Terstliit Japlljto, litgranirt DMai. MMgiè Berichten.r Binaenlanische Berichten. A"; 1875. Maandag 3 Mei M 3633. TVeg-ew. en Twintigste Jaargano-, COURANT. AiioNNh.MtNTsrniJS, por kwartaal4.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.40. BVSEAVi IIABBI, E, XZ<k. Adveut ENTiErnjjsvan 440 gewone regels, f 4.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Men wordt vcrxoclit de advcrtcntlën, welke men denzclfdcn dag verlangt geplaatst te zien«iferjgft des na middags te 3 uren te bezorgen. FRANKRLJ K. Den 291 April heeft de permanente commissie hare gewone vergadering-te Versailles gehouden. Zooals te wachten was is er geen enkele vraag tol de regeei ing gericht. De president der com missie,- de hertog d'Audiffret-Pasquier, gaf den staat der werkzaamheden op van de Nationale Vergadering eu noemde de verschillende wets ontwerpen, die aan de orde van den dag waren en waarover de beraadslagingen voorbereid waren. De öorrespondancB-Havasdie zooals men weet-een officieus karakter draagt, beweert dat het niet waar is dat de regeering en de ver schillende 'hoofden der parlementaire party het eens zijn over het tijdstip, waarop de verkiezin gen voor—den-JSenaat-zulI en_ plaats- hebben., - De liberale partij is over de prefectorale ver anderingen alleen tevreden met de verplaatsing van den prefect uit het departement le Lot naar Haute-Savbiedaar in eeistgemeld district binnenkort de aigemeene verkiezingen moeten plaats hebben. Na een rijp onderzoek naar den gelde- lijken eisch der familie van Napoleon III aan den Staat, heeft de minister van financiën, Léon Say, erkend, dat het bedrag op 2,700,000 francs moest worden gesteld. De familie had acht millioen verlangd en de commissie uit de Kamer had besloten, vier millioen toe te staan. De minister zal thans van de Kamer eischen, dat zjj niet meer dan i, 700,000 francs aan biedt. De vordering van acht millioen was, gelijk bekend is, gegrond op beloften, welke de Broglie en de zijnen den Bonapartisten bij gelegenheid van den 24sten Mei 1873 gedaan hebben. De lieer Jules Ifavre heeft dezer dagen te Passy eene rede uitgesproken over het recht van vereeniging, waai bij hij echter ook de zaak van het onderwijs behandelde. Hij betoogde o. a. dat Pruisen ann de goede inrichting daarvan zijne opkomst had te danken gehad. Voorts vergeleek hij den toestand van Frankrijk ia deze bij dien der Yereenigde Staten en kwam daarby tot het resultaat, dat Noord-Amerika veel meer scholen telde dan Frankrijk en 400 millioen Fr. meer uitgeeft voor onderwijs dan Fiankrijk, dat er slechts 50 millioen voorover heeft. DUITSCHLAND. De officieuse Prov. Oorr. deelt mede, dat Keizer "Wilhelm in een eigenhandigen brief aan Koning Victor Emanuel andermaal Zijn leedwezen er 'over heeft te kennen gegeveu, -dal hij zijn bezoek aan het Ilaliaausch hof nog moet uitstellen. Hij hoopt échter in den looj van dit jaar aan zijn voornemen gevolg te kunnen geven. Luidens de Deutsche Seichs-Oorresp., is er sprake van eene wijziging in het wet - ontwerp der regeering, strekkende tot opheffing der kloosters en congregatiën, en wel in dien zin, dat de wet, voorloopig alleen op de mannen kloosters zal toegepast woruen, terwijl in elk geval de vrouwenkloosters em inrichtingen voor ziekenverpleging, uit aanmerking van de ge wichtige diensten, die zjj in en jongsten oorlog bewezen hebben, zuilen blijven bestaan. Te oordeelen naar du \Laucnlurg. Zeit., is een gedeelte der bevolking Van dat hertogdom met de inlijving bij de Pruisische monarchie niet zeer ingenomen. De Laüenburgers vreezen voor hooger belastingen. OOSTENRIJK. Donderdag jl. was er diner ter eero van het Tui ksclie gezantschap. Op het Keizerlijk diner, dat Vrijdag werd gegeven, waren de Russische officieren de bisschoppen van Albanië genoo- digd. Üe bevelhebber van het Russische oor logschip Boyle zat ter rechterzijde van den Keizer, die liet Russische grootkruis droeg en een toost uitbracht op de