MwMso^ Berichten. Riaieiilauisclie Bericlten. 1875. Maandag 10 Mei. M 3637. Negen on Twintigste Jaargauff. am&ü B11R A NT. Aiionnëmentsprus, per kwartan"f "1.85. Franco por post, door hot geheole Rijk - 2.50. Afzonderlijke - 0.10. SIJlUKT, E, 124. Advertentieprijs: vanl10 gewone regels, j 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Men wordt verzocht de advertentlën, welke men dcnzclfdcn dag verlangt geplaatst te zienniterlijh des na middags tc 3 men te bezorgen. ENGELAND. De Times van 6 Mei maakt een opzien barende correspondentie van een Parijschen berichtgever openbaar, die zegt, dat de militaire partij in Duitschland den oorlog met Frankrijk begeert, omdat dit land den vrede op te voor- deelige voorwaarden gesloten heeft en al te spoedig zijn financiëele en militaire krachten herwint. De Times stelt in 't licht,, dat de vrees der Parijsche staatkundigen buitensporig is. Frankrijk wil geenszins den oorlog, en wij gelooven niet, dat een deel van het Duitsche volk een zoo cynisch plan koestert. Duitschland zou, indien het den vrede verbrak, een open bare schending der nationale moraliteit begaan. De Times zegt, dat deze geruchten hun grond vinden in het gezwets der Pruisische soldaten en in de lichtzinnigheid der Berlijnsche pers. De opleidingsschool van den vermaarden Eugelschen prediker Charles Hiddoti Spurg eon {geb. te Kilverdou in Essex den '17 Junij 1834) heeft reeds 326 leeraren en zendelingen afge leverd, en vierde dezer dagen haar elfde jaar feest. De financiën dezer inrichting staan uit stekend. Ofschoon lijdende, was de heer Spurge,on toch in staat, grootendeels-de feestviering in persoon te leiden. Zijn kerkgebouw, de zooge naamde Tabernacle, is onlangs van binnen geheel vernieuwd. FRANKRIJK. In het Journal da Paris leverde de heer Hervé een artikel over de aanstaande samenkomst te Berlijn. Hij constateert dat er in Duitschland, 1 ondanks de verstandige en vredelievende stem ming van geheel Frankrijk, een oorlogspartij bestaat. Toch vertrouwt hij op het voortduren van den vrede, omdat, krachtens de overeen komst bij de ontmoeting der drie Keizers in 1872, Duitschland geen aanval tegen Frankrijk ondernemen kan zonder de toestemming van Rusland en Oostenrijk. Hij doet opmerken dat Rusland in 1870 Frankrijk aan zijn lot overliet, omdat het zich los wenschte te maken van het tractaat van '1856. Thans kan Pruisen wel tot Rusland zeggen»Laat mij 't Westen, zoo laat ik u 't Oosten." Doch een dergelijke taal zou geen kans hebben gehoor te vinden bij een zóó verstandig en rechtvaardig vorst als Keizer Alexander. DUITSCHLAND. Het Berliner Tagehlatt laat zich in een zijner artikelen over de kloosterwet uit als volgt: ïllet tot stand kómen van die wet is in den strijd tegen Rome, ofschoon deze natuurlijk niet op militaire wijze kan volstreden worden, met een gewonnen slag gelijk te stellen. Mon niken en nonnen zijn altijd in de armee dei- curie de pioniers geweest, die den eigenlijken geestelijken het terrein moesten effenen, Door hen op de vlucht te slaan, berooft, de wet de vijandelijke armee van een barer werkzaamste bestanddeelen en vermindert zij ook gelijktijdig de aanvalskracht der overige troepen. Hoe hard nekkiger de curie alles op het spel zet, om openlijk en in het geheim hët gezag der staats macht te ondermijnen, des te dieper en te sterker moet ook de contra-jnijn worden aan gelegd, wier ontploffing den staat van een gevaarlijken vijand zal verlossen. Rome heeft den oorlog gewild, en hoe langer die duurt, des te gevoeliger lijden zijwelke het onderspit delven." AMERIKA. De dagbladen behelzen depêches, die echter nog bevestigd moeten worden, gedateerd uit Kingston (Jamaica) 5 Mei, waarin bericht wordt, dat den 2n Mei een oproer te Port au Prince is uilgebarsten. De insurgenten hebben generaal Brice doodgeschoten, een bediende van'tEngel- sche consulaat vermoord benevens 40 vreemde lingen verscheiden brandstichtingen hadden