BinnenlaiiSsGlie BerMtei. van Donderdag 6 Mei 1875. van de Schiedamsdie Courant SCHIEDAM, 5 Mei 1S75, De Minister van Binnenlaudsche Zaken heeft eeue breedvoerige memorie van beant woording ingezonden op het voorloopig verslag der Tweede Kamer naar aanleiding van het tweede onderzoek in de afdeelingen van de wetsvoordiacht tot voorziening legen honds dolheid. 'Volgens dnt tweede vei slag had, gelijk bekend is, de' overgroote meerderheid over wegend bezwaar legen de bepaling, opgenomen in art. 1 van het gewijzigd ontwerp, dat houden, zich buiten woningeu of andere gebouwen, vaartuigen en afgesloten erven bevindende, moeten voorzien zijn van een behoorlyk beves tigden muilkorf. Ten einde aan het bezwaar van sommige leden eenigszins tegemoet te komen, is thans art. 1 in dien zin gewijzigd, dat de muilkorf niet wordt opgelegd aan honden, die aan een stevig touw of ketting worden vastgehouden. De minister handhaaft niettemin de z. i. nuttige en noodige bepalingen van '1. Ten slotte vermeldt de Minister hetgeen hier te lande tot in den laatsten tijd met be trekking tot den muilkorf is beproefd en waar genomen. Officieele mededeelingen uit Zwitserland loopende tot 19 Apiil, houden in, dat in de kantons ZüriehLuzernSt. Gallen eu Waadt een aanta! nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer onder het rundvee hebben plaats gehad. De heet en Kappeyne c.s. hebben breed voerig geantwoord op-het-afdeelingsverslag over hun voorstel nopens den aanleg van spoor wegen voor Staatsrekening. Voorbijgaande de grief, dat het initiatief van de Regeering had moeten uitgaan, wenschen de vooistellers eene spoedige beslissing en een zelfstandig besluit, en meenen dat de houding der Regeering hun voorstel alleszins rechtvaai digde. Het zal hun echter aangenaam zijn, zoo de Minister tot hun denkbeeld toetreedt. Maar moesten zij de mogelijkheid eener vrije beslissing afhankelijk maken van de vraag, of de Minister biunen een bepaalden termijn van meening veranderde? Zij ontkennen dat aan hun voorstel eene poli tieke strekking ten grondslag ligtde Minister zelf ziet in spoorweg-aanleg geene politieke kwestie. De voorstellers beantwoorden wijders de verschillende verdere opmerkingen in het Verslag gemaakt, zoowel wat de lijnen als de details betreft. Zij meenen ook dat, zelfs na aanneming van hun voorstel, nog zeer veel voor lateren spoos wegaanleg zal overblijven. Zij willen slechts dat de hand aan 't werk geslagen worde, maar de zucht om een-spoorwegplan te maken, bezielt hen niet. Zij vullen echter hunne voor dracht met drie nieuwe lijnen aan, te weten: DelfzijlGroningenIleerenveen, AssenWin schoten en AmersfoortRhenen naar den spoor weg DordrechtEist. Omtrent de wenschen tot spoedigen aanleg van deze of gene lijnen geloovcn voorstellers dat voor de lijn HarlingenIleerenveen spoedige aanleg wenschelijk is, en eveneens schijnt het aanbeveling te verdienen om met den aanleg van de lijn RotterdamMaassluis aanstonds te beginnen, het tijdstip der verdei o voortzetting van den toestand der havenwerken afhankelijk latende. Onmiddellijke aanleg der lijn van Zaan dam naar Beverwijk komt den voorstellers miiider noodzakelijk voor; wel wanneer de voltooiing van het Kanaal Holland-op-zyu-Smalst niet ver traagd wordt. Door den heer A. D. Loman eu een honderdtal andere moderne predikanten is eou adies aan de Twepde Kamer gezonden be treflende de aanhangige wet op het Ilooger Ouderwijs. De Kamer wordt daarin verzocht haar goedkeuring aan het wetsontwerp te ont houden of daarin zulke wijzigingen te brengen, dat aan alle Iloogescholen het theologisch onder wijs uitgebreid en metjde eischen der weten schap in overeenstemming gebiacht worde, alsmede behoudens verkregen echten, gebroken worde mot het stelsel van gesubsidieerde kerke lijke scholen, die feitelijk aan het Staatstoezicht onttrokken zij u. De leuiaren van het CJtrechtsch gymna sium hebben zich met een adres tot de Tweede Kamer der Stateu-Generaal gewend, om daarbij hun wenschen betreffende het aanhangig ont werp van wet op "het Hooger Onderwijs ken baar te maken. Zij verzoeken de Kamer dat ontwerp behoudens eenige wijzigingen, reeds in enkele audere adressen aangegevenzoo spoedig mogelijk tot wet te verheffen, opdat daardoor een einde gemaakt worde aan den vvanhopigen toestand, waarin liet gymnasiaal onderwijs in ons Vadei land verkeeit. Een wijzi ging, die zij in de allereerste plaats in het ontwerp wenschen gebiacht te zien, is het bevel tot het oplichten van eenige Rijks- gymnasia. Yolgeus den Ilaag'-cheu conespoudent der Zutf. Ct. hebben verschillende kamei leden zich over het restitutie-stelsel zeer ongunstig uitgelaten. liet blijkt dau ook.meer en meer, zegt hijnclat die restitutie niets is dan een verkiezingsmanoeuvre, die dienen moet om in Juni het