vgezondheid van mijn zeer waarden broeder en vriend Z. M. den Keizer van Rusland, wiens geboortedag wij beden vieren," De militaire muziek speelde hierop liet Russische volkslied, waarbij de Keizer en alle aanwezigen opstonden totdat iiet lied was uitgespeeld. De Turksche en Rus sische waaidigheidsbekleeders eu officieren, die het feest bijwoonden, zijn gedecoreerd. EMEIAÜD. Lord Carnarvonde minister van oorlog, heeft bij de ontvangst van een deputatie ten gunste van de nieuwe aanhechting van het grondgebied van Guinea gezegd, dat de an nexatie van zulk een land een zeer ernstige zaak was. De Rtgeering bezat nog niet de noodige in lichtingen omtrent het klimaat, het vooit- brengend vermogen van het land en de gezond heid der inboorlingen. Zelfs wanneer hij de voordeelen, die de handel uit zulk een anuexatie zou kunnen trekken, aannam, meent hij, dal het veeleer voor Australië dan voor Eugelaud zaak zou zijn haar door te voeren, maar, zoo verklaarde hij, iiij zou nimmer iu gebreke blijven datgene te doen, wat in T belang van de Engelsche Kroon is. Op den Lizard-vuurtoren (de zuidwestelyk- ste kaap van Engeland) zal de bestaande olio- verlichliug vervangen worden door een mag- netisch-electiische, en daarenboven een trompet geplaatst worden, die, door sloom geholpen, bij slecht weder de schiepen tijdig kau waaischuwen. S 1> A ?l J E. In Navarra schijuen thans de krijgsbe wegingen gestaakt. In Geiona hebben de troepen der regeei ing eene overwinning behaald waarbij de Carlisten twee hoofdofficieren en zeven officieren verloren, alsmede vele krijgs gevangenen, wapens en paarden. Daarentegen heeft Saballs bij Breda de Alfonsisten geslagen, die daar een macht hadden van 4000 man met artillerie en cavalerie, terwijl Saballs slechts drie bataljons onder zich had. Ook de Alfonsisten ledeD hier een groot verlies aan dooden, gekwetsten, wapens enz. Breda schijnt te liggen in de nabijheid vanGerona; althans Hostarieh, waarheen de koninklijke troepen de wijk namen, is in die provincie en het ver moeden dus geoorloofd, clat beide berichten hetzelfde feit ten onderwerp hebben en slechts de lezing verschilt. In Maestrazgo bevindt zich thans Dorregaray met 12,000 man. Deze heft overal zware schat tingen en Echague, die tegenover hem staat, schijnt geen slag te kunnen of durvqn lqversn. BEIUIE. r De minister van buitenlandsche zaken heeft in de Kamer vau Afgevaardigden medegedeeld, dat hij den 30 April'het antwoord der regeoriug op de Duitsche nota van 45 dezer aan graaf Per- poncher heeft overhandigd. Aanstaanden Dinsdag - zal hij dienbetreflende'aan de Kamer de noodige inlichtingen geven. In de Kamer zal de heer Bara heden de Regeering interpelleeren over het verleenen van subsidie aan een Katholiek dagblad, ter zake van het opnemen van een staalkundig artikel. GRIEKEN LAN D. Eene depêche uit Athene van 28 April bevat, dat zeven professoren der rechtsfaculteit aan Koning George eene memorie hebben over handigd, waarin de geldigheid der door de Griek- sche Kamer in haie jongste buitengewone zitting genomen besluiten, beschouwd uit een rechts kundig oogpunt, wordt bestreden. De Koning heeft dat document ongeopend aan hen terug gezonden. TWEEDE KAMER. Zitting van 30 April. Bij de voortzetting der discussie over de onteigeningswet ten behoeve vnn den spoot- weg ArnhemNijmegen is gebleken, dat de plaats der overbrugging te Nijmegen onvoor waardelijk is vastgesteld. De lieer Stieltjes keurde het zeer af dat deze wet, waarbij het defensiewezen zóó zeer betrokken is, wordt behandeld zonder dat de nieuwe iniuister van oorlog er by tegenwoordig, of zijne zienswijze bekend is, Vervolgens liep het debat, evenals gisteren, over het overgangspunt bij Arnhem, den strijd tusschen Malburgcu en Rosande. De Minister van Binneulnndsche zaken heeft laatstgenoem den ovcigang nader en zeer bioedvoeiig ver dedigd en doen uitkomen, dat die overgang, de

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1