Gemsnifle Bsrlclitei. g. do milicien-verlofgangers der lichting 1872, van de> regimenten vesting-artillerie, uitgezon derd die van de torpedo-compagnie; h. bij het bataljon- mineurs en sappeurs, de milicien-verlofgangers der lichting van 1872. Naar men verneemt, zal het recht om gedurende tien jaren van het in '1808 bij het eiland Terschelling gestrande en in het zand bedolven Engelsche oorlogschip Flora te balen wat daarvan te krijgen is, door de Regeering worden verkocht. De kooper van dit recht zal, wat hij ook van of uit dit vaartuig moge halen, aan den Staat niets behoeven af te staan. Volgens een ministerieel schrijven zijn als ondernemers van wagen- e-. karreviachten tot vervoer van koopwaren slechts aan te merken zij, die voor het publiek een vasten en ge- regelden dienst openstellen tot vervoer van .koopwaren tusschen twee of meer plaatsen evenals de patentplichtigen dit doen voor het vervoer van personen. Bij arrest van den Hoogen Raad is bepaald dat de gemeente Amsterdam een bedrag van f264,000 heeft uit te betalen aan de voormalige Wees- en Momboirkamers. De finaneieele com missie uit den raad steil echter voor die som nog niet uit te betalen, daar h. i. een fout in de renteberekening heeft plaats gehad. Uit het dezer dagen verschenen pro gramma van het Haagsche genootschap tot verdediging van den Christelijken godsdienst blijkt, dat geen der vijf ingekomen verhande lingen over de nieuwere theoriën betreffende de afstamming des menschen is bekroond. De prijsvraag is opnieuw uitgeschreven, ter beant woording vóór '15 Decajnber 1876. Zij luidt als volgt: ïln welke verhouding tot godsdienst en zedelijkheid staan de nieuwere theoriën van Darwin en anderen, betreffende de afstamming des menschen?" Nadere bijzonderheden vindt men in het programma zelf, waarvan op franco aanvraag exemplaren verkrijgbaar zijn bij den secretaris van het genootschap, prof. Kuenen, ts Leiden. Het TT. D. deelt nader mede, dat het geen Dr. Beets op verzoek der hoofdcommissie van reünisten bij gelegenheid van de Leidsche feesten op zich genomen heeft, zal bestaan in het houden van een toespraak tot de oud studenten der Leidsche hoogeschool, die met hem tot die feesten opgekomen zullen zijn. Omtrent de groote erfenis de Gruyter, komt in het Daghl. v. Zuidh. en 's Qravcnh. van l'l en '12 dezer een kort verslag voor der vergadering te 'sHage, den 9 April jl. ge houden. Wij ontleenen daaruit, dat den heer mr. J. H. Mosselmans, advocaat bij den hoogeu raad der Nederlanden, eeu volmacht door de aanwezigen is verstrekt om namens iien huime belangen waar te nemen, en casu quo te han delen tot afdoening der pretentie op bedoelde nalatenschap door middel van transactietevens werd door de vergadering aan de commissie dank gezegd voor de vele beianglooze zorgen en moeiten, door haar reeds nu daaraan besteed. De Aooneelvoorstellingen van Multatuli's Vorstenschool zullen voorloopig worden gestaakt wegens ongesteldheid van den heer Ie Gras. (Fad.) Het ïlaatjsch Zondagshl merkt op dat, bij gevallen van brand, iu den regel juist diegenen niet geassureerd zijndie het minst verlies kunnen lijden. De mingegoede zou echter allicht voor f 1 per jaar zijn inboedel kunnen verzekeren, d. i, voor een wekelijksche contributie van een paar centen. Het blad meent, dat velen zich die uitgave zouden getroosten, als een Assurantie- maatschappij er de omslachtige administratie voor over had, om de contributie over korte termijnen te doen