4 1 Bij Koninklijk besluit van 15 dezer, no. 11, zijn benoemd tot dijkgraaf van Delfland, jhr. J. F. van Vredenburgh en tot dijkgraaf van Schieland mr. J. A. Vaillant. Herhaald, wegens misstelling. Bij den Raad van State, nf|lqe!ing voor de geschillen van bestuur, is o. a. aanhangig ge maakt het beroep van H. C. Hansen, alhier, tegen een besluit derzelfde Staten, houdende afwijzing van zijn verzoek tot wijziging van den legger der wegen en voetpaden in de gemeente Schiedam. Door het Departement van Financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgaven der op '15 April 1875 in de onderstaande entrepot's aanwezige hoeveelheid ruwe suiker Aiinsterdam'20,046,195 kilogr. Rotterdam8,615,441 Schiedam'107,116 Dordrecht Middelburg31,285 Totaal 28,800,037 kilogr. De St.-Gt. van 18 dezer bevat de nomi- natieve opgave van gewonde Europeesche mili tairen van de expeditionaire macht te Atsjiu, van 23 Februari 1875 af (13de vervolg.) Benevens eene nominatieve opgave van Euro peesche officieren, onderofficieren en soldaten, die, na van Atsjin te zijn geëvacueerd, zijn komen te overlijden, voor zooverre daaromtrent tot op 27 Februari 1875 bij het Departement van Oorlog in Nederlandsch-Indie kennisgave is ingekomen. Door de commissie voor de noodlijdenden door de jongste overstroomingen is van den handel te Batavia en uit Amsterdam tot dusver een bedrag van f13,000 ontvangen. Eindelijk zal de Standaard de praetische uitvoerbaarheid van het restitutie-stelsel aan- toonun. Zij belooft een reeks ai tikels óm de bedenkingen en praetische bezwaren, die ér tegen rijzen, te weerleggen. Het eerste ai li kei, dat onder het opschrift: ïls het iestitutie- stelsel onuitvoerbaar?" verschijnt, bevat echter over de zaak zelf nog niets. Bij het schrijven heeft de redactie blijkbaar het opschrift ver geten, want'in plaats van eenige bedenking te weerleggen, geeft zij opnieuw een verdediging van de fruntsveVahdering der anti-revolutio nairen. Zou zij zelf geyoelen thans een taak op zich te nemen, die te zwaar is voor haar krachten? Wij ""wachten met belangstelling wat komen uil. Önilertusschien schijnt de zadk aan de ra dactie van het jê.aag'4che Dagblad minder hoofd brekens "te 1 kosten. 'Op de Vraag, hoe zij de toepassing van liet iWtitutié-stelsel dan wel zou 'willen, antwoordt 'zij dat Het Van eeii dag blad, tót de dageiij lisctiebehandeling van tal- lóozé uiteenloopeuile onderwerpen verplicht, moeilijk |s te'vergén, 'zich aan éeli daarvan zoo gèli'èel te wijden,''dat'hét'daarvoor uitgewerkte wetsvooi ètellén zóu kunnen gei eedmaken, maar dat zij 'tóch wel in 'algemeene termen hdar fneemhg over de zaak wil formulééren. „Eu" -/.oo lezen wij Jinoestcn wij nu op die wijze (in algemeens teimen) zeggen, hoe wij ons do mogelijkheid der toepassing kunnen vooistelicn. dan zouden wij antwoorden, dat het zóo moest wezen, dat een bijzondere schooi, waaiop al dat ondeiwijs woidt verschaft, dat ook 'bp de ojicnbaie school 'moet vaarden gegeven, 'die zich onder behooi lijk verband van toe zicht stelt ten aa'pzien der deugdelijkheid van beton de! wijs, waar kosteloos ondeivvijs te vinden is voor onvcrinogewlun en weinig kostbaar voor minvei roo- gonden, dat zoodanige school aanspraak zou ver krijgen op'een uilkeciing, geêvciuedigd aan het aantal ÉiiuleSeli/'óJit'zó'tfc/óek't, vergeleken met die ieropen- Ka'ro 'school gain, en aan de uitgavén, welke voor de ópenbaie school worden gedaan. Zóo alleen zou men in zoodanige regeling weikeiijk teiugvimteu het denk beeld van uitsparen van kosten aan de algeinecne kas, en op dat deiikbeew ook kan alleen de