clericale element in de Tweede Ka mer te versteikeu. Gelukt dat plan, dan voor spel ik, dat men heel schielijk ook i.it kanon zal vernagelen om weer met iets anders te beginnen." Volgens denzelfden conespondent is de Mi nister van Koloniën, mr. W. baron van Golt- slein, lid geworden van de Vereeniging tot bevoiderii.g van Volksonderwijs in Nederlaud, en naar hij meent, is dit onder de tegenwoor dige omstandigheden, nu het II. Dagbl. die vereeniging als het toppunt Van radicale ia- zernij uitscheldt en de Sland. het energieke optreden van die vereeniging als de voornaamste reden voor haar agitatie opgeeft, niet zonder politieke beteekenis. De correspondent gelooft dau ook, dat er geen schoolwetwijziging in clei icalen geest te duchten is, zoolang mr. van Goltstein lid van het Ministerie blijft. Wanueer de correspondent der Zutf.Ct. goed is ingelicht, dan zijn wij het met hem eens, dat de toetreding van den Minister van Kolo niën tot de Vereeniging Volksonderwijs" niet zonder gewicht te achten is. n Intusschen schijnt het Dagbl. dit bericht nog niet als echt aan te merken; althans in zyn nommer van '29 April wordt het zoo ^belachelijk" genoemd, julat het de moeite der vermelding eigenlijk, niet waard is," en dan ook alleen als srariteit" medegedeeld. Het V,ad. echter bevestigt dit bericht. Rotterdam. Donderdag jl. hielden de werkende leden der sRotterdamsche Liedertafel'' met hunne dames een feestelijke byeeukomst tot herdenking van liet éénjarig bestaan dezer vereeniging, De heer R, P. van Beckum, president der Liedeitafel bood, namens de werkende leden in een zeer gepaste toespraak, den verdienste lijken directeur, den heer C. 0. A. deVliegh, eeu prachtig geschenk aan, als blyk van waar deering voor zijne talentvolle en belanglooze leiding der zangoefeningen en uitvoeringen waardoor deze vereeniging in haar kortstondig bestaan, reeds een zeer goeden naam heeft verworven. liet geschenk bestaat uit een fraai en kost baar vuurschermvoorstellende ade Loreley." Het mag terecht eeu kunstwerk heeten, en doet den vervaardiger, den heer llerm. P. A. Gunuuweg, kunstlakwerker en hofleverancier te dezer stede, alle eer aan; hij heeft voor zeker met dit werk getoond zyn vak met roem te kunnen handhaven. A Cornelis Vermeere, voor wien ia het vorige jaar de publieke liefdadigheid ingeroepen werd wegens het hem overkomen ongeluk, waarbij hij zijne beide handen en een been vetloor, is thans in het huwelijk getreden met eene weduwe van 46 jaren, juist het dubbele van zijn eigen leefiyd. Het huwelijk werd door de buren van het echtpaar te Rotterdam feeste lijk gevierd. Vermeere is thans van kunst handen en een kunstbeen voorzien. Den Hang. Volgens een jl. Zaterdag hier ter stede ontvangen particulier telegram is tot directeur van het binneulanclsch bestuur in Indië benoemd de heer G. Bosschee, direc teur van het Departement van onderwys, eeredienst en nijveiheid, en tot directeur van laatstgenoemd Depaitement de heer Henny secretaris aan dat Depaitement,— -- - leerbroek. fZuid-Holland) Alhier zijn twee leidekkers door het breken van een touw van het dak der kerk gevallen. De een bleef op de plaats doodde ander heeft beide beenen en een arm gebroken. Cnpelle «Al IJsol. Ouder deze gemeente is een hond afgemaakt wegens dolheid. Amsterdam. In de vorige week verloor iemand in den omtiek van het station van den Ilollaudschen spoorweg, een portefeuille waarin o. a. ïuim f 400 aan bankpapier was. De portefeuille weid gevonden door twee eer lijke werklieden, die hiervan terstond kennis gaven aan de politie. Ter belooning ontvingen zij van den verheugden persoon, die het geld veiloren had, te zamen f 200. Dr. Hes, de uitvinder der nieuwe brand stof, waarvan wjj onlangs melding ma&kten, heeft buiten de Weesperpoort te Amsterdam een terrein aangekocht, teneinde daarop eene fabriek te plaatsen met voorloopig vijf machi nes, welke dagelijks 300,000 kilogrammen de zer brandstof kunnen leveren. Utrecht. Naar men verneemt, heeft de voor eenigen tijd onder de schapen geheerscht hebbende schurft, eene gunstige wending ge nomen en is deze gevreesde ziekte in deze provincie voor het grootste deel reeds geweken. Munnekezijl. Reeds zijn meer dan 500 pol- derwerkeis hier aangekomen, die een begin maken met het bouwen van keten, ten einde weidia over te gaan tot het bedijken van de Lauwerzeetusschen Groningen en Friesland waardoor alweer een deel aan de zee zal worden ontwoekerd en in vruchtbaar land herschapen, daar het in die streken altemaa! puike klei- giond is. Er 'worden_ nog wel 500 arbeiders bjj verwacht om den dijk op de hoogte te krijgen, opdat hij, als de herfst komt, den ru wen Noordewind 't hoofd kan bieden, die aldaar gewoonlijk vreeselijk op dijk en dammen beukt.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 5