A0. 1875. a terdag 17 April. Tmcllirt dapliiïs, BttanJri Huston. BiittiMsclie Berithtei. Binifiiilanflsclie Berichten. 3622. Negen eu. Twintigste Jaare-ana*. ADvmiTENTiErnus: van -1lOgowona regels1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Drii.jia.ai, plaatsing wordt togen tweemaal berekend d. bij het 2o en 5e regiment infanterie de milicien-verlofgangers dor lichtingen 1872 en •1S73; c, bij hot 2o regiment huzaren die van de lichting 1871; bij do compagnicu hospitaalsoldaten de verlofgangers der lichting 1872; U'1 ttWfiftr-'ingfllys to COURANT. A-Ronnementspulibper kwmtaal1.85. Franco per post, door het geheele Kijk - 2,50. Afzonderlijke nominees- O.'l0. BVKEADi MARKT, TE, 124. FRANKRIJK. Op de nlgemeeiie vergadering vaa aandeel houders van het Crédit Mobüier, is aangenomen het voorstel van den raad van administratie om een nieuwe maatschappij op te richten met eeu kapitaal van 460 millioen fr. De ministerraad is den 13 dezer vergaderd geweest, zooais reeds is medegedeeld. De zitting duurde lang. Al de ministers, behalve de heer Say, waren tegenwoordig. De kwestie deraan- vullingsverkiezingen is or behandeld doch niet opgelost. De gevoelens hierover waren nagenoeg gelijkelijk verdeeld. Het liberale element drong aan op een spoedige bijeenroeping van alle vacante plaatsen; de heer Buffet daarentegen wilde tijd winnen en slechts bij tusschenpoozen daartoe overgaan. Ook de kwestie betreffende de verhouding met de buitenlnndsche mogendheden werd op 't tapijt gebracht, doch alleen om van den minister van buitenlnndsche zaken de verklaring uit te lokken, dat, niettegenstaande het door de Duitscbe bladen gemaakte misbaar, de toe stand, wat Frankrijk betrof, buiten alle mogelijke verwikkelingen was. Als dit bovendien ook niet zoo was, zou hij, minister - van buitenlnndsche zaken, den 14 dezer niet naar Bordeaux vertrokken zijn, om daar de beraadslagingen van den alge- meenen raad der Gironde te gaan bijwonen en daar tot liet einde dezer maand blijven. Het lelegrapheeren in geheime taal wordt weder tusschen Frankrijk en alle andeie lauden toegestaan. Op de meter-conferentie zijn de gemach tigden van Frankrijk, Rusland, Duitschland, Zweden, Oostenrijk, Italië, Zwitserland, Spanje, Belgie, Amerika, Brazilië en Venezuela het eens geworden omtrent een ontwerp-overeeu- komst, volgens welke op gemeenschappelijke kosten een permanent internationaal bureel voor de eenheid van maten en gewichten te Parijs gevestigd zal zijn. De mogelijkheid blijft be staan, dat ook de andere Staten later tot die overeenkomst toetreden, DUITSCHLAND. In het Heerenhuis zijn 14 dezer de algemcene beraadslagingen aangevangen over het wetsont werp tot intrekking der staatsbezoldiging van geestelijken. De minister vati eeredieust heeft het ontwerp verdedigd en Bismarck heeft be toogd, dat de Paus sedert het Vaticaansche concilie zich zelf in de plaats der kerk gesteld heeft en dat de bisschoppen zijn prefecten zijn. Hoe kan men bij zulk een toestand van de kerk spreken! Bismarck verklaarde uitdrukke lijk, dat hij niet tegen de Katholieke kerk strijd voeit, maar tegen dat Pausdom, 'twelk tol beginsel heeftvervolging en uitroeiing der ketters. Het Ileereuhuis vau den Landdag heeft in de zitting van 15 dezer de eerste beraad slaging over het wetsontwerp, betreffende de intrekking der staatsdotatiün aan de bisschoppen enz., ten eincle gebracht. Alle daarop voor gestelde amendementen zijn verworpen. Para graaf I is met 91 legen 29 stemmed aan genomen. Alle overige paragrafen zijn onver anderd goedgekeurd. In parlementaire kringen te Berlijn wordt beweerd, dat de Kroonprins van Duitschland aan Koning Victor Emanuel had gevraagd een plaats voor eene ontmoeting te willen aanwijzen waarop de Koning had geantwoord dat hij den Kroonpiius in zijne hoofdstad Rome zou ontvangendoch diens bezoek niet kon beschouwen als ter vervanging van dat hetwelk door den Keizer wasvoorgenomen. Tengevolge hiervan was