A°. 1875. IAT1RSN00D OP JAYA Bilteilaristle Bericttei Zaterdag .1 Mei. YmcMjnt iaplljH ÉpmiM Mat 3632. IV©g-c Men wordt vcrazoelit de advertcnttën, welke men deiizelfden dag verlangt geplaatst te zien niterlijli des na middags,te 3 uren te bezorgen. liet is den Ingezetenen bekend dat een groot deel van Java's nijvere bevolking bij v wier welvaart ook de belangen van het moeder land zóó na zijn betrokken door hevige overstroomingen in de maand February van dit jaar, have en goed heeft verloren, en dat daardoor onberekenbare stoffelijke verliezen zijn geleden; Ten einde te trachten in den ontstaaen nood door geldelijke bijdragen te helpen voorzien, heeft zich te Amsterdam eene Commissie ge vormd tot het inzamelen van die bijdragen; Door deze commissie uitgenoodigdom hare pogingen tot het verleeaen van spoedige hulp aan de noodlijdenden te schragen, heeft de ondergeteekende gemeend op de ingezetenen een beroep te mogen doen, om,-door-ruime geldelijke bydragen, tot het aangegeven doel ten krachtigste mede te werken; En wordt mitsdien bij deze ter hunner kennis ge- bragt, dat tot het ontvangen van die bydragen op de Gemeente-Secretarie een gesloten Bas Is geplaatst, terwijl de te ontvangen giften zoo spoedig mogelijk zullen worden overgemaakt aan de genoemde commissie te Amsterdam. Schiedam, '13 April 1875. De Burgemeester van Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. BUITSCIILAND. In de zitting van het Huis der Afgevaardigden op 27 dezer zijn de beraadslagingen over de tweede lezing van het wetsontwerp, betreffende het beheer van het vermogen der bisdommen en Katholieken kerkgemeenten, afgeloopen. Al de nog overige paragrafen van het ontwerp zijn toen achtereenvolgens, overeenkomstig de redactie der commissie van het Huis nagenoeg ongewijzigd aangenomen. Voornoemd Huis, dat zich over het algemeen by de discussie over dit wetsontwerp nog meer anti-geestelijk gezind dan de regeoring toonde, heeft voorts daarin, op de voordracht van den afgevaardigde "Weh- renpfennig de bepaling opgenomen, dat aan de tegen de regeering in verzet komende geeste lijken ook de bezoldiging, die ze uit het kerkelijk vermogen bekomen, zal onthouden worden. In de algemeene vergadering van Duitsche veeartsen, dezer dagen te Berlijn gehouden, is, na langdurige debatten, met 22 tegen 6 stemmen, eene resolutie aangenomen, welke strekt om den rijkskanselier von Bismarck te verzoeken, een officieel onderzoek te doen in stellen naar de door de ervaring nog niet vol doende beslists kwestie, of het gebruik van on Twintigste Jaa In de Zeitnng fiir Loihringen wordt de volgende mededeeling gelezen. Op last der Fransclie regeoring, heeft de betrokken minister aan de •plaatselijke autoriteiten der steden en dorpen, gelegen iu de oostelijke departementen, voor zooverre deze zich uitstrekken langsDuitsch- land, een circulaire gezonden van gohee! excep- tioneelen aard. In bedoeld document worden zij aangemaand nauwlettend toe te zien, dat in de gemeentenaan het hoofd waarvan zij zyu gesteld, geene geestelijke corporatie zich vestige of worde opgericht door orden of corporation welke in Duitschland zijn opgeheven. Met alle wettelijke middelen behooren zij de pogingen daartoe strekkende, tegen te gaan. Men ziet uit dit besluit, dat de Fransche regeering ten stelligste het voornemen heeft opgevat, om hiervoor te wakendat zij door daden of woorden der ultramontaansche partij in ongelegenheid brenge. FRANKRIJK. Den 27 dezer is in den ministerraad de toestand des lands Ier sprake gekomen en het tijdstip waarop de Nationale "Vergadering voor goed uiteen zou gaan. De minister Dufaure moet als zijn meening te kennen gegeven hebben, dat het wenschelijk zou zijn de senatoriale ver kiezingen in September, en die voor de Natio nale - Vergadering in October te doen plaats hebben. De Kamer zou natuurlijk zelve meeste- resse blijven over het tijdstip barer ontbinding, alleen zou de regeoring hare maatregelen nemen opdat deze ontbinding" niet tot het voorjaar zou kunnen uitgesteld worden. De heer Buffet moet zich tegen deze meening niet verzet hebben. ENGELAND. Den 28 dezer had in de Albert Hall" de installatie plaats van den prins van Wales als grootmeester der vrijmetselaarsorde. 