ophalen. Men is, blijkens eeu advertentie in het Zondagsblad van de ülan daard, te Amsterdam van plan, om door middel van zingen op straat i te evangeliseeren. De geschikte persoon heeft zich reeds daavtoe bereid verklaard. Indien de betrekkelijk kleine geldsom, die daarvoor be- noodigd is, gevonden wordt, kan men dus op Amsterdams pleinen, straten en grachten het verkwikkelijk schouwspel verwachten van een Nederlandschen Sankey in de open lucht. Dordrecht. Eenigen tijd geleden zag de rede over Schliemann het licht, die door den heer Keiler van Hoorn, predikant te dezer stede, zoo hier als elders werd uitgesproken. De schrjjver zond den beroemden Archaeloog een present exemplaar. Dezer dagen ontving de lieer van Hoorn uit Athene een brief van Schliemann, die zoowel getuigde van *s mans blijvende dankbaarheid jegens Nederland, als van zijn bijzondere gaven. Hoewel S. in 29 jaren tijds zich niet iu onze taal had uitgedrukt, kenmerkte zich toch die brief door een flinken stijl, door eeu goede keus van woorden en door zeer weinig taalfouten. S. wilde spoedig zijne opgravingen in Troje voortzetteneu hield zich verzekerd, dat vóór het einde van 1875 de ontdekking van het Homerisch Ilium als een onbetwistbaar feit zou erkend worden. De brief werd geleid door een redevoering van S., in Athene onlangs uitgesproken en door een phothogram van hem eu zijne echtgenoot, een schoone Grieksche wouw, versierd met kleinoo- diën, vóór meer dan 3000 jaren gedragen door wie weet welke Trojaansche prinses. In het eind van zijne letteren noodigde S. zijn Dordtschen levensbeschrijver beleefdelijk uit hem ook eens in Troje te komen bezoeken. Krimpen u/d IJsel. Den '14 dezer is, bij afwezigheid der moeder, een kind van ruim twee jaren in brand geraakt en zoo deerlijk gewonddat het twee uren daarna is overleden. Itijnslmrg. Het huis, waar Spinoza ge woond heeft, gelegen aan de Spinozalaan, is dezer dagen verkocht voor f 3200. Een steen in den muur bevat het bekende vierregelig versje van Camhuysen: Ach waren alle menschen wijs, En wilden daarbij wel: Dan was de aarde een paradijs, Nu is zij maar een hel. Anno 1667. Amsterdam. Het bestuur der bloemen tentoonstelling in 't Paleis voor "Volksvlijt ont ving van den Koning, de Koningin, den Prins van Oranje, Prins Alexander, Prins Frederik en Prinses Marianne, te zamen 7 gouden, 4 zilver-vergulden, 6 zilveren en 6 bronzen me dailles. Bovendien gaven particulieren 5 gouden, 24 zilver-vergulden, '106 zilveren en 24 bronzen medailles, uit verschillende plaatsen in ons land. In de Woensdag gehouden raadszitting is de voorgestelde hondenbelasting aangenomen. Voor eiken hond zal f 2.50 per 6 maanden worden betaald. Onvermogenden zijn van de belasting vrijgesteld. In deze zitting is ingekomen een adres van ruim 10,000 ingezetenen, om de kermis nog voor vijf jaren te behouden. Boven de deur van het Bijbclhótel te Amsterdam is een Bijbel als uithangsteekon. De Bijbel is opengeslagen bij ITimotheusV: 23. ïDrink niet langer water, maar gebruik een weinig wijnom uw maag en uw meuigvuldige zwakheden". Deventer. Te Liverpool is gearresteerd en nog in het bezit van het geld gevonden, de vermoedelijke uitgever van den valschen wissel ten nadeele van de Geklersche Credietverecni- ging, agentschap Deventer. Zoel mond. Als een bijzonderheid kan van hier gemeld worden, dat een trekhond 17 levende jongen heeft geworpenwaarvan evenwel 6 overleden zijn. Kraamvrouw en overige kinderen bevinden