i TuraMjit Mb, litpanM My. van Verlofgangers ter Bnitenlauflsciie BerMici A0. 1875. Zaterdag 8; Mei. J& 3636. Nationale Militie. OPROEPING wk -Mi 8$$-TNP<e g" ml •gang. k SCHIEDAMSCHE 5«, aCKKAlIi MARH1, E, 124. COURANT. v1 Advertentieprijs: van 110 gewone regelsj 1.00. Iedere gewone regal meer- 0,10. Duicmaai. plaatsing wordt tegen tweemaal, berekend. Abonnementsprijs, per kwartn.il1.85. Franco per post, door liet geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers - 0.10. men ivordt verzocht tic advertcntlën, welke ntcn denzelfden dag verlangt geplaatst te zienniterlf/ïi «les na middags te 3 uren te bezorgen> De Burgemeester van Schiedam Gezien de circulaire van den Heer Commissaris des Konitigs in deze Provincie, van den 16 April 1875, A. no. 1121 2, (2de Afil.) Prouneiaal Blad No. 27; Roept bij deze op de in de Gemeente gevestigde Milicien-Verlofgangois van de ligtiiigon van 1872 en 1873 die beboeren tot bet Regiment Grenadiers en Jagers, het le, 3e, 4e, Ge, 7e en 8e Regiment Infan terie, de Regimenten Vesting-Artillerie en tiet korps Pontonnieis, om in wcikolijke dienst te komen, tot het houden van herlmlings-oefeningen en wel als volgt: Tegen den 15 Mei eerstkomende, (le Milicien-Verlofgangers der ligting van 1873, bebooieude tot do Regimenten Vesting-Artillerie, met uitzondering van hen, die behooren tot de Torpedo- kornpngnie; Tegen den 2 Julij e. k., de Milicien-Verlofgangers der ligting van 1872, behoorende tot het Regiment Grenadiers gii Jagers en tot de bovengemelde Regimenten Infanterie; Tegen den 10 Julij e. k., do Milicien-Verlofgangers van de ligting van 1872, behoorende tot het korps Pontonniers; en Tegen den 3 Augustus e. k. de Milicien-Verlofgangers van de ligting van 1873, mede behoorende tot het Regiment Grenadiers en Jagers en tot de Regimenten Infanterie hierboven genoemd. De opgeroepenen zullen, na alvorens hun veilofpas op (Ie Secretarie der Gemeente te hebben laten aftee- j kenen, deze Gemeente, hetzij dat zij zich regtstreeks naar hunne korpsen hegeven, hetzij dat zij naar Me I hoofdplaats der Provincie worden overgebracht, zoo tijdig moeten verlaten, dat zij op den dag van de opkomst onder de wapenen, bij hunne korpsen aan komen. Wordende zij bij deze herinnerd aan de verpligting om behoorlijk in uniform gekleed te zijn en voorzien van al do voorwerpen van kleeding en uitrusting, welke door hen bij vertrek met groot verlof zijn mede ge nomen. Ingeval ziekte de opkomst mogt verhinderen, zullen zij daarvan, door overlegging van een geneeskundige verklaring, tijdig op de Gemeente-Secretarie moeten doen blijken. En opdat geen der opgeroepenen eenige onwetend heid zoude kunnen voorwenden, is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5 Mei 1875. De Burgemeester van Schiedam P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. FRANKRIJ K. Voor de kerk van het »II. Hart", die op den Montrnartre te Parijs zal worden gebouwd, is tot heden voor 20,43,419 fr. 72 ets. inge schreven. De Maatschappij tot bevordering van liet lager onderwijs onder de Protestantsche kinderen ,Jn Frankrijk heeft dezer dagen, ouder voorzitter schap van generaal de Chabaud Latour, gewe zen minister van binnenlandsche zakenhare algemeeue vergadering gehouden. De voorzitter bracht hulde aan de verdiensten van den heer Guizot (sedert '1852 president der Maatschappij), aan wien Frankrijk de wet van *1833 te dan ken had. Uit het verslag, dat bij deze gelegen heid werd uitgebracht bleek dat de Maatschappij 25 nieuwe scholen heeft helpen oprichten en 205 gevestigde scholen ondersteund heeft. Meer dan 100,000 fr, werd tot dat doel aangewend. De afgevaardigde "Waddington bracht in herinne ring, dat de Maatschappij in 1868 reeds meer dan twee rnillioen voor de ontwikkeling van het lager onderwijs had besteed, en dat dit bedrag thans nagenoeg tot drie rnillioen was geklommen. Te Meibourne is men van tneening, dat de van Nieuw-Caledonie ontsnapte Commu nards, dr. Rasloul en zijne makkers, zijn ver ongelukt. Niet alleen, omdat men van hen niets meer vernomen heeft, maar ook omdat een stuk van de boot, waarin zij ontvlucht zijn, in de nabijheid van Noumea gevoudeu is. De luchtballon van den heer Duruofiste Troyes neergekomen