BimeiilaiJsciie Bericfiten. SCHIEDAM, 18 Mot 1875. Aan het station van de Ilollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij alhier, is op de lijnen Amsterdam en Botterdam op de beide Pinksterdagen het volgend aantal plaatskaartjes afgegeven Op den eersten Pinksterdag 1069 s j> tweeden s 2475 totaal 3544, Op eerstgenoemden dag liepen er 9 extra treinen, op den tweeden bedroeg dit getal 34. In het vorige jaar werd het volgend aantal plaatsbriefjes afgegeven Op den eersten Pinksterdag 786 3> tweeden 1891 totaal 2677, zoodat in dit jaar van hier op beide dagen 867 reizigers meer van de gelegenheid tot reizen met genoemden dienst hebben gebruik gemaakt dan het vorige jaar. Het heerlijke en zachte Mei-weder op beide dagen bracht hiertoe veel bijen het is dus niet te verwonderen dat het zoowel te Rotterdam in het park als te Scheveningen aan het strand krioelde van vreemdelingen, zoo van hior als van elders saamgestroomd. Ten vervolge op het bericht uit Atsjin, opgenomen in de Staats-Courant van 13 dezer, kan worden medegedeeld dat de 'lsto luit. E. G. T. Von Ende, die bij het in dat bericht bedoelde gevecht gewond werd, spoedig daarna is oveileden. St.-Ct Bij de Regeering is van don Nederland sehen consul te Bushire een telegram ontvau- gen, het bericht inhoudende dat langs de oevers van den Euphraat de pest is uitgebroken. De gewijzigde kiestabel van den Minister Heemskerk is, naar wij vernemen, niet gunstig ontvangen. Door een commissie van rappoiteurs zal een amendement worden voorgesteld, ten einde Amsterdam zonder zijn zoogenaamde banlieu tot een zevenvoudig district te maken en tal van schikkingen in het Oosten van het land te voorkomen. De mail naar Ned.-Iudië, via Marseille, zal "Vrijdag 21 dezer vertrekken. Voor den dienst in Ned.-Indie worden gevraagd onderwijzers der 3de klasse, die in het bezit zjjn eener akte als hoofd- of als hulponderwijzer. Akte voor het Fransch strekt alleen tot aanbevoling. De Haagsche correspondent van deBoit. Ct. voorspelt den heer Enderlein geen lang parlementair (sic) levenomdat hij er te fatsoenlijk en te gemoedelijk uitziet. Volgens het Dbld. heeft generaal-majoor H. Hardenberg ontslag gevraagd als secretaris generaal bij het departement van oorlog en als zijn opvolger wordt genoemd de kolonel van den generalen staf H. E. "VV. Rodi de Loo, directeur der topographisehe inrichting. - Tot candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer derStaten-Generaalzijugesteld: te Zaandam, door de kiesvereenigingen »Bur- gerplicht" en sBurgectrouw", mr. J. Kappeyne van de Coppello; te Sneek, de heerA. Moens; te Zutfen, door de liberale kiesvereeniging, mr. 3. Damte Gouda, door de algemeene kiesver eeniging s Vreest God en eei t den Koning," dr. A. Kuyper; te Tie], door de anti revolutionaire kiesvereeniging, graaf van Rechteren van Appel- tern. Uit Zutfen wordt gemeld dat mr. A. E. Mackay door de conservatieve kiesvereeniging, slechts door een tiental leden als candidaat werd gesteld. Een fusie-plan. Tot groote ergernis van de l'ijdr. hebben 3 kiesvereenigingen te Amstei dam de Grondwet (die der gematigd libeialen), Am sterdam (de conservatieve kiesvereeniging) en faucêérd Buigerplicht (diejderjjtg'fa radicalen) zich aaneengesloten om gezamenlijk bij de aanstaande verkiezing voor leden der Tweede Kamer op te treden opdat, zooals de vereeniging Amsterdam aan de Grondwet schreef »de openbare neutrale school