Yrehijnt Saplijh, tóieziJeri linsiai BniteiMsclie Bericltsi Blnneilaiiscl» Bericlitei A". 1875. Maandag 24 Mei. M 3647. IVegen en Twintig-ste Jaargang. COURANT. ABONSKM LNT&l'll IAS!>1'! k vv Ut .«alI S."|. franco por post, door liet gehueie Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommeis- 0.10. Btl^EAU: 3IA11KT, J3, 124. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels. 1.00, Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Jlen wordt vcrzoclit <Ic ndvertentlën, welke men denzclfdcn dag verlangt geplaatst te zienniterl(jU des na middags te 3 uren te bezorgen. DUITSCHL AND. Het voorloopig gerechtelijk onderzoek tegen de Duitsche Katholieke vereenigingen en hare bestuurders, in verband met den vroegeren moordaanslag van Kullmann, is eindelijk afge- loopen. Waarschijnlijk zal de zaak in Juni a s. alhier voorkomen. Het bericht van de Schles. Zeit.dat de vorst-bisschop van Bresiau, dr, Förster, de ge heime Pauselijke delegaat in de provincie Posen is, wordt door verscheidene mededeelingen van de kleine provinciale dagbladen in Silezie be vestigd. Luidens een dier bladen, namelijk de te Glatz verschijnende Neue Qebirgszeit., zou het raadsel omtrent den persoon van den dele gaat reeds in Jan. II. opgelost zijn, indien het 0. M. te Bresiau toen gevolg had gegeven aan een aan hetzelve gericht schrijven, om bij den heer von Braunschweig, geheimsecretaris van den vorst-bisschop van Bresiau, eene huiszoeking te doen. FRANKRIJ K. Men verzekert, dat de Ministerraad heeft besloten de Nationale Vergadering te verzoeken nieuwe constitutioneele commissie te be noemen. Buffet en Audiffret zijn 't eens op dit punt. liet Journal Officiel deelt mede, dat de vertegenwoordigers van 17 Staten, waaronder Belgie, den 20 dezer de internationale over eenkomst betreffende den meter geteekend hebben. In oen bijzondere bepaling wordt aan andere gouvernementen de bevoegdheid voor behouden later tot de overeenkomst toe te treden. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Disiaeli Sulüvan ge antwoord, dat hij de opmerkingen, welke graaf Munster maakte in de National O lub, persoon lijk en van partieuliei en aard achtte. Die club is geen staatkundige club. Het zou een Engelsch Minister ie onwaardig zijn de vrijheid van het woord ie bolcmineien. indien giaaf Munster een bezoek bracht aan Ierland, dan zou hij zien, dat er volstrekt geen analogie is tus- schen den toestand dei- Katholieken in Enge land en dien der Katholieken in Duitschiand. 1) EN E MAR KEN. De jongst aangekomen IJslaudsche post brengt het bericht, dat de vulcanische uitbarstingen op dat eiland voortduren en vooi al in de laatste dagen vau Maart buitengewoon sterk geweest zijn. Een groot gedeelte van de vruchtbaai ste eu rijkste streek des eilands is ter dikte van 3 lot G duim met nsch bedekt, zoodat de grond in de eeistvolgende jaren nauwlijks het noodige gras voor het vee zal kunpen voortbrengen. Men rekent dat omstreeks 200 boerenplaatsen, met eenen veestapel van 1000 mnderen, 24,000 schapen en 1000 paarden door die ramp ge troffen zijn. Den 4deu en' 'J Oden April hadden nieuwe uitbaistiugen plaats gehad. O O S T E N R IJ K. Uit Gratz bericht menjvan 18 dezer, dat des morgens van dien dag de-pont, waarmede ruim 100 bedevaartgangers, komende uit St. Stephan Straszengel, de Mur tusscheu Judendorf en Gratvvein overvoeren, tengevolge van over lading, gezonken is. De stoet was gesplitst in twee deeienwaarvan het eenehoofdzakelijk uit mannen bestaande, onder leidingvannen kapelaan gelukkig den overkant bereikte., De vrouwen en kinderendie onder de leiding van den pastoor bet twee e gedeelte uitmaak ten, waren te talrijk, zoodat de pont overladen werd. Het aantal gevonden lijken bedraagt reeds 4-9. De pastoor isj nog levend uit het water gehaald, maar men vreèst voor zijn leven. Het juiste aantal derji daarbij omgekomen personeD is nog niet bekend. ITALIË. De Italiaansche Senaat heeft, zonder dis cussie en met aigeineene stemmen het ont werp aangenomen (dat ook