het reisplan van den Kroonprins veranderd. Een correspondent van do Matjde- lurger Zeitung beweert thans, dat graal Moltke met eea buitengewone zending aan den Koning van Italië zal worden beiast. De JProv. Qorrespondent doet naar aan leiding van het artikel van dé Post uitkomen, dat de vrees voor oorlog, die gewekt is, geen grond vindt in den werkelijke» toestand van het oogenblik. ENGELAND. Volgens de Morningpost zal graaf Russell aanst. Maandag lord Derby iu de gelegenheid stellen, ophelderingen te geven omtrent de Duitsche eu Belgische nota's. Russell zal vragen of de regeering gelooft, dat de wisseling van nota's tusschen Pruisen en Belgie voorgoed is geëindigd, en of die wisseling hem viees in boezemt voor het behoud van den Europee- schen vrede. SCHIEDAM, 16 April 1875. Wij vernemen, dat Z. M. den Kouing en II. IC. II. de Groothertogin vau Sakseu-Weimar- Eisouaeh, elk 1000 gulden gegeven hebben voor de slachtoffers van den watersnood op Java. Aan de leden van de Tweede Kamer is rondgedeeld de Memorie van antwoord der Regeering op het voorioopig verslag der af- deelingen nopens de herziening der kiestabel. Hieruit blijkt, dat do llegoering heeft toe gegeven aan het verlangen om het cijfer der bevolking van 31 December 1874 als grondslag aan te nemen, zoodat nu drie leden boven het tegenwoordig getal van 80 te kiezen zijn. Voor Amsterdam wordt het gelal van 7 afgevaardigden volgehouden, niet door bijvoeging maar door afneming van eenige gemeenten, nu do bevolking in 1874 daartoe gelegenheid geeft. Het nieuwe district Bergeu-op-Zoom worclt met eenige wijziging behouden en overigens een nieuw district Groenlo gevormd. De herziening der kieswet moet bij eene afzonderlijke voor dracht later plaats hebben. Wat Delft betreft, blijft de Minister vast houden aan het afnemen van Maassluis en toevoeging aan Brielle, Omtrent Rotterdam wordt gezegd dat het district Gouda thans reeds eene voldoende be volking ter verkiezing van twee leden heeft, en dus niet door bijvoeging van Kralingen behoeft te worden vergroot. Bovendien schijnt 't den Minister niet geraden, deze gemeente van liet district Rotterdamwaarmede zij sedert 1858 vereenigd is, zonder bepaalde noodzake lijkheid af te nemen. Deze nieuwe kiestabel kanvolgens den Minister, zeer goed hij de periodieke verkiezing in Juni in werking kémen. Den '14 dezer heeft aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken de onderteekening plaats gehad eener conventie tusschen Neder land en Belgie wegens de uilwisseling van postwissels. De Minister, van Financiën maakt hekend dat gelegenheid bestaat tot verzending der corres pondentie naar Nederlandsch Indiedoor middel van het stoomschip Celebeswaarvan het ver trek uit Nieuwediep op den 25 April aanst. is bepaald. Behalve voor Batavia, zal er met deze ge legenheid mede eene brievenmaal naar Padang worden gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koop waren belmoren uiterlijk in den avond van den 24 dezer eu de brieven den daarop volgenden dag 's morgens per eersten trein aan den Helder aangekomen te zijn. Dit jaar worden onder de wapenen ge roepen: I". tot het houden van herhalings oefeningen a. bij het regiment grenadiers en jagers, bij het le, 3e, 4e, Ce, 7e en 8e regiment infanterie tegen 2 Juli, de milicien-verlofgangers der lichting van 1872 en tegen den 3 Aug., die der lichting van 1873; b. bij de regimenten vesting-artillerie tegen 15 Mei, de milicien-verlofgangers der lichting van '1873, met uitzondering van die, be boerende tot de torpedo-compagnie; c. bij het korps pontonniers, tegen 1G Juli de milicien-verlofgangers der lichting van '1872. De voienbedoelde miliciens zullen in het ge not van onbepaald verlof worden hersteld, nadat zij gedurende dertig dagen in werkel ij ken dienst zullen zijn gehouden; 2". tot het houden van oefeningen op groote schaal en liet bijwonen van troepen-vereen gingen

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1