BiiieiUiiiclie Bericlten.. Lord Derby antwoordde, dat de Regeering tot geeu represailles de toevlucht kan nemen; maar hij hoopte, dat die Staten weldra zouden inzien, dat het stelsel om één klasse van in- dustriëolen te bevoordeelen ten koste van al de andere, verkeerd is. Lord Northcote heeft in denzelfden geest geantwoord. De plechtige inwijding van de Katholieke universiteit van Kensington heeft den 9 dezer na de uitspreking van den zegen plaatsgehad. Aan kardinaal Manning is een adres aange boden; in zijn antwoord heeft hij gezegd, dat hij zichzelf beschouwde als iemand die belast was met een oorlogsmandaat, want hij geloofde dat de kerk en de heilige stoel eene crisis naderen, heviger dan men sinds drie eeuwen aanschouwd heeft. In de jongste meeting der leden van de «Society of Arts" te Londen is door don heer Adam Scott een lezing gehouden over het Liernur-slelsel. Een debat volgde, waarbij door sommige sprekers betoogd werd, dat dit systeem geen opgang zou maken in Engelandomdat het veel te gecompliceerd en te kostbaar is. Te Sandow, op het eiland Wight, is er aanvrage naar eene woning voor vorst von Bismarck gedaan, die de zeebaden zou willen gebruiken. SPANJE. De regeering blijft voortgaan blijken te geven van haar absolutisme en van hare autocratische wijze van handelen. Wederom zijn twee profes soren der Madridsche universiteit verbannen. Het zijn Figuerola, oud-minister, en Marayta. Men zegt dat generaal Concha gevaar loopt hetzelfde lot te zullen ondergaau wegens zijne handelingen tegen den minister van oorlog. Aan den Spaanschen minister van Oorlog is een buitengewoon krediet toegestaan van 81 millioen pesetas, om het deficit te dekken dat het voorgaande Gouvernement bij 'dit departe ment heeft achtergelaten, en de wapening van de nieuwe regimenten te bekostigen. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Buitengewone Vergadering van Dinsdag '13 April. Nadat de Vergadering door den Commis saris des Konings geopend is, wordt eene commissie belast de geloofsbrieven te onder zoeken van de nieuwbenoemde leden, de heeren D. W. Stoop en M. F. Boonzajer. Alvorens tot dit onderzoek over te gaan geeft de Voorzitter te kennen, dat sedert de laatst gehouden zitting twee leden in de ver gadering worden gemist, de een Mr. A. Blussé, ten gevolge van zijne benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en de anderde heer A. F. Visser van IJzendoorn, die onverwachts aan zijne betrekkingen werd ontrukt, beiden gedurende jaren steeds vol ijverig -werkzaam geweest voor de belangen der provincie. Hij gelooft de tolk van de ver gadering te zijn door hulde te brengen aan beide mannendie steeds dankbaar in her innering zullen blijven. Na onderzoek en in orde bevinding der ge loofsbrieven, wordt besloten tot toelating van de nieuwbenoemde ledenwaarop zij de ge vorderde eeden afleggen en zitting nemen. De Voorzitter stelt hierop voor de zaak nopens den toestand van den Oudelandschen Zeedijk, tot wier behandeling deze vergadering buitengewoon is bijeengeroepeniu handen te stellen van eene speciale Commissie die zich zoo spoedig mogelijk met het onderzoek van deze aangelegenheid zal bezig houden en ham- rapport inzenden. Zoodra dat rapport mocht worden ontvangen zal het worden gedrukt en rondgedeeld en kan deze zaak in behandeling worden genomen. Inmiddels zal de vergadering worden verdaagd. Dat voorstel wordt aangenomenzoodat de Voorzitter tot leden der Commissie benoemt de heeren: Blussé, Poortman, van Tienhoven, van Weel (Oud Beijeiiand), Patijn, Buijs, Vlie- lander Hein en Goedkoop, terwijl als lid van Gedeputeerde Staten aan die Commissie wordt toegevoegd de heer Steengracht van Duijven voorde. Hierna wordt de Vergadering verdaagd tot Dinsdag 27 April a. s. des middags te 12 uren. SCHIEDAM, 13 April 1875. Generaal Pel geeft het volgende bericht: »15 Februari. Drie versterkingen genomen, Lamara bezuiden Mamlarsa Poetih. Gesneuveld één, geblesseerd 17, waaronder 2de luitenant Popetier, Vijand leed belangrijke verliezen. 17 Februari. Versterking opgericht in Ti bang; geen tegenstand. Gezondheidstoestand treurig. In tien dagen overleden 167 perconen, waar van 97 aan cholera. Luitenant Esser overleed gisteren aan hekomen wond." Een later tele gram meldt, dat van 21 tot 25 Februari de gezondheidstoestand niet verergerd en de cholera minderende was. De plechtigheid der wijding van onzen geachten stadgenoot, monsgr. J. Heijkamp, tot Aartsbisschop van de Oud-Bisschoppelijke Clere/.y, zal den 28 dezer te Utrecht plaats hebben door monsgr. Rinkel, bisschop van Haarlem. De plechtigheid zal worden bijgewoond door bisschop Reinkens uit Duitsehland. In de voormiddag godsdienstoefening van jl. Zondag bij de Hervormde gemeente, maakte de beer C. de Wilde bekend, dat hij voor nemens was voor het op hem uitgebrachte beroep naar de gemeente to Fijnaart en Hei ningen te bedanken. Z. M. de Koning, II. M. de Koningin en HH. KK. HII. de prinsen Alexander en Hendrik zijn gisteren middag te *12 uren met gevolg uit Amsterdam per HolL spoor in de residentie teruggekeerd. Z. M, de Koning vertrekt a. s. Vrijdag te 4 uren