A0.' 1875. Vrijdag -16 April. fiïERSIOOD Oï JATA. Biiteifaaflgcie BericM Bimalaiinle fiericlten. 3621. Negen on Twintigste Jaar<raxi«r. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal'1.85. Franco per post, door hot goltoele Kijk - 2.50. Afzonderlijke nummers- 0.10. It C11 E AUs MARKT, E, IJl. Advertentieprijs: van!10 gewone regels. 1,00. Iedere gewone regel meer0.10. Diurmaal plaatsing woidt tegen tweemaal berekend Het is den Ingezetenen bekend dat een groot deel van Java's nijvere bevolking bij wier welvaart ook de belangen van het moeder land zóó na zijn betrokken door hevige overstroomingen in de maand February van dit jaar, have en goed heeft verloren en dat daardoor onberekenbare stoffelijke verliezen z'tjn geleden Ten einde te trachten in den ontsjanen nood door geldelijke bijdragen te helpen voorzien, heeft zich te Amsterdam eene Commissie ge- .vormd tot het inzamelen van die bydragen; Door deze commissie nitgenoodigdom hare pogingen tot het verleenen van spoedige hulp aan de noodlijdenden te schragen, heeft de ondeigeteekeude gemeend op de ingezetenen een beroep te mogen doen, om, door ruime geldelijke bijdragen, tot het aangegeven doel ten krachtigste mede te werken En wordt mitsdien bij deze terhunnerkennisge- bragt, dat tot liet ontvaugen van die bijdragen op de «Gemeente-Secretarie een gesloten Kus ls geplaatst, terwijl de te ontvangen giften zoo spoedig mogelijk zullen worden oveigemaakt - aan de genoemde commissie te Amsterdam. Schiedam. 13 April '1875. De 'Burgemeester van Schiedam, P. J. TAN*DIJK VAN iMATENESSE. FR ANKJIIJ K. De Moniteur Universal beweert te welen, dat het meerendeel der ministers voor het denkbeeld is om de aanvulüngsverkiezingen allen tegelijker tijd te doen plaats hebben. Op het departement van justitie houdt men zich bezig met een ontwerp op de magistratuur te bearbeiden. Den'12 dezer hebben zes plattelandsgemeenten van het Seine departement hunne vertegen woordigers voor den algemeenen raad gekozen. In de kantons de Neuilly en Pantin moet eene herstemming plaats hebben. De zes gekozenen bchooren allen tot de republikeinsche party. Ook van de candidaten voor het departement du Nord die de meeste kans van slagen hebben, behooren er een tot de linkerzijde, twee tot het linker-centrum en twee tot het rechter-centrum. Te Marseille hebben de republikeinen even eens de meeste kans. Bovenaan op de lijst aldaar staat de heer Labadié, de voormalige president van den algemeenen raad. Te Bordeaux staan de heeren FourcandenDecazes, de minister van buitenlandsche zaken, op dezelfde lijst. Over het vermoorden of executeeren van .eenige gevangenen door de Spaansche Carlisten bevat de Courrier ie Bayonne een aandoenlijk verhaal; het heet, dat de acht slachtoffers moesten dienen om te boeten voor even zoo vele Carlisten, die door de Alphonsisten zijn gedood. De Carlisten hebben er een plechtig heid van gemaakt. Generaal' Mendiry heeft na afloop daarvan een toespraajt gehouden tot de troepen, waarin hij hun tucht en gehoorzaam heid aanbeval en hij waarschuwde tegen de intriges van Cabrera. De minister van financ'öa begint openhartig te worden, wel een bewijs dat het met de schatkist treurig is gesteld;; in een overzicht van de financiën, opgenomen in het oflicieele blad, wordt gezegd, dat de gewone ontvangsten nauw genoegzaam zullen zijn om de 357 inil- lioen van de militaire uitgaven te dekken. ENGE L A{k Het lagerhuis heeft eergisteren met 2G1 tegen 3G stemmen het volgend voorstel van den heer Cociirane verworpen, t. w. dat de regeéring van de gelegenheid der conferentie te St. Potersburg gebruik make, om de Parijsche verklaring van 185G op te zeggen. Bij de inwijding der Katholieke St-Thomas- kerk te Canterbury heeft kardinaal Manning den 13 dezer een redevoering uitgesproken, waarin hij Thomas Becket vergeleek bij de tegenwoor dige Duitsche bisschoppen en iu de sterkste bewoordingen don üuitsehen Keizer en zijn lïegeering beschuldigde de vrijheid