jnilsjMscje Bericilei. Binneiilaiiistlie Berichten. A0. 1875. Donderdag 13 Mei. J& 3639. TV e^en en Twintigste Jaargang. SCHIEDAMSCHE AiiONNKMiCNTsruus, per kwartaal"1.85. Franco per post, door het gehcele Rijk - 2.50. Af/onderlijke nommers - 0.10. Hen wordt verzocht de advcrtentlën, welke men denzeltdcn dag verlangt geplaatst te ziennitcrlijli des na middags te 3 uren te bezorgen. F R A N K K IJ K. Langzamerhand komen de afgevaardigden weder uit hunne provinciën terug en beginnen zich met liet oog op de aanstaande parlemen taire werkzaamheden, groepsgewijze te ver eenigen. Zoo heeft den 8 dezer do linkerzijde eene interessante bijeenkomst gehouden en was het linker-centrum tegen gisteren bijeenge roepen. Men hoopt dat men tot eene gemak kelijke verstandhouding met elkaar zal komen, met het oog op de beraadslagingen van de aan de orde van den dag zijnde noodzakelijkste wetsontwerpen. De minister Dufaure doet wat hij kan om deze afspraak te verwezenlijken; .hij haast zich zooveel mogelijk met de uit- werking der wetsontwerpen, die nog vóór de ontbinding moeten behandeld worden. Zijne ambtgenooten helpen hem trouw hierin, er gaat "dan ook geen dag voorbij dat er geen minister raad wórdt gehouden. In dien van 9 dezer moet het ontwerp nopens do vei kiezing van den Senaat zijn aangenomen, met enkele wijzigingen van den heer Buffet, die door den minister van justitie zijn oveigenomen. De overeenstemming tusschen de liberalen en republikeiucn is bovenmatig. Allerwege hoort men spreken van gemeenschappelijke pogingen tegen het Bonapar- tisme. Deze doon al hun best om zicli aan de clericalcn en legitimisten aan te sluiten, doch voorloopig schijnen deze laalsteu er niets van te willen weten. D U1 T S C11L A N D. Na den Keizer van Rusland heeft de Rus sische Rijkskanselier prins Gortschakoff bij prins Bismarck een bezoek afgelegd. Omtrent het door de kranten vermelde complot tegen den Rijkskanselier en den minister van eeredienst, bericht de Post dat liet ver moeden is gevestigd op Poolsche geestelijken ais aanleggers, terwijl reeds drie personen be kend zijn, die tot de uitvoering van het-plan waren omgekocht. De Landdag heeft de wet op de orden en congregatiën in derde lezing met 243 t»'gen 80 stemmen onveranderd aangenomen. De Parijsche correspondent van de Köln. Zeit. spreekt de geruchten tegen, als zou de militairo gevolmachtigde von Bülow te Parijs een nota namens zijn Regeering hebben over handigd; de overreiking van diplomatieke stuk ken behoort niet tot de bevoegdheid van den militairen attaché; liet hoofd van het gezant schap heelt evenmin zulk een nota overhandigd. SPANJE. Men meldt uit Madrid, dat don Carlos, in tegenwoordigheid van een zijner generaals, met BUltEA.tr: HARKT, E, ISA. het oog op het gebrek aan geld, aan levens middelen en discipline, zelfs bij de Navarree- sche vrijwilligers, gezegd zou hebbenIk ge loof dat, wanneer God ons niet te hulp komt, alles slecht zal uitkomen in dezen oorlog. Een post-directeur van de Cai listen heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarin bevel ge geven wordt de spoorwegbeambten in liuunc betrekking te eerbiedigen. Yolgens de ministorieela bladen wil de regee ring de Carlisten weder met kracht vau wape nen bestrijdenhet leger van het centrum heeft in last gekregen den vijand niet met rust te laten, vóórdat hij geheel uit de omstreken van Terruel verdreven is en het Noorderleger zou, van de hoogte van den berg Esquiuza af, Alloz, Laear, Murillo en "Villatueila bombar deren en de Carlisten reeds uit Lorca hebben verdreven. De brigade Golfiu heeft ia de pro vincie Valencia eene colonne Carlisten versla gen, bij welke gelegenheid de Carlistische gou verneur Chelvare krijgsgevangen gemaakt is. - -ik, - ENGELAND. In het Lagerhuis heeft de heer Dilke aan gekondigd, dat hij wegeus de sinds 8 dezer bestaande vrees omtrent de betrekkingen tus schen Duitschiand en Frankrijkde regeering morgen zei interpcllcerenom te vernemen of het waar is dat Duitschiand een nota aan Frankrijk heeft gezonden, betreffende de reor ganisatie der Fnmsche armée. TWEEDE KAMER. Zitting