op de Ciarendonbank te Londen, met verzoek om voor dat bedrag zekere opgenoemde koop waren te zenden. »Daar de afzender evenwel geheel onbekend was, informeerde de koopman bij een kassier alhier naar de soliditeit van zoo'n chfique. Deze, die wijze van zaken doen wat vreemd vindende, informeerde onmiddellijk bij zijn correspondent te Londen naar den geëndos seerde en ontving spoedig een antwoord terug, dat niet te gunstig luidde. Dit gaf aanleiding om per telegram acceptatie te vragen aan de Ciarendonbank, die telegrafisch antwoord zond dat de chêcque valsch was en de persoon juist, op heeterdaad betrapt, gevangen was genomen. Deeds waren vier dergelijke chêques uit Am sterdam ter betaling aangeboden en, als valsch zijnde, onbetaald geretourneerd." M.Ct Knvonstein. De dolheid schijnt in Noord- Brabant, onder de honden bijna epidemisch te zijn. Voor een paar dagen vertoonde zich in Lith en Lithoyen een hond, die alle kenmerken van dolheid vertoonde. Het dier, door eene menigte menschen achtervolgd, koos de vlucht. De zes houden, die hij reeds gebeten had, werden aanstonds afgemaakt. Kort daarop vertoonden zich te Huiseling en Neerloon 'twee dolle honden, waarvan een spoedig gedood werd en een over den Maasdijk verder liep. Ongelukkig werd hier het kind van den landbouwer ivan Helmond in de hand gebeten. In bovengenoemde gemeenten hebben de burgemeesters direct het gebod gepubliceerd, dat de honden niet vrij op straat mogen loopen. Onlangs maakten wij melding van de schilderijtjes van den Belgischen tienjarigen van de Kerkhove. Thans verklaart de voogd van den overleden knaapdat deze idioot was en een schilder, vriend des huizes, de heer van Hove, zegt, dat hij deu vader zeiven aan die hooggeprezen miniatuur-landschappen heeft zien werken. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden, dat onlangs de zeug van den landbouwer II. Nijhoving Sr. te Meppentwintig biggen heeft geworpen, waarvan zestien door het dier wor den gezoogd. In Silezie is dezer dagen in de glasfabriek Andreashutte bij Klitschdorf in den Bunzlauwer Kreis, het eigendom van graaf 'von Solms, door de heerèn Lubisch en Riderer een nieuw glas, smetaalglas" genaamd, gemaakt, dat zoo hard is, dat een schijf van dat glas van een looden kogel van 40 gr., dien men van een verdieping hoog er op vallen laat, evenmin eenigen indruk ontvangt als van een plotselinge temperatuursverandering tusschen vuur en koud water. Vensterglazen, lampenglazen, huis- en keukengereedschap kunnen alzoo uit dit metaal- glas gemaakt en als onbteekbaar beschouwd worden. Door deze uitvinding kan een volkomen revolutie in de glasindustrie ontstaan. Twee Floientijner dagbladen, de Nazione en de Gazette iV Italia, behelzen het vers la er van een zitting van het Geneeskundig Genoot schap te Florence, waarin de lieer Alexander Herzen, zoon van den vermaarden Russischeu publicist, belangrijke mededeeiiugen deed om trent zekere onderzoekingen van een middel ter bewaring van vleesch. Hij is er in geslaagd, een onschadelijk mengsel te bereiden, waarmede men vleesch gedurende een onbepaalden tijd versch kan houden. Stukken rundvleesch, in dat vocht gedompeld en twee maanden lang in een warme broeikas geplaatst, ondergingen niet de minste verandering. Een geheel ruud werd in Engeland aan stukken gehouwen, dooi den heer Herzen behandeld, naar Buenos-Ayres verzonden en van daar weder naar Londen teruggebracht, waarna het vleescii in kleur en saprijkheid voor versch vleesch niet onderdeed. Het Genootschap heeft eene commissie be noemd om de zaak te onderzoeken. Reeds is er, gelijk bovengenoemde bladen verder mede- deelen, een Maatschappij opgericht om de belangrijke uitvinding in toepassing te brengen, van welke men uitnemende diensten verwacht voor de zeevaart, hospitalen, legers, ingesloten vestingen niet alleen, maar ook ter verlaging van de vleeschprijzen in Europa ten gevolge van aanmerkelijken aanvoer uit Amerika. De heer Siemens te Berlijn, broeder van den lijkovens-ingenieur te Dresden, heeft naar hij aankondigt het middel gevonden om glas buigzaam en dus minder breekbaar te makeu. Het middel bestaat daarin, dat het glas, na tot roodgloeien verhit te zijn, in koude olie wordt gedompeld. De Alhj. Auffi. Zeit. schrijft't volgende: Ieder, die orgel of piano bespeelt, weet hoe vaak het noodig is ter begeleiding van een zangstuk, naar gelang van de stem, uit een anderen toon te spelen, dan die waarin't stuk geschreven is. Dit brengt tevens zijn eigenaar dige moeilijkheden met zich. Reeds langen tijd heeft men getracht dit op mechanieke wijze tot stand te brengen, en 'tis eindelijk aan een fabrikant te Stuttgart gelukt. Ilij heeft aan zijn piano een machinerie aaugebraeht, waar mee men de toetsen drie halve tonen, zoowel op- als neerwaarts, kan