A0. 1875. erdag 15 April. BiittiMscfce Bericileii. BinnenlanQsclte Eericlitei o o 3620. Negen en Twin tigs to Jaargan" frankrijk. i COURANT. k Aiioxxemehtsvuijs, por kwal taal. Franco per post, door liet gelieele Rijk AXromleilijUd 1.85. - 2.50. - 0.10. KUKËAO: MARKT, E, 13A. Advertentieprijs: van 1—10 gewone rogels. 1.00. Iedere gewone regel moer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal beiekend DUITSCULAND. Bij .de Pruisische autoriteiten is titans van hoogerhand liet bevel ontvangen, om don Alphonso, broeder van don Oarlos, als hij de grenzen mocht overschrijden, gevangen te nemen, ais beschuldigd van rooi, brand stichting, moord en verkrachting. De Nordd. Allg. Zeit. doet in haar hoofd artikel van 12 dezer uitkomen, dat het wisse len van nota's tusschen Duitschiand en Belgie in geetien deele de Belgische pers gegolden heeft, doch wel de wijze waarop peisonen in officieelen werkkring in Belgie zich herhaaldelijk in de aangelegenheden t an Duitschiand mengden. Dientengevolge werd, met het oog op de Bel- I gische wetgeving, aangevoerd, dat eene wet geving, die pogingen van onderhoorigen van een staat tegen de veiligheid van personen en den inweiidigen vrede van een anderen staat niet i 1 straft, gebrekkig is, dewijl zij niet strekt tot i handhaving der volkenrechterlijke verplichtingen. De Post van Berlijn verklaart thans nader, dat het door haar geplaatst artikel op 0 dezer, hetwelk overal zooveel onrust verwekt heeft, slechts eene objectieve beschouwing was van den tegen woord igen politieken toestand. j BELGIE. In de Kamer van afgevaardigden* heeft den 43 dezer de minister van buitenlandsche zaken, in antwoord op eene interpellatie van den heer I Dumortier, betreffende de wisseling van nota's met Duitschiand, verklaard, dat de ksvestie niet van zulk een ernstigen aard is, als de lieer Dumortier daaraan toeschrijft, maar dat diens interpellatie zich niet zoo dadelijk laat beant woorden en vraagt uitstel daarmede tot aan staanden Vrijdag, hetgeen wordt goedgekeurd. Voorts zeide voornoemde minister, op eene vraag van den heer Vleminckx, dat in de nota's door Duitschiand aan Belgie gericht, geen enkel woord voorkomt, dat op eene wijziging der constitutie zinspeelt. Over het algemeen denkt men dat er nog een tweede prefectorale beweging, na de sluiting' der zittingen van de Algemeene Raden, zal plaats hebben, omdat de eerste zoo onbedui dend en zoo weinig omvangrijk was. Ook hoopt men dat de minister van binnenlandsche zaken in deze zijn laatste woord nog niet gesproken zal hebben, maar dat de kwestie in den minister raad ter sprake zal komen bij de behandeling, der aanvullingsverkiezingen. Om die vergade ring bij te wonen, zal de minister Léon Say die op dit oogenblik te Pau vertoeft, a. s. Vrijdag naar Parijs terugkeeren. SPANJE. Generaal Blance heeft Autegarraga van leef tocht voorzien zonder moeilijkheden. De executie van gevangenen, welke den 7 dezer te Estella heeft plaats gehad, heeft een pijnlijken indruk gemaakt Van het oorlogsterrein vernoemt men, dat de Carlisten hun uur op Oteiza geopend hebben en dat generaal Quesada met verster king daarheen getrokken is. Er word echter slechts een zwak artillerievuur onderhouden. De regeeringslroepeu hebben bij Termens in Catalonie een Carlistische koionue uit elkaar gedreven. Martinez Campos is met 8000 man voor Seo d'Urgel gekomen, om die stad te belegeren. SCHIEDAM, 14 April 1875. Gisteren avond had in'ue zaal van het ge bouw Musis Sacrum, welke voor deze gelegen heid door den heer ,1. C. van der Hoeven Jz. eenvoudig doch smaakvol versierd was, het volks-concert plaats van de Rolterdamsche Werklieden-Zangvereeniging sllarrnonie", onder directie van den heer W. Kila. Mocht men van deze vereeniging op grond van vroegere uitvoeringen iets goeds verwachten, wij zijn dan ook werkelijk uiet teleurgesteld. Op lang niet onverdienstelijke wijze werden de ver schillende stukken van haar programma ten gehoore gebracht. Wij