TersUjut Mb, igniM Oinsdag. Biütenlaaiscle Berichten. A". 1875; rijdag 23 April. M3626. IV egen en T>Yintigste Jaa x-gang. SCHIEDAMSCHE HIT HE AIT: 91 AH KT, 15, X2A. 1 C Q R A W T. Advkutent!i:i>uijs van i10 gewone regels1.00. Iedere gewone ïegel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, por kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUITSCHLASD. In <1p politieke kringen htpmlt men het er voor, dat vorst von Bismarck eene overeen stemming van alle belanghebbende staten over de in de nota's aan Belgie behandelde punten wil tot stand brengen. Uit Berlijn wordt thans bericht, dat koning Wilhelm nog vóór zijn vei trek op Zater dag jl. naar Wiesbaden het wetsontwerp tot opheffing der kloosters en congregatiën in Piuisen heeft goedgekeurd. Volgens de WeenesPrssse heeft de Duit- sche Keizer aan den Koning van, Italië een in de hartelijkste en vriendschappeüjkste bewoor dingen gestelden eigenhandig geschreven brief gezonden, houdende betuiging van zijne bijzon dei e tevredenheid over het vriendschappelijke bezoek, te Venetie door den Kei/er van Oosten rijk bij den Koning van Italië afgelegd. Met de uitdrukkingen van de hartelijkste sympathie voor Keizer Frans Jozef en Koning Victor Em manuel, geeft de Keizer zijn vvensch te kennen, dat dit bezoek moge strekken tot bevestiging van de vriendschapsbanden tusschen desouve- reinen van Oostenrijk en van Italië; een hoop, welke de Keizer met de innigste voldoening vervult. De Presse voegt er bij, dat van het .bezoek vau Keizer Frans Jozef'te Venetie vooraf aan de hoven van Berlijn en St. Petersburg was kennis gegeven, en liet bericht daar zeer gunstig opgenomen was geworden. De som van 17000 douro, zijnde ongeveer 24000 thaler, die de Spaansche Regeering aan den Duitschen gezant te Madrid heeft doen uit betalen, strekt ter voldoening voor Duitscldands gezamenlijke pretention. 1, In de zaak der Gustav, 2. wegens het opbrengen der Duitsche koop vaardij brik Gazelle ia de nabijheid der Soeloe- eilanden, en 3. wegens verliezen, aan Duitsche onderdanen bij het beleg van Cartagena toe gebracht. De vergoeding voor de reedeis der Gustav wordt berekend óp 10,000 thaler. Hierbij komt vermoedelijk 1000 thaler wegens reis- en verblijfkosten der matrozen. De schade te Car tagena wordt begroot op 2000 thaier, zoodat voor de schadeloosstelling in de zaak der Gazelle op 11000 thaler kan worden gerekend. Laatst genoemde zaak heeft te Madrid veel moeielijk- heden opgeleverd. Het schip was in 1873, te gelijk met de Marie Imse, in de nabijheid der Soeloe-eilanden door de Spaansche kanonneer boot Pattino aangehouden en te Manilla opge bracht, op grond der verdenking dat beide'-» schepen voor den Sultan van Soeloe, die tegen Spanje in verzet was gekomen, wapenen hadden aangevoerd. In weerwil van alle vei toogen van den Duitschen consul te Manilla werden beide schepen prijs verklaard en in veiling verkocht. Opden eisch der Duitsche Regeering kwam de zaak voor het Hooggerechtshof te Madrid, hetwelk de uitspraak vernietigde en de behande ling der koloniale autoriteiten onwettig er- klaarde. Inmiddels hadden de eigenaais der Marie Luïse met het Gouvernement te jUauilla eene minnelijke schikking gemaakt. De reeders der Gazelle daarentegen volhai delen in hun eisch op volle veigoeding. De Spaansche Regeering heeft die nu ein,de!ijlc toegestaan en bovendien aan Duitschland satisfactie verleend inet den gouverneur der Filippijnsche cilauden zijn ont slag te geven. O O S 1' E N R IJ K. Het stelsel van wederzijdsclie verdraagzaam heid en inschikkelijkheid, dat thans in Oosten rijk wordt toegepast door Staat en Kerk, zal moeilijk blijvend gehandhaafd kunuen worden. De aartsbisschop Rauscher, die, op het con cilie, een der meest overtuigde tegenstanders was van de onfeilbaarheid, heeft eene daad gepleegddie een omkeer in zjjne meeuing bewijst en weinig goeds vooispelt. Hij heeft een herderlijken brief uitgevaardigd tegen de confessioneele wetten en de-bescherming^-walke de oud-Katholieken van deu Staat verlangen. De andere bisschoppen hebben slechts op dit initiatief