Bnitenlaniscie Berlclilei. Binneulanüsclie Berichten. A". 1875. r ij dag 14 Mei. M 3640. TV ©gen en. Twintigste Jaarsrang. SCHIEDAMSCHE COURANT. BVEE4V: MARKT, E, 124. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels, j i'.ÖO. ledore gowonc rogel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. franco per post, door het -genccle Ryk Afzonderlijke nonimers 0.10. Men wordt verzocht de advertcntlön, welke inen denzeïfden dag verlangt geplaatst te zientiiterlijU des na middags te 3 uren te bezorgen. DUITSCHLAND. Prins Gortschakoff is gisteren middag door den Duitschen Keizer en daarna door den Duitschen Kroonprins ontvangen. De Kroon prins keert heden naar Italië terug. De te Berlijn verschijnende B'órsenzeit. en Provinzial Presse deelen onder voorbehoud omtrent de gisteren vermelde samenzwering tegen prins Bismarck en den minister van «eredienst mede, dat de politie er in zou ge slaagd zijn om het hoofd der samenzwering in het buitenland op te sporen en in hechtenis nemen. De samenzwering zou ook tegen het leven des Keizers gericht zijn. De BSrsenzeit. noemt als den in hechtenis genomen persoon een bloedverwant van ..den thans afggzetten aartsbisschop van Posen, graaf Ledochowski, de Prov. Presse een bloedverwant van diens voorganger in genoemd aartsbisdom, den over- leden aartsbisschop Dunin. De Landdag heeft in eindlezing het wets- I 'ontwerp tot afschaffing van artt. '15, 16 en 18 van de constitutie aangenomen. Volgens de Nord. Allg. Zeii. hebben de ministers van binnenlandsche zaken en van eeredieust besloten, dat in het belang der j openbare orde en veiligheid de politie ver gunning moet weigeren voor het houden van buitengewone, tot dusver niet gebruikelijke kerkelijke processiëu, die men bij gelegenheid van het jubeljaar mocht willen houden. Keizer Wilhelm en Keizer Alexander II hebben den 11 dezer de groote parade over dé troepen te Potsdam bijgewoond. Na afloop daarvan stelde Keizer Alexander zich aan het hoofd van het Alexanders-regiment en liet als hulde aan Keizer Wilhelm het geweer presen teeren. De Duitsche Keizer drukte hierop zijn Keizerlijken gast zepr ontroerd de hand en de Keizers omhelsden elkander ten aanschouwe van de verzamelde duizenden. ENGELAND. Reuters office heeft meegedeeld, dat het gerucht, volgens hetwelk Duitschland met toe stemming van Rusland zou hebben voorgesteld bij het Fransche gouvernement vertoogeu in te dienen tegen de wapening in Frankrijk, ten eenenmale verzonnen is. De heer Bourke heeft den 11 dezer, in antwoord op de interpellatie van sir Charles Dilke, in het Huis der Gemeenten het volgende gezegdsHet verheugt mij, te kunnen mede- deelen, dat do Regccring hedenochtend uit Ber lijn verklaringen hoeft ontvangen van volkomen bevredigenden narif, en wij zijn van oordeel, dat er geen reden meer bestaat voor bezorgd heid ten opzichte der handhaving van den vrede in Europa." De heer Bourke heeft tevens de tusschen Duitschland en,Belgie gevoerde cor respondentie aan het Huis overgelegd. Hel Lagerhuis heeft het ontwerp van wet tot handhaving vau den voorloopigen toe stand in Ierland met '287 tegen 70 stommen aangenomen. Onder de passagiers, die te Plymouth zijn aangekomenper Walmer öastle, van de Kaapstad, bevindt zich de heer Burgers, pre sident der Transvaalscho republiek. De lieer Burgers, belast met eene gewichtige zending in het belang der republiek, beeft o. a. eene verzameling medegebracht van de delfstoffen die in Transvaal worden gevonden. Daaronder is, volgens de limes, een klomp goud van tien pend. De president zal ook Nederland bezoeken, daar hij o. a. in last heeft met onze regeering te onderhandelen over het sluiten van een handelsverdrag. De bewoners van Transvaal zijn, naar men weet, nog meereudeels van Nederlandsche afkomst, zoodat het ook voor ons groot-belang hebbes'kan, nadere betrek king aan te knoopen met een land, dat nog voor zoo krachtige ontwikkeling vatbaar is. FRANKRIJK. Volgens de Frangais