der Kerk te schenden; iedereen, zeide hij, die zich onvoor waardelijk onderwerpt aan den aanlschen jvet- gever, is een afvallige. Luidens de oiïicieële London Gazette van '12 dezei, zlin de Britsche eu Frausche regcerin- gen overeengekomen eene gemengde commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van beide landen, te benoemen, ten einde het ontwerp tot den aanleg van een tunnel onder het Ka naal te onderzoeken, voor zooveel dit de be langen van beide regceringcn betreft. Van de zijde van Engeland zijn reeds tot leden dezer commissie benoemd de heerenKennedy, van het ministerie van buitenl. zakenkapitein Tyler, van het departement van koophandel, en Matson, advokaat van het staatsdomein. DUITSCIILAND. De .Nordd. Allg. Zcitnng zegt: De nota, die Duilschland in Februari aan Belgie heeft gezonden, is door de Belgische drukpers ver keerdelijk als een aanslag tegen de drukpers vrijheid in Belgie beschouwd. Deze opvatting van de in vriendschappelijke bewoordingen gestelde nota van de zijde der Belgische bladen zal de Duitsche Regeering verhinderen gevolg te geven aan haar voornemen, om over de zaak uiet verder te spreken; een voortzetting van de geilachtenwisseling zal nu noodig zijn. De Karlsrtiker Zeil. zegt uit eene geloof waardige bron vernomen te hebben, dat Keizer Wilhelm aan do vóór enkele dagen te Venetie verwijlende vorsten zijn groet gezonden heeft, eu daarbij zijne bijzondere voldoening betuigde over hunne sameukomst, die de verzoening bezegelde van twee bondgenootenwelke hem even waard zijn, en die don vredebond ver sterkte. Te Berlijn is de aandacht algemeen op do beurs gevestigd. De vrees voor de gevolgen dor onverwachte stijging te Parijs is maar al te zeer bewaarheid en men schat de verliezen der Berlijnsche beurs op 60 millioen tbr. Reeds hebben zicli een paar voorname bankiers om het leven gebracht. Men vreest, dat zeer vele faillissementen zullen volgen. Ook niet den handel moet het er aldaar zeer treurig uitzien. De Pruisische Regeering is voornemens, bij het Huis der Afgevaardigden ook eene wet iu te dienen op de kloosters, geestelijke orden en congregatiën, en wel om ze binnen zes maanden te doen ontbinden. Alleen zou-aan die, welke zich uitsluitend met onderwijs bezig houden, een langer termijn (van zes maanden) worden toegestaan en zouden die, welke zich uitsluitend aan ziekenverpleging wijden, tot nadere opzegging mogen blijven bestaan. De inkomsten der opgeheven kloostergoederen zullen vooreerst moeten worden besteed tot liet ver leenen van jaargelden aan de leden dor ont bonden orden. SPANJE. Generaal Concha is bij decreet benoemd tot voorzitter van de commissie, belast met het onderzoek van het ontwerp van een monument ter nagedachtenis aan zijn broeder, den maar schalk Concha. Uit Madrid meldt men, dat Martinez Campos de stad Seo d'Urgeli niet zal belegeren, omdat voor een beleg zooveel toebereidselen zouden noodig zyn, dat men cr in dezen tijd nog niet aan kan denken. SCHIEDAM, 15 April 18J5. Een regeeringstelegram uit Atsjin, dd. 10 dezer, meldt dat de gezondheidstoestand be vredigend is: de ziekte is minder kwaadaardig en de sterfte is gering. Er was slechts een cholerageval te vermelden. Tengevolge eener gunstige wending op het gebied van den Mannenzang hier ter stede, hebben vroegere zangbroeders na een' schei ding van twee jaren zich weder vercensgd onder de banier van sOrpheus." Op eene vergadering van de bestuurders der beide vereenigingennSchiedams Mannen koor" en de Liedeitafel aOrpheus", den 31 Maart 11. welwillend gepresideerd door den heer M. A. Caspers, president van het Ned. Nationaal Zangersverbond, die, vol ijver om de belangen van deu Mannenzang te bevorde ren. daartoe expresselyk uit Amsterdam was overgekomen, werden de grondslagen gelegd voor eene echt broederlijke en duurzame aan eensluiting. Onder de aistoen vastgestelde be palingen komt ook voor: Dat de namen der

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1