benaming van restitutie gegrond zijn." Teieclit beroept do schrijve! van bovenge noemd citaat zich tot verontschuldiging voor zijn oppervlakkigheid op zijn drukke werk zaamheden. Alleen daardoor is het te verklaren, dat hij in deze blijkbaar weinig doordachte zinsneden een -oplossing meent te geven van een probleem, dat zelfs mannen als de oud- Minister van Bosse en de oud-inspecteur Farn- j combe Sanders onoplosbaar achten. j Geen enkele van de hoogst gewichtige be denkingen, door v. B. en F. S. te berde ge bracht, wordt opgelost, geen enkele van de door hen gestelde vragen beautwoordt. Zelfs de vragen waar het boven alles op aankomt, wie de restitutie ontvangen zal en hoe onder dat stelsel voor voldoend ondei wijs in alle gemeenten kan worden gezorgdworden door het Dagblad eenvoudig met stilzwijgen voorbij gegaan. "Het is te hopen, dat de Standaard haar taak ernstiger zal opvatten. Yad Onder de namen van hen, die thans ter zake van de krijgsverrichtingen tegen Atsjin door Z. M. den Koning met de militaire Wil lemsorde 4e kl. zijn begiftigdwordt vooral opgemerkt die van den sergeant der sappeurs en mineurs F, A. van Bijievelt, een jongeling eerst 22 jaren oud, die de expeditiëu tegen Atsjin van den beginne af, op zijn verzoek heeft medegemaakt. Deze jeugdige sei geant hadreeds 4 jaren geleden, dus op lSjarigen leeftijd, gelegenheid zicli te ondei scheidentoen hij de reis naar Indie deed met liet stoomschip Willem III, dat, zooals bekend is, in het Engelsch kanaal verbrandde. Een der laatsten die op hel schip bleef, hoorde hij op het oogenblik, dat hij den brandenden bodem zou verlatenhet gekerm eener dame, die in den der hutten was opge sloten. Met oen pafer makkers naar beneden te vliegen 'en de vrouw met gevaar uit de vlammen te reddengebeurde in minder tijd dan noodig is om te beschrijven. Ongelukkig moest een tweede p'ógingoin ook het valies waarin het vermogen der dame geborgen was en waarvan zij de helft ais belooning aanbood, uit het vuur te halen, wegens den rook en de hitte worden opgegeven, terwijl het bovendien hoog tijd was, om in de eeuig overgeblevene boot het brandende schip te verlaten. Om de bovenstaande bijzondei hedendie van den moedigen jongeling bekend warendoet het dus te meer genoegen dat de borst van den sergeant van Bijievelt met het eerekruis voor moed, beleid en trouw versierd is. Zulke feiten doen het Hollandsch hart goed 1 D. Het bericht, dat onlangs de rondte deed in de courantenals zou de werving voor het Indiscjie leger slechte resultaten opleveren, is wel eeuigszins ovetdreven, aangezien opliet oogenblik, naar men'ons,meldt, te Harderwijk ongeveer 300 inan op verti ek wachten en dage lijks nieuwe personen worden aangenomen. H Naar 't Utr. JDbl. verneemt, zullen dit jaar de grootste forten in de Utr. linie door aitillerie en infatitefid bezet worden voor het houden vanpraetische oefeningen; dit zouden zijn de forten te llonswyk eu te Vechten. iDe miliciens der lichting van 18Ï4, die van '1 "Mei 1874 bij de korpsen infanterie vuur het blijvend gedeelte in werkelijken dienst zijn gehouden, zullen den 1 Juli a. s. in het genot van onbepaald verlof worden gesteldmet uit zondering van de miliciens, I belioorende tot het 2de eu 5de regiment infanterie, welke eerst den 'loden dier maand met onbepaald veilof zullen vertrekken. De Nedeil. Ilerv. Piedikauten-veiceuiging zal op Woensdag 28 April '1875, des voor middags te 9 uren, in liet gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Utrecht een ver gadering houden ter bespreking van de volgende onderwerpen '1. Verklaring aan de synode der N. H. Kerk, naar aanleiding van de voorloopig aangenomen verandering vau int. 11 van het algemeen reglement,- 2. De vrymaking der kerk door facultatieve kerspelvorming. (In te leiden door dr. G. J. Vos, pred. te Middelburg). 