de Kamer van Afgevaardigden met eenparige stemmen heeft goedgekeurd, waarbij aan Garibaldi, bij wijze van nationale belooniug, een jaariijksche rente toegekend wordt van 50,000 lii es, ingeschreven op het grootboek en bij zijn overlijden over gaande op zijn kintleieu, benevens eene lijfrente van 50,000 liies voor zijn leven. Volgens de bepalingen dier wet vervallen dotatie en lijfrente om de vijf jaien, indien zij binnen dien tijd niet geind worden. Dezelfde bepaling vindt men in de wet op de waaiborgeu die den Paus eene dotatie heelt veileend, gelijk staande aan het inkomen, dat hij als wereldlijk souverein genoot. Deze dotatie is nu al sedert vier jaren niet opgevraagd. Nog een jaar en dan is zij voor de eerste vijf jaren vervallen. SPANJE. Er heeft den 20 dezer te Madiid eene tal rijke bijeenkomst van constitutioneele dissidenten in liet paleis van den senaat plaats gehad. Daarin zijn redevoeringen gehouden, waarbij alle mouarchale en liberale pui tijen aangespoord worden, orn het parlemontaiso gouvernement en Alphonso XII te steunen. Het ontwerpen van een politiek progtannua is aan eene com missie opgedragen. Uit Madrid wordt van '19 de/er gemeld: De generaals van het leger zullen morgen met Koning Alphonso eene bijeenkomst heb ben men gelooft, dat daarin belangrijke beslui ten zullen worden genomen. RUSLAND. De i egeci ing verwacht nog van verscheidene staten antvvooul, ten op/iclile van de ontwor pen conferentie te St. Petersburg over het oorlogsreèht. Men denkt niet, dat door het Russisch ministerie van buitenlandsche zaken eene formele nota tot deelneming aan die con ferentie zal uitgevaardigd worden. Zitting van 21 Mei. Nadat de discussie over het gewijzigd wets ontwerp ter voorziening tegen hondsdolheid was aangevangen, werd art. 1 bereids aan genomen. Over de verdere aitikelen hadden zeer uiteenloopende woordenwisselingen plaats en werden voorstellen gedaan tot wijziging van redactie, aan sommige van welke de Minister heeft toegegeven. Ten slotte is het gewijzigd ontwerp in zijn geheel aangenomen. In deu loop der zitting is bepaald, dat de discussie over het verhoogingsontwerp van hoofd stuk V der begrooting voor 1875 (Boringen in Zuiderzee en golfbreker Noordzee-kanaa!) zal volgen na de muntwet. "Wijdeis zijn ingekomen twee ontwerpen, als 1. tot wijziging vau sommige artikelen van het burgerlijk wetboek betreffende -het hypotheekrecht, en 2. tot wijziging der wet van 13 December 1843. Aan het slot der zitting heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken mededeeling mede gedeeld, dat de overeenkomst met de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen gesloten is. Tegen Maandag zijn de andere wetsontwerpen aan de orde gesteld. SCHIEDAM, 22 Mei 1S75. Z. M. de Koning is heden morgen te 4 uren per extra tiein van den Rhijnspoor- vveg naar het Loo teruggekeerd, en zal tot de helft van Juni op IID. buitenverblijf vertoeven, teu einde dan, na terugkomst in de residentie, eeuige dagen later naar Zwitserland te ver trekken. Mr. J. van Kuyk heeft- gisteren voormiddag in eene audiëntie bij den Koning iu haudeu van Z. M. den gevordeiden eed afgelegd als Commissaris des Konings in de provincie Drente. De nieuw benoemde zal heden te Assen zijne hooge functie aanvaarden. Bij nader Koninklijk besluit wordt hier te lande op de naar Belgie, door middel van postwissels, over te maken sommen een recht gelieven van 12'/2 cent voor elke f 12.50, of voor elk gedeelte daarvan. De postwissels naar en uit Belgie kunnen aangeteekend worden verzonden, met bevoegd heid van den afzender, om te verlaugen dat liem voor die wissels een bericht van de ont vangst worde uitgereikt. Het aanteekengeld voor de wissels en het port voor de berichten van ontvang wordt geheven, volgens het tarief voor brieven en audcre stukken bestaande. Dit besiluit treedt in werking met- 1 Juni a. s, 11 Den 21 dezer heeft aan iiet Ministerie van Buitenlandsche Zaken de onderleekening

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1