't Was een schitterende plechtigheid. Er waren meer dan 12000 personen aanwezig, ouder welke de hertog van Connaught en deputaties uit Zwe den, Ierland en Schotland. Er is per telegraaf een gelukwensch ontvangen van de groote loge te Genua. De plechtigheid duurde twee uren. Kardinaal Manning heeft den 27 dezer de Katholieke Kerk te Pendelton ingewijd en vervolgens een dejeuner gepresideerd. Ilij heeft daarop een toost op den Paus uitgebracht en gezegd dat Z. Hs. gezondheid niets te wenschen overliet en de ongesteldheid waaraan hij on langs leed slechts een van voorbijgaanden aard was geweest. Toen hij op de gezondheid van. de Koningin dronk heeft hij B. Ms. lof verkon digd en gezegd dat zij de monarchie wel be vestigd en krachtig aan haar zoon zal achter laten. Ilij heeft ontkend .dat "den Paus een ontwerp is overgelegd om de houding van de rg-ang. Eugelsche Katholieken in betrekking tot den naderenden worstelstrijd, die de kerkelijke be weging ook voor Engeland met zich brengt te regelen. Een - zoodanig ontwerp heeft nooit bestaan. OOSTENRIJK. In don loop dezer week hebben te Grdtz ongepaste demonstraties plaats gehad van de studenten en het volk tegen den aldaar ver- toevenden broeder van don Carlos, don Alfonso, en zijn gemalin donna Blanca, zoodat de politie tusschenbeideti moest komennadat eenige per sonen waren gevangen genomen, word de rust hersteld. Des avonds laat herhaalden zich echter de buitensporigheden en namen een bedenkelijk karakter aan, zoodat de tusschenkoinst van de militaire macht noodig was; in den omtrek van de woning van don Alfonso was een groote massa volks op de been, meerendeels bestaande uit werkliedendie door sterke patrouilles huzaren en infanterie werden uiteengedreven waarbij een aantal personen werden gevangen genomen en.gewond, 's Avonds 11 uren was Tiëf'rüstig." ITALIË. De Senaat heeft de artikelen van het nieuwe strafwetboek, die over het duel handelen, naai de commissie teruggezonden. Verscheidene af gevaardigden vonden namelijk die bepalingen te zwak. De heer Chiesi toonde aan, dat het duel in Italië nog veel te veel in zwang was, dat zelfs volksvertegenwoordigers iu deze de wet overtraden, welke wet trouwens slechts zelden werd toegepast. Van 1859 tot 1866 hadden in Italië niet minder dan 3000 tweegevechten plaats gehad. Twee geheele zittingen heeft men aan deze belangrijke aangelegenheid gewijd. De minister Minghetti heeft in het Parle ment, bij gelegenheid van de behandeling van den bouw van spoorwegen, eenige opmerkingen betreffende den financieelen toestand van Italië medegedeeld. Na de leden er aan te hebben herinnerd dat hij zijn programma getrouw ge bleven is, hetwelk bestaat in het niet doen van nieuwe uitgaven zonder nieuwe inkomsten of daarmede gelijkstaande bezuinigingen te heb ben verkregen, heeft de minister het budget van '1875 met dat van 76 vergeleken en uit zyn betoog hoop op een aanstaand evenwicht' in de ontvangst en uitgaaf gegeven. Aange moedigd door de besluiten, .in een onlangs door de hoofden van alle fraction gehouden bijeen komst genomen, drukte hij het vertrouwen uit, dat de wetten, strekkende om de nieuwe in komsten te verkrijgen, door het Parlement zouden worden goedgekeurd. Ten gevolge van deze redevoering werd dan ook art. I van het ontwerp van wet, dat in beraadslaging was, en waarin bovengemeld beginsel vervat is, aan genomen. SPANJE. Men verzekert dat de regeering binnenkort bij' den Spaanschen consul te Bayonne een Abonnementsprijs, per kwaitaal"1.85. Franco per post, door hot geheele Rijk - 2.50, Afiondeilijko - O.'IO. RUK EAU: MARKT, E, 131. vleesch en melk van vee, lijdende aan tuber culose, bij den mensch terug verwekt en, zoo ja, alsdan een verbod op liet verbruik daarvan uit te vaardigen. C 01 RANT. Advertentieprijs: vaal10 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing woult tegen tweemaal beiokend.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1