verschuiven en een stuk dus uit zeven tonen kan spelen, 't Resultaat moet verrassend zijn. De man heeft patent genomen. In de llöln. Zeitung van 15 Maart'1875 is een nieuwe gelei bereiding medegedeeld, en wel uit oude laarzen, eene methode, door dr. Van de "We'ijde in de Sicntific American en in de Engelsche Medical Press and Circular mede gedeeld. De laarzen-gelei wordt op de volgende wijze bereid: de oude laarzen worden eerst goed schoon gewasschen en dan met soda eenigen tijd in aanraking gelaten en gekookt. Het looizuur in het leder vormt op deze wijze een soda-tannaat, de opgeloste gelei komt op de oppervlakte van het water en wordt er af geschept. Dit voorschrift wordt door de JCóln. Zait. aan Duitsche huismoeders aanbevolen, doch iiier zal men zich liever met de oude gelei van kalverenpooten tevreden blijven stellen. De civiel-ingenieur Ch. Tellier, te Parijs, heeft aan de Fransche Academie van Weten schappen een eenvoudig middel medegedeeld om branden te blusschen, namelijk docreenige kilogrammen zwavel in het vuur te werpen. Deze stof verbindt zich spoedig met de zuur stof der lucht, vormt zwaveligzuur, dat een zeer dicht gas en onverbnindbaar is. Deze handel wijze is inderdaad zeer-eenvoudig en goedkoop en kan, volgens de Wnrtemb, Qtmerbebl., mis schien ook in het klein gebruikt worden om schoorsteenbranden enz. te blusschen. »In die vrouw is meer poëzie dan in tien Thalbergen", zoo schreefRobert Schumann in 1838 in het Neue Zeitschrift für Musih over Marie Pleyel. Thans is die geniale artiste in 63jarigen ouderdom te Brussel overleden, na de geheele wereld Parijs, Petersburg, Dresden, Praag, Weenen, Rome, Brussel aan haar ongeëvenaard pianospel te hebben gekluisterd. In de laatste jaren, sedert zij in 1848 aan het conservatoire te Brussel was aan gesteld, had zij zich meer en meer uit het publiek teruggetrokken en alleen in 1874 trad zij nogmaals in het openbaar opom op nieuw de 'daverende toejuichingen van liet publiek af te dwingen. Mevrouw Pleyel was een der beroemdste pianistes van onze eeuw, leerlinge van Moscheiès, Ilerz en Kalkbrenner, en trad op 15-jarigen leeftijd voor het eerst op. Mendelssohn, Schu mann en Liszt hebben haar gevierd en toege juicht; de laatste rekende het zich eenmaal tot een eer haar aan liet publiek te mogen voorstellen. .In den laatsten tijd heeft men bij de poolreizen er zich op toegelegd, om te weten of gedurende de strengste koude het leven in de zee nog voortduurt, ook dan derhalve nom wanneer de poolgewesten in een voortdurende duisternis zijn gehuld eri de zeetemperatuur beneden nul is gedaald. Men is met baggeren en visschen met netten begonnen tegen 't laatst van October, en dit werk heeft men voortgezet tot het midden van April. Dit is voornamelijk iu de Mosselbaai van Spitzbergen geschied, en heeft tot de waarneming geleid, dat de levens werkzaamheid gedurende den winter volstrekt niet gestoord en zelfs in 't minst niet vermin derd is. De bevolking van Japan, die in 4872 33,100,825 zielen bedroeg, was in *1873 ge- Stegen tot 33,298,887. Dat Japan niet alleen in zielental vooruitgaat, maar ook in beschaving en ontwikkeling bewijst o. a. het feit dat et- in 4873 *1797 families belooningon gekregen hebben voor 't goed gedrag en de vorderingen harer kinderen. 8^80 Japanners hébben vrij willig bijgedragen tot het bouwen van nieuwe scholen. In 1872 heeft de Staat besloten door het geheele Rijk 55000 scholen op te richten'1 en bijna tegelijkertijd werd er een ingenieurs school te Tokai gesticht. Dat de bezoekers van deze inrichting bijzonder knap worden; is niet te verwonderen; van de 24 uren werken zij niet minder dan 46. Geheel anders dan de Chineezen, die over 't algemeen een afkeer van studie aan den dag leggen. Moe men een dief zijn taak verlicht. Zekere majoor D. bewoont 's winter gemeubi leerde kamers te Berlijn, en heeft de gewoonte, wanneer hij zich te bed begeeft, de deur van zijne slaapkamer, welke tot de zitkamer toe gang verleent, op een kier te laten staan. Dezer dagen wordt hij 's morgens wakker en hoort iemand in zijne zitkamer loopen; hij richt zich in zijn bed op, en ziet dat een persoon met kleedingstukken over den arm de kamer wil verlaten. In den waan dat het zijne hospita is, die zijne kleedingstukken komt halen om ze schoon te maken, roept onze majoor haar na: n ach ter de kachel hangt een pak dat ook schoon gemaakt moet worden." De gewaande hospita keert zich om, gaat naar de aangeduide plaats, en neemt ook de bewuste kleedingstukken mede. Toen de majoor eenigen tijd daarna opstond en zijne hospita naar de kleederen vroeg, bleek het dat deze daarvan niets wist en dat al de kleedingstukken van den majoor gestolen waren! Gedrukt bij J. ODÉ, te Schiedam. O O»

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 6