ongeschonden blijve, kan het zijn veibeterd worde in steeds vooruitgaanden 2in." De liberale Kiesvereeniging sEendracht," te Haarlem, heeft den heer Kappeyne van de Coppello opnieuw candidaat gesteld. Te Seheemda is mr. D, de Ruiter Zijlker, van Winschoten, tot candidaat gekozen voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Stateu-Goneraalen te Almelo zal, naar ver nomen wordt, Jhr. mr. Sand berg, officier van Justitie te Almelo, tot candidaat worden gesteld- Een zonderlinge verkiezing. Op '1 Juni zal in het district Nyinegen de verkiezing plaats hebben vau een lid dor Tweede Kamer in plaats van wijlen jhr. J. A. C. A. vau Nispen van Sevenaer. Komt. er een herstemming, dan moet deze den '15en plaats vinden.^ Maar iumiddels zal den Sen bij de alge meene verkiezingen degene, die den 15en daaraanvolgende gekozen kan worden, weder door een ander vervaugou zijn, of, wat waar schijnlijker, maar nog zonderlinger is, als dezelfde candidaat zegeviert, zal hij den Sen reeds gekozen zijn eu een week later in her stemming komeu I (Varf.) Het Wageningsch Weekblad doet liet leed, dat de confessioneelen den graaf van Zuylen niet tot ca'ndidaat konden stellen. Deze had hunne bijzondere sympathie gewonnen dooi de beslistheid, waarmede hij -tegen de ultra- montuansche politiek was opgetreden." Maar hetgeen verder diens brochure bevat, heeft hem voor de partij van het W. W. onmoge lijk gemaakt. Het blad steunt zeer den lieer Savornin Lobman, en vooruitloopende op den aanvankelijkea uitslag, zegt het ten slotte: ïEn nu weten we wel, dat ook de heer Lobman het niet ;met vlag en wimpel halen zal; dat we nu in Arnhem licht een -4- a Stal candidaten krijgen tvch meenen we dat, •indien de groote meerderheid der onzen de candidutuur van den heer Lohman steunt, hij groote kansen voor zich heeft, om met den door de liberalen te stellen candidaat in her stemming te komen en alsdan de hoop hem ten slotte gekozen to zien, niet geheel ijdel kan heeten. De heeren van het W. W. werpen dus eerst den heer van Zuylen als candidaat der conser vatieven over booid, ofschoon zij hem gaarne zouden willen, omdat hij tegen de Roomschen is;" en nu vertiouwen ze dat, by eene her stemming, de Katholieken eu conservatieven hun candidaat zullen steunen. Het is mogelijk; men ziet vreemde dingen gebeuren bij verkiezingen, maar het is goed hierop reeds vooraf de aandacht te vestigen. (A: Ct.) Beschikkende op het verzoekschrift van A. B. van den Heuvel, wonende te Haarlem, heeft Z. M. bij besluit van 1 Maart 1875 be williging verleend op de statuten van de naam- looze vennootschap: Het Kleine Dagbladte vestigen te Haarlem. Het bestuur van het Genootschap van" leeraren aan de Nedarlandsche gymuasiën en hoogere burgei scholenheeft aan de leden vooigesteld, bij de Tweede Kamer dt\ instem ming van het Genootschap te betuigen met het Utrechtsch adres, over de spoedige regeling van het hooger ouderwijs. De leden zijn per circulaiie uitgenoodigd hun stem vóór 15 Mei schriftelijk uit te brengen. Het Tollensfouds heeft, volgens een mede- deeling van het bestuur, dit jaar weder, over eenkomstig het doel dezer instelling, twee gratificatiën uitgereikt, ter ondersteuning van hulpbehoevende betiekkingen van overleden pro zaschrijvers en dichters. Die uitkeeringen konden slechts f400 bedragen. De rente van het fonds gedoogde geen grooter uitgave. Eu toch be hoorde er nog zoo veel te worden gedaan. Het bestuur doet daarom eou beroep op allen die de nagedachtenis van den volksdichter bij uit nemendheid in gezegend aandenken willen doen blijven, om, door rnildo bijdragen aan het fonds, liefdadigheid te bewijzen iu zijnen geest. De oude zaak van mevr. Van der Kouweu komt weer aan de orde. "Wij lazen daa> om trent in de Bolt. Ct. een mededeeliug, die wij eerst maar stil meenden to moeten voorbij gaan. Nu dat bericht echter de ronde doet door de pers, willen we het onzen lezers ook niet onthouden, schoon wij ons oveituigd ach ten dat ook deze nieuwe ontdekking tot niets zal leiden. De Bolt. Ct. meldde dan, dat zekere H, J. J., koffiehuis- en logementhouderwelke persoon indertijd kelluer was aan het Badhuis te Sche veningen, van daar een reis heeft gedaan door Europa en zich eindelijk te Rotterdam vestigde, Diusdag met z'y'n echtgonoote, zustor en dienst bode bij den officier van justitie ontboden is en een ondoizoek ten diens huize is bewerk stelligd, dat, naar men zegt, nog-d resultaten moet hebben opgeleverd. Door de Overijselschc vereeniging tot ontwikkeling van provinciale welvaart zjjn aan eene menigte belioeftigen in Tvventhe, uit de kweekerij van den heer de Boer te Boskoop, gratis appel- en pereuboomeu gezonden, ten einde de aaukweeking van vruchtboomea in het oostelijk gedeelte dier provincie te bevor deren. Uit het Noorden des lauds meldt men dat de gunstige weersgesteldheid inzonderheid uitmuntend werkt op den handel in vee, vooral in dat, bestemd voor do buitenlandsche vet- weiderijen, voornamelijk in Diiitschlaud, waar tegenwoordig veel werk wordt gemaakt van het vetmaken der runderen voor de slachterijen en daartoe groote aaukoopen van geschikte wei-runderen in onze noordelijke gewesten wor den gedaan. Ook kalfde- en melkkoeien, jonge rundei en en kalveren gaan leeds weer gretig van de hand. In 14 dagen tijds zijn ze per stuk meer dau f 20 gerezen. Schapen en vooral varkens (vette), worden in massa per beurt en stoom schepen naar Holland getranspor teerd, zoodat zich'alom groote bedrijvigheid (vooral ook in 't akkerwei k openbaart. - Rotterdam. Gedurende de maand April heb ben van den nieuwen waterweg van hier uaar zee gebruik gemaakt: uit zee 168 stoom- en 42 zeilschepen, naar zee 188 stoom- en 107 zeil schepen, te zamen 356 stoom- en 149 zeil schepen, of in het geheel 505 schepen, tegen 76 schepen van het "Voornschc kanaal. In de eerste vier maanden van het loopende jaar gingen door den nieuwen Rott. waterweg 1539 zeeschepen, metende 675,616 ton, door het "Voornsche kanaal 301 zeeschepen, metende 151,151 ton. De heer C. ,A. Jeekel, te Leerdam, heeft in het Rotterdamsch departement der Maat schappij tot bevordering van nijverheid eene lezing gehouden over het hardglas en natuurlijk daarbij eenige proeven gedaan, welke zeer vol daan hebben en met de uitkomsten van andere proeven, reeds vroeger medegedeeldovereen kwamen. Opmerking verdient nog, dat het hardglas niet met diamant kan gesneden wor den. Hoogstwaarschijnlijk zullen in den loop van dit jaar de eerste voorwerpen van dit glas, in Nederland .vervaardigd, in den handel komen. Den llang. In den vroegen ochtend van Zaterdag jl. is door twee nachtwachten van politie levenloos uit het kanaal 'bij de Wasse- naaische brug opgehaald het lijk vau een jager, die, naar men vermoedt, het slachtoffer der kermisvreugde is geworden. i8|

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2