en de Moniteur üni- versel is er in den ministerraad besloten, van de invoering van de stemming bij arrondissement eene kabiuetskwestie te zullen maken. Volgens ingewonnen berichten van anderen Heeft de minister Buffet wel een voorste! in dezen zin gedaan, doch was dit met een ijskoude stilte ontvangen'op de zeer juiste aanmerking van den minister van buitenlandsehe zaken Decazes, dat veel belangrijker onderwerpen voor eerst de aandacht van den ministerraad moesten bezighouden, was het daarop uitgesteld. De Commissie, belast met het onderzoek van het voorstel-de Courcelle, strekkende om geen aanvullingsverkiezingen voor deze Kamer meer uit te schrijven, heeft tot aanneming van het voorstel geconcludeerd, op grond dat de algemeene verkiezingen dicht ophanden zijn. OOSTENRIJK. Het Lagerhuis van den Hongaarschen Rijksdag heeft den 11 dezer met 119 tegen -19 stemmen het wetsoutwerp aangenomen, waarbij aan de te- geering de gevraagde volmacht wordt gegeven, om den toestand der in financieele moeilijk heden verkeerende spoorwegmaatschappijen te regelen. RUSLAND. Keizer Alexander II heeft vóór zijn vertrek van Petersburg naar Berlijn het tractnat onderteekend waarbij Japan het eiland Sachalin, gelegen aan den mond van de Amur-rivier, oan Rusland afslaat. De uitgestrekte steenkolenlagenop dat eiland aanwezig, zullen nu, onder leiding van Russische ingenieurs, door mijnwerkers geëxploiteerd worden.- TWEEDE KAMER. Zitting van 12 Mei. In de zitting van heden is eerie langdurige en levendige discussie gevoerd bij de lire diet wét tot verhooging der Indische begrooting, over de vervanging van den Gouv.-Gen., mr, J. Loudon. De heer Grataina keurde het ontslag Van den heer Loudon zeer af. Do heer Nier- strasz was er zeer mede ingenomenmaar liet zich hoogst ongunstig uit over de be noeming van den heer Lansberghe, zoodat de Voorzitter hem eeuige malen verzocht daar mede niet voort te gaan. De heer Mirandolle besprak hoofdzakelijk de verhouding tusschen het opperbestuur en den Gouv.-Gen.die zelf standig moet kunnen handelen. De heer In- singer, en na hem anderen, drongen aan op de opheffing van het geheim der Atsjinéesche stukken enz.nu de heer de Rochemont zoo veel heeft publiek gemaakt, dat algemeen af gekeurd werd: Do'or' den heer Fransen van de Putte WërÜ' dit—zeer-'ondersteuml, doch- niet op grond dier brochure, maar wegens de ver anderde omstandigheden. De heer Kuyper klaagde over de dubbelzinnigheid van den Minister, en bleef den oorlog van' Atsjin ali ongerechtvaardigd beschouwen, waartegen dé heer Rutgers van Rozenburg opkwam. De heer van Zuylen van Nyevelt verlangde de intrek king der vergunning, aan den heer de Roche mont verleend, tot toegang in 's Rijks archief. De Minister van Koloniën gaf nader de redeneri op, die hem in de smartelijke noodzakelijkheid gebracht hebben, om het ontslag van de'ii Gouv.-Gen. aan te raden, na diens herhaalde en laatstelijk onvoorwaardelijke aanvraag. Hij heeft al de sprekers, zooveel noodig, beant woord, doch den heer Nierstrasz niet gevolgd in zijne critiek over de benoeming van deri heer van Lansberghe. Hij zou overigens ernstig overwegen of hij den Koning zou voorstede het geheim der aan de Staten-Generaal medeJ gedeelde stukken omtrent den oorlog met Atsjiu, op te heffen. Na nog korte replieken en rectificationis de discussie gesloten en de verhooging der Indische begrooting aangenomen met 61 tegen 1 stem. Morgen zijn eenige kleine wetsontwerpen aan de orde. Blijkens een gisteren bij het Departement! van Koloniën ontvangen telegramhad de Generaal Pel io Atsjiu aan de Indische Re geering geseind: Lamtcloe, Setoe en Ketjil Oeleyloc (dus de streek tusschen Mandarsa poeti Lamara en Poeingei Blang Tjoet) zijn door ons bezet De luitenant von Ende, '10 minderen en 3 koelies werden daarbij gewond, 2 minderen sneuvelden, 1 cavaleiist word vermist. De gezondheids toestand is bevredigend.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1