hadden wel geweuscht dat de opkomst grooter ware geweest, doch schrijven dit niet toe aan gebrek aan belaogslcUing, maar aan de kracht der gewoonte urn met het korter worden .der avondenliet bezoeken van Concer ten na te laten of te verminderen. Eene procedure, niet van belang ontboot voor branders en distillateurs, was heden aan de kennisneming van de Burgerlijke Kamer van het Provinciaal Gerechtshof in Zuidhol land onderworpen. De heer E. Kiderlin, eigenaar van de Ne- derlandscho stoombranderij en distilleerderij te Delfshayen kocht in Januari 1872 van den F. C. J. A. Nolet, brander te Schiedam, een partij moutwijn, groot 4124 liters ter sterkte van 463/io percent, voor den gezamenlijken prijs van ruim f 500. Den 13 Januari van geuoemd jaar kwam het vaartuig de Jonge Willem te Schiedam om de partij moutwijn, die iu zes fusten was geborgen, voor den koper af te halen, hetgeen ook nog bij andere Schiedamsche branders geschiedde, zoodat liet vaartuig op voormelden dag, met eene lading van ruim tachtig fustende reis van Schiedam naar Delfshaven aannam. Deze reis ging echter niet voorspoedig, want de schipper had 4 5 5 dageD voor den.tocht noodig, en toen eindelijk de fusten moutwijn te Delfshaven werden uitgehescheu, vond de lieer K. goed die van den heer N. uiet te accepteorenvermits 't hem bleek dat de vaten lek waren en aan de hoeveelheid 279 liters ontbraken De geweigerde moutwijn werd op de kade opgeslagen en bevond zich daar na zes maanden nog. De lieer K. weigerde eveneens den koopprijs te voldoen en hieruit ontstond het proces, waarin na enquête en contra-enquête de Rolter damsche rechtbank een eindvonnis gaf ten voor- deele van den verkooper, dewijl er te Schiedam geleverd was zooals 't behoorde eu de verkooper voor hot overige niet aansprakelijk was. liet appèl van deze beslissing werd heden bepleit. Met kracht kwam mr. G. M. van der Linden voor den heer IC. tegen de gevallen uitspraak op. Zijn inziens was 't bij de enquête gebleken dat de vaten bij de iulading in slechten staat verkeerden en daarvoor was de lieer N. aansprakelijk. Te betalen voor iets dat men niet had ontvangen was naar zijne meening ongerijmd. - Mr. B. J. M. Vlielander Hein verdedigde echter het vonnis, wedersprak de gronden voor de vernietiging daarvan aangevoerd en trachtte aan te toonen, dat de risico geheel aan do zijde van den heer IC. was. Aan "diens schipper waren de vaten, zooals in den moutwijn- handel gebruikelijk ik, te Schiedam afgeleverd in - goeden toestandvoor hetgeen op de reis was voorgevallen kou naar zijn oordeel de leverancier niet worden aansprakelijk gesteld. De conclusie van het O. M. in deze zaak, zullen wij later mededeclen. Z. M. de Koning heeft tegen '1 Mei a, s. eervol ontslag verleend, op verzoek, aan den heer A. van Bosse, als directeur der Ned. Handelmaatschappij. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ter keunis van belanghebbenden gebracht, dat in de maand Juni e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in artt. 4, 5 en 8 der wet van'1 Juni 1865, gewijzigd bij de wet van 8 Juli '1874 ter verkrijging van diplomata voor liet eerste en het tweede natuurkundig examen en het natuurkundig examen voor hulp-npothckers, of van akten van bevoegdheid als arts of hulp apotheker, in art. '16 vermeld. Dag eu plaats dier examens zullen nader worden bekeud ge maakt. Zij, die tot de examens wenschen te worden 'toegelaten, moeten daarvan vóór 20 Mei e. k. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examenvoor liet eerste natuurkundig examen en het natuur kundig examen voor hulp-apothekers, den hoogleei aar dr. J. "W, Gunning, te Amsterdam voor het tweede natuurkundig examen, den hoogleeraar dr. A. Jleynsius, te Leidenvoor het geneeskundig examen, den hoogleoraar dr. L. G. Goudoever, te Utrecht', en voor hot practisch examen van hulpapotheker den hoog leeraar dr. W. I'X R. Suringar, te Leiden.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1