gewacht om een strijd op leven en dood aau te vangen tegen de »gevaarlijke inno vaties" van onzen tijd. Reeds heeft het episcopaat van Boheme een mandement uitgevaardigd, waarbij de geloovigeu woiden aangespoord tot den strijd, onveischillig met welke wapenen, tegen de verdrukkeis der katholieke Keik, en niet langer de gemeenten en de scholen over te geven aan de vijanden van de Kerk en weörstand te bieden aau de confessioneele wet en. Men vraagt zich af welke maatregelen de Staat nemen zal tegenover deze aanl'Hringen, die zoowel binnenslands als tegenow het buitenland groote verwikkelingen kunnen doen ontstaan. FRANKRIJ K. Dinsdag jl. heeft de herstemming plaats ge had voor den Algemeonen Raad van het depar tement der Seine. De heeren Viiloneuve en Jacquet, beiden republikeinen, werden gekozen. De werkzaamheid, die door de Bonapartisten ontwikkeld wordt om de verkiezingen voor den Senaat voor te bereiden, is buitengewoon. Ter wijl al de andere partijen nog aan het zoeken van candidaten zijn, hebben de imperialisten geen tijd verloren. Hun lijst is bijna geheel gereed. Ten bewijze hoezeer de bedrijvigheid in het verkeer en de handelszaken in den laatsten tijd is toegenomen, kan dienen, dat de opbrengst der spoorwegen gedureude de eerste di ie maan den van dit jaar elf millioen meer heeft be dragen dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. ESttEI A'SD. De Voornaamste dagbladen dezer hoofdstad, sprekende over de interpellatie in het parlement betreffende het Duitsch-Belgisch "geschil op "19 dezer, slaan allen een geruststellenden toon aan met betrekking tot den tegenwoordigen politieken toestand. Kardinaal Manning is vrij ernstig ongesteld. De telegraaf meldt uit New-York, dat den 49 dezer de 100ste verjaardag van den veldslag van Lixington op verschillende plaatsen iu de Vereenigde Staten feestelijk is gevierd. Onder andeien hebben president Grant, de leden van het kabinet en de gouverneurs van eenige staten de godsdienstige viering van dien ver jaardag te Concord bijgewoondnabij welke stad bedoelde veldslag is geleverd. RUSLAND. Tijdens den Krim-oorlog zijn ter reede van Balaldava 12 vreemde schepen gezonken, waar onder ook eene stoomboot met eene aanzien lijke geldswaarde aan boord. Een ingenieur heeft nu bij de Russische regeering verlof ge vraagd om, tot het boven water brengen dier schepen, de noodige pogingen aan te wenden. In, Aziatisch-Turkïje heerscht de veepest in hooge mate. Yan Bagdad tot Trebizonde maakt de ziekte vee! slachtoffers. Te Scala- Nova, in de provincie Smyrna, is de sterfte verschrikkelijk, Bij de veepest heerschen daar de pokken onder de schapen. In de nabuur schap van Damascus is de helft van de schapen gestorven. Geheele kudden zijn in Smyrna aan de ziekte bezweken. Ook in Europeesch-Turkije betreui t men dezelfde plagen. Uit Adrianopel wordt gemeld, dat 30 percent van het vee is bezweken. In Macedonië en Gallipoli is de toestand allertreurigst. BELGIE. Onder reserve wordt een gerucht medege deeld, luidens- hetwelk Duitschland aan de Regeering van het groothertogdom Luxemburg eeue nota heeft gezonden van gelyken aard als die, gericht aan Belgie. ITALIË. Bij de Kamer van Afgevaardigden is dooi den heer Petrucelli della Gatina een voorstel ingediend tot afschaffing der voornaamste arti kelen van de wet, betreffende de zoogenaamde Pauselijke waatboigen. De wet zou evenwel in haar geheel worden behouden gedurende het leven van den tegenwoordigen Paus. Het ont werp is naar de afdeelingen verzonden, 't Is te betwijfelen of 't wel in publieke zitting zat worden behandeld. ZWITSERLAND. De kantonnale icgeering van Bern heeft af wijzend beschikt op het verzoek van 36 ultra- montaansche leden der Bondsvergadering om voor de godsdienstoefeningen der Roomsch- Kathoüekeu te Bein een lokaal aan te wijzen. Deze beschikking was gegrond op de over weging dat hiertoe voor de regeering geen verplichting bestaat en de Roomsch-Katholieken, evenals de oud-Katholieken, gebruik kunnen maken van het beslaande kerkgebouw.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1