zich wel.Dezelfde hond bracht 't vorige jaar 15 jongen ter wereld. Zalfen. Eergisteren is op de landbouw kolonie Neihrlandsch Mettrag, een opstand uitgebroken, waarbij een tachtigtal ruiten door de jongens zijn ingeworpen, t Schijnt, dat er reeds sedert eenigen tijd iets broeide, althans, volgens een bericht in De Standwaren reeds in het laatst der vorige week ongeregeldheden voorgekomen, zoodat de hulp der politie werd ingeroepen. Amersfoort. De mazelen-epidemie neemt in deze gemeente sterk toe. De gevallen hebben gelukkig een goedaardig karakter. Maastricht. Blij kens tnededeelingen, voor komende in den Limburger Courrier, weekblad van Heerlen, is de in de vorige week onder het gehucht llusken- (gemeente Heerlen) gevonden kolen laag weder eene zeer aanzienlijke. Bij het onder leiding van den heer Bogaert, hoofd-inge- nieur van het mijnwezen iu Limburg, '14 dezer gehouden onderzoek, is geconstateerd, dat de gevonden laag zuivere steenkool een dikte heeft van '1.40 meter. Het blad meent, dat de laag nog dikker is, als zijnde het gedeelte, dat de boorlieden reeds er ingeboord hadden, bij de constateering niet berekend. De diepte van het boorgat, in 17 dagen tijd dooi' stoomboring verkregen, bedraagt 121 meter. De lieer Regout heeft zijne uitgebreide fabrieken door een spoorbaan met de stations Luik-Maastricht en van den Grand-Central Beige vereenigd. Historisch. In den Gemeenteraad van een onzer aanzienlijke gemeenten, werd onlangs gedebuteerd over de restauratie van den stads toren. Naar aanleiding van de kwestie, hoeveel graden helling do toren zou krijgen, vroeg een snugger raadslid: Bedoelt men graden Reaumur of Fahrenheit? Gisterenavond, omstreeks negen uur, aldus verhaalt het JDusseld. [Daghl. van 4 dezer kwam een oude vrijer uit zijn club thuis en vond een vreemden kerel op zijn kamer in zijne kleerkas snuffelen. De heer was verschrok ken, maar do dief keerde zich zeer bedaard omsloeg hem met een pantalon om de ooren en zeide op eeu verbitterden toon: Gij lieder lijke kerel! Geen enkelen pantalon, die het stelen waard is, is er bij u te vinden. Terwijl hij dit zeide, snelde hij het huis uit. De oude lieer moet, naar men zegt, door dit geval nog sprakeloos zijn, maar evenwel aan zijn kleer maker geschreven hebben dat hij twee nieuwe pantalons moet maken. Uit de gerechterlijke statistiek van Nederland over '1872 blykt, dat in dat jaar het totale bedrag der veroordeelden 26,861 heeft beloopen of ruim 75 pCt. der beklaag den. De verhouding der veroordeelen tot de bevolking was1 tot 135gemiddeld over het jongste 10-jarig tijdvak was die verhouding een veroordeelde op de 128 zielen. Ouder de veroordeelden in '72 waren 23,031 mannen en 3830 vrouwen; 1837 waren jonger dan 16 jaren. Het laatste nouveauté voor damestoiletten schijnt niet bijzonder gemakkelijk voor haar die het dragen. De fransehe modemaaksters hebben een kleed gedecreteerd, waarin het bijna onmogelijk is te loopen of te zitten of in een rijtuig plaats te nemen, en dat slechts gedragen kan worden door het lichaam op de pijnlijkste wijze te verwringen, op eene wijze door de modemaaksters aan te geven. Wij zou den eerst de dmi-lrains moeten zienom te begrijpen hoe de dames het moeten aanleggen om haar aan te trekkenof den sleep te laten vallen of op te heffen. Dit schijnt uit de be schrijving te blijkeu, dat de demi-trains zware eischen aan de ijdelheid der dames stellen.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2