na een uur onder weg te zijn geweest. Men had eene hoogte bereikt van 3500 ellen, maar werd toen door een sneeuw jacht overvallen, die tot nederdalen dwong. V SPAN .rE. f- Volgens correspondentiën uit het noorden wordt binnen kort de hervatting der vijande- lijlthedcn verwacht. De regeeringstroepen zou den het initiatief nemen op de rivier de Orio' en de Argabenevens in de provinciën Guipuzcoa en Navarre. Generaal Loma zou tegelijkertijd naar öalmaseda, in Biscaye, op rukken. Don Carlos heeft zijne legerbevelhebbers te Yergara bijeengeroepen. Te Madrid wordt weder gewaagd van po gingen om tot eene toenadering te komen tusschen Canovas del Castillo en de paitij der oude-constitutioneclcnmen hoopt hierbij op de medewerking die de pauselijke nuntius zal kunnen verstrekken. Gemelde prelaat, mgr. S'.meoni, tnoet dezer dagen zijne geloofsbrieven aan den Koning overhandigenen men ver zekert dat hij bij die gelegenheid eene sym pathieke redevoering tot den jeugdigen souverein zal houden, waai in de liefdevolle gevoelens van den Paus jegens Alphouso worden uitgedrukt. DUITSCHL AND. Bij den landdag is uit Munster een adres van adhaesie ingekomen aan de kerkelijke poli tiek, dooi' de meerderheid gevolgddaarin wordt verklaard, dat de adressanten in strijd met het ultramontauisme, trouw blijven aan Keizer en Rijk, aan Koning en Vaderland. Het stuk is voorzien van 700 handteekeningen. De Keizer van Rusland wordt eerst den 10 Mei te Berlijn verwacht en zal vergezeld zijn van prins Gorlschakoff. OOSTENRIJK. Uit eene goede bron te Weenen verneemt men, dat het miuistei ie-A uei sperg den terug keer van Keizer Fians Jozef uit Dalmatie niet lang zal oterleven. De jongste ongetegeldheden te Gratz hebben namelijk een hoogst ongun- stigen indruk op den Keizer gemaakt, en hij duidt het aan het ministerie zeer ten kwade, dat dit niet tijdig de uoodige voorzorgsmaat regelen heeft genomen om te voorkomen, dat een prins, zoo nauw aan de Keizerlijke familie verwant, aldaar aan zulke grove beleedigingeu is bloot gesteld geweest. De onkosten van de Weener tentoon stelling hebben bedragen 20 rnillioen gulden. Door de Wetgevende Macht is toegestaan 15,700,000 Zoo gering waren echter de ont- vangsten, dat nog een aanzienlijk te kort over blijft. De jongste Parijsche tentoonstelling, die in bebouwde plaatsruimte vijfmaal kleiner was, kostte 24 rnillioen frs., die door de ontvangsten werden gedekt. ENGELAND. Volgens opgaven in de Engelsche bladen zijn in Londen en zijn voorsteden meer dan 20Q vrijmetselaars-loges, en in het koninkrijk Enge land 1500 loges met 170,000 leden. In Schot land telt men ongeveer 100,000 en in Ierland 50,000 vrijmetselaars. -In de Verèeniade Staten Europa 600,000 leden. Tengevolge vau een ontploffing in de kolenmijn te Bunkershill in Noord Stafford shire zijn 42 menschen gedood. Door liet Kanaal van Suez vijn van 21 tot 30 April 49 schepen gepasseerd. Gedurende de geheele maand hebben '129 schepen van dezen waterweg gebruik gemaakt. De ontvangst beliep van 2130 April 850,000 frs., gedu rende de geheele maand 2,390,000 frs. ITALIË. De Paus heeft, op het verzoek .van mil- lioenen Katholieken, zoowel leeken als geeste lijken, een algemeenen bededag uitgeschreven tegen 16 Juni, den tweehonderdsten verjaar dag der verschijning van hot II. Hart aan St. Margaretha Alacoque, In het gebedsformulier, zooals de Osservatore Eomano het mededeelt, worden de Oud-Katholieken in het oogvallend gebrandmerkt. RUSLAND. Het Russische gouvernement Kiew is in het vorige jaar in buitengewone mate door de veepest geteisterd; ruim 18,000 runderen, ter waarde van meer dan een half rnillioen roebels, zijn daaraan gestorven. De ziekte heeft zich in 1874 door een bijzondere hevigheid geken merkt. d^ar van de 100 aangetaste beesten gemiddeld 61 bezweken, terwijl iu de vooraf gaande jaren de sterfte niet meer dan 55 pCt. bedroeg. TURKIJE. De geestelij ken die in de moskeen predikten hebben den geloovigen dringend op het hart gedrukt, dat het een Godgevallig werk is zijne belastingen, vooral de directe, nauwgezet te betalen, ten einde daardoor den ambtenaren der belastingen menige onaangenaamheid te

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1