des ochtends naar het Loo. H. M. de Koningin heeft hare jaarlijksche gift van f 100 aan het Diamantwerkers- en weezenfonds geschonken. L. M, de Koning heeft dezer dagen aan den wegens moord veroordeelden P. Misset, gedetineerd in de strafgevangenis te Leeuwarden, gratie verleend. Z. K. H. prins Frederik der Nederl. zal zich op den 20 dezer met HD. kinderen van den Haag naar Duitsehland begeven. De Rotterdamsche afdeeling der Maat schappij van Nijverheid schreef onlangs een prijsvraag uit voor een doelmatige, niet-gevaar- lijke petroleumlamp.' Bij het onderzoek der in zendingen bleek geen van allen aan de voor waarden te voldoen; verscheidene kwamen echter het doel zeer nabijzoodat is besloten een nieuwe prijsvraag uit te schrijven, tegen 1 Augustus a. s. Het rapport is gratis ver krijgbaar. Delft. Op 25 Mei a. s. zal in het gebouw der polytechnische school een vergelijkend examen worden afgenomen van hen, die voor de betrekking van adjunct-ijker der maten, gewichten en weegwerktuigen in aanmerking wenschen te komen. Aan die betrekking is verbonden een jaarwedde van f 1000, Vei dere bijzonderheden behelst de tit.-Ct, van heden. Haarlem. Als een merkwaardige natuur historische bijzonderheid kan gemeld worden, dat Vrijdag jl. alhier een kippenei werd open gemaakt, 't welk niet minder dan drie dooiers •- bevatte. Amsterdam. De Vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap, Zaterdag alhier gehouden, werd bijgewoond door ruim 70 leden en opgeluisterd door de tegenwoordigheid van Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden, en een zeer groot aantal dames. Uit het verslag bleek o. a.dat het ledental tot 560 was ge klommen en dat in Indie 30 tot het lidmaat schap waren toegetreden. Tot leden van het Bestuur werden gekozen de hh. prof. H. van de Sande Bakliuijzen te Leiden, en F. Muller te Amsterdam. De heer Cordes sprak over de verspreiding en het nut der Djati-bosschen in Ned. Indie, de verwaarloozing der cultuur van die bosschen en het wenschelijke van verbetering in dien toestand. De heer Posthumus wees op de geschiedenis der Noordpool-expedities, het roemrijke aandeel der Nederlanders daaraan in vroeger tijd, het wenschelijke dat zij opnieuw daaraan deelnamen. Dr. C. M. Kam wees op de practische richting, welke de geografen van onzen tijd aan de aardrijkskunde tot nut en voordeel van handel en industrie wenschen te geven. Dit bleek uit hun onderwijs, hun tijd schriften, hun genootschappen en expedities. De arroud.-rechtbank alhier lieeft eene belangrijke beslissing genomen in zake den windhandel in dividenden der Ned. handel maatschappij. Zij heeft aan eene Grma, die als commissionair voor anderen zulke dividenden gekocht en daarvoor uitschotten en provisie te goed had, haren eiscli tot betaling daarvan ontzegd, op grond, dat de wet geen vordering geeft wegens spel en weddenschap, waarop ia dit geval de handeling neerkwam, als zijnde geen koop op levering, maar enkel speculatie op rijzing of daling bedoeld geweest. De voorjaars-tentoonstelüng van tuinbouw- voortbrengselen in het Paleis voor Volksvlijt alhier, is allersierlijkst gearrangeerd. Er zijn 209 inzendingen van 84 inzenders ingekomen. Volgens het programma zijn er 47 wedstrijden, geopend, benevens een 48ste voor voorwerpen niet in het programma gevraagd. De catalogus beslaat niet minder dan 26 pagina's, en bevat bovendien nog 40 bladzijden met annonces. Zwolle. "Waensdag 11. vond alhier eene- samenkomst plaats van predikanten en gemeente leden der Evangelische richting. Bij de opge wekte stemming, waarin zoovele oude bekenden elkander ontmoetten, viel het den voorzitter, den heer "VV. Francken Az., gemakkelijk de- vergaderden met een warm woord te begroeten. Hij richtte hun blik achterwaarts op de in zoo menig opzicht belaugrijke jongste tijden. Zij getuigden van de krachtsontwikkeling van het Uitramontanismemaar ook van de macht van den Protestantschen geestvan den arbeid der wetenschapniet het minst op het gebied der godsdienstgeschiedeniswaar meer en meer de strijd wordt gevoerd tusscheu de aanhangers van Darwin en tusschen de richting door Max Müller zoo uitnemend vertegenwoordigd. De spreker wees, onder meer, nog op den toe stand der Nederd. Herv. Kerk, die volgens zijne overtuiging als één groot geheel niets dan eene fictie is, met hare moderne leden in twee richtingen van theïsten en van idealisten verdeeld, met hare orthodoxe leden ten deele de prooi van mysticisme en neigende tot' fanatisme, ten deele mannen van vroom, edel en wetenschappelijk gehalte, walgende van zoo groote lichtschuwheid in hun eigen midden, met hare leden van evangelische richting, die zwak zijn omdat zij niet pikant kunnen wezen op de wijze van Multatuiie c. s.die meenen te moeten gelooven niet slechts aan Jezus' hart maar ook aan Jezus' hoofdmaar die sterk zijnomdat zij weten dat het hoogste voor ge loof en leven gegeven is in Jezus Christusi- die do eer der menschen alzoo niet moeten zoeken, noch hunne vrijheid iu eenig opzicht behoeven te beperken. Nadut gezang 50, vers 1gezongen was,.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 4