van H Mei. lil deze zitting is. ua behandeling van alle nog overige artikelen, liet ontwerp, regelende het toezicht bij de oprichting van fabrieken enz.aangenomen met 52 tegen '17 stemmen. Tor beantwoording der interpellatie van den heer Nierstrasz omtrent den toestand vau het Indische leger met liet oog op Atsjin, heeft du Minister van Koloniën breedvoerige mededec- lingen gedaan van zeer geruststellende strek king, aangaande de sterkte, de aanwerving van het leger en de maatregelen tot bevordering daarvan, zoo hier als in Indie. Er zijn.ook zeer goede berichten omtrent den actueelen toestand van den legercommandant ontvangen. Na eene korte repliek, is de interpellatie afgoloopen. De Kamer haefL bepaald dat de interpellatie van den heer Kuyper, over de wijziging der wet op liet lager onderwijs, zal plaats hebben na afloop dor behandeling van het tractnat met den Oranje-Vrijstaat. Daarna zal het tijd stip bepaald worden der behandeling van liet voorstel van de herren Knppoyiic c. s. De Minister van Biniienlandsclie /aken heeft naar aanleiding daarvan verklaard positief nog in deze zitting een voorstel tot spoorwegaanleg te zullen doen. De Regeeiing zal hare vroegere Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels. j 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Dricmaal plaatsing wordt tegen twscuaal berekend. belofte bepaald vervullen. Morgen is het krediet voor de vervanging van den Gouv.-Gea. van Nederl.-Indie aan de orde. SCHIEDAM, 12 Mei 1875. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft goedgevonden te bepalen, dat tengevolge van het overlijden van den heer jhr. J. A, C. A. van Nispen van Seveuaer, de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Stalen-Gene- rnal in liet hoofdkiesdistrict Nijmegen zal plaats hebben op Dinsdag 1 Juni e. k, en dat, zoo eene herstemming noodzakelijk is, die zal ge schieden op Dinsdag 15 Juni daaraanvolgende. Den tweeden Dinsdag der volgende maand (8 Juni) moet de gewone tvveejaarlijksche ver kiezing plaats hebben van leden voor de Tweede Kamer der Staten-geueraalter ver vulling van de in September openvallende plaatsen. Aan de beurt van aftreding in de verschillende kiesdistricten zijn, de heeren: Groningen, tnr, S. vau HoutenAppingadam, mr. D. de Rtiyter Zylku'; Assen, mr. II. J. Smidt; Leeuwarden, J. K. II. de Roo - van Alderwerelt; Sneek, A. Moens; Dokkum; mr. W. A. Bergsma; Steeuwijk, jhr. C. M. Storm van 's Gravesaude; Zwolie, rnr. A. van Naamen vau Eenmos; Almelo, mr. B. Brouwer, Deventer, mr. P. van Dlussé OudrAlblas; Zutfen, mr. Jb. DamArnhem, mr. J. P. J.A. graaf van Zuylen vau. Nijevelt; Nijmegen, jhr. J. A. C. A. van Nispen vau Zeveuaer, (overleden); Tiel, mr.. D. J. baron Mackay; Amersfoort, jhr. mr. M. M. van Asch van Wijck; Utrecht, mr. N. P. J. Kien; Iloorn, K. do Jong; Alkmaar, mr. J. L. de Bruijn. Kops; Haarlem, mr. J. Kappeyno, van,,de Coppello; Haarlemmermeer, jhr. mr. J.W.IÏ. Rutgers van RozenburgAmsterdam, mr. E. H. 's Jacob, mr. G. C. J. van Reenen, mr. H. M. Godefroi; Leiden, O. baron van Wassenaer van Cat wijck; Gouda, dr. A. Kuyper; Delft, mr. J. van Kuyk; Rotterdam, R. P. Mees, R. Az.; Bricile, dr. K. A. Rombach; 's Hage, mr. W. Wintgens; Dordrecht, jhr. mr. 'W. T. Gevers Deynoot; Gorinehem, W. C. M. Begram; Middelburg, mr. J. P. R. Tak van Poortvliet; Goes, mr. P. II. Saaymans Vader; Breda, jhr. mr. C. J. C. II. van Nispen tot Seveuaer; Tilburg, F. II. II. Borret; Eindhoven, mr. P. J. A Smitz; Maastricht, C. A. baron de Bieberstein Rogalla Zawadsky; Roermond, J. II. Arnoldts; Boxmeer, mr. P. van den Heuvel; 's Bosch, mr. J. M. B. J. van der Docs do Willebois. To Bolsward is eene vergadering gehou den van afgevaardigden der confessioueelen in liet kiesdistrict Sneek, met het doel een can- didaat te stellen voor de Tweede Kamer tegen over liet aftredend lid, de lieer A. Moens. Als zoodanig is gekozeu do lieer J. Binkes, die den *15 dezer wegens gevorderden leeftijd zijne .betrekking als. secretaris vau Woeuseiadeel neeilegt. Ook de dezer dagen opgerichte COURANT.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1