Eiittnlaiisclie Bmicltn A". 1875. Vrij dag 21 Mei. J,S 3645. Kennisgeving. IVegen en Twintigste Jaarffanjr. k£ COURANT. Abonnementsprijs, per kwaitnal. F re n co per post, door het goheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.83. - 2.50. - 0.10. BUREAU: MARKT, E, 124 Advertentieprijs: vanl10 gewone regelJ 1.00, Iedere gewone regel meer- ö.io, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. hoort den 20 Mei 1875. Be Burgemeester voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. FRANKRIJ K. In de zitting van 18 dezer is de Nati onale Vergadering met de constitutioncele wets ontwerpen, door den minister L-ufaure bear beid, in kennis gesteld. Verreweg de meeste en de voornaamste bepalingen stemmen met de reeds vroeger medegedeelden overeen. liet belangrijke van de zitting heeft bestaan in het uitmaken der kwestie, of die oiganieke wetsontwerpen aan de coustitutioneele commissie van dertigen, of aan eene speciale commissie zouden worden gezonden. Waaromtrent de Kamer met 320 tegen 301 stemmen in ongun- stigen zin voor eerstgemelden besloot, op dezen gronddat de commissie van dertigen met een vyandigen geest tegen de nieuwe constitutie behept is. liet volgend incident deed zich hierbij voor. De heer Eatbie, de voorzitter der commissie van dertigen, verontwaardigd over dit verwijt, deelde mede dat de commissie haar ontslag nam; waarop de heer Laboulaye, één van de leden uit de minderheid der commissie, ant woordde: dat de commissie, voor zoover hem bekend was, 'niets omtrent haar ontslag be paald had. Hij nam derhalve het ldeswet-ont- werp dat door den heer Batbic overgegeven was, weder op. De president der Kamer merkte hie:tegen op, dat het zonder precedent was, dat eene commissie haar ontslag nam, vóórdat de Kamer over de wetsontwerpen, welke zij moet onderzoeken, eene beslissing genomen had. Ten slotte werd bepaald, dat de com missie over haar ontslag zich met elkaftr zou verstaan; de leden die er dan niet langer lui Men wordt vcrzoclit dc advertenttün, S welke men denzelfden dag verlangt geplaatst te ziendes na middags te 3 uren tc bezorgen. De Büroemcf.ster van Schiedam, Biengt bij deze ter kennis jamde Ingezetenen: Dat de Kohieren voor do belasting op het Personeel, Nos. 11 en 12, dc/er gemeente over het Dienstjaar 1874/5, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Botteidnin, op den 14 Mei 1875 executoir veikinaid en op heden aan den Ontvanger der Duecte Belastingen, ter invordering zijn over gemaakt. ■Voorts wordt hij jleï.c herinnerd, dat een ieder ver- pligt is zijnen aanslag op den hij do wet bepaalden voet, te voldoen; alsmede, dat, van lieden af, de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames togen dezen aanslag behooren te worden ingediend En is hiervan AXkoodiging, geAehied^jmE-heUlSi» van wenschou te blij yeni konden dan later hun besluit meedeelen. Daarna is de zitting opgeheven. DÜ1TSC AND. Een onzer dagbladen bejielst liet volgende: »Nadat de indruk, dien de Fransche wet op de kaders alhier gemaakt had, bekend was ge worden, deelde Rusland aan de andere re geeringen vertrouwelijk mode, dat het, als het noodig mocht zijn, ter gimste vau den vrede zou werken. De regeeringen waren het daar mede eens en vermaande gelijktijdig te Parijs tot vooizichtigheid. Engeland ging zelfs een stap verder en bood zijne goede diensten aan, hetgeen overdreven en onjuist door sommige Engelsche bladen eene poging tot interventie genoemd is. Het bleek toen, dat Duitschland volstrekt niet aan ooi log pacht, zoodat er geen aanleirliug voor bemiddel of tusscheukomst bestond. Vorst Gortschakoff meldde dit aan de Russische gezanten in hèt bekend telegram vau zijne hand. Daarmedejjwas de zaak geheel ten einde!1" In het achtste deel van liet werk van den Pruisischeu generalen staf,' over den oorlog •187071 geschreven, komt ook een facsimile voor van het briefje, door Napoleon vóór den slag van Sedan aan den Duitschen Keizer ge- zouden. Het begint met de woordenMonsieur