plaats gehad. De staat van beieg was afge kondigd. Een Engelsche kanonneerboot is te Port au Priuce aangekomen, een tweede zou morgen daarheen vertrekken. TWEEDE KAMER. Zitting van 7 Mei. In de zitting van heden is de discussie over de onderdeeien van het wetsontwerp, tot regeling van het toezicht bij de oprichting van fabrieken enz., voortgezet. Sommige wijzigingen werden door den Minister overgenomen; andere, na gegeven opheldering door den Minister, inge trokken, terwijl ééne door den heer Kappeyne van de Coppello voorgestelde wijziging van in grijpenden aard, omtrent het juiste begrip dor woorden: gevaar, schade of hinder, werd ver worpen met 39 tegen 26 stemmen. Men is ge vorderd tot art. 17. Maandag ten één ure voort zetting. De groots meerderheid der commissie van rapporteurs over liet spoorweg-voorstel van den heer Ivappeijne c. s.is, na aandachtige overweging van de Memorie van Beantwoor ding, van gevoelen, dat te dezer zake geen tweede onderzoek in de afdeelingen vereischl wordt en oordeelt het voorstel rijp voor de openbare beraadslaging. Twee barer ledenach ten het, naar aanleiding der verklaring van den Minister van Financiën, afgelegd in de zitting van 28 April 11., wenschelijk de be handeling van dit wels-ontwerp in de openbare zitting nog eenigen tijd uit te stellen. Twee andere leden der commissie zijn van meening, dat de bedoelde verklaring van den Minister van Financiën, in verband beschouwd met de verklaring van den Minister van. Binueuland- sche Zaken, in zijne redevoering van 13Febr. 11., weinig uitzicht opent op spoedige indiening van een Regeeringsvoorstel tot aanleg van Staatsspoorwegen. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Indïe, is den 30sten April door den generaal-majoor Pel het navolgende aan de Indische Regeering geseind Den 25 April zijn de vijandelijke stellingen in Lohong (tussehen Mandarsa Poeti en Long- batta), door ous genomen met een verlies van '1 gesneuvelde en 12 gewonden. De gezondheidstoestand is bevredigend; de sterfte gering. Soengei Raya op de Oostkust, heeft de Nederlandsche vlag gelieschen. (Sé- Cé.) SCHIEDAM, 8 Mei 1875. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op- achterstaande advertentie betreffende het Con cert te geven door het koor van mannelijke en vrouwelijke leden uit de Vereeniging »Paulus." Mocht dit gezelschap den leden lmrer Ver eeniging reeds dikwerf genotvolle avonden ver schaffen, en ook een enkele maal met goed succes voor het publiek optreden wij twij felen er niet aan of nu zij andermaal een uit voering voor het publiek geeft en wel met het doel om de "Vereeniging waartoe het behoort met een geldelijke bijdragen te steunen, of velen zullen zich opgewekt gevoelen om die uitvoering bij te wonen. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat krachtens bepaling des Konings, in dit jaar vier en twintig\on«e- -lingen als adelborst der 3de klasse voor den zeedienst (na behoorlijk afgelegd examen) op het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord kunnen svorden aangenomen. De admissie heeft plaats op den lsten Sep tember aanstaande. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen op pupillen in dit jaar worden geplaatst, dienen vóór of uiterlijk op den laatsten Mei aanstaande aan den Minister van Marine een op zegel geschreven verzoekschrift in, volgens de voorschriften in de St.-C't. van heden ver meld. Ter diplomatieke conferentie, onlangs te Parijs gehouden, voor den nieuwen standaard meter, waarop Nederland vertegenwoordigd werd door dr. Stamkart en dr. Bosschais door de meerderheid der staten, die in de inter nationale commissie vertegenwoordigd zijn, be sloten, na afloop der werkzaamheden voor de nieuwe standaardmeters, te Parijs op gemeen schappelijke kosten een internationaal bureau voor do maten en gewichten te stichten en te onderhouden. Omtrent de houding van Neder-

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1