3. Metaphysica zonder godsdienst. (In te leiden door den heer E. H. van Leeuwen, predate Vlaardingen). 4. Welke zijn de oorzaken van het gebrek aan predikanten in de N. II. kerk onzer dagen, en welke zijn de middelen, om daaraan te gemoet te komen? (In te leiden door den heer .1. G. Verhoef!, pred. te Maassluis). 5. Onze godsdienstige volksiiteiatuur. (In te leiden door dr, A. W. Bronsveld,- pred. te Haarlem). 6. Op welke wijze kunnen wij den arbeid voor de zending in onze gemeenten het best inrichten? (In te leiden dooriden heer F. O. Gronemejjer, pred. te Apeldoorn). De Amst. öt. verneemt, dat de Willems toren te Dillenburg op 29 Juni a. s. feestelijk zal worden ingewijd. Rotterdam, De avroiid,-rechtbank besliste onlangs het volgende: Wanneer in eene over eenkomst bepaald is, dat de eene contiactant gerechtigd' zal zijn die overeenkomst, binnen zekeren termijn, schriftelijk aan den mede- contractant op te zeggen, zoo kan die opzegging ook tusschen stadgenooten, per aangeteekenden brief geschieden. Wanneer de mede-contractant, iioewe! zicli naar het postkantoor begevende en zich den aangeteekenden brief doende ver tonnen dien brief daarop zonder eenige aan nemelijke reden niet aanneemt, is hij, waar het in confesso is, dat die brief de vereischte opzegging inhield en bij aanneming tijdig in zijn bezit zou gekomen zijn, niet gerechtigd te beweren, dat er geene tijdige opzegging is gedaan. Zuldlaml. -1- Een arbeidersvrouw in den Zuid- landschen Polder is van haar 24ste kind bevalleu. De vrouw is 42 jaar oud en 25 jaren gehuwd. Delft. Bij gelegenheid van liet 200-jarig jubilé der ontdekking van de microscopische wezens door Antony van Leeuwenhoek, dat in Sept. e. k. te dezer stede woidt gevierd, zal een tentoonstelling worden gehouden van microscopengemonteerde en ongemonteerde lenzen, manuscripten of voorwei pen, die èf van Leeuwenhoek af komstig zijnóf op hqm betrekking hebben," enz. Tot het verzamelen dier voorwerpen heeft zich een sub-commissie geformeerd, welke per circulaire alle academiën, genootschappen of paiticulieren ten dringendste uitnoodigt om zoo mogelijk vóór 1 Juni opgave te doen van de voQrwerpendie men genegen is tijdelijk ten behoeve dier tentoonstelling af te staan. Den Haag. De advocaat-generaal Römer heeft, iu de zitting van den Hoogen Raad vau heden, conclusie genomen in de zaak van J. Wolff, mede-requirant i;i cassatie tegeneen arrest van het Prov. Gerechtshof in Overijsel, waartegen ook door den procuieur-generaal bij dat hof cassatie was aangeleekend. De adv.-gen. concludeerde tot verwerping der beide voorzieningen en niet ontvankelijk verklaring van den mede-requiiant in zijn beroep in cassatie voor dat gedeelte van het ai rest, waarbij hij werd viijgesproken. De uit spraak is bepaald 'op 40 "Mei Aanstaande. LI. Zaterdag is alhier in de Witte'of Littei aire Sociëteit de stemming gehouden over het voorstel van commissarissen om een lid te doen lOyéeren, die zich, huns inziens, aan de eer en waardigheid der Sociëteit iiad vergrepen, door iu het klafehtenboek eerst spottende en daarna beleedigende uitdrukkingen te schrijven. De uitslag was dat van de 644 geldige stemmen, 420 zich veiklaard hebben voor en' 224 tegen het voorstel. Daar in dit geval'eene meerderheid van 2,3» der stemmen wordt veroischt (hier dus

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2