mon frèreen eindigt metJe suis de votre Majesté le bon fiére Napoléon. Het blief je be vat negen regels en is geschreven op een klein octavo-velletje papier. In een der hoeken be vindt zich een gekroonde N. Het schrift getuigt niet van opgewondenheid. Alleen in de N. van de hamlteekening is eenige weifeling bij het schrijven te bespeuren. Op den 9 Mei hebben in de omstreken van Eisenach zoo zware donderbuien gewoed, dat de spoortreinen hun tocht moesten staken. Een locomotief, die in de richting van Frótt- stedt op verkenning werd uitgezonden, bracht het bericht, dat door een sterke hagelslag veel nadeel aan de landerijen was veroorzaakt. SPANJE. De Qacsta maakt een koninklijk decreet open baar, mede onderteekend door al de mioistei s, waarbij de dagbladen worden gemachtigd, om alle constitutioneele kwestiën tebespiekeu. De autoriteiten zullen aan de pat tijen toestaan, zich in het openbaar tc vcreenigen. In de me morie _van toelichting wordt gezegd, dat, tijdens de kiesperiode, de pers alle politieke vraag stukken, die de corles zullen oplossen, mag behandelen, behalve die beli effende de consti- tulioneelc monaichie. Het besluit van genei aal Cabiera brengt gelukkige resultaten vooit. Dit neemt echter niet weg dat sommigen nog van een ander gevoelen zijn, Aan dc Orio zijn onderhandelingen aan geknoopt over de onderwerping van twee bataljons Guipuzcoanen. Zij zijn echtci afge sprongen op de overdreven eischen der Carlisten. De vijandelijkheden zijn daarop hervat, Volgens een brief uit Pampeluna hadden de Carlisten van de gelegenheid van een oogen- blifcdat de aldaar in garnizoen liggende b "51de bezig was met de een of andere operatie buiten de stad te bewerkstelligengebruik gemaakt om 24 bommen in de stad te werpen.-Geluk- kig was niemand gewond geraakt en hadden de kanonnen van het fort den aanval beant woord op zoodanige wijze, dat de aanvallers gedwongen werden zich terug te trekken. ITA11E, lp de zitting der Kamer heeft de minister van buitenlandsche zaken Visconti Venosta in antwoord op een vraag van Morelli, of de diplomatie ook stappen deed bij andere Staten ten einde uitvoering te geven aan het uitge sproken gevoelen van de Kamer betreffende het internationaal scheidsgericht, gezegd dat Italië zijn belangen vereenzelvigde met die van den vrede. De minister verklaarde er bij te kunnen voegen, dat de verzekeringen, die hij van elders ontving, de toekomst met vertrou wen deden tegengaan. ENGELAND. Volgens een telegram van de Pali MaH Gazette uit Berlijn richtte Bismarck niet langen tijd geleden een circulaire aan de Duitsche vertegenwoordigers in 't buitenland, waarin da aanneming der wet op de kaders door de Fransche Nationale Vergadering afgekeurd en betreurd werd, in welk feit de Duitsche re geering een bedreiging zag van den Europee- sclieu vrede. De circulaire was bestemd om mondeling aan de verschillende regeeringen te worden meegedeeld, en b'<- ..n zou men den oorsprong moeten zien van de jongste oorlogs- geruchten. DENEMARKEN. Het ministerie heeft zijn ontslag ingediend, hetwelk door den Koning is aangenomen. De minislers zullen in functie blijven tot dat het nieuwe Kabinet is gevormd. RUSLAND. De eerste stoomboot na den winter is te Peteisburg aangekomen, zoodat de scheep vaart als geopend kan worden beschouwd. Voor Kroonstad was nog een weinig licht diijffjs. AMERIKA. Het bericht, dat de minister Bristow voor 5 millioen dollnis aan 5 20 obligation zal in trekken, beteekcutdat het syndicaat der ge consolideerde leeuiug voor een gelijke sotn op de/e ieeniug heeft ingeschreven. De Maua-bank, welker toestand moeilijk geworden was tengevolge van de gebeurte nissen te Montevideo, en die niet door dè Biaziliaansche bank geholpen was, heeft haar betalingen gestaakt. Zij heeft uitstel haicr be talingen vei zocht en verklaard, dat zij al haar verplichtingen zal nakomen. Deze gebeurtenis heeft